Про матеріал
Семінар на тему «Застосування технології розвитку критичного мислення на уроках хімії та біології»
Слайд 1
Доброго дня, шановні колеги! Пропоную вашій увазі переглянути та ознайомитись, і можливо щось для себе почерпнути, презентацію на тему «Застосування технології розвитку критичного мислення на уроках хімії та біології».
Слайд 2
Концепція сучасної школи ставить за мету створення умов для розвитку і самореалізації кожної особистості.
Слайд 3
Світ, у якому належить жити нашим дітям, змінюється у чотири рази швидше, ніж наші школи
Життєве кредо:
Якщо ми будемо навчати
сьогодні так, як ми навчали
вчора,- ми вкрадемо у наших
дітей завтра
Ці слова набувають особливої актуальності сьогодні.
Слайд 4
Швидкими темпами нагромаджується інформація. Мережі інтернет, розвиток засобів масової інформації призвів до того, що школа перестала бути єдиним джерелом знань. Для того, щоб організувати навчально – виховний процес потрібно вирішити протиріччя. Протиріччя між швидкими темпами нагромадження інформації і засвоєння її учнями. Тому, нам вчителям, доводиться бігти з усіх сил, щоб бути хоча б на п’ять кроків попереду своїх учнів.
Слайд 5
Не новиною для кожного вчителя є статистичні дані про те, що до 2030 року в світі деякі професії застаріють. Тож дітей варто вчити покладатися на свої сили, адаптуватися до нового майбутнього та вміти ефективно взаємодіяти. Тож яким має бути вчитель, щоб підготувати дітей, які, у свою чергу, будуть готові до викликів 2030-го?
Слайд 6
Картинка навчання по – новому
Одна з обов’язкових рис сучасного вчителя — здатність постійно розвиватися, навчатися та ефективно реалізувати свій потенціал для формування випускника Нової української школи.
Слайд 7
Сучасного учня надзвичайно важко мотивувати до пізнавальної діяльності, до пошуку шляху, до мети в полі інформації і комунікації. Відбувається це тому, що діти часто відчувають труднощі в сприйнятті навчального матеріалу з усіх шкільних предметів, не володіють такими логічними операціями, як аналіз, синтез, класифікація, узагальнення, порівняння. Причина цього, на мій погляд, у недостатньо високому рівні розвитку мислення і, перш за все критичного. А це дуже важливо для людини в сучасному світі, яка входить в нове століття. Сучасний вчитель повинен постійно розвиватися, намагатися вдосконалювати свою роботу, використовувати нові прийоми, методи, та засоби навчання на уроках.
Слайд 8
Тому, темою нашого семінару я обрала «Застосування технології розвитку критичного мислення на уроках хімії та біології», мету, яку я поставила перед собою ознайомити вас із прийомами та методами які можна використовувати на уроках, поділитися власним досвідом.
Слайд 9
У практику загальної освіти активно впроваджується технологія розвитку критичного мислення. Чому саме критичне мислення?
Щоб мати можливість знайти своє місце в житті, учень сучасної школи повинен володіти певними якостями:
• Гнучко адаптуватись у мінливих життєвих ситуаціях;
• Самостійно і критично мислити;
• Уміти бачити і формулювати проблему (в особистому, професійному, суспільному плані);
• Знаходити шляхи її раціонального вирішення;
• Усвідомлювати, де і яким чином здобуті знання можуть бути використані в оточуючому середовищі;
• Бути здатним генерувати нові ідеї, творчо мислити;
• Уміти працювати з інформацією( збирати потрібні факти, аналізувати їх, висувати і обґрунтовувати гіпотези вирішення проблем, робити необхідні узагальнення, встановлювати закономірності, робити аргументовані висновки, використовувати їх для вирішення нових проблем);
• Бути комунікабельним, контактним у різних соціальних групах, уміти працювати в колективі, в різних ситуаціях;
• Уміти самостійно працювати над розвитком власного інтелекту, моральних якостей.
Отже, критичне мислення - це складний процес, що починається із засвоєння інформаціїї і закінчується прийняттям рішення.
Слайд 10
На уроках з розвитку критичного мислення слід дотримуватись таких правил:
-виконувати роль консультанта, надавати дітям ініціативу у пізнавальній діяльності, ставити перед учнями такі завдання, з якими вони впораються, створювати емоційно стимулююче навчальне середовище,здійснювати навчально-виховний процес в атмосфері взаємодії, емоційної співдружності, створювати можливості для максимальної самореалізації кожного учня, сприяти поступовому заміщенню частковому заміщенню вчителя учнями- консультантами.
Слайд 11
Критичне мислення – процес обмірковування власних думок та причин виникнення певної точки зору, що передбачає послідовний ланцюжок операцій мислення.
Слайд 12
Склад критичного мислення
Критичне мислення входить до загальної структури мислення в процесі пізнання і є мисленням вищого порядку, розвиток його здійснюється поступово від простого оцінного судження до уміння здійснювати багатофакторний аналіз. Виділяють такі рівні критичного мислення: запам’ятовування, розуміння, застосування, аналіз, оцінювання, творчість.