Актуальність Актуальність ЕЙДЕТИКИ для дошкільнят обумовлена тим, що саме в цьому віці в дітей переважає наочно – образна пам’ять. Найчастіше запам’ятовування відбувається мимоволі, просто тому, що якийсь предмет або явище потрапили в поле зору дитини. Якщо ж він буде намагатися вивчити і запам’ятати те, що не підкріплене наочною картинкою, щось абстрактне, то на успіх розраховувати не варто. ЕЙДЕТИКА для дітей дошкільного віку допомагає спростити процес запам’ятовування, розвинути асоціативне мислення, мову і уяву, підвищити уважність. Більш того прийоми ЕЙДЕТИКИ в результаті правильного застосування призводять до збагачення словникового запасу та формування зв’язного мовлення.
Уперше термін «ейдетика» був озвучений німецьким психологом Е.Йєншем, а поширення та глибокого вивчення набув у дослідженнях видатного психолога О.Р.Лурії, який поділив методики запам'ятовування на два основних напрямки: Мнемотехніка (методи, у основі яких лежить вербально-логічне мислення); Ейдетика (методи, засновані на конкретно- уявному мисленні).
Як допомогти дитині запам’ятовувати необхідну інформацію і вчасно пригадувати її? Як пробуджувати інтерес, спонукати до мовленнєвої активності, дарувати відчуття успіху? На ці запитання відповідає інноваційна технологія ЕЙДЕТИКА. Це напрямок психологічної науки, який вивчає ейдетизм як різновид образної пам’яті. В ейдетиці використовуються графічні, тактильні, смакові, звукові та нюхові асоціації, що розкриває великі можливості для розвитку дитячої уяви.
Заняття Тема: Веселі друзі Вінні-Пуха Мета: розширювати уявлення, збагачувати враження про предмети, об’єкти природи; вчити дітей передавати емоції та настрій мімікою та рухами; розвивати пам’ять та мислення дітей на основі асоціацій, викликаних звуковими, нюховими, тактильними та предметними асоціаціями; збагачувати словник та розвивати мовлення; викликати у малят добрий, веселий настрій.
Розвага Тема: Весела мандрівка до казкового лісу Мета: продовжувати вчити розвивати у дітей пізнавальну активність, абстрактне та логічне мислення, зв’язне мовлення, уяву, пам’ять, увагу, ейдетичні здібності, позитивне сприйняття світу, фантазію; закріплювати у дітей уявлення та розвивати мовлення за допомогою тактильних табличок; розкривати творчий потенціал кожної дитини, збагачувати позитивний та емоційний досвід.
Отже, перевагами ейдетичних методів розвитку дітей дошкільного віку є: розширення можливостей, об’єму пам’яті; збагачення словесної і образної уяви, багатогранності сприйняття світу; розвиток творчого мислення є лаконічним у використанні – максимум закодованої інформації при мінімумі візуальних або графічних знаків; розвиток об’єму та тривалості уваги, вміння помічати деталі, без напруження їх пригадувати; розвиток відчуття – розвиток не тільки зорової пам’яті, але й слухових, тактильних відчуттів; пробуджує пізнавальну активність, бажання розвиватися, бачити свої успіхи; розвиває позитивні емоції та відношення до життя; надає можливість кожному побачити свої здібності, таланти і результати, розвиває впевненість у собі.