Презентація "Вода – розчинник. Розчинні й нерозчинні речовини".
Природознавство. 5 клас.
Може бути використана під час викладання курсу"Пізнаємо природу"
Природознавство. 5 клас Вода – розчинник. Розчинні й нерозчинні речовини. Практичне заняття. Дослідження розчинності речовин. Підготувала Дурачевська Л.І, вчитель природознавства Чаусівської гімназії
Номер слайду 2
Райдуга – це семиколірна дугоподібна смуга на небі, яка з’являється внаслідок заломлення сонячних променів у краплинах води. У давніх літописах райдугу називали «райською дугою». Її поява вважалась добрим знаком. Оберіть той колір райдуги, який вам найбільше подобається. -
Номер слайду 3
Згідно з розповсюдженим тлумаченням: червоний колір символізує бажання, оранжевий – радість, жовтий – щедрість, зелений – надію, блакитний – щастя, синій – спокій, фіолетовий – велич. Нехай на сьогоднішньому уроці веселка засяє всіма барвами й принесе кожному з нас успіх.
Номер слайду 4
Вправа «Мікрофон»: – Де є вода на землі ?
Номер слайду 5
Вправа «Мікрофон». У яких агрегатних станах існує вода у природі ? Чому воду називають найдивовижнішим мінералом на Землі? За яких умов вода здатна переходити з одного сну в інший?
Номер слайду 6
Форма Колір Запах Прозорість Реакція на температуру Теплопровідність Заповніть таблицю «Візитна картка води».
Номер слайду 7
Форма Колір не має Запах не має Прозорість прозора Реакція на температуру при нагріванні розширюється, при охолодженні - стискується Теплопровідність погано проводить тепло Перевірте себе. «Візитна картка води». не має
Номер слайду 8
Тема уроку. Вода – розчинник. Розчинні й нерозчинні речовини. Практичне заняття. Дослідження розчинності речовин.
Номер слайду 9
Завдання уроку: поглибити знання про воду як унікальну речовину; дослідити властивості води-розчинника; розвивати вміння аналізувати і порівнювати результати дослідів, робити висновки, організовувати й оцінювати свою діяльність.
Номер слайду 10
План роботи. 1. Практичне заняття. Дослідження розчинності речовин. 2. Формулювання висновків. 3. Виконання завдань і вправ.
Номер слайду 11
Практичне заняття. Дослідження розчинності речовин.
Номер слайду 12
1. Досліди з лимонною кислотою.
Номер слайду 13
Висновок. Якщо частинки речовини стають у воді невидимими і разом з нею проходять крізь фільтр, то ця речовина розчинна.
Номер слайду 14
Компонентами розчину є розчинник та розчинена речовина. Вода – розчинник. Лимонна кислота – розчинена речовина.
Номер слайду 15
РОЗЧИН розчинена речовина розчинник вода Цукор, сіль, лимонна кислота
Номер слайду 16
Руханка «Райдуга»
https://youtu.be/t7FLa2FF2AI
Номер слайду 17
2. Досліди з піском, олією.
Номер слайду 18
Висновок. Якщо частинки речовини плавають у воді або осідають на дно, а також затримуються на фільтрі, то ця речовина нерозчинна.
Номер слайду 19
Залежно від здатності розчинятися у воді речовини поділяються на: розчинні; нерозчинні.
Номер слайду 20
Виберіть з переліку окремо розчинні та нерозчинні речовини і заповніть таблицю: сіль, крохмаль, олія, цукор, крейда, пісок, лимонна кислота, оцет. Розчинні речовини Нерозчинні речовини Розчинні і нерозчинні речовини.
Номер слайду 21
Перевірте та оцініть себе. Розчинні речовини Нерозчинні речовини лимонна кислота пісок сіль олія цукор крейда оцет крохмаль
Номер слайду 22
Вправа «Доповни речення». - Якщо частинки речовини стають у воді невидимими і разом з нею проходять крізь фільтр, то ця речовина … - Якщо частинки речовини плавають у воді або осідають на дно, а також затримуються на фільтрі, то ця речовина…
Номер слайду 23
Вода у розчині називається … Речовина у розчині називається … Прикладами розчинних речовин є … Прикладами нерозчинних речовин є …
Номер слайду 24
Скарбничка знань «Розчини в природі» В 1 кг морської води міститься 35 г розчинених речовин. Це понад сто речовин, утворених з майже всіх відомих у природі хімічних елементів.
Номер слайду 25
Скарбничка знань «Розчини в природі». Унікальним солоним озером України є Сиваш, з якого у великих кількостях добувають кухонну сіль. .
Номер слайду 26
Води, що містять підвищену кількість солей і газів, називають мінеральними. Їх використовують з лікувальною метою. Біля мінеральних джерел будують санаторії. Поблизу таких джерел виникли санаторії Моршина, Трускавця, Миргорода. Скарбничка знань «Розчини в природі».
Номер слайду 27
Скарбничка знань «Розчини в природі». Печера – наслідок дії води-розчинника.
Номер слайду 28
Частка води У тілі медузи – 95-98% У тілі людини – 65% -75% У рослинах – 80%
Номер слайду 29
Номер слайду 30
Бережіть воду!
Номер слайду 31
Анкета самоаналізу роботи на уроці. 1. На уроці я працював (ла): а) активно, б) пасивно. 2. Своєю роботою я: а) задоволений (а), б) незадоволений (а). 3. За урок я: а) не втомився (лася), б) втомився (лася). 4. Матеріал уроку для мене був: а) зрозумілим, б) не зрозумілим, в) корисним, г) марним, д) цікавим, д) не цікавим.
Номер слайду 32
Домашнє завдання. Обов’язкове: 1. Опрацювати § 32 (ст. 133 -135). 2. Навести приклади розчинів, якими ви користуєтеся у побуті. За бажанням: Підготувати повідомлення або лепбук «Значення води у природі».