Презентація до уроку в 11 класі з теми "Жири, їх склад, хімічна будова. Гідроліз, гідрування жирів. Біологічна роль жирів". Містить матеріали підготовлені учнями у вигляді звітів груп.
3.Позначте сполуку, що утворюється при взаємодії етилацетату з калій гідроксидом: А Калій форміат; Б Калій етилат; В Калій ацетат; Г Калій оксид. 4.Позначте спільну ознаку для рідких естерів: А Низька температура кипіння; Б Взаємодія з натрієм; В Висока розчинність у воді; Г Приємний запах.
5.Позначте сполуку, з якої можна добути оцтову кислоту за одну стадію: А Етаналь; Б Хлоретан; В Дихлоретан; Г Етиленгліколь. 6. Позначте речовини, необхідні для добування метилацетату: А Оцтова кислота та пропанол; Б Оцтова кислота та метанол; В Оцтова кислота та етанол; Г Метанова кислота та етанол.
Тестовий диктант “?” 1. Жирами називаються такі органічні речовини: а)естери високомолекулярних кислот і етанолу; б) естери високомолекулярних кислот і гліцерину; в) естери високомолекулярних кислот і етандіолу. 2. Для встановлення складу жирів застосовували такі методи дослідження: а) спостереження й порівняння; б) порівняння й узагальнення; в) аналіз та синтез.
3. У природі зустрічаються жири: а) рослинного і тваринного походження; б) виключно рослинного походження; в) виключно тваринного походження. 4. До складу жирів тваринного походження (твердих) входять: а) залишки високомолекулярних карбонових кислот насиченого складу; б) залишки високомолекулярних карбонових кислот ненасиченого складу; в) залишки низькомолекулярних карбонових кислот ненасиченого складу.
5. До складу олій входять: а) залишки високомолекулярних насичених карбонових кислот; б) залишки низькомолекулярних карбонових кислот; в) залишки високомолекулярних ненасичених карбонових кислот. 6.Тверді й рідкі жири утворюють кислоти: а)гептанова, октанова, бутанова.пальмітинова; б) стеаринова, октанова, нонанова, олеїнова; в) пальмітинова, стеаринова, олеїнова,лінолева.
7.Жири,як і естери, вступають в реакцію: а)гідролізу; б)дегідратації; в)дегідрування. 8.У промисловості гідроліз жирів за наявності лугу або соди здійснюють з метою одержання: а)гліцеролу; б)вищих карбонових кислот; в)мила. 9.В основі перетворення олії на твердий жир лежить реакція: а)гідрування; б)гідролізу; в)дегідрування.
Домашнє завдання Задачі для самоконтролю: Яку масу тристеарину необхідно, щоб добути гліцерин масою 9,2г ? Обчисліть масу гліцерину, що утворивчя при взаємодії достатньлх кіількості калій гідроксиду із 10 кг , що містить 2% домішок за масою. Дослідницька робота. З’ясувати на чому базується здатність використання Fairy для миття посуду.