Презентація з біології для 8-го класу на тему "Опора та рух"
Функції скелету. Опорнаскелет забезпечує опору всій масі тіла організму. Руховаскелет забезпечує разом з м’язами рух тіла. Захиснаскелет захищає внутрішні органи, утворюючи порожнини тіла. Формоутворюючаскелет визначає і зберігає форму тіла. Кровотворначервоний кістковий мозок – джерело клітин крові. Обміннакістки – джерело Ca, Р, та інших мінеральних речовин.
Функції м’язової системи. Рухова м’язи забезпечують переміщення тіла та його частин в просторі. Захиснам’язи утворюють порожнини тіла для захисту внутрішніх органів. Формоутворюючам’язи визначають форму і розміри тіла. Запасаючам’язи – місце, де запасається глікоген. Енергетична м’язи перетворюють хімічну енергію в механічну та теплову.
Будова трубчастої кістки. Трубчаста кістка складається з тіла (діафіза) та двох головок – епіфізів. Всередині кістки знаходиться порожнина, яка у дітей заповнена червоним кістковим мозком, а у дорослих – жовтим кістковим мозком. Між пере-тинками губчастої речовини, і у дорослих, і у дітей наявний червоний кістковий мозок – орган кровотворення.
Ріст кістки у товщину. Зовні кістка вкрита окістям – тонкою сполучнотканинною оболонкою, що містить багато судин і нервів. Її внутрішній шар складається з клітин, які ростуть, розмножуються і забезпечують ріст кістки в товщину, а також загоєння її при переломах. Живлення кістки відбувається завдяки кровоносним судинам.
Хімічний склад кістки. Кістки містять 50% води, 25% органічних речовин (15% білків та 10% жирів) і 22% мінеральних речовин. Із мінеральних речовин найбільшу кількість становлять сполуки кальцію та фосфору. Основною органічною речовиною кістки є колаген (осеїн), який має добре виражені еластичні властивості й надає кісткам пружності. Кістки такі міцні, що можуть витримати 1500 кг, наприклад стегнова кістка.
Хімічний склад кістки* Якщо кістку покласти на добу у 10% розчин соляної кислоти, то мінеральні речовини в ній розчиняться. Кістка стане гнучкою та пружною і її можна зав’язати у вузол.* Якщо кістку прожарити на вогні, то вода з неї випарується, органічні речовини згорять і кістка стане крихкою. Отже, органічні речовини надають кісткам пружності і гнучкості, а неорганічні – твердості і міцності.
Рухомі з’єднання кісток. Рухомі з’єднання – це суглоби. Вони складаються з суглобових поверхонь кісток, хрящів, що покривають ці поверхні, та суглобової сумки з рідиною для зменшення тертя. Суглобові поверхні відповідають одна одній: якщо на одній кістці поверхня опукла то на другій ввігнута.
М’язовий тонус підтримується імпульсами, що поступають у м’язи з ЦНС. Завдяки м’язовому тонусу підтримується стійкість тіла та його положення в просторі. М’язи в живому організмі ніколи, навіть, у спокої не бувають повністю разслаблені, вони знаходяться у стані деякого напруження - тонусу.
Властивості м'язів. Роботу м'язів поділяють на види: Робота м'язів1) Сила – величина максимального напруження, яке може розвинути м'яз під час скорочення2) Швидкість – це кількість м'язових скорочень за певний проміжок часу.3) Витривалість – це здатність м'язів тривалий час підтримувати заданий ритм роботи. Статична робота – робота, при якій м'язи напружуються, але не скорочуються (при утриманні вантажу);Динамічна робота – робота, при якій м'язи почергово скорочуються і розслаблюються (біг, ходіння);