Дана презентація розроблена для використання на уроці з української мови в 3 класі при вивченні теми ,,Речення". Вона допоможе закріпити та поглибити знання про речення, їх різновидність, спостерігати та утворювати речення за метою висловлювання.
Речення Мета висловлювання Розповідне речення Питальне речення Спонукальне речення Предложение Цель высказывания Повествовательное предложение Вопросительное предложение Побудительное предложение Прочитай і запам’ятай українські слова і словосполучення, які ти вживатимеш.
Номер слайду 3
Розповідні Спонукальні Питальні В українській мові, як і в російській, речення розрізняють за метою висловлювання. Вони бувають:
Номер слайду 4
Спонукальне Питальне Розповідне Спонукання до дії (прохання, порада, заклик, наказ) Запитання Повідомлення, розповідь Спи ж ти, мале-сенький, пізній бо час. ( «Колискова») Вже казка вам набридає? ( « Казка про Оха-чудотворця» ) Поблискують черешенки в листі зеленень-кім. ( «Вишеньки» ) ПРИКЛАДИ:
Номер слайду 5
Спонукальне Питальне Розповідне Спи ж ти, малесенький, пізній бо час! Вже казка вам набридає?! Поблискують черешенки в листі зеле-ненькім! Якщо речення вимовляється з особливим почуттям радості, суму, здивування тощо , то воно стає окличним .
Номер слайду 6
Головні члени речення Підмет Присудок Другорядні члени Зв’язок слів Главные члены предложения Подлежащее Сказуемое Второстепенные члены Связь слов Прочитай і запам’ятай українські слова і словосполучення, які ти вживатимеш.
Номер слайду 7
Прочитай цей віршик Підмет – це хто? або що? Він в реченні дуже важливий. Назвати він може предмет і число. Ознаку назве та ще дію. Здавна у підмета друг один є – Присудком вірним його називають. Що робить? Що роблять? Він впізнає І в реченні друзі основу складають.
Номер слайду 8
РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ В КІНЦІ РЕЧЕНЬ Крапка ставиться в кінці розповідних і спонукальних речень. ПРИКЛАД: Завтра ми підемо на екскурсію. Знак питання ставиться, якщо запитують про щось. ПРИКЛАД: Коли у вас урок української мови? Знак оклику ставиться, якщо про щось розповідають або спонукають до дії з почуттям радості, здивування, захоплення. ПРИКЛАД: О, як чисто в класі!
Номер слайду 9
ЗВЕРТАННЯ В РЕЧЕННЯХ Звертання – це слово чи кілька слів, які називають того, до кого звертаються. ПРИКЛАД: Донечко, з добрим ранком! Глянь за вікно, маленька, котик на нашім ганку з чорного став біленьким. Звертання в реченні виділяється комою або після звертання ставиться знак оклику. ПРИКЛАД: Хвилюють, маюють, квітують поля – Добридень тобі, Україно моя!
Номер слайду 10
Ми помандрували по країні Граматика. Відвідали цікаве місто Речення. І дізналися, що без речень наша мова не була б такою чарівною, якою вона є. Велична, щедра і прекрасна мова. Прозора й чиста, як гірська вода, Це України мова барвінкова, Така багата й вічно молода. Юлія Косинська