Коломойцева М.М., вчитель-логопед спец груп для дітей з порушенням зору та мовлення ДНЗ№45, м.Маріуполь.
ТЕМА: Свійські тварини. (для дітей старшого віку; тривалість 30 хвилин)
Мета: розширити знання дітей про свійських тварин, закріпити узагальнююче поняття «Свійські тварини»;
активізувати словник дієслів (словотворення дієслів від звуконаслідування,добирання дієслів до іменників), розвивати вміння узгоджувати в мові кількісні числівники з іменниками,вживати іменники у родовому відмінку;
розвивати фонематичне сприйняття, зорове сприйняття, увагу та пам’ять;
вчити переказу з опорою на піктограми;
виховувати інтерес до живої природи,турботливе ставлення до тварин.
Обладнання: предметні картинки, фігурки свійських тварин,піктограми,мольберти, конверт, магніти.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент.
Діти,сьогодні я у кабінеті знайшла листа. Давайте разом подивимось,що у ньому (відкриває конверт,дістає лист) «Щоб дізнатись,про кого будуть ваші завдання та ігри,знайдіть у групі незнайомий предмет та відгадайте тему».
Діти знаходять коробку. Педагог відкриває її та виставляє фігурки свійських тварин.
Діти називають тварин. «А що це за тварини? Як ми можемо їх назвати,які вони?» (Свійські тварини)
Гра «Кого не стало»
2.Гра «Додайте словечко»
Педагог пропонує прослухати строку вірша і додати закінчення останнього слова.
Ой, на лузі, ой на лузі, там пасуться ко…
(показати на малюнку коней)-коні.
Ой, на лузі, ой на лузі, там пасуться ко…
(показати на малюнку кіз)-кози.
Ой, на лузі, ой на лузі, там пасуться ко…
(показати на малюнку корів)-корови.
Правильно,корови. Пийте діти молоко,будете здорові!
3.Молодці! А чи знаєте,ви, як пересуваються свійські тварини? Я буду називати тварину та дії. Як що дія підходить,ви хлопаєте,як що ні-тупотіть ногами.
Лоша (літає,скаче,плаває)
Корова (бігає,ходить, літає)
Свиня (плаває,літає,бігає)
Коза (бігає, стрибає, плаває ).
4.І знов,ви, впорались із завданням. А ось у листі ще й загадки. Уважно слухайте та спробуйте відгадати про кого йдеться:
З рогами,а не бик
Доять, а не корова
Кору здирає
А кошиків не плете.(Коза)
На подвір’ї живе,
Будинок стереже.
Хто в гості йде -
Хазяїну знать дає.( Собака)
Він великий і красивий,
Як біжить, то в’ється грива.
Копитами туп-туп-туп,
По камінню цок-цок-цок.(Кінь)
Вусатенька, волохатенька,
Муркоче,бо молока хоче.(Кішка)
Попереду -п’ятачок.
Позаду-гапличок.
Посередині- спинка,
А на ній-щетинка.(Свиня)
5.Молодці! Всі загадки відгадали. І на мольберті з’явились картинки із свійськими тваринами. Давайте порахуємо ,як би їх було 1-2-5.
6.Порахували вірно,а чи знаєте ви,хто як говорить?
Корова «му»- мукає(відповіді дітей).
Лоша «і-го-го»- ірже.
Киця «няу»- нявчить.
Собака «гав»- гавкає.
А зараз,я пропоную прослухати вірша і вирішити,все вірно,чи ні:
Корова мукає: «Ко-ко. Дам всім дітям молоко!»
Киця каже: «Гав-гав-гав! Я ганяла з ганку гав.»
Лоша ірже: «Мур-мур-мур. Їсти я піду до кур ».
Ну а песик каже: «Бе! курки клюнуть там тебе!»
Відповіді дітей.
7.І знов ви молодці! А зараз,послухайте розповідь.
«Собака Найда»
Це собака Найда. У неї пухнастий хвіст та гострі зуби.
Собака Найда має двох цуценят, білих у чорні плями.
Собака Найда та цуценята мешкають у будці.
Розповідаючи, педагог розміщує на мольберті піктограми до тексту. Розповідає ще раз.
Після чого,переказують діти з опорою на піктограми.
8.Ітог.Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:
Чого нового ви навчилися ?
Які ігри та завдання вам сподобалися?
Чий переказ сподобався більше?
Які нові слова запам’ятали?