Презентація "Закономірності мінливості людини".

Про матеріал
Презентація «Закономірності мінливості людини» створена для допомоги вчителю у викладенні, а десятикласникам в опануванні матеріалу теми «Закономірності мінливості людини». Презентацію створено за підручником «Біологія і екологія 10 клас» В.І. Соболь. В презентації розкриваються поняття мінливість, модифікаційна мінливість, спадкова (комбінаційна та мутаційна мінливість), норма реакції. Дається порівняльна характеристика форм мінливості у вигляді таблиці.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Закономірності мінливості людини.

Номер слайду 2

Мінли́вість — здатність організмів набувати нових ознак, відмінних від предків і їхніх станів у процесі індивідуального розвитку.

Номер слайду 3

Види мінливості

Номер слайду 4

Порівняння спадкової та неспадкової мінливості Властивість Неспадкова (модифікаційна) Спадкова Об'єкт змін Фенотип у межах норми реакції Генотип Фактор виникнення Зміни умов навколишнього середовища Рекомбінація генів Внаслідок злиття гамет, кросинговеру та мутацій Успадковування ознак Не успадковується (лише норма реакції)  Успадковується тільки в гаметах Значення для особини Адаптація до умов навколишнього середовища, підвищення життєздатності Корисні зміни призводять до виживання, шкідливі – до загибелі Значення для виду Сприяє виживанню Призводить до появи нових популяцій, видів Роль в еволюції Адаптація організмів Матеріал до природного відбору Форма мінливості Групова Індивідуальна, комбінована

Номер слайду 5

Неспадкова (модифікаційна) мінливість. Модифікаційна мінливість - мінливість, що характеризується зміною фенотипу під дією умов навколишнього середовища. Зміни у більшості випадків носять адаптивний характер.

Номер слайду 6

Норма реакції - межі модифікаційної мінливості ознаки, що визначаються генотипом. Модифікаційна мінливість зумовлена реакцією генотипу на навколишнє середовище - нормою реакції.

Номер слайду 7

Модифікаційна мінливість. Конкретний ген передає не просто саму ознаку, а межі, в яких вона може змінюватися залежно від інтенсивності дії тих чи інших чинників навколишнього середовища. Успадковується не сама ознака, а норма реакції.

Номер слайду 8

Норма реакції. Межі нормальної модифікаційної мінливості організму карлики та гіганти норма 150 – 220см

Номер слайду 9

Вузька норма реакціі Вузька норма реакції рівень Са, К, в крові групи крові ріст людини

Номер слайду 10

Широка норма реакціі Широка норма реакції вага колір волосся

Номер слайду 11

Спадкова мінливість - мінливість, яка характеризується зміною генотипу внаслідок мутацій або перекомбінації генів під час злиття гамет при заплідненні.

Номер слайду 12

Комбінативна мінливість – це форма спадкової мінливості, яка виникає завдяки перерозподлілу генетичного матеріалу в нащадків. Причини комбінативної мінливості – це рекомбінації ДНК. Джерела комбінаційної мінливості: 1.Незалежне розходження хромосом під час мейозу. 2.Випадкове злиття гамет під час запліднення. 3.Кросинговер.

Номер слайду 13

Гомологічна рекомбінація – це процес обміну нуклеотидними послідовностями між гомологічними хромосомами або ланцюгами ДНК. Цей тип рекомбінації використовується клітинами для виправлення пошкоджень ДНК, утворення нових комбінацій генів під час мейозу. Негомологічна рекомбінація – це процес обміну нуклеотидними послідовностями між негомологічними хромосомами або ланцюгами ДНК. Випадкове вбудовування вірусних або бактеріальних фрагментів ДНК у ДНК клітин людини.

Номер слайду 14

Мутаційна мінливість Мутаційна мінливість - це форма спадкової мінливості, що пов’язана зі змінами генотипу внаслідок мутацій. Більшість мутацій, що проявляються в організмів, мають шкідливий характер, оскільки знижують пристосованість до умов середовища (наприклад, гемофілія). Серед проявів мутаційної мінливості є й нейтральні прояви ознак, що не впливаютьна пристосованість, але за певних змін середовища існування можуть виявитися корисними.

Номер слайду 15

Лабораторна робота № 2 Вивчення закономірностей мінливості в людини. (ст. 178 – 179) Хід роботи 1. Вибираємо ознаку для дослідження (ріст) і визначаємо сукупність спостережень кількісної ознаки, тобто вибірку. 2. Визначаємо діапазон мінливості ознаки,тобто норму реакції. Визначаємо характер успадкування ознаки (кількісна або якісна, моногенне або полігенне успадкування). 3. Обчислюємо частоту зустрічальності варіант ознаки. Результати записуємо в таблицю і складаємо варіаційний ряд. 4. Висновок.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Машкіна Тетяна Володимирівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
ppt
Пов’язані теми
Біологія, 10 клас, Презентації
Додано
3 березня 2023
Переглядів
1121
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку