Презентація "Внутрішні води Африки"

Про матеріал
Презентація до уроку "Внутрішні води Африки". Включає короткий огляд внутрішніх вод материка, а саме - найбільших річок та озер Африки, водоспади, заболочені території.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Води суходолу Африки, їх гідрологічні особливості, значення для природи і населення. Підготував: учитель географії Краматорської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2 Новіков Олександр Іванович

Номер слайду 2

Девіз уроку Слухати – уважно, Думати – швидко, Відповідати – чітко.

Номер слайду 3

Капські гори Драконові гори Ефіопське нагір'я Східно-Африканське плоскогір'я Атлаські гори ? ? ? ? ? ? Середземне море ? Гвінейська затока ? Гібралтарська прот.

Номер слайду 4

Інтелектуальна розминка Річка - це... Озеро - це... Болото - це... Підземні води - це... Живлення річки - це... Льодовики - це...

Номер слайду 5

Номер слайду 6

ВОДИ СУХОДОЛУ АФРИКИ. ГОЛОВНІ РІЧКОВІ СИСТЕМИ, ОЗЕРА, ПІДЗЕМНІ ВОДИ І ЇХ ГІДРОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ. ЗНАЧЕННЯ ДЛЯ ПРИРОДИ ТА НАСЕЛЕННЯ

Номер слайду 7

Розподіл вод пов’язаний з рельєфом і кліматом. 1/3 частина материка відноситься до басейну внутрішнього стоку. Річкова мережа розподілена на на материку нерівномірно. Східноафриканське плоскогір’я є вододілом, тому більшість річок впадає в Атлантичний океан. Найменше в Індійський океан. На річках безліч порогів і водоспадів; вони малопридатні для судноплавства, мають величезні запаси гідроенергії. Переважає дощове живлення, в тропічних широтах – підземними водами.

Номер слайду 8

- басейн Атлантичного океану (1/2 S); - басейн Індійського океану (1/5 S); - басейн внутрішнього стоку (1/3 S). Ніл Конго Нігер Замбезі Оранжева Окаванго Шарі

Номер слайду 9

В Північній Африці зустрічаються ваді – пересохлі річища, що наповнюються водою під час злив.

Номер слайду 10

Річка Ніл – найдовша річка Африки і друга за довжиною в світі (6671 км).

Номер слайду 11

Найдовша річка – 6671 км. Більша частина шляху – пустеля. Утворюється після злиття Білого та Голубого Нілу біля міста Хартум. Білий Ніл – Східноафриканське плоскогір’я. Голубий Ніл – Ефіопське нагір’я.

Номер слайду 12

Номер слайду 13

Площа басейну – 3,4 млн кмІ. У верхів’ях утворює багато озер, порогів, водоспадів. Широко розливається по рівнині, утворюючи відомі нільські болота довжиною 500 км і шириною до 800 км (багато бегемотів і крокодилів). Батьківщина папірусу.

Номер слайду 14

Річка Конго – найбільш повноводна річка Африки і друга за довжиною після Нілу (4320 км).

Номер слайду 15

Найповноводніша річка. Витоком є річка Луалаба. Друга за довжиною - 4320 км. Двічі перетинає екватор. Річка не утворює дельти. Знаходяться пороги й водоспади Лівінґстона.

Номер слайду 16

Річка Нігер – третя за величиною річка Африки. З лат. означає «чорна».

Номер слайду 17

Номер слайду 18

Замбезі – одна з найкрасивіших річок світу.

Номер слайду 19

Замбезі – четверта за довжиною річка Африки. Відома європейцям з ХІХ ст. під сучасною назвою, яка означає у перекладі з місцевої мови – “велика річка”. Площа басейну 1,33 млн. км2. Має багато порогів та водоспадів.

Номер слайду 20

Рівень води в Замбезі сильно коливається за сезонами. Для регулювання стоку на річці споруджені водосховища.

Номер слайду 21

Номер слайду 22

Номер слайду 23

Річка Оранжева названа так на честь Вільгельма Оранського, керівника Голландії, англійского короля

Номер слайду 24

Протяжність 2100 км. Площа басейну понад 1 млн. км2. Порожиста. Несудноплавна. Починається у Драконових горах. Названа на честь правлячої династії Оранської.

Номер слайду 25

вдсп. Ауґрабіс В середній течії Оранжевої знаходиться водоспад – Ауґрабіс, виточений річкою у гранітах. Його висота становить 146 м. Назва водоспаду означає: “дуже шумне місце”.

Номер слайду 26

Окаванго – найдовша річка басейну внутрішнього стоку Африки. Її протяжність становить 1600 км. Площа басейну близько 800 тис. км2.

Номер слайду 27

Дельта Окаванго під час засухи (фото з літака) Найбільша у світі внутрішня дельта – болото Окаванго. Дельта Окаванго з космосу

Номер слайду 28

Номер слайду 29

Номер слайду 30

Найвідоміші з них - озеро Нагер на Нілі, Кариба на Замбезі, Каїнджі на Нігері. Асуанська гребля на Нілі – регулює постачання води на поля Єгипту та вироблення електроенергії

Номер слайду 31

Найбільше зосереджено в зоні Великого Східноафриканського розлому. Розміщені в тектонічних улоговинах. Мають велику довжину та глибину. Найбільшим за площею в Африці і друге в світі є озеро Вікторія, розташоване у прогині платформи. У пустелях розташовані реліктові озера, що залишилися від давніх великих водойм. Деякі утворилися внаслідок перекриття улоговини лавою.

Номер слайду 32

оз. Тана оз. Чад Т Р З - тектонічне; - реліктове; - загатне. оз. Вікторія: S = 69 тис. км2 (ІІІ) оз. Танганьїка: глибина = 1470 м (ІІ) оз. Танганьїка оз. Вікторія оз. Ньяса F F F F F Т Т Р З Т

Номер слайду 33

Озеро Вікторія – найбільше озеро Африки і друге за площею прісноводне озеро світу.

Номер слайду 34

Озеро Вікторія (знімок з космосу)

Номер слайду 35

Озеро Вікторія має багато островів. Тропічні грози часто призводять до штормів. Береги низькі й відчувають припливи та відпливи, як узбережжя океанів. Вікторія – третє за площею озеро світу та друге серед прісних озер. Його довжина 320 км, а ширина 275 км. Глибина до 80 м. Лежить у тектонічному прогині платформи на висоті 11 34 м. Місцеві жителі називають водойму Ньянза – “озеро”.

Номер слайду 36

Озеро Танганьїка – найдовше у світі (1470 м глибиною і 670 км довжиною).

Номер слайду 37

Озеро судноплавне. На ньому розвинене рибальство. Озеро прісне. В ньому живуть крокодили та бегемоти. Танганьїку називають рідною сестрою Байкалу через її величезну глибину – 1470 м. Це глибокий розлом. Назва у перекладі з мови місцевих жителів означає “озеро у савані”.

Номер слайду 38

Озеро Ньяса (знімок з космосу)

Номер слайду 39

Озеро Ньяса (знімок з космосу) Ньяса являє собою глибоку тріщину земної кори – максимально 706 м. Назва означає “озеро”. Прісне. Розвинене судноплавство та рибальство.

Номер слайду 40

Пелікани на озері Тана

Номер слайду 41

Тана На озері Тана є численні острови. Озеро багате на рибу. Озеро Тана виникло внаслідок загати річки Голубий Ніл потоками лави. Воно лежить на висоті 1830 м. Площа 3,1-3,6 тис. км2. Глибина до 70 м.

Номер слайду 42

Чад мілководне озеро, глубиною 4-7 м. В дощовий сезон збільшується майже вдвічі. Берега сильно заболочені.

Номер слайду 43

Чад – залишок давнього моря. Залежно від сезону його площа сильно коливається: від 10 до 26 тис. км2. Глибина 4-11 м. Під час спеки перетворюється на ряд дрібних озер. Вода в озері Чад слабо-солона, тому що має стік у підземні артезіанські басейни. Озеро багате на рибу. Рослинність бідна. На воді трапляються плавучі острови з папірусу та трав.

Номер слайду 44

У пустелях і напівпустелях значні запаси підземних вод. Величезні артезіанські басейни виявлені в Сахарі і пустельних районах Південної Африки.

Номер слайду 45

Номер слайду 46

р. Ніл р. Конго р. Окаванго

Номер слайду 47

Номер слайду 48

4. Значення вод для природи і населення Африки. Яке значення вод в Африці? Води річок і озер, підземні води материка мають велике господарське значення. На річках Африки створено багато штучних озер – водоймищ. Найвідоміші з них – озеро Насер на Нілі, Кариба на Замбезі, Каїнджі на Нігері. Більшість із них створені для виробництва електроенергії, але вода, яка є в Африці особливою цінністю, використовується і для водопостачання, і для зрошення, і для рибного лову. *

Номер слайду 49

оз. Тана оз.Чад оз. Танганьїка оз. Ньяса Ніл Конго Нігер Замбезі Оранжева Окаванго Шарі оз. Вікторія ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

Номер слайду 50

Внутрішні води Африки розміщені нерівномірно. Велику площу Африки займає басейн внутрішнього стоку. Озера Африки численні та різноманітні за походженям. У пустельних районах є значні запаси підземних вод.

Номер слайду 51

• Опрацювати § 15 (В.Ю. Пестушко), § 14 (В.М. Бойко) • Скласти кросворд з географічних понять, термінів та номенклатури з теми уроку. • Підготувати додатковий матеріал до наступного уроку.

Номер слайду 52

Водоспад Вікторія

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Володько Віта Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
ppt
Додано
7 листопада 2021
Переглядів
9118
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку