За природою забруднювачів розрізняють такі види забруднення:* механічне → засмічення довкілля стійкими продуктами діяльності (пластмасові вироби, скло, цегла), → відходами гірничодобувної промисловості →(так, з 1 т видобутої корисної копалини лише 1-3 % перетворюються на корисну продукцію, а 98 % йдуть у відходи);
фізичне –→ забруднення, пов'язане зі змінами фізичних параметрів середовища →(теплове, світлове, електромагнітне, радіаційне, шумове, електромагнітне забруднення), → пов'язане з роботою високовольтних ліній електропередачі, електростанцій, телерадіостанцій, → а також мікрохвильових печей, комп'ютерів, мобільних телефонів);
хімічне –→ привнесення в довкілля ксенобіотиків або великої кількості речовин, → що є найзначнішою формою забруднення: → забруднення сполуками важких металів, → нафтове забруднення, → фармакологічне забруднення (так, 70-80 % антибіотиків, → антипаразитарних препаратів потрапляють у річки);
* Екологічними наслідками забруднення є → результат дії різних видів забруднення, → що виявляється у негативних змінах стану й функціонування біосфери, природних і штучних екосистем, популяційних механізмів саморегуляції та процесів життєдіяльності організмів. Які наслідки забруднення для екосистем і людини?
* Такі порушення можуть призвести → до негативних наслідків на рівні екосистем: → накопичення забруднювачів трофічними рівнями, → збільшення або зменшення таксономічного різноманіття екосистеми, → зниження первинної продуктивності екосистеми, → що впливає на видовий склад редуцентів і консументів, її стійкість і стабільність та ін.
* На рівні організмів найвразливішими до забруднення є → тканини, у яких відбуваються активні процеси поділу. * Через те → меристеми зелених рослин, → ретикулярні тканини червоного кісткового мозку хребетних тварин і людини зазнають найбільшої шкоди. Меристе́ма (від грец. meristos — подільний) — твірна тканина рослин, що складається з недиференційованих клітин (меристематичних клітин), і знаходиться у частинах рослин, де відбувається ріст.
* Результатом такого впливу→ є онкологічні захворювання. * Найчутливішими до забруднювачів є ранні стадії розвитку: → негативна дія полютантів призводить до появи різних вад розвитку. Отже, наслідки забруднення ведуть до змін стану довкілля, порушень екологічних процесів і зв'язків на усіх рівнях організації життя.
3) рівні шкідливого впливу забруднювачів (наприклад, усі шкідливі речовини за ступенем дії на організм людини поділяють на такі класи безпеки: І - надзвичайно небезпечні (ртуть, нікель), ІІ - високонебезпечні (сірководень, нітроген (IV) оксид), ІІІ - помірно небезпечні (сажа, цемент), IV - малонебезпечні (бензин, фенол).
* Існує три основні групи методів прогнозування: → методи експертного оцінювання (способи отримання інформації за участі спеціалістів-експертів),→ методи екстраполювання (перенесення даних, отриманих у певній галузі діяльності, на аналогічні галузі), → методи моделювання процесів (створення спрощеної версії екологічного процесу). Отже, однією з обов'язкових умов організації охорони довкілля є створення системи критеріїв визначення якості довкілля.
7) оксиди Нітрогену металургійних заводів; 8) Кадмій у золі під час спалювання сміття на звалищах; 9) пестициди; 10) поліетиленові пакети, пластмасові пляшки; 11) стічні води цукрового заводу, м'ясокомбінату; 12) сполуки Хлору з цементного заводу. Обґрунтуйте твердження про комплексний вплив та взаємодію основних видів забруднювачів. ХімічніБіологічніФізичніМеханічні
* Попіл цього виверження (а це близько 50 млрд тонн) розповсюдився → на значну частину поверхні Землі → й спричинив зменшення притоку сонячної енергії до поверхні Землі на 10-20 %. * У Північній півкулі температура повітря знизилася на 0,5 °С. Якими були екологічні наслідки цього природного забруднення для екосистем?
СТАВЛЕННЯБіологія + Побут. Формальдегід і здоров'я* Серед речовин, що їх використовують для виготовлення → деревинно-стружкових (ДСП), деревинно-волокнистих (ДВП), орієнтовано-стружкових плит (ОСП) і становлять серйозну загрозу здоров'ю людини, називають формальдегід. * Його ГДК у повітрі - 0,1 - 0,12 мг/м3, → проте у повітрі сучасних квартир концентрація цієї сполуки становить у середньому близько 0,5 мг/м3, → а в окремих випадках досягає 3 мг/м3. * Назвіть можливі джерела цієї речовини в квартирах. Яка фізіологічна дія цієї речовини на організм людини?
РЕЗУЛЬТАТОцінка. Завдання для самоконтролю1-61. Що таке забруднення довкілля? 2. Назвіть основні види забруднення. 3. Що таке екологічні наслідки забруднення? 4. Що таке екологічне прогнозування? 5. Що таке якість довкілля? 6. Назвіть критерії забруднення довкілля.7-97. Які джерела й види забруднення довкілля? 8. Як наслідки забруднення для екосистем й людини? 9. Які критерії забруднення довкілля?10-1210. Висловіть судження щодо необхідності розробки критеріїв оцінювання забруднення довкілля.