12 травня о 18:00Вебінар: Лайфхаки з використання сервісу LearningApps в освітньому процесі

Презентація "Землетруси"

Про матеріал
В даній презентації йдеться про ендодинамічні процеси, землетруси (землетрус та його ознаки, основні характеристики землетрусів, характер виникнення землетрусів, цунамі).
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема: Ендодинамічні процеси. Землетруси.

Номер слайду 2

План Землетрус та його ознаки. Основні характеристики землетрусів. Характер виникнення землетрусів. Цунамі.

Номер слайду 3

Література. Желібо Е. П., Заверуха Н. М., Зацарнкий В. В. «Безпека життєдіяльності». – с. 164–191. Завіруха Н. М. Безпека життєдіяльності. – К., 1999. Захарченко М. В., Орлов М. В., Голубєв А. К. та ін. Безпека життєдіяльності у повсякденних умовах виробництва, побуту та у надзвичайних ситуаціях: Навч. посібник. – К.: ІЗМИ, 1996. – 196 с. Доценко С. Ф., Соловйов C. JI. Про роль залишкових зміщень дна океану в генерації цунамі підводними землетрусами//Океанологія Т.35, №1, С. 25-31, 1995. Доценко С. Ф., Сергіївський Б. Ю. Дисперсійні ефекти при генерації та розповсюдженні спрямованої хвилі цунамі II Дослідження цунамі №5, М .: МГФК РАН. Тисячу дев'ятсот дев'яносто три, С. 21-32.

Номер слайду 4

Землетрус та його ознаки. Землетрус – короткотривалі, раптові струси земної кори, викликані перемінним переміщенням мас гірських порід у надрах Землі, чому сприяє порушення розтяжності осередка гірських порід і виникнення сейсмічних хвиль; під час сильних землетрусів, на поверхні Землі часто виникають щілини, скиди, зсуви, цунамі; часом землетруси спричинюють великі руйнування.

Номер слайду 5

Гіпоцентр, або осередок землетрусу, – місце, де зсуваються гірські породи. Епіцентр – точка на поверхні землі, що знаходиться прямо над гіпоцентром. Ознаки близького землетрусузапах газу, де раніше цього не відзначалосьтривога птахів та домашніх твариніскри між близько розташованими електричними дротамиголубе освітлення внутрішньої поверхні будинків

Номер слайду 6

Шкала сили землетрусів

Номер слайду 7

2. Основні характеристики землетрусів Глибина осередка землетрусу зазвичай перебуває в межах від 10 до 30 км, в деяких випадках вона може бути значно більша. Магнітуда характеризує загальну енергію землетрусу і є логарифмом максимальної амплітуди зміщення ґрунту в мікронах, яка вимірюється за сейсмограмою на відстані 100 км від епіцентру. Магнітуда за Ріхтером вимірюється від 0 до 9 (найсильніший землетрус).

Номер слайду 8

Інтенсивність – це показник наслідків землетрусів, який характеризує розмір збитків, кількість жертв та характер сприйняття людьми психогенного впливу; це міра величини стану ґрунту.

Номер слайду 9

Землетруси бувають:* тектонічні,* вулканічні, * обвальні та інші

Номер слайду 10

Причинами землетрусів є:швидке зростання частоти слабких поштовхів (форшоків);деформація земної кори, яка визначається спостереженнями з супутників або зйомкою на поверхні землі за допомогою лазерних джерел світла;зміна відношення швидкостей розповсюдження поздовжніх і поперечних хвиль напередодні землетрусу;зміна рівня ґрунтових вод у свердловинах;вміст радону в воді тощо.

Номер слайду 11

3. Характер виникнення землетрусів. За характером процесів виділяють кілька типів землетрусів, основними з яких є: тектонічні вулканічні техногенні.

Номер слайду 12

Тектонічні землетруси виникають унаслідок раптового зняття напруження, наприклад при переміщеннях уздовж розламу в земній корі (дослідження останніх років показують, що причиною глибоких землетрусів можуть бути і фазові переходи в мантії Землі, що відбуваються при певних температурах і тиску). Техногенні землетруси можуть бути викликані підземними ядерними випробуваннями, заповненням водоймищ, видобутком нафти й газу методом нагнітання рідини у свердловини, підривними роботами при видобутку корисних копалин тощо. Менш сильні землетруси відбуваються при обвалі склепінь печер або гірських копалинь. Вулканічні землетруси виникають унаслідок різких переміщень магматичного розплаву в надрах Землі або в результаті виникнення розривів під впливом цих переміщень.

Номер слайду 13

4. Цунамі. Цунамі - це загальноприйнятий міжнародний науковий термін, який походить від японського слова «велика хвиля, що заливає бухту». Точне визначення цунамі звучить так - це довгі хвилі катастрофічного характеру, що виникають головним чином у результаті тектонічних зрушень на дні океану.

Номер слайду 14

Механізм виникнення цунамі в результаті землетрусу. У момент різкого занурення ділянки дна океану і виникнення на дні моря западини, вода спрямовується до її центру, переповнює западину і утворює величезну опуклість на поверхні. При різкому піднятті ділянки дна океану витісняються значні маси води. На поверхні океану при цьому виникають хвилі цунамі, швидко розходяться на всі боки. Зазвичай вони утворюють серію з 3-9 хвиль, відстань між гребенями яких становить 100-300 км, а висота при наближенні хвиль до берега досягає 30 м і більше.

Номер слайду 15

Наслідки цунаміДо вражаючих факторів цунамі відносяться ударна хвиля, розмиття, затоплення.Інтенсивність цунамі - характеристика енергетичного впливу цунамі на берег, оцінювана за умовною шестибальною шкалою:1 бал - дуже слабке цунамі. Хвиля відзначається (реєструється) тільки мореографамі.2 бали - слабке цунамі. Може затопити плоске узбережжі. Його помічають лише фахівці.3 бали - середнє цунамі. Відзначається усіма. Плоске узбережжі затоплено, легкі судна можуть бути викинуті на берег. Портові споруди піддаються слабким руйнувань.4 бали - сильне цунамі. Узбережжя затоплено. Прибережні споруди пошкоджені. Великі вітрильні і невеликі моторні судна викинуті на сушу, а потім знову змиті в море. Береги засмічені піском, мулом, уламками каміння, дерев, сміття. Можливі людські жертви.5 балів - дуже сильне цунамі. Приморські території затоплені. Хвилерізи сильно пошкоджені. Великі судна викинуті на берег. 6 балів - катастрофічне цунамі. Повне спустошення узбережжя і приморських територій. Суша затоплена на значну відстань вглиб від берега моря.

Номер слайду 16

Питання для самостійної роботи {5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Надати загальну характеристику: А) сейсмічно активній зоні Вранча;Б) Зоні Північно-Східних Карпат;В) Зоні південного берегу Криму;

Номер слайду 17

Дякую за увагу!

pptx
Додано
24 січня
Переглядів
285
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку