Додатковий матеріал до уроку, для кращої візуалізації та запам'ятовування. В презентації є основні поняття та коротка характеристика лівих, правих партій тощо.
Історія України 11 клас Вчитель: Валентина Кожухівська. Суспільно - політичне життя. Формування багатопартійності в незалежній україні
Номер слайду 2
Мета вияснити причини та умови формування багатопартійності в Україні, розкрити основні програмні положення цих партій, класифікувати їх і визначити їхнє реальне значення у політичному житті України.
Номер слайду 3
Політична партія — це особливе добровільне об'єднання громадян — прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах. Громадська організація – це громадське об'єднання, засновниками та членами якого є фізичні особи, що об'єдналися для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів. Поняття
Номер слайду 4
Формування багатопартійностіЗначною мірою платформу для багатопартійності підготував в Україні Народний Рух України. Він став уособленням опозиції до радянської політичної системи та центром опозиційної діяльності до тогочасної влади в Україні. Значна частина українських політичних партій національно-демократично спрямування сформувалися на основі Руху і тривалий час зберігали з ним тісний зв’язок. У середині 1993 р. політичних партій в Україні вже нараховувалось близько 60, проте лише 21 з них були офіційно визнані. На початок 2004 р. Міністерство юстиції України зареєструвало в Україні 96 політичних партій. У країні склалася реальна багатопартійність. Політичний спектр партій спрямований у напрямку від лівої орієнтації до центристської та правої.
Номер слайду 5
Головні причини формування багатопартійностіРозширення демократизації суспільного життя , гласність.Історичне коріння існування багатопартійності в Україні. Виникнення і розвиток в Україні дисидентства. Нездатність КПРС виконувати керівну роль у суспільстві, яку вона собі привласнила.
Номер слайду 6
Етапи формування багатопартійностіІ етап – 1988 – 1989 р. Створення умов для багатопартійності. Створення опозиційних до КПРС неформальних об’єднань та рухів, що пізніше трансформувалися у політичні партії. У країні розгортають активну діяльність Українська Демократична Спілка (УДС), пізніше перейменована в Українську народно-демократичну лігу (УНДЛ), Українська Гельсінська Спілка (УГС), Народний Рух України за перебудову (НРУ).ІІ етап – 1989 -1990 р. Безпосереднє формування початкової багатопартійності. За цей час у республіці було створено понад 20 партій, які об’єднували майже 30 тисяч осіб.ІІІ етап – початок 1991 р. – серпень 1991 р.+Кардинальні зміни в становленні багатопартійності. Розвал, а згодом і заборона діяльності КПУ (після спроби державного перевороту в Москві 19- 21 серпня 1991 року у зв’єзку з доказами про підтримку керівництвом КПУ державного перевороту).
Номер слайду 7
«Праві» та «ліві» – історична довідка. Права ідеологія — ідеологія соціального панування, яка виражає інтереси панівного соціального класу або певної пануючої групи всередині пануючого класу. Ліва ж ідеологія — ідеологія опонування владі, яка заперечує легітимність існуючого панування та пред'являє політичну альтернативу, затребувану новими пануючими групами або (та) нижніми класами, які претендують на участь у розподілі багатства та влади. Терміни «праві» та «ліві» виникли в часи Французької революції та стосувалися розташування місць в парламенті. Сидячі праворуч виступали за збереження Старого порядку (монархії, аристократії та офіційної церкви). Політика лівих визначена не так чітко, оскільки виникала як реакція на політику правих.
Номер слайду 8
«Ліві» партіїЛіві партії мали на меті побудувати соціалізм або суспільство, де буде забезпечена соціальна рівність громадян, домінуватиме державна власність на засоби виробництва. Серед їх числа впливовими в українському суспільстві залишаються такі партії як Комуністична партія України, Соціалістична партія України, Селянська партія України та ін. С. Довгань. О. Мороз
Номер слайду 9
«Праві» партії. У політиці правими (найбільш крайні форми називають ультраправими або праворадикальними) протилежні лівим: праві виступають за природну нерівність та дотримуються принципів капіталізму. Праві націонал-радикальні партії. ( Ідеалом державного, національно-територіального устрою є національна унітарна централізована держава. Вони виступають проти федеративно-земельного устрою) Державна самостійність України, Українська національна Асамблея, Соціал-національна партія України, Конгрес українських націоналістів. Правоцентристські націонал-демократичні партії. (Ідеологічною засадою національно-демократичних партій є неоконсерватизм, але з національною специфікою — демократичний або поміркований (освічений) націоналізм) Народний Рух України, Партія "Реформи і порядок", Українська республіканська партія України, Демократична партія України, Партія зелених України, Українська народна партія "Собор", Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" та ін.
