Бердянська гімназія №3 «Сузір’я»
Бердянської міської ради Запорізької області
МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ
Презентаційний урок з інтегрованого курсу
«Я пізнаю світ» на тему
«Мої улюблені книжки. Яка шана книжкам?»
Підготувала і провела
учитель початкових класів
гімназії №3 «Сузір’я»
Акуленко Алла Миколаївна
Бердянськ
2018
Тема уроку : Моя улюблена книжка. Яка шана книжкам?
Мета уроку : об’єднати споріднені блоки знань із різних предметів навколо однієї теми з метою інформаційного, пізнавального,емоційно-чуттєвого, комунікативного збагачення учнів, розвитку пошуково-дослідницьких умінь й навичок учнів, логічно – математичного, критичного мислення, формувати навичок моделювання ,конструювання, акторської майстерності , формувати вміння працювати в команді, прищеплювати бажання удосконалювати свій внутрішній світ.
Очікувані результати:
Знаннєва лінія
Діяльнісна лінія
Ціннісна лінія
Обладнання: ІКТ, презентація, , конверти для груп з завданнями, прислів’я про книгу.
Тип уроку: комбінований. Вид уроку: Інтеграція: мовно - літературна освітня галузь, математична освітня галузь, природнича освітня галузь, технологічна освітня галузь, мистецька освітня галузь, соціальна і здоров’язбережна освітня галузь.
За формою проведення – інтегрований урок-дослідження.
Форми організації:індивідуальні, , групові.
Хід уроку
І. Етап організаційний «Дружнє коло»
Емоційне налаштування на урок.
У нас не має «Ти».
У нас не має «Я».
У нас є тільки «Ми».
І ми одна сім’я.
ІІ. Етап повідомлення теми уроку.
1)На уроці ми продовжимо тему « Моя улюблена книжка.»
2) Будемо працювати в групах. Повторимо «Правила роботи в групах». Вправа. «Продовжіть речення.»
Працювати з гарним …настроєм.
Бути… активним.
Слухати… інших.
Говорити …по черзі.
Не гаяти …час.
Кожна група працюватиме у одному з центрів
Центр Української мови
Дослідницький
Математичний
Творчий
( Діти сідають на свої місця)
ІІІ. Етап мотивації
1)- Чи знаєте ви, хто прийшов до вас у гості і приготував завдання???
Щоб дізнатися розгадайте ребус.
-Так ,до нас у гості прийшла КНИГА.!
Вона хоче , щоб ви зробили звукову модель слова КНИГА,
а Творчий центр ще й оживив модель.
( Всі діти викладають звукову модель слова книга . Діти з Творчої групи
виходять і дають характеристику кожному звуку.)
Молодці !.
2) Книга дякує вам за хорошу роботу і запрошує нас в Країну Чудес.. Але потрапити туди не просто . Треба здолати багато перешкод. А здолає їх той, хто дослідить і дасть відповіді на питання:
IV.Етап роботи над темою уроку
І блок
1)Щоб здолати 1 і 2 перешкоди треба дослідити питання:
( Кожний центр отримує завдання)
Центр Української мови отримує завдання « Читання – сила!»
Прочитати самостійно в особах вірш «Даруночок»(Вправа 1, с.29)
Творчий центр працює над вправою
«Кольорові слова»( на с. 30.вправа 4, у вірш треба вставити кольорові слова і виразно його прочитати.
Математичний центр отримує Математичну загадку, розгадавши її ви дізнаєтеся, куди ми завтра відправимося на екскурсію.
Дослідницький центр отримує завдання « Порівняй і скажи!»
Дослідити, чим відрізняється книгарня від бібліотеки?
Хто працює в бібліотеці. А хто в книгарні?
Як утворилося слово « книгарня»?
На виконання завдань дається 3 хвилини.
Перевірка.
( Під час перевірки над кожним завданням працює весь клас.)
Спочатку відправимося до Центру української мови.
Читання за особами вірша « Даруночок». Кінцівку читає хором весь клас.
Запитання:
-Який подарунок для Романка був найкращим?
-Підніміть руку, хто вважає, що книга найкращий подарунок.
- Які рядки з вірша- є відповіддю на питання, чому варто читати книжки.
Молодці! Книжка дякує вам за роботу.
2) Дидактична гра «Збери прислів’я”
А тепер пограємо в гру «Збери прислів’я” Кожна група отримує картки з окремими словами в хаотичному порядку, і з цих слів діти складають прислів’я, розмірковуючи, чому в народі так говорять.
Звернути увагу дітей, що перше слово речення пишемо з великої літери, а після останнього ставимо крапку.
Висновок:
- Що дає нам читання книжок? (користь, насолоду, знання, спілкування, розвиток уяви).
- Книжка приносить користь.
- Книжка приносить радість.
- Книжка несе знання.
Молодці! Книжка дякує вам за роботу.
Де казки живуть чудові?
Де знання про світ і мови?
Де фантазії вітрила?....
У КНИЖКАХ! В ЧИТАННІ СИЛА!
Дуже гарно ви попрацювали. Книга задоволена вашою роботою, тому що ми здолали першу перешкоду і дали відповідь на питання «Чому варто читати книжки?»
А тепер давайте відпочинемо.
Під час читання втомлюються очі. І може погіршитися зір.
Тому треба робити вправи для відпочинку очей .
3)Продовжуємо подорож. Нас чекає подолання наступної перешкоди.
-Треба дослідити питання « Де живуть книжки?»
-Відправляємося у Творчий центр.
Читання вірша з «кольоровими словами»
Запис пропущених слів.
Молодці !. Книжка разом з нами аплодує.
-Перевіряємо, можемо ми вже далі йти?
НІ. Ми ще не всі завдання виконали для подолання другої перешкоди.
Математичний центр допоможе розгадати математичний ребус
«Склади слово»
( Діти з коментуванням розв’язують вирази і складають слово
«бібліотека»)
-Куди ми завтра підемо на екскурсію?
- Так , ми підемо до бібліотеки і перевіримо, чи справді там живуть книжки.
МОЛОДЦІ!. Книга дякує вам за роботу.
5) Дослідницька вправа «Порівняй і скажи»
Дослідницький центр допоможе всім виконати завдання «Порівняй і скажи» ( Завдання 6, с. 31)
( Діти вибирають із запропонованих їм висловів значення слова бібліотека і книгарня)
Бібліотека це - установа, що збирає і зберігає твори друку і писемності для суспільного користування (обслуговування ними читачів.)
Книгарня — крамниця, що займається продажем книг та інших товарів, таких як журнали, географічні карти, путівники та ін.
У бібліотеці працює бібліотекар. У книгарні працює книгар.
Слово книгарня утворилося від слова книжка-книга.
Запишемо ці слова.( записуємо на дошці і у зошиті).
Показати слайди про відомі бібліотеки.
Висновок. Як ви вважаєте, здолали ми другу перешкоду?
Книга задоволена вашою роботою . Ви Молодці!!
Фізкультхвилинка
( Руханка під пісню « А ми любимо читати»)
Другу перешкоду ми здолали і можемо йти далі.
ІІ блок
1)Щоб здолати наступні перешкоди нам треба:
2)Завдання.
Учням треба розпізнати й підібрати звертання від імені книжки до дітей щодо бережливого ставлення до неї.
Учні отримують лист-запрошення від бібліотекарів.
Запитання:
- Чому важливо не запізнюватися?
- О котрій годині нас чекають у бібліотеці??
Показати на годинниках :
На виконання завдань дається 3 хвилини.
Перевірка роботи кожного центру.
1)Дослідницький центр. Вправа «Кому присвячений музей»
Мері Поппінс присвячений музей в Австралії;
Барону Мюнхгаузену – музей в Латвії;
Мумі –тролям – музей в Фінляндії;
Гаррі Поттеру – музей у Великобританії.
3)Вправа «Інсценізація»
Творчий центр інсценізує вірш і пояснює « Який лікар найкращий для книжки».
Дуже добре. Оплески нашим артистам. Книжка теж аплодує.
4) Вправа «Шифрувальник»
Центр української мови розпізнають зміст кожного малюнка й підбирають звертання від імені книжки до дітей щодо бережливого ставлення до неї.
Наказ книжки
- Давайте подивимось. Чи задоволена книжка вашою роботою?
Книжка дуже задоволена вашою роботою . Молодці!!!
5)Задача « Охоронці часу»
Математичний центр на моделях годинника показує, коли починаються заняття, коли треба прийти до бібліотеки.
( Весь клас теж працює з моделями годинника)
- Чому важливо не запізнюватися? (( Запізнюватись - це не ввічливо , можна пропустити щось важливе.)
Дуже гарна робота. Книжка задоволена.
Висновок. Чи здолали ми перешкоди?( Так, всі перешкоди
ми здолали і тепер ми можемо потрапити у Країну Чудес)
V. Підсумок уроку. Рефлексія.
( Діти стають на коло)
-Ми здолали всі перешкоди і потрапили в країну чудес.
А де ж ця країна?
Ця країна починається з нашого читацького центру.
Вона в кожній книжці, яку ви прочитаєте.
Запам’ятайте поради від книжки!( Слайд)
1. Якщо ти занудьгував, візьми…. книгу. ( діти хором)
2. Якщо хочