Презентація з біології для 8-го класу на тему "Опора та рух"

Про матеріал

Презентація з біології для 8-го класу на тему "Опора та рух"

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Опорно-рухова. Система людини

Номер слайду 2

Опора та рух. Пасивна частина. Активна частина. Скелет. М'язи

Номер слайду 3

Скелет – сукупністьтвердих тканин в організмі, що слугують опорою тіла або окремих його частин та захищає від механічних пошкоджень. Кістка – орган, основний елемент скелета хребетних.

Номер слайду 4

М’язи – сукупність скоротливих органів руху тварин і людини, що забезпечують переміщення тіла та його частин в просторі. М’яз – складова частина м’язової системи, що забезпечує виконання механічної роботи.

Номер слайду 5

Функції скелету. Опорнаскелет забезпечує опору всій масі тіла організму. Руховаскелет забезпечує разом з м’язами рух тіла. Захиснаскелет захищає внутрішні органи, утворюючи порожнини тіла. Формоутворюючаскелет визначає і зберігає форму тіла. Кровотворначервоний кістковий мозок – джерело клітин крові. Обміннакістки – джерело Ca, Р, та інших мінеральних речовин.

Номер слайду 6

Функції м’язової системи. Рухова м’язи забезпечують переміщення тіла та його частин в просторі. Захиснам’язи утворюють порожнини тіла для захисту внутрішніх органів. Формоутворюючам’язи визначають форму і розміри тіла. Запасаючам’язи – місце, де запасається глікоген. Енергетична м’язи перетворюють хімічну енергію в механічну та теплову.

Номер слайду 7

Мікроскопічна будова кістки Клітини кістки – остеоцити, беруть участь в побудові кісткової тканини. Розташовуються вони концентрично, утворюючи колові системи – остеони. Всередині них є канал, де проходять кровоносні судини та нерви.

Номер слайду 8

Анатомічна будова кістки. За величиною та функціями кістки поділяються на: Довгі (трубчасті)ПлоскіКороткі

Номер слайду 9

Анатомічна будова кістки Тіло трубчастої кістки складається з щільної – компактної речовини, а головка – з губчастої, утвореної перетинками (пластинками), розташова-ними у взаємоперпендикулярних напрямках.

Номер слайду 10

Будова трубчастої кістки. Трубчаста кістка складається з тіла (діафіза) та двох головок – епіфізів. Всередині кістки знаходиться порожнина, яка у дітей заповнена червоним кістковим мозком, а у дорослих – жовтим кістковим мозком. Між пере-тинками губчастої речовини, і у дорослих, і у дітей наявний червоний кістковий мозок – орган кровотворення.

Номер слайду 11

Будова плоских і коротких кісток Плоскі та короткі кістки складаються тільки з губчастої речовини, вкритої тонким шаром компактної речовини. Плоскі – це лопатка Короткі - це хребці та кістки тазу. та кістки зап’ястка.

Номер слайду 12

Ріст кістки у довжину. Головки трубчастих кісток мають суглобову поверхню, вкриту хрящем, що складається з клітин – хондроцитів та міцних сполучнотканинних волокон. Завдяки клітинам хряща кістка росте у довжину.

Номер слайду 13

Ріст кістки у товщину. Зовні кістка вкрита окістям – тонкою сполучнотканинною оболонкою, що містить багато судин і нервів. Її внутрішній шар складається з клітин, які ростуть, розмножуються і забезпечують ріст кістки в товщину, а також загоєння її при переломах. Живлення кістки відбувається завдяки кровоносним судинам.

Номер слайду 14

Хімічний склад кістки. Кістки містять 50% води, 25% органічних речовин (15% білків та 10% жирів) і 22% мінеральних речовин. Із мінеральних речовин найбільшу кількість становлять сполуки кальцію та фосфору. Основною органічною речовиною кістки є колаген (осеїн), який має добре виражені еластичні властивості й надає кісткам пружності. Кістки такі міцні, що можуть витримати 1500 кг, наприклад стегнова кістка.

Номер слайду 15

Хімічний склад кістки* Якщо кістку покласти на добу у 10% розчин соляної кислоти, то мінеральні речовини в ній розчиняться. Кістка стане гнучкою та пружною і її можна зав’язати у вузол.* Якщо кістку прожарити на вогні, то вода з неї випарується, органічні речовини згорять і кістка стане крихкою. Отже, органічні речовини надають кісткам пружності і гнучкості, а неорганічні – твердості і міцності.

Номер слайду 16

В місцях прикріплення м’язів на кістках є горбистості, нерівності, шероховатості, які роблять рельєф кістки шорстким. Прикріплення м’язів

Номер слайду 17

З’єднання кісток. Розрізняють нерухомі, напіврухомі та рухомі з’єднання кісток скелету. Їх ще класифікують як переривчасті та неперервні з’єднання.

Номер слайду 18

Нерухомі з’єднання кісток До нерухомих з’єднань належать шви. Між ними знаходиться прошарок сполучної тканини. Так поєднані кістки черепа. У кістках тазу поєднання трьох кісток між собою зовсім непомітні.

Номер слайду 19

Напіврухомі з’єднання кісток. Напіврухомі – це з’єднання кісток, між якими знаходиться прошарок хрящової тканини. Так поєднані між собою хребці у хребті, з хрящів утворена реберна дуга.

Номер слайду 20

Рухомі з’єднання кісток. Рухомі з’єднання – це суглоби. Вони складаються з суглобових поверхонь кісток, хрящів, що покривають ці поверхні, та суглобової сумки з рідиною для зменшення тертя. Суглобові поверхні відповідають одна одній: якщо на одній кістці поверхня опукла то на другій ввігнута.

Номер слайду 21

Рухомі з’єднання кістокпроменево-ліктьовийплечовийзап’ястковий. Кулястий. Еліпсоподібний. Циліндричний Форми суглобів

Номер слайду 22

Класифікація суглобів. Залежно від кількості кісток, що беруть участь в утворенні суглобів, їх поділяють на: прості (міжфалангові); комплексні (грудинно-ключичний); комбіновані (скронево-нижньощелеповий).

Номер слайду 23

До неперервного з’єднання кісток належать зв’язки – товсті пучки, утворені еластичною сполучною тканиною. Вони прикріплені перехресно від однієї кістки до другої, що сприяє зміцненню суглоба та обмеженню надмірних рухів суглобів. Зв’язки

Номер слайду 24

Відділи тіла. Відділи скелетучерепхребеттазгрудна клітканижня кінцівкаверхня кінцівкатулубголованижня кінцівкаверхня кінцівка

Номер слайду 25

Скелет людини Скелет людини складають близько 220 кісток. Він поділяється на осьовий та додатковий. До осьового відносяться череп, хребет, грудна клітка і таз. Додатковий утворюють нижні та верхні кінцівки.

Номер слайду 26

потиличнатім’янаскроневавиличнаклиновидналобнаносоварешітчастасльозоваверхня щелепанижня щелепа. Кістки черепа

Номер слайду 27

Хребет. Це основа всього скелету. Він об’єднує в єдине ціле всі його складові частини.

Номер слайду 28

Номер слайду 29

Відділи хребта. Складовими частинами хребта є хребці, їх 33-34. Відділів хребта - 5: - шийний – 7 хребців; грудний – 12 хребців; поперековий – 5 хребців; крижовий – 5, що зрослися у криж; куприковий – 4-5, що зрослися у куприк.

Номер слайду 30

Хребці між собою з’єднуються хрящами – міжхребцевими дисками. Це забезпечує його гнучкість. Кожен хребець складається з тіла, дуги, поперечних відростків та єдиного остистого відростка, який повернутий назад.

Номер слайду 31

Хребет має 4 вигини, тому вигляд збоку нагадує латинську букву S. Вигини сприяють збереженню рівноваги та пом’якшенню поштовхів.

Номер слайду 32

Посередині хребта є отвір, у якому знаходиться спинний мозок

Номер слайду 33

Грудна клітка. Грудна клітка складається з 12 пар ребер, грудної кістки – груднини та 12 грудних хребців. 1 - 6 пари ребер прикріплюються до груднини, 7-10 пари з’єднані разом і утворюють реберну дугу,11 та 12 пари недорозвинені і закінчуються вільно. Донизу грудна клітка розширена.

Номер слайду 34

З’єднання ребер із грудниною та хребцями досить рухливе і тому грудна клітка може збільшувати або зменшувати свій об’єм під час вдиху та видиху.

Номер слайду 35

Таз Таз утворений двома тазовими кістками, крижовим та куприковим відділами хребта. З’єднання цих складових частин досить міцне. Таз має вигляд чаші і слугує для утримання органів черевної порожнини. Куприк. Криж

Номер слайду 36

Верхня кінцівка Верхня кінцівка складається з плечового поясу та вільної кінцівки. До плечового поясу належать лопатка та ключиця.

Номер слайду 37

Вільна кінцівка (рука) складається з трьох відділів: плече - плечова кістка;передпліччя – ліктьова та променева кістки;кисть – зап’ясток, п’ясток та фаланги пальців.

Номер слайду 38

Номер слайду 39

Нижня кінцівка Нижня кінцівка складається з тазового поясу та вільної кінцівки: -стегно – стегнова кістка; гомілка – велика і мала гомілкові;стопа – передплесно, плесно та фаланги пальців.

Номер слайду 40

Номер слайду 41

Знижується обмін речовин. Підвищується стомлюваність. З’являються головні боліЗменшується ЖЄЛ – життєва ємність легень. Затрудняється робота: легень, серця, ШКТПорушення постави

Номер слайду 42

Порушення постави

Номер слайду 43

малорухливий спосіб життя. Гіподинамія -

Номер слайду 44

М’язова система М’язи людини поділяються на: м’язи голови; м’язи тулуба: грудей, спини та живота; м’язи кінцівок.

Номер слайду 45

М’язовий тонус підтримується імпульсами, що поступають у м’язи з ЦНС. Завдяки м’язовому тонусу підтримується стійкість тіла та його положення в просторі. М’язи в живому організмі ніколи, навіть, у спокої не бувають повністю разслаблені, вони знаходяться у стані деякого напруження - тонусу.

Номер слайду 46

М’язи голови. М’язи голови поділяються на: Мімічні м'язи, скорочуючись, зміщують певні ділянки шкіри голови і тим самим надають особі різноманітні вираження, зумовлюють міміку. Жувальні м'язи, скорочуючись, зміщують нижню щелепу і тим самим обумовлюють акт жування.

Номер слайду 47

М’язи спини

Номер слайду 48

М’язи грудей та живота

Номер слайду 49

М’язи кінцівок М’язи кінцівок поділяють на згиначі та розгиначі. Їхні функції взаємопротилежні.

Номер слайду 50

М’язи верхньої кінцівки. М’язи верхньої кінцівки поділяються на:1 - м’язи плечового поясу; 2 - м’язи вільної кінцівки: плеча, передпліччя та кисті.

Номер слайду 51

Властивості м'язів. Роботу м'язів поділяють на види: Робота м'язів1) Сила – величина максимального напруження, яке може розвинути м'яз під час скорочення2) Швидкість – це кількість м'язових скорочень за певний проміжок часу.3) Витривалість – це здатність м'язів тривалий час підтримувати заданий ритм роботи. Статична робота – робота, при якій м'язи напружуються, але не скорочуються (при утриманні вантажу);Динамічна робота – робота, при якій м'язи почергово скорочуються і розслаблюються (біг, ходіння);

Номер слайду 52

Втома – особливий стан, що проявляється в погіршенні рухових функцій, координації руху, зниженні працездатності. Вона носить тимчасовий характер. Активний відпочинок – зміна видів діяльності. Втома та відпочинок

Номер слайду 53

Повторення теми “Опора та рух”Які відділи скелету існують?Які групи м’язів виділяють в організмі?

Номер слайду 54

Вчитель хімії та біологіїКЗ Верхівцевського НВКЛесична Людмила Анатоліївна

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
 1. Ярошенко Світлана Володимирівна
  Дуже гарна презентація! Дякую!
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 2. Ярошенко Світлана Володимирівна
  Дуже гарна презентація! Дякую!
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
pptx
Додано
22 лютого 2018
Переглядів
12196
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку