Народився майбутній вчений 27 вересня 1892 року у селі Човниця Ківерцівського повіту на Волині.
Батько майбутнього вченого був землеміром. Він закінчив Петровсько-Розумовську академію у Москві. І як справжній сільський інтелігент, зробив усе
можливе, аби допитливий
Михайлик здобув хорошу освіту.
Клуб Церква Пам’ятник
У 1901 роцісім’я переїхала до Луцька.
З 1901 по 1910 рік навчається в гімназії м. Луцьк і закінчує її із золотою медаллю.
У 1910 році Михайло Кравчук їде до Києва, де вступає на математичне відділення фізико-математичного факультету Університету ім. Св. Володимира (нині Київський національний університет ім. Т.Шевченка) , де став учнем професора Д.Граве.
Д.Граве
1863-1939
Академік АН УРСР, видатний вченийматематик, засновник однієї з перших наукових шкіл в Україні. У 1899-1939 рр. він професор
Київського університету, з 1934 р. – директор Інституту математики АН України
ДИТЯЧІ І СТУДЕНТСЬКІ РОКИ
1914 року М. Кравчук закінчує університет з дипломом І-го ступеня. Професор Д.Граве, вважаючи його одним з найталановитіших своїх учнів, клопочеться про те, щоб залишити його при університеті як професорського стипендіата для підготовки до наукової та викладацької роботи.
З вересня 1914 р. протягом року М. Кравчук – позаштатний учитель математики у приватній гімназії. Вже тоді вражає всіх педагогічна майстерність молодого Кравчука!
Успішно склав магістерські іспити
5 вересня 1917 р. прочитав свою першу (так звану випробну) лекцію з предмету чистої математики «Про функції, що справджують теорему додавання»
19 вересня (два тижні пізніше) — першу лекцію з питань теорії множин і одержав звання приват-доцента.
Працює на розбудову науки
•Член Українського наукового товариства у Києві
•Член фізико-математичного товариства при Київському університеті
•Співробітник створеної 1918 Української академії наук
•З початку 20 рр. – член комісії математичної термінології при Інституті наукової мови УАН
У важку смугу економічної розрухи й суспільно-політичного хаосу на межі 20-х років М.Кравчук з молодою дружиною Есфірою (одружились вони 1918 р.) виїздить на село.
У 1920-21 рр. він був викладачем і директором школи в селі Саварці (на Богуславщині).
«Математика для вас має стати душевною потребою, коли хочете, хлібом і піснею».
М. Кравчук з родиною. Одеса, 1935. Зліва направо: син Євген,
М. Кравчук із дочкою Наталкою, дружина Есфір Йосипівна (1894—1957)
• стає членом математичних товариств Франції, Німеччини, Італії
1927
• Міжнародний Конгрес математиків в Італію (м. Болонья)
1928 • написав близько 10 наукових статей та велику працю «Алгебраїчні студії над аналітичними функціями».
•обрано наймолодшим дійсним членом Всеукраїнської Академії наук у
1929 віці 37 років. Кандидатом до ВУАН було висунуто його понад 100 організацій
• очолює комісію математичної статистики у ВУ АН, обіймає посаду Вченого секретаря Президії академії, завідує відділом математичної 1934 статистики Інституту математики ВУАН.
• член управи Київського інституту народної освіти, декан факультету професійної освіти, член секції наукових працівників міської Ради.
• співпрацює з українським Науково-дослідним інститутом педагогіки,
1936 часто виступає з лекціями перед учнями, вчителями, друкується в газетах.
СТРІМКИЙ ЗЛЕТ
«Лекції його – живі, дотепні: «Не думайте, що нескінченно малі – бідні змістом об’єкти, що всі вони – одноманітні та сірі як коти поночі…” — преамбула до порівняння нескінченно малих…»
Колишній студент Київського авіаційного інституту, пізніше – полковник М. Железняк (1912 р. народження) так згадує про М. Кравчука, як педагога:
«Середнього віку, з короткою ледь-ледь посрібленою борідкою; густою чорною шевелюрою. Стрункої статури, трохи вище середнього зросту, легко – рухомий (студенти говорили – як на пружинах). Завжди бадьорий, з лагідним голосом і чіткою мовою…
Соціальна напруга тридцятих років, буремне десятиліття сорокових та громадська незлагода дев’яностих, не стерли образ цієї людини в моїй пам’яті.
Мабуть, це дійсно була Людина – особистість – академік КРАВЧУК”.
21 лютого 1938 року, академіка М. Кравчука заарештували працівники НКВС. Інкримінували йому звичний тоді набір контрреволюційних стереотипів: націоналіст, шпигун і т.п.
23 вересня 1938 року виїзна сесія військової колегії Верховного суду СРСР присудила М. Кравчука до 20 років позбавлення волі з обмеженням політичних прав на п'ять років. Вирок оскарженню не підлягав.
Вченого після катувань звинуватили у «антирадянській націоналістичній діяльності на науково-педагогічному фронті» і «створенні націоналістичної групи в Інституті математики Академії наук».
Остаточно зламали Кравчука погрози: у разі відмови взяти на себе інкриміновані йому злочини заарештують і знищать сім'ю.
…Лук’янівка – Новочеркаськ – Владивосток – Магадан… – Колима
Незважаючи на хворе серце і повністю підірване у в'язниці здоров'я,
М.Кравчука визнали придатним до фізичної роботи в умовах Далекої Півночі.
Його дорога пролягла до Магадана, а звідти ще далі на північ - на колимські золоті копальні. На Колимі М.Кравчука мучила цинга, через хворе серце напухали ноги. І при цьому він продовжував займатися наукою!
Три зими і три літа каторжних робіт … Можна тільки уявити, що то була за робота в’язнів у колимських умовах, коли морози сягали шістдесяти градусів, а щоденна норма гірника становила півтори тонни породи. Навіть за царату, каторжани
добували її не більше півсотні кілограмів! Природно, із хворим серцем Кравчук не міг довго протриматися в забої.
9 березня 1942 року М. Кравчука не стало...
“Замовчи, не жартуй... Чуєш, сурми гудуть,
Чуєш, марш похоронний лунає...”
Та не було ні маршу похоронного, ні промов, ні почестей, яких він і за життя не мав...
15 вересня 1956 року вченого було реабілітовано «за відсутністю складу злочину»
В травні 2010 року у Національному технічному університеті «КПІ», відбулася Міжнародна наукова конференція імені академіка Михайла Кравчука «Значення праць Михайла Кравчука у науковому світі та його вплив на вищу школу України»
Академік І. Парасюк відзначив:
«Неможливо переоцінити внесок, зроблений Михайлом Кравчуком у 2030 роки у становлення української математичної освіти і науки, у відродження Київського університету, зокрема фізико-математичного факультету. Зі спогадів його колег та учнів ми знаємо, що він поєднував у собі якості видатного науковця, педагога, громадянина-патріота України і чудової людини. Викладацька робота М.Кравчука не обмежувалася Університетом і КПІ. Він залишив добру пам’ять про себе, викладаючи математику в КІНО, сільськогосподарському, харчовому інститутах.
СЕРГІЙ КОРОЛЬОВ
З 1992 року в Національному технічному університеті України «КПІ» проходять Міжнародні наукові конференції, присвячені пам'яті академіка М.Кравчука
В 2003 році на території Політехнічного інституту в
На небосхилі математичної науки яскравою зіркою світить ім’я Михайла Кравчука.
Воно є зразком для наслідування та продовження його досліджень у працях сучасних і прийдешніх науковців в Україні й далеко за її межами…