Вітер завжди дме з області високого тиску ВТ в область низького тиску НТ (ВТ НД) Вітер має швидкість(м/с),силу (бали) і напрямок Чим більша різниця в тиску, тим вітер сильніший Швидкість вітру визначається анемометром На напрямок вітру впливає відхиляюча сила ( сила Кариоліса): північна півкуля – направо, південна – наліво
Шкала Бофо́рта— шкала для наближеної оцінки сили (швидкості) вітру, створена в 1805 британським адміралом і гідрографом Френсісом Бофортом. Сила вітру за шкалою Бофорта визначається за його дією на оточуючі предмети і вимірюється в балах (від 0 до 12 балів). У 1955 році, щоб розрізняти ураганні вітри різної сили, Бюро погоди США розширило шкалу до 17 балів.
Призводить до спустошень Ураган ≥ 32.7 12 Великі руйнування Жорстокий шторм 28.5–32.6 11 Значні руйнування. Дерева вириваються з корінням Сильний шторм 24.5–28.4 10 Невеликі руйнування. Зриває черепицю, руйнує димарі Шторм 20.8–24.4 9 Ламаються гілки дерев. і важко йти проти вітру. Дуже міцний 17.2–20.7 8 Хитаються невеликі стовбури дерев На морі здіймаються хвилі, що піняться. Міцний 13.9–17.1 7 Хитаються великі гілки Сильний 10.8–13.8 6 Хитаються великі гілки. На воді з'являються хвилі. Свіжий 8.0–10.7 5 Хитаються тонкі гілки дерев. Вітер піднімає пил та шматки паперу. Помірний 5.5–7.9 4 Тріпоче листя, хитаються дрібні гілки. Майорять прапори. Слабкий 3.4–5.4 3 Рух повітря відчувається обличчям. Шелестить листя. Флюгер обертається. Легкий 1.6–3.4 2 Дим «пливе». Флюгер не обертається. Тихий 0.3–1.5 1 Повна відсутність вітру. Дим піднімається прямовисно. Листя дерев нерухомі. Штиль < 0.3 0 Дія вітру Характеристика Швидкість вітру м/сек Бали Бофорта
Шторм Штиль Свіжий вітер Смерч Визначте за шкалою Бофорта назву вітру Ветер в море бушевал, Превращая волны в вал. Что за слабый ветерок, Паруса надуть не смог? Ветер по морю гуляет И кораблик подгоняет, Он бежит себе в волнах На раздутых парусах… Пыль с дороги захватил, А потом набравшись сил, Завертелся, закружился И столбом до неба взвился.
ІНСТРУМЕНТАРІЙ ГЕОГРАФА Цей прилад складається з вертикальної вісі, на якій знизу нерухомо закріплені стержні-показники сторін горизонту. Вище них вільно обертається стрілка – флюгарка. Гострим кінцем вона вказує ту сторону горизонту, звідки пересувається повітря. Отже напрямком вітру вважається та сторона горизонту, звідки переміщується повітря.
ІНСТРУМЕНТАРІЙ ГЕОГРАФА Анемометр (від грецького anemos – вітер та metreo - виміряю) прилад для визначення швидкості вітру. Найпростіший анемометр флюгер. Анемометри інших типів мають вертушку, яка обертається під дією вітру. Кількість її обертів за визначений час дозволяє визначити швидкість вітру. Є анемометри ручні та постійно закріплені на мачтах, механічні та електричні.
мусон фен пасат бриз бора Холодний поривчастий вітер, що дме через невисокі гірські хребти з суходолу на море в основному в холодну пору року Сильний, теплий вітер, що дме з гір в долину Вітер, що змінює свій напрямок двічі на рік Вітер,що змінює свій напрямок двічі на добу Вітри, які на протязі року дмуть від тропіків(ВТ) до екватора(НТ)
Хвиля під час сірокко — Хорватия Сіро́кко рідко широ́кко, (італ.. scirocco, від араб. шарк — схід) —сильний південний або південно-західний вітер в Італії, а також ця назва застосовується до вітру всього середнеземноморського бассейну, який зароджується в Північній Африці, на Близькому Сході та має в різних регіонах свою назву та свої особливості.