Щовесни на території України і сусідніх країн надзвичайно великих обсягів набуває торгівля первоцвітами – ранньоквітучими весняними рослинами. Важливо розуміти, що підсніжники, сон-трава, проліски, цикламени та крокуси знаходяться на межі зникнення і більшість із цих видів занесені до Червоної книги України. Тож збір їх у природі та торгівля ними заборонені й караються законом.
Тому ми проводимо просвітницьку роботу ,щоби зберегти їх на Землі і збільшити їх кількість. Адже вони не лише милують око ,але і приносять користь.
ЗБЕРЕЖЕМО ПЕРВОЦВІТИ! Шановні мешканці та гості нашого села! Усіх, хто не байдужий до краси навколишнього середовища, закликаємо зберігати красу весняних квітів для майбутнього покоління! Щовесни на території України і сусідніх країн надзвичайно великих обсягів набуває торгівля первоцвітами – ранньоквітучими весняними рослинами. Важливо розуміти, що підсніжники, сон-трава, проліски, цикламени та крокуси знаходяться на межі зникнення і більшість із цих видів занесені до Червоної книги України. Тож збір їх у природі та торгівля ними заборонені й караються законом. Не підтримуйте тих, хто збагачується за рахунок збіднення матінки-природи! Попередимо зникнення первоцвітів не тільки з території області, а й із нашої планети! Не будьте байдужими! Первоцвіти просять захисту!!! Залиште цю красу нащадкам!!!
У весни багато прикмет. Одна з них – поява первоцвітів. З настанням тепла у наших лісах з’являються тендітні первістки оновленої землі. Ліс, напоєний весняними водами, прокидається від зимового сну.Збирання первоцвітів дуже шкодить природі тим, що не дає можливості рослинам утворити насіння. До того ж пошкоджуються сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки, повністю нівечаться рослини. Зірвати стеблину з трьома первоцвітами означає, що загинуло 45–60 насінин. І, як наслідок – відсутність нових рослин. Для того, щоб з насіння конвалії виросла доросла квітуча рослина, необхідно 7–8 років. Сам процес проростання насіння є тривалим і складним. За короткий термін первоцвіти мають встигнути вирости, відцвісти, утворити насіння, накопичити поживні речовини. І якщо ми перериваємо розвиток рослини, то в наступному році більше її не побачимо.
Первоцвіти ще мають іншу назву – ефемероїди. Це слово грецького походження і в перекладі означає «скороминучий», «швидкоплинний». Така назва пов’язана з тим, що надземні частини цих рослин живуть лише протягом кількох тижнів, їхні квітки швидко відцвітають. Ефемероїди готуються до весни ще восени, накопичуючи в своїх цибулинах запаси поживних речовин, щоб раніше від інших рослин зустріти весну та потішити нас своєю красою. Вони добре адаптуються до снігу та сильних морозів, але у них є інший ворог, від якого важко врятуватися, – це людина.
Щороку наприкінці зими та на початку весни в Україні знищуються внаслідок незаконного збирання та продажу мільйони первоцвітів. Більшість цих видів занесено до Червоної книги України . Крім того, значна частина видів первоцвітів охороняється міжнародними конвенціями, які ратифіковано в Україні. Багато рідкісних декоративних рослин, занесених до Червоної книги України, зникають. Найяскравіше ця тенденція простежується саме на прикладі первоцвітів, які збирають переважно для продажу. Коли ми їх безтурботно зриваємо, ми не чуємо їхнього голосу, не бачимо сліз. Але вони живі – перші вісники пробудженої природи, ніжні, тендітні первоцвіти.