Презентація "Водне середовище" дозволяє подати матеріал уроку природознавства у 5 класі як систему яскравих опорних образів із вичерпною структурованою інформацією в певному порядку.
Властивості водного середовища існування Освітленість водойм Деякі ракоподібні, кишковопорожнинні, різні типи риби і молюски мають властивість біолюмінесценції. Ці глибоководні тварини самі виробляють світло шляхом окислення ліпідів. З допомогою таких сигналів вони спілкуються один з одним. Світло проникає приблизно до 100-метрової глибини, глибше – панує темрява. Океан – холодний, солоний і темний.
Властивості водного середовища існування . Тиск води Особливо сильно з зануренням відчувається підвищення тиску води. На 10-му цей показник зростає на атмосферу. Тому більшість тварин пристосовані лише до певної глибини і тиску. Приміром, кільчасті черви живуть тільки в приливно-відливної зоні, а латимерія опускається до 1000 м.
Властивості водного середовища існування Температурний режим Температура води змінюється з широтою і глибиною. Чим глибше, тим вода холодніша. Глибше 1000 м температура завжди +2…+3°С. На дні глибоководих западин вона становить 0 0С. У середньому ж температура всієї маси океанічної води становить лише 4°С.
Властивості водного середовища існування . Середня солоність вод Світового океану становить 35 ‰. Це означає, що в 1 000 г (1 л) морської води міститься 35 г солей. Cолоність вод Вміст розчинних солей у природних водах: прісна вода — до 0,5 — 1 г/л (0,5 — 1 ‰); солонувата вода — від 1 до 3 г/л (1 — 3 ‰); слабосолона вода — від 3 до 10 г/л (3 — 10 ‰); солона і дуже солона вода — від 10 до 50 г/л (10 — 50 ‰); розсі́л (або ропа) — понад 50 г/л (50 ‰)
Пристосування до переміщення тварин у воді Тіло тварин має обтічну форму. Риби рухаються за допомогою плавців. Водоплавні птахи, бобри і жаби рухаються за допомогою кінцівок, що мають перетинки між пальцями. Тюлені і моржі мають широкі ласти. У жуків-плавунців плавальні ніжки нагадують весла.
• зелені рослини живуть у верхніх шарах водойми, куди надходить світло; • водні рослини мають гнучке стебло, бо коренями прикріплені до дна водойми, а листки й квітки плавають на її поверхні (латаття біле, глечики жовті, ряска); • листки деяких водяних рослин нагадують стрічки для збільшення поверхні вбирання з води кисню та поживних речовин (водорості). Пристосування рослин до водного середовища
Синьо-зелені водорості Синьо-зелені миряться майже з будь-якими умовами. Це, мабуть, єдині істоти на Землі, які можуть бути ситі одним повітрям. Вони першими приходять туди, де відсутнє життя; поширені в стоячій воді, в ставах і ріках, що повільно течуть Синьо-зелені водорості багато в чому загадкові, але настирливі супутники людини.