Презентацію складено як опорний матеріал до виховної години для учнів та вчителів. Зроблено деталізацію з опорою на місцевий історичний матеріал. Розробка вводить в історію подій та детально розкриває їх хід. Виховує почуття гордості та патріотизму у вихованців, формує почуття обов'язку.
Афганістан займає стратегічне положення в Цн. Азії. Через територію цієї держави можна провести самі короткі комунікації, що звяжуть країни Азії, країна багата корисними копалинами. В XX ст. ця боротьба почалась між СРСР та США в результаті «холодної війни». Почалось втручання у внутрішні справи Афганістану.
Афганістан – типово гірська країна. Населення займається землеробством та скотарством. За даним перепису (1979 р.) тут проживає 15 540 тис. чоловік. Из них 2,5 млн. були кочовиками. В містах проживало 17 % населення. Ця держава багатонаціональна. Пуштуни – 52 % населення; таджики – 20 % населення; 28 % складають хазарейці, узбеки, пашаі, киргизи, джати та багато інших. Релігія – іслам Державна мова пушту і дарі.
Спогади Збігнєва Бзежинського «Президент США Картер підписав першу директиву про таємну допомогу ворогам прорадянського режиму в Кабулі 3 липня 1979 р., і в той же день я написав доповідну записку для президента, в котрій я йому пояснив, що, на мою думку, ця допомога потягне за собою радянське військове втручання … Ми не змусили росіян втрутитись, ми просто свідомо збільшили можливість того, що вони це зроблять. Ця секретна операція була прекрасною ідеєю, метою якої було заманити росіян в афганську пастку. В той день, когда Совєти офіційно перейшли кордон, я написав Президенту Картеру: «У нас тепер є можливість дати СРСР свою вєтнамську війну»
У моджахедів з'явилась сучана зброя, стала активно застосовуватись партизанська тактика бою. Дякуючи іноземним спеціалістам підготовка моджахедів вдосконалювалась із року в рік. На території Пакистану було створено тренувальні бази руху «Талібан» Полоса британської газети The Independent, присвячена "антирадянському воїну" бен Ладену
Радянська армія виявилась неготовою до тривалої війни з партизанами. Вона захоплювала бази моджахедів, несла втрати, штурмуючи гірські перевали. Та моджахеди відходили в Пакистан та Іран по гірським стежкам, поповнювали свої ряди, і знову повертались. Перекрити всі гірські дороги було неможливо.
В 1988 р. при посередництві ООН в Швейцарії СРСР, США, Пакистан та Афганістан підписали Женевські домовленості про поетапне мирне вирішення афганської проблеми. Радянський уряд зобов'язувався до 15 лютого 1989 р. вивести війська із Афганістану. США та Пакистан, зі свого боку, повинні були припинити підтримувати моджахедів. М.С.Горбачов Вивід першої половини контингенту радянських військ, 1988 рік.