А я люблю, коли сміються діти,Коли на личку радість виграє. А усмішка ясним промінням світить...І в цьому мудрість виховання є. Коли любов’ю сповнене сердечко,Турботою за маму й татуся. Й за тих, хто поруч, далі й недалечко. У тому мудрість виховання вся. Коли дитина змалку розуміє,Що від любові розпочався світ,Добро і злобу розрізнити вмієІ має доброту з маленьких літ. В своїй душі і наміри хороші,А світло серця людям роздаєВід щедрості людської, не за гроші... От в цьому мудрість виховання є. Надія Красоткіна
Всім відомо, що дитинство є унікальним періодом у житті людини, оскільки саме в цей час відбувається формування здоров'я і становлення особистості. На самому початку життєвого шляху поруч з маленьким і безтурботним малюком знаходяться дуже важливі в його житті люди - це батьки. І тільки завдяки їх любові, турботи та підтримки він росте і розвивається, у малюка виникає відчуття довіри до людей, що оточують його, і до світу в цілому.
На певному етапі життєвого шляху дитини ведуть в дитячий садок і там його оточують нові люди, яких він раніше не знав. Батьки і вихователі повинні об'єднатися для забезпечення малюкові емоційного комфорту, для створення цікавого та змістовного життя, в свою чергу, повинно сприяти його розвитку, вмінню спілкуватися з іншими дітьми, допомогти підготуватися до школи. І тоді можна з впевненістю сказати, що подія зміни в житті дитини піде їй на благо.
. А активну участь мам і тат, бабусь і дідусів в житті малюка не тільки вдома, але і в дошкільному закладі допоможе їм поглянути на світ очима дитини, ставитися до малюка як до особистості, зрозуміти, що не можна порівнювати його з іншими дітьми, радіти його особистого зростання. Крім цього, батькам необхідно знати позитивні і негативні сторони дитини і враховувати їх, виявляти щиру зацікавленість і бути готовими до емоційної підтримки, також бути готовими до спільного переживання його перемог і невдач. Всім відомо, що взаємодія педагога з батьками - досить складний процес.
Метою моєї роботи з батьками є: залучення в єдиний освітній простір батьків; надання допомоги сучасній родині у питаннях виховання та навчання дітей, встановлення довірливих і партнерських відносин. Роботу щодо залучення батьків у спільну діяльність дошкільного навчального закладу проводжу за чотирма напрямками:1. Інформаційно - аналітичний напрям (анкетування, тестування батьків та ін);2. Пізнавальне спрямування;3. Наочно - інформаційний напрям (через батьківські куточки, папки-пересування та інше);4. Дозвіллєвий напрям.
Більш детально зупинюся на останньому напрямку. На початку навчального року , познайомившись з батьками, запропонувати спільно з ними організовувати фотовиставки та виставки сімейних малюнків на певну тему, проводити різноманітні зустрічі, свята, розваги з участю батьків. Але деякі батьки спочатку можуть поставитись насторожено до нововведення, але результати проведених заходів перевершать всі очікування. Перша виставка ,якапройшла на день міста за участю батьків;”Дарунок місту”
Дозвіллєвий напрям залучення батьків до різних заходів дуже цікаві, захоплюючі, корисні, ну і, звичайно ж, самим трудомістким для вихователя в плані організації і проведення. Будь-який захід, організований та проведений спільно з батьками, дозволяє їм побачити зсередини всі складнощі, з якими доводиться стикатися вихователю, вимагає від нього високої психологічної підготовки в питаннях дитячо-батьківських відносин та педагогічної компетентності у питаннях взаємодії педагога з батьками. Тепер у нас буде традиція постійно залучати батьків до активної участі в проведенні свят, розваг і дозвілля.
Мами і тата, дідусі та бабусі пишаються своїми дітьми та онуками, а ми повинні бути - творчими, фантазерами; створити такі умови щоб у батьків було бажання співпрацювати з ДНЗ в цілому і вихователями зокрема. В даний час дитячим садам і вихователям складно обійтися без підтримки, розуміння і допомоги батьків. Хотілося б відзначити один важливий момент у нашій роботі з батьками, я думаю, багато хто погодиться зі мною. Кожна людина, яка зробила якусь роботу, потребу в позитивній оцінці своєї праці. Це актуально завжди і скрізь, тому не слід забувати постійно хвалити батьків. Це потрібно робити при будь-якому зручному випадку, під час індивідуальних бесід, під час проведення батьківських зборів, активним батькам вручати листи подяки від адміністрації ДНЗ та подарунки. Довірчі відносини встановлюються завдяки спільній діяльності вихователів, батьків і дітей. У всіх заходах поступово налагоджувалося атмосфера світу і теплих взаємин між мною, вихованцями та їх батьками.
Ми всі разом прагнемо, щоб дітям в дитячому саду було добре, затишно, і батьки поступово ставали активними учасниками всіх справ, неодмінними помічниками для педагогів ДНЗ. На сьогоднішній день я з впевненістю можу сказати, що після використання різноманітних форм роботи будуть досягнуті певні результати: батьки з «спостерігачів» і «глядачів» стануть активними учасниками, проявлятимуть щирий і живий інтерес, так як після участі в ярмарці.
Організація роботи з сім'єю - це тривалий процес і дуже копітка праця, що не має готових технологій і рецептів. Її успіх визначається інтуїцією, ініціативою, терпінням педагога і його умінням неухильно слідувати обраної мети. І у висновку хочу додати, що кожному вихователю важливо пам'ятати, що пряме нетактичное втручання у внутрішні справи сім'ї, внесення корективи у виховні впливу батьків на дитину, може викликати протест батьків. Адже кожен батько виховує своїх дітей так, як вважає за потрібне, виходячи зі своїх знань, умінь, почуттів, переконань і віросповідання. Спільні зусилля педагога і батьків спрямовані на те, що обидві зацікавлені сторони займаються вивченням малюка, розкривали і розвивали у ньому кращі якості та властивості. Взаємна робота батьків і педагогів на благо дитини може бути результативною тільки в тому випадку, якщо вони об'єднаються. Біля витоків такого союзу повинні знаходитися такі принципи, як: а) довіру і повагу один до одного; б) спільна підтримка і допомога; в) взаємне терпіння і терпимість одне до одного.