Утішання
Слово дня: бідкатися, бентежити
Шукаємо відповіді на запитання:
1.Що рятує людину в скрутних ситуаціях?
2.Що означають слова втішати, утішання?
3. Як правильно дібрати слова втішання?
4. Яка структура тексту втішання?
5. Що означає слово емпатія?
Утішання - це жанр мовлення, покликаний принести втіху кому-небудь, робити когось радісним, задоволеним;умовляючи, допомогти комусь позбутися суму, неспокою, хвилювання.
Мета втішання — змінити емоційний стан людини, утішити, розважити, заспокоїти її. Бувають ситуації, коли людина перебуває в стані глибоких емоційних змін (горя, печалі, глибокого смутку, розчарування тощо) у результаті впливу певних негативних обставин, подій, станів. У цей момент вона очікує допомоги, потребує підтримки, розради.
Структурні складники умовляння:
звертання до адресата на ім’я (Алінко! Тимку!); спонукання до змін психоемоційного стану (Не хвилюйся! Заспокойся!);
висловлення співчуття, повідом лення інформації, що може покращити стан (Я розумію тебе, співчуваю. Але в мене для тебе гарна новина!); констатація кращого стану (От бачиш, уже краще!
Ти посміхаєшся!).
Емпат́ія(англ. empathy від (грец. patho) — співпереживання) — розуміння стосунків, почуттів, психічних станів іншої особи в формі співпереживання.
Об’єднайтесь у пари, визначте свій рівень емпатії
Намагайтеся виражати співчуття дієво: обробіть рану, дайте чисту серветку, цукерку, обійміть, доберіть слова.
Як змінити емоційний стан?
Говоріть / Проявляйте Допомагайте слухайте емоції іншим
Як змінити емоційний стан?
Плануйте Заохочуйте до Проводьте майбутнє спілкування час разом
574. І Прочитайте текст. Сформулюйте проблему, яку порушує автор. Хто з героїв потребує слів утішання?
Чому? Опишіть емоційний стан хлопчика.
...Ми жили по обидва боки цього великого озера — я та дідусь. Його будинок стояв на одному березі, а наш — на іншому. Вечорами я сідав у темряві біля вікна й чекав, коли дідусь засвітить ліхтарик. Потім дідусь починав умикати і вимикати його, а я у відповідь — так само.
Ми з ним спілкувалися азбукою Морзе… А потім, побажавши одне одному добраніч, лягали кожен у своє ліжко, розділені темним озером.
Так тривало вже давно. Усе враз припинилося минулої зими напередодні Різдва. — Любий, мені так шкода, — сказала мама, присівши на краєчку ліжка того ранку. — Я знаю, що ти його дуже любив, але дідусь більше не з нами. Ця новина розчавила мене, неначе важезний чобіт маленьку мураху. Як це не з нами?… (О. Войтенко)
Творче завдання
Напишіть текст утішання. Які з поданих нижче формул утішання доцільно використати в цій ситуації? 1. Бог посилає випробування кожній людині, і їх потрібно долати. 2. Що сталося, на жаль, уже не змінити. Треба навчитися із цим жити. 3. Не варто так перейматися, здоров’я важливіше.
4. Не звинувачуй себе, ти ж не хотів, щоб так сталося. 5. Не бачу причин для смутку! Перемелеться — борошно буде!
6. Трохи згодом життя налагодиться! Усе в тебе буде добре! 7. У когось справи значно гірші! Повір мені: усе зміниться. Он мій сусід був у значно гіршій ситуації… 8. Наберися терпіння. Ти ж дорослий, ти сильний! 9. Кріпись, друже! Це тяжка втрата. Увесь клас тобі співчуває.
10. Знаєш, а в мене для тебе прекрасна новина! Мій тренер сказав, що йому сподобалася твоя манера гри.
Добрі слова лікують, погані – вбивають. Є слова, які залишаються в душі на все життя.