У презентації узагальнено досвід з теми «Технологія розвитку критичного мислення на уроках географії». Дана інноваційна технологія передбачає у структурі уроку наявність таких трьох етапів: стадії виклику, смислової стадії і стадії рефлексії. Процес демократизації освіти, підвищення рівня її якості вимагає реалізації інноваційних підходів у навчанні, зокрема встановлення рівноправних, партнерських стосунків між тим, хто навчає, та тим, хто навчається; відмови від навчання, спрямованого насамперед на пасивне здобуття учнями знань. Вважаю, що одним із визначальних чинників досягнення зазначеного є застосування методів і прийомів навчання технології розвитку критичного мислення (ТРКМ). Критичне мислення учня – це один із видів інтелектуальної діяльності, який характеризується високим рівнем сприйняття, розуміння, об'єктивності підходу до навколишнього інформаційного поля. Це комплекс навичок і вмінь, використання яких сприяє демократизації навчального середовища, а також забезпечує ситуацію успіху для кожного учня, що, в свою чергу, сприяє усвідомленому, критичному та оцінному сприйняттю інформації, креативності.
Наявність часу і можливості для набуття досвіду критичного мислення; Наявність можливості висловлення своєї думки; Допомога вчителя в умінні ставити питання, здійснювати рефлексію своєї діяльності; Можливість обміну думками в ситуації дискусії; Обстановка доброзичливості та взаємоповаги.
Озвучування теми; 1) Протягом 3 хвилин записувати на листку відповіді на питання: Що я знаю по темі уроку чи мені здається, що я знаю? 2) Обговорення з партнером або з групою своїх знань; 3) Всі ідеї записуються вчителем на дошці або аркуші ватману; 4) Обговорюються всі розбіжності, що виникли в ході обговорення.
Перший рядок – тема називається одним словом – іменником. Другий рядок – опис теми двома прикметниками. Третій рядок – опис дії в рамках теми трьома дієсловами. Четвертий рядок фраза з чотирьох слів, що показує ставлення до теми. П’ятий рядок – це синонім з одного слова, що повторює суть теми. Географія Фізична, економічна Описує, досліджує, прогнозує Дуже цікавий предмет Наука
1. Виписується ключове слово; 2. Записуються слова і пропозиції по темі; 3. Відбувається поділ матеріалу на окремі блоки; 4. Встановлюються і виражаються графічнологічні зв'язки між блоками. (Використовується як засіб для підбиття підсумків, як стимул для виникнення нових асоціацій і графічних зображень нових знань).
Ідеальне завдання Учням пропонується виконати вдома роботу на свій розсуд, вибрати будь-яку форму і спосіб виконання. Дається перелік завдань, вибрати можна будь-яке; Пропонується виконати завдання певного рівня складності на вибір учня. В результаті учнями заздалегідь оцінюються власні можливості, а потім перевіряється рівень самооцінки