Очікувані результати Сформувати систему знань про основні ознаки ЕГП, природи, населення і господарства Японії; Визначити історико-культурні особливості та роль НТР в економіці країни; Розвивати вміння складати економіко-географічну характеристику країни; Вчитися узагальнювати, робити висновки.
Історико-культурні особливості У 1968 р. Японія стала третьою державою світу, впритул наблизившись за рядом показників до США і СРСР. Зовнішньоторговельна стратегія Японії засновується на основному законі міжнародного поділу праці. Як тільки певна галузь японської економіки досягає високих якісно-кількісних показників, вона починає посилено працювати на експорт. Саме тому п’ять видів продукції, що користуються найбільшим попитом на зовнішньому ринку (легкові автомобілі, побутова електроніка, сталевий прокат, автомобілі промислового призначення і мотори), до кінця 1970-х рр. мали в японському експорті частку, що перевищувала 50 %. Надзвичайно важливу роль в японській економіці відіграє держава: її втручання в економіку можна визначити як «продумане планування». Отримавши самостійність від американської окупаційної адміністрації, японський уряд у найкоротші терміни успішно вирішив задачу щодо вибору шляху подальшого економічного розвитку. Структурна перебудова японської економіки набула особливої масштабності на початку 1980-х рр., коли в ході нового етапу НТР з’явився цілий спектр виробництв і галузей.
Низька народжуваність і рекордна тривалість життя можуть перетворити Японію на країну людей похилого віку. До 2025р. Очікується зменшення чисельності населення на 7 млн. осіб. А частка працездатного населення зменшиться з 57% до 45%. Для того аби забезпечити мінімальний приріс ВВП, Японії потрібно буде залучати щорічно до 100 тис. мігрантів. Отже, глобальний ринок трудових ресурсів уже нині є серйозною проблемою для країни. Ви дивилися репортаж із Японії Тані Вергай
Господарство Пріоритетним напрямом розвитку країни японський уряд вважає зростання науково-технічного потенціалу. Сьогоднішня Японія є діючою моделлю екологічної ситуації, Наприклад, фірма «Денсо», постачальник електронної «начинки» для «Тойоти», заявила, що у її виробах немає деталей, які не могли б використовуватися повторно.
Не маючи значних запасів руд і палива, галузь чорна металургія виробляє близько 100 млн т сталі на рік. На машинобудування припадає більш ніж 70 % експорту й 40 % промислової продукції, причому майже половина — це продукція радіоелектроніки. Японія виробляє 8 млн легкових автомобілів і 4 млн вантажівок. За цим показником вона посідає 2-е місце у світі (Наґої, Хіросімі й Токіо). Світове значення має целюлозно-паперова й поліграфічна.
Транспорт Мережа автомобільних доріг - понад 800 тис. км. Успішно працює система тунелів, естакад, мостів, які з’єднали чотири головні японські острови. Перевезення вантажів і пасажирів забезпечують залізничний і автомобільний транспорт. Швидкісні пасажирські лінії Японії. Авіаційний транспорт. Морський транспорт. З вами був спеціальний кореспондент з економічної хроніки Раміз Гусейнов
Зовнішньоекономічні відносини Сучасна Японія має розширену структуру зовнішньоекономічних зв’язків. Географічним пріоритетом у зовнішній торгівлі для Японії є насамперед країни Азійсько-Тихоокеанського регіону. Найбільшими партнерами за експортом(понад 50%) є країни Східної Азії – Китай, Південна Корея, Китайська республіка Тайвань, особливий район Гонконг,а також США. Експортуються в основному транспортні засоби, напівпровідникові прилади, автомобілі, хімікати, риба і рибопродукти. Імпортуються: паливо, руди, продукти харчування, окремі хімікати, цивільні літаки, тканини тощо. Розширюється інвестиційна діяльність Японії.
Японія є ініціатором проекту “АСЕАН плюс три”, який спрямований на створення інтеграційного об’єднання в Азійсько-Тихоокеанському регіоні між країнами АСЕАН та Японією, Китаєм і Південною Кореєю. Україна і Японія будуть розширювати свої економічні зв’язки. Ви слухали і дивилися репортаж Рак Інни
Підсумок уроку • Японія — один із центрів світового господарства і найбільш економічно розвинена держава Азії. • Японія має досить вигідне економіко-географічне положення, яке дозволяє їй розвивати економічні відносини з багатьма країнами світу. • Нестача ресурсної бази Японії компенсується високою кваліфікацією трудових ресурсів, що поєднується із впровадженням новітніх досягнень науки й активною діяльністю японських капіталу і менеджменту. • Японія бере активну участь у міжнародному поділі праці як постачальник продукції наукомістких галузей промисловості і великий інвестор капіталу.