Усний журнал розповість про історію виникнення свята Дня бабака, його аналоги в минулі часи. Хоч прогнози бабака справджуються менше, ніж у половині випадків, але традиція супроводжується масовими народними гуляннями.
Щороку 2 лютого у США та Канаді відзначають день бабака. Згідно з повір’ям, цей звір пророкує, якою буде майбутня весна. За прогнозами синоптика-гризуна спостерігає увесь світ, але мало хто знає як і коли з’явилося це свято.
Номер слайду 3
Американське повір'я каже, що якщо бабак цього дня, вибравшись із нірки, побачить свою тінь і від страху повернеться назад, то зима триватиме ще півтора місяця. А якщо цього не станеться, то йде до весни й тепло не за горами. А якщо світить сонце, а гризун намагається сховатися назад у нору – зима триватиме ще довго.
Номер слайду 4
Нині на метеопрогнози тварин звертають увагу навіть представники Гідрометцентру, адже звірі відчувають погодні коливання. В Україні зараз «діють» два бабаки-метеорологи - слобожанський Тимко (живе на біостанції Харківського національного університету) і галицький Мишко (з 2009 живе у Львівському дитячому еколого-натуралістичному центрі). Появу Дня бабака непрямо пов'язують зі Стрітення Господнім, яке здавна відзначають християни. На Стрітення теж заведено передбачати погоду.
Номер слайду 5
Історія виникнення дня бабака Тисячі років тому наші предки поклонялися тваринам і вірили у тотем. У ті часи люди вважали, що борсуки здатні передбачати потепління та швидкий прихід весни. Вони спостерігали за цими тваринами та планували час врожаю.
Номер слайду 6
Стародавні римляни теж судили по погоді, аналізуючи поведінку тварини. Але нею був вже не борсук, а їжак. Цю традицію і вважають аналогом дня бабака, який виник у США у 1880-х роках. Перше офіційно задокументоване свято було проведено жителями Панксатоні (штат Пенсильванія) 2 лютого 1887 року. Тоді бабак Філ, названий на честь короля Філіпа, передбачив погоду вірно.
Номер слайду 7
Але, як не старався гризун, далеко не усі його прогнози збувалися. Як стверджує статистика, за 125 років він мав рацію всього лише у 39% випадках. Незважаючи на ці дані і на те, що бабаки живуть не більше 15 років, члени Клубу Бабака стверджують, що Філ справжній метеоролог і щорічно п’є чарівний еліксир, який продовжує йому життя ще на 7 років.
Номер слайду 8
Згідно з традиціями, бабак прокидається від зимової сплячки на свято Явдохи, тобто 14 березня. У цей день він повинен вилізти з норки та просвистіти три рази. Потім знову бабак лягає на іншу сторону і так спить до Благовіщення.