Презентація містить генетичні задачі та їх розв'язки. Матеріал буде корисним для пояснення на уроці складання схем схрещування та для підготовки до ДПА/ЗНО (НМТ)
Розв’язування задач з генетики. Вчитель Бакало Любов Григорівна
Номер слайду 2
Задача 1. У хлопчика І група крові, а в його сестри – ІV. Які групи крові мають їхні батьки?А) І і ІV;Б) ІІ і ІІІ; В) ІІ і ІV; Г) І і ІІІ.
Номер слайду 3
Якщо в дітей І (ОО) і ІV (АВ) групи крові, то батьки повинні бути носіями генів АО і ВО, значить у них ІІ і ІІІ групи. Р ♀ АО ♂ ВОG: А; О В; ОF1: АВ; АО; ВО; ОО ІV II III IВідповідь: у батьків ІІ і ІІІ групи крові (Б).
Номер слайду 4
Задача 2. Порушення обміну фенілаланіну – фенілкетонурія – успадковується як рецесивна ознака. У медико – генетичну консультацію звернулись здорові батьки, у яких народилася дитина із цим захворюванням. Їх цікавить питання: яка ймовірність ( % ) народження в них здорової дитини?А) 0%;Б) 25%;В) 50%;Г) 75%.
Номер слайду 5
А - здорові;а - хворіЯкщо батьки обоє здорові, а дитина хвора, значить вони є носіями гена фенілкетунорії обоє. Р ♀ Аа ♂ Аа. G: А; а А; а F1 : АА; Аа;Аа; аа здорові діти хворі 75% 25%Відповідь: ймовірність народження здорової дитини становить 75% (Г).
Номер слайду 6
Задача 3. У канарок зчеплений з Х-хромосомою ген В зумовлює зелене забарвлення оперення, в – коричневе. Зелену самку схрестили з коричневим самцем. Яка ймовірність появи в F1 самців, схожих на батька? Зважте на те, що в птахів гетерогаметна стать – жіноча. А) 25%;Б) 0%;В) 50%;Г) 100%.
Номер слайду 7
ХB - зелене забарвлення. Хb - коричневе♀ ХBY - самка зелена♂Хb. Хb - коричневий. Р ♀ ХBY ♂Хb. Хb. G: ХB; Y Xb; Xb. F1 : XBXb; XBXb; Xb. Y; Xb. Y самці зелені самки коричневіВідповідь: ймовірність 0% (Б).
Номер слайду 8
Задача 4. Собаководи одного з клубів протягом кількох років схрещували мексиканських безшерстих собак між собою. У потомстві завжди були безшерсті й шерстисті собаки у співвідношенні 2 : 1, також з’являлись мертві цуценята з численними аномаліями. Собаководи висловили свої думки щодо цього:1-й собаковод: безшерстість – домінантна ознака;2-й собаковод: безшерсті собаки завжди гетерозиготні;3-й собаковод: домінантний ген у гомозиготному стані спричиняє загибель цуценят. Хто з них має рацію? А) усі мають рацію;Б) лише 1-й і 2-й;В) лише 2-й і 3-й;Г) усі помиляються.
Номер слайду 9
Якщо у потомстві безшерстих були безшерсті і шерстисті цуценята, це означає, що безшерстість - домінантна ознака, і схрещувані особини гетерозиготні А-безшерсті а-шерстистіР ♀ Аа ♂ Аа. G: А; а А; а F1 : АА; Аа;Аа; аа мертві безшерсті шерстистіВідповідь: усі собаководи мають рацію (А).
Номер слайду 10
Розв’яжіть задачу(дигібридне схрещування)Дрозофіла жовтого кольору з дуже вузькими крилами схрещена із звичайною дрозофілою (сіре тіло і нормальні крила). Якими будуть гібриди, і якими будуть нащадки від схрещування між собою таких гібридів?Жовте забарвлення – рецесивний ген;Вузькі крила – домінантний ген.