* Очікувані результати уроку Під час уроку ви дізнаєтеся: про теплові процеси зі зміною стану речовини; про випаровування, конденсацію, кипіння та їх характеристики; формулу для розрахунку кількості теплоти при випаровуванні (конденсації); про випаровування без плавлення.
Номер слайду 3
* Пригадай! В яких станах може існувати речовина в природі? Як називаються процеси переходу речовини з одного стану в інший?
Номер слайду 4
* Теплові процеси
Номер слайду 5
* Випаровування В житті ми досить часто спостерігаємо, коли рідина під дією зовнішніх умов часом зникає: висихають калюжі після дощу, сохне випрана білизна, рівень води у відкритих водоймах влітку швидко знижується. Куди ж поділася рідина?
Номер слайду 6
* Випаровування Явище переходу речовини з рідкого в газоподібний стан називається випаровуванням. Випаровування властиве не лише рідинам, а й твердим тілам (сублімація).
Номер слайду 7
* Поміркуй! Від яких параметрів залежить інтенсивність випаровування речовини?
Номер слайду 8
* Поміркуй! Як залежить кількість теплоти, необхідна для випаровування рідини при температурі кипіння, від маси речовини?
Номер слайду 9
* Кількість теплоти, необхідна для випаровування рідини при температурі кипіння, прямо пропорційна масі речовини.
Номер слайду 10
* Поміркуй! Чи залежить кількість теплоти, необхідна для випаровування рідини при температурі кипіння, від роду речовини?
Номер слайду 11
* Кількість теплоти, необхідна для випаровування рідини при температурі кипіння, залежить від роду речовини.
Номер слайду 12
* Випаровування Випаровування рідин відбувається з поглинанням енергії. Випаровування відбувається при будь-якій температурі. Інтенсивність випаровування залежить від температури. Інтенсивність випаровування залежить від площі поверхні. Інтенсивність випаровування залежить від роду речовини. Інтенсивність випаровування залежить від інтенсивності вентиляції.
Номер слайду 13
* Випаровування Енергетичні витрати на випаровування рідин характеризує питома теплота пароутворення. Питома теплота пароутворення визначає кількість теплоти, необхідну для випаровування 1 кг рідини за певної температури (температури кипіння) Питома теплота пароутворення позначається літерою L. Питома теплота пароутворення вимірюється у джоулях на кілограм: [L] = Дж/кг (СІ)
Номер слайду 14
* Питома теплота пароутворення Питома теплота пароутворення визначає кількість теплоти, необхідну для випаровування 1 кг рідини за певної температури (температури кипіння).
Номер слайду 15
* Випаровування Щоб визначити кількість теплоти, необхідну для випаровування певної маси рідини, треба її питому теплоту пароутворення L помножити на її масу m
Номер слайду 16
* Конденсація У природі спостерігається і зворотний до випаровування процес, коли за певних умов газ скраплюється і утворюється рідина. Наприклад, улітку вранці досить часто випадає роса, восени у разі різкого зниження температури повітря утворюється туман тощо.
Номер слайду 17
* Конденсація Процес переходу речовини з газоподібного стану в рідкий називається конденсацією. Іноді можна спостерігати перехід речовини з газоподібного стану в твердий без конденсації. Так, наприклад, в водяної пари утворюються сніжинки та іній, чудові візерунки на вікнах.
Номер слайду 18
* Процес кипіння
Номер слайду 19
* Процес кипіння
Номер слайду 20
* Процес кипіння Надання рідині теплоти викликає спочатку підвищення її температури, яке згодом може привести до кипіння. Кипіння – це різновид випаровування рідини. Кипіння – це внутрішнє випаровування рідини, внаслідок чого всередині її об'єму утворюються бульбашки пари, що спливають і викидають пару назовні. Температура, за якої рідина починає кипіти, називається температурою кипіння. Температура під час кипіння залишається сталою.
Номер слайду 21
* Процес кипіння Температура кипіння рідини залежить від зовнішнього тиску, оскільки бульбашкам пари для виходу назовні необхідно подолати його протидію.
Номер слайду 22
* Процес кипіння В спеціальних котлах і автоклавах, в яких тиск досягає 100 гПа (100 атм), воду можна нагріти до 300 0С
Номер слайду 23
* Сублімація
Номер слайду 24
* Конденсація
Номер слайду 25
* Конденсація Конденсація супроводжується виділенням теплоти, яка кількісно визначається за тією ж формулою, що й теплота випаровування. Щоб визначити кількість теплоти, що виділяється під час конденсації певної маси пару, треба її питому теплоту пароутворення Lпомножити на її масу m :
Номер слайду 26
* Випаровування і конденсація Завдяки випаровуванню і конденсації відбувається кругообіг води в природі.
Номер слайду 27
* Кругообіг води в природі
Номер слайду 28
* Очікувані результати уроку Під час уроку ви дізналися: про теплові процеси зі зміною стану речовини; про випаровування, конденсацію, кипіння та їх характеристики; формулу для розрахунку кількості теплоти при випаровуванні (конденсації); про випаровування без плавлення.
Номер слайду 29
* ??? Перевір себе ??? Як називається явище переходу речовини з рідкого стану в газоподібний? Дайте визначення питомої теплоти пароутворення. Який її фізичний зміст? Питома теплота пароутворення ацетону 520 кДж/кг. Що це означає? Як називається процес, зворотний до випаровування? Чим вони відрізняються з енергетичної точки зору?
Номер слайду 30
* ??? Перевір себе ??? Яка сутність явища кипіння? Що таке температура кипіння? Від чого вона залежить? Чому в таблицях приводять температуру кипіння рідини за нормального атмосферного тиску? Чому на приготування їжі в гористій місцевості необхідно витрачати часу більше, ніж на рівнинній?
Номер слайду 31
* Домашнє завдання Опрацювати §§ Дати відповіді на запитання Ознайомитися з § Приклади розв'язування задач детально розібрати в робочих зошитах