Номер слайду 10
Нардний рух україни. Наро́дний Рух Украї́ни — сучасна політична партія в Україні. Скорочена назва партії (відповідно до статуту) — Рух, НРУ.6заснований 1989 року та зареєстрований Радою Міністрів УРСР 1990 року. НРУ (як політична партія) зареєстрований Міністерством юстиції України 1993 рокуІван Драч став головою Руху. Мета руху — незалежність демократичної Української держави
Номер слайду 11
Демократична партія України Заснована 28 грудня 1990 року у Києві. Офіційна дата реєстрації 28 червня 1991 р., свідоцтво Міністерства юстиції України Головою Президії партії був обраний Юрій Бадзьо. Партія виступала за незалежність України від СРСР і проведення демократичних реформ. У серпні 1992 Дем. ПУ разом з іншими українськими партіями і громадськими організаціями, такими як УРП, УСДП, «Просвіта», частиною НРУ та іншими, створила об'єднання під назвою «Конгрес народно-демократичних сил» (КНДС)
Номер слайду 12
Соціал-демократична партія України (об'єднана) Василь Онопенко Андрій Носенко. Створена в 1990р., зареєстрована 1 листопада 1991 року. Першим головою партії став Андрій Носенко. На зїзді прийняли рішення об'єднатися з Партією прав людини (Партією цивільних прав) і Партією справедливості. Лідером СДПУ був вибраний міністр юстиції Василь Онопенко, а його заступником — адвокат Віктор Медведчук (з 1998року –голова партії).
Номер слайду 13
Партія демократичного відродження України (ПДВУ) Партія демократичного відродження України була створена 1 грудня 1990 року членами «Демплатформи в КПРС», великого об'єднання демократично налаштованих комуністів.існувала в Україні у 1990–1996 роки, була представлена у Верховній Раді України. Володимир Гриньов, Олександр Ємець, Валерій Мещеряков, Тарас Стецьків та Володимир Філенко (останній був обраний головою ПДВУ). Тарас Стецьків. Володимир Філенко
Номер слайду 14
Суспільно-політичне життя1991—1994 рр. — президентство Леоніда Кравчука (програма п’яти «Д» - Державність, Демократія, Добробут, Духовність, Довіра):загострення внутрішньополітичної ситуації в Криму (обрання президента Криму Ю. Мєшкова та його курс на вихід зі складу України); наростання протистояння між Президентом і Верховною Радою України (ВРУ): боротьба за впливи на місцеві органи влади та самоврядування;наростання політичної та економічної кризи в країні;дострокові вибори Президента та ВРУ (1994 р.);1994—1999 рр. - президентство Леоніда Кучми вдалося врегулювати відносини між ВРУ і Президентом (укладено Конституційний договір);
Номер слайду 15
Суспільно політичне життя. Почався Конституційний процес ( з 1990):січень-грудень 1992 р. - обговорення за участі громадян проекту Конституції України;жовтень 1993 р. - опублікування доопрацьованого проекту Конституції України; наростання суперечностей між Президентом і ВРУ довкола розподілу владних повноважень.вересень 1994 р. - почала роботу нова Конституційна комісія (очолили Л. Кучма та О. Мороз);28 червня 1996 р. - текст Конституції України в цілому набрав потрібну кількість голосів. 28 червня - проголошено в Україні державним святом - Днем Конституції України.
Номер слайду 16
Домашнє завдання. Прочитати ст 186-187 підручника. Скласти кросворд до теми : схему та завдання ( 1 слово-1 бал)