Презентація стане у нагоді вчителям під час вивчення відділу Хвощеподібні. Вона містить інформацію про будову, різноманітність, значення хвощів у природі, а також містить яскраві зображення.
Сучасні хвощеподібні, як і плауноподібні, - це виключно багаторічні трав'янисті рослини Ця група рослин нечисленна - відомо усього 30 видів, що належать до єдиного роду – Хвощ. Ростуть на луках, болотах, берегах водойм, у лісах, на полях.
Номер слайду 3
Характерною особливістю хвощів є розчленування тула на вузли і міжвузля. У вузлах розміщуються кільцями бічні гілочки.
Номер слайду 4
Листки у хвощів відсутні, вони мають вигляд зубців, які, зростаючись біля основи утворюють піхву, що прикриває вузол. Саме тут знаходиться твірна тканина за рахунок якої хвощі ростуть у висоту. Такий ріст називається вставним. Хвощі можуть наростати і верхівковою.
Номер слайду 5
Фотосинтез у хвощів здійснюється стеблом. Воно ребристе і просякнуте кремнеземом. У стеблі багато порожнин, деякі з них заповнені повітрям інші – водою.
Номер слайду 6
На верхівках пагонів хвощів розміщуються спорангії, зібрані в стробіли. Є хвощі, що мають спеціалізовані спороносні пагони, які позбавлені зеленого забарвлення. На осі стробіла розміщуються щитки – вирости осі стробіла. На щитках утворюються спорангії, а в них – спори.
Номер слайду 7
Хвощі рівноспорові рослини. Спори мають особливі гігроскопічні вирости – елатери, за допомогою яких вони зчеплюються в клубочки і поширюються вітром
Номер слайду 8
Гаметофіти хвощів – це самостійно існуючі розчленовані зелені пластинки, на яких розвиваються статеві клітини.
Номер слайду 9
Значення у природі та житті людини. Людина використовує дозрілі сухі спори плаунів — лікоподій. Його застосовують у медицині як присипку, а також у ливарному виробництві для пересипання форм під заливку розплавленого металу.
Номер слайду 10
Різноманітність хвощеподібних Хвощ польовий (весняний та літній пагони)
Номер слайду 11
Хвощ зимовий
Номер слайду 12
Хвощ строкатий
Номер слайду 13
Хвощ лісовий
Номер слайду 14
Хвощ великий
Номер слайду 15
Хвощ водяний
Номер слайду 16
1) Сучасні хвощеподібні, як і плауноподібні, - це виключно:а) дерева; б) трави; в)кущі.
Номер слайду 17
2) Характерною особливістю хвощів:а) розчленування тула на вузли і міжвузля;б) географічне положення;в) роль хвощів у природі;
Номер слайду 18
3) Який вигляд мають листки хвощеподібних рослин:а) дрібні;б)відсутні та мають вигляд зубців;в) являють собою вирости стебла.
Номер слайду 19
4) За рахунок якої тканини хвощі ростуть у висоту:а) механічної ;в) сполучної;в) твірної.
Номер слайду 20
5) Фотосинтез у хвощів здійснюється:а) стеблом; б) ризоїдами;в) листям.
Номер слайду 21
6) Як називаються особливі гігроскопічні вирости, за допомогою яких хвощеподібні зчіплюються в клубочки і поширюються вітром:а) стробіли; б)ризоїдив) елатери.