презентація за темою "Розселення словян" для використання на уроках історії України у 7 класі

Про матеріал
визначити територію союзів слов’янських племен, що стали базою, на якій виникла держава - Русь-Україна; розвивати в учнів навички роботи з першоджерелами, історичною картою, блок-таблицями, схемами; виховувати в учнях почуттнаціонально-історичного патріотизму.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Розселення слов’янських племен на теренах України. Господарство і суспільство слов’ян

Номер слайду 2

Пригадайте важливі риси життя давніх слов'ян, які відомі вам з уроків історії у шостому класі. Розгляньте зображення. Як одяг і вбрання віддзеркалюють спосіб життя давніх слов'ян?Слов’яни. Протягом IV VII ст. різні племена постійно переміщувалися і безперервно боролися за території. Давні слов’‎яни теж включилися у цей процес. Їхнє Велике розселення ускладнювала боротьба з іншими народами. Зокрема, аваро-слов’‎янські конфлікти призвели до тимчасового підкорення кочовиками-аварами склавинів та занепаду антського племінного союзу. Тому з початку VII ст. в історичних джерелах згадок про антів немає. Назву ж «склавини» історики вживають стосовно племен, які в VII-IX ст. мешкали на теренах України. Є припущення, що саме ця назва з часом трансформувалася у поняття «слов’‎яни».

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Номер слайду 5

У результаті Великого розселення слов’‎ян у V VII ст. на великій території Європи виникли. Дослідники вважають східнослов’‎янські союзи племен деревлян, полян, уличів, тиверців, сіверян, волинян (дулібів) і білих хорватів, які заселяли територію сучасної України, предками українців. Про утворення східнослов’‎янських племінних союзів нам відомо з літопису «Повість минулих літ». Літопис — це історико-літературний твір, у якому оповідь ведеться за роками.? До якого виду історичних джерел належать літописи?

Номер слайду 6

«Повість минулих літ» (або «Повість временних літ») створена на початку XII ст. Цей літопис ліг в основу всього подальшого східнослов’‎янського літописання. Він є однією з найдавніших літературних пам’‎яток в історії України та важливим історичним джерелом. Розгляньте зображення. Якими рисами наділяє літописця скульптор? Чому літописи створювали при монастирях?

Номер слайду 7

Прочитайте уривок із «Повісті минулих літ». Визначте, які східнослов'янські племена жили в межах сучасної України. Чому літописець пов'язував місця розселення східнослов'янських племен із певними річками?

Номер слайду 8

Господарський і суспільний розвиток східних слов'ян. Землеробство залишалося провідним заняттям слов’‎ян, які мешкали в межах сучасної України. Археологи стверджують, що тодішні жителі українських земель вирощували: Для обробітку землі і збору врожаю вони використовували:

Номер слайду 9

Знаряддя праці постійно удосконалювалися, тому що це полегшувало життя, впливало на зміну суспільного укладу, отже, і на формування різних суспільних верств. Верства — це стійка соціальна група, учасники якої займаються економічно й соціально рівноцінними видами праці й отримують приблизно рівну матеріальну та моральну винагороду. Землероби використовували перелогову та підсічну форми обробітку землі:{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}ПЕРЕЛОГОВА ФОРМАПІДСІЧНА ФОРМАЗа перелогової системи після збирання кількох урожаїв ділянку не обробляли 8-15 років. Такі незасіяні ділянки називали паром. Родючість ґрунту відновлювалася під впливом природної рослинності. Така система обробітку землі існувала переважно у степових і лісостепових районах. Підсічну систему найчастіше застосовували у північних лісових районах. Там спочатку підрубували (підсікали) дерева, а коли вони висихали, їх спалювали. Попіл використовували як добриво, тому врожайність була високою. Але така система вимагала великих затрат. Постійно розчищати нові ділянки було під силу тільки родовій общині

Номер слайду 10

Завдяки використанню плуга і переходу до орного землеробства помітно зросла продуктивність праці. Східні слов’‎яни почали застосовувати двопільну, а потім і трипільну систему — щороку вони чергували різні посівні культури і парову систему. Розгляньте схему. Визначте переваги і недоліки різних систем землеробства. Поміркуйте, чи впливала господарська діяльність землеробів на довкілля.

Номер слайду 11

У господарстві стали частіше використовувати тяглову силу коней, яких розводили не тільки для війська, а й для землеробів. Це у VII ст. сприяло переходу від родової до сусідської общини. Адже обробляти землю могли невеликі колективи, які утворювалися за принципом сусідства, а не за кровною спорідненістю. Садиба, тварини, житло переходили у приватну власність, що зумовлювало розпад родової общини. Дворище поступалося місцем поселенню — селу. Як ви гадаєте, чому поява у сімей наділів призвела до появи майнової нерівності? Поміркуйте, чому одні землероби ставали заможнішими, а другі — ні.

Номер слайду 12

ОРГАНИ ВЛАДИ У СЛОВ’ЯН

Номер слайду 13

ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ1. Назвіть сім літописних племен, які мешкали на землях сучасної України. Які з них контролювали землі в межах Києва?2. Якими були основні заняття давніх слов'ян? Поміркуйте, чому землеробство мало більший вплив на розвиток суспільного устрою, ніж ремесло чи промисли.3. Чому серед східних слов'ян поступово зростала роль військового лідера — князя?

Номер слайду 14

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯНакресліть у зошиті таблицю і заповніть її. ПАРАГРАФ 1. ОПРАЦЮВАТИ

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Більченко Олена
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
15 березня 2023
Переглядів
1556
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку