З того часу його стали мучити гострі болі в боці, після чого йому діагностували рак нирок. Згорів за кілька місяців, наче свічка. У ніч проти 14 грудня 1963 році у поет помер у черкаськiй лiкарнi. У 1952 році його жорстоко побили міліціонери. Письменник прожив лише 28 років. За день до смерті він написав заповіт.
Хвилинка-цікавинка. Лебеді – це найбільший рід птахів з сімейства качкових, ряду гусеподібних. Їх розмах крил може досягати трьох метрів, а важать вони від 3 до 15 кілограмів.Існує всього 6 видів лебедів, і деякі з них занесені до Червоної книги. Лебедине пір’я ніколи не промокає;Лебеді відомі своєю вірністю і моногамією. Птах-рекордсмен прожив у неволі 40 років, володар другого місця за довгожительством – 28 років;Лебеді є рекордсменами за кількістю пір’я, їх у дорослих особин на тілі налічується близько 25 тисяч!
«В мене була лиш мати...»Ганна Федорівна Симоненко-Щербань, людина з щирою поетичною душею, закохана у народну пісню, передала все це синові, виховувала його за мудрими заповідями народної педагогіки. Природа наділила літературними здібностями і саму Ганну Федорівну. Був у неї зошит «Перлини поміж людей», куди збирала вона прислів’я, приказки у рідних Біївцях.
Прислів’я та приказки. Материна молитва з дна моря рятує. Матері ні купити, ні заслужити. Мати праведна – ограда каменна. На сонці тепло, а біля матері добре. Рідна земля – матінка, чужа сторона – мачуха. Материнським словом Бог править. Без матінки рідної і квіти безбарвно цвітуть. Серце матері краще сонця гріє. Одна у людини рідна мати, одна у нього і Батьківщина.
Любов В. Симоненка до матері була невичерпною, але такою ж була і його любов до рідної землі саме тому він вирішив написати поезію, в якій ці дві любові злилися б воєдино. Так з-під його пера вийшов вірш «Лебеді материнства». За збірку «Лебеді материнства» (1981 р.) В. Симоненку присуджено посмертно Державну премію України ім. Т. Г. Шевченка.
Він умовно ділиться на дві частини. У першій ми відчули материнську ласку й турботу про малого сина (він ще в колисці); у другій — йдеться мова про клопоти, які буде мати вже дитина дорослою людиною. Композиція. Твір побудований як колискова, в якій матір, співаючи, мріє про щасливу долю своєї дитини: щасливе життя, гарну дружину, вірних друзів.