Матеріали для підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання / національного мультипредметного тесту 2025 року.
Костянтин Острозький. Став одним із найвидатніших полководців XVI століття. Сучасники порівнювали його зі стратегами античності — провів 65 битв, програв 3, брав участь в успішних кампаніях проти татар та Московської держави. 8 вересня 1514 року, в битві під Оршею, військо Костянтина Острозького розбило московське військо воєвод Івана Челядніна та Михайла Голиці.
Василь- Костянтин Острозькийнародився 2 лютого 1526, а помер 24 лютого1608 року. Походив із найбагатшого і найвпливовішого князівського роду України XVI-початку XVII століття. Серед його предків генеалогічна традиція того часу назива давньоруських князів: Рюрика, Володимира Великого, Ярослава Мудрого та Данила Галицького. Київський воєвода та володарукраїнського прикордоння«Некоронований король» один із претендентів на престол Найбільший землевласник післякороля. Мав власне 15 – тисячне військо. Зачинатель друку. Бібліяцерковнослов’янською мовою. Заснував школи. Заснував друкарню в Острозі
На українських землях було утворено шість воєводств: 1. Руське (з центром у Львові) 2. Белзьке (з центром у Белзі) 3. Подільське (з центром у Кам’янці) 4. Волинське (з центром у Луцьку) 5. Брацлавське (з центром у Брацлаві) 6. Київське (з центром у Києві), які очолювали призначені урядом воєводи.
Розрізняй. Фільварок – багатогалузеве господарство, яке базується на праці залежних селян на землі пана, а вироблена продукція орієнтована на ринок. Панщина – форма відробіткової ренти, господарська повинність, яку вони повинні відпрацювати на безоплатній основі на землі пана. Кріпацтво – система залежності селянина від свого пана (феодала)
На острові Мала Хортиця збудована Січ1556 р. Вишневецький із загоном у 600 кіннотників і командою на 18 чайках узяв приступом Очаків1563р. під час походу потрапив у полон і був страчений Героїзм князя уславлені в народній думі “Про козака Байду”Дмитро Вишневецький. Байда(степовий король) Гетьман
Мовою документів«Хортиця – місцевість на Борисфені. Тут князь Вишневецький поставив колись фортецю… Середину цього місця оточив муром та огорожею з дубів, зміцнених природою та Богом…»«Вишневецькому випала доля «степового короля» – людини, яка надала перших організаційних форм козаччині, ні підозрюючи, що через неповні сто літ його творіння захитає підвалини Речі Посполитої…»
Утворення реєстрового козацтва. Передумови. Причини. Суть. Невдачі польської влади у протидії татарським нападам на південних кордонах;Втрати у збройних загонах магнатів у наслідок Лівонської війни;Удосконалення військової майстерності козаків. Залучити козаків на державну службу, для захисту південних кордонів;Уникнення загострення відносин з Османською імперією та Кримським ханством. Набір урядом Речі Посполитої на державну військову службу українських козаків і внесення їх до спеціального списку – реєстру
Реєстрове козацтво – частина українського козацтва, прийняття на військову службу владою Речі Посполитої і записані в окремий список - реєстр. Мовою документів«Утворення реєстрового козацтва пов’язане з ім’ям польського короля Яна ІІ Казимира , який у 1410 році затвердив перший список найнятих козаків - реєстровців…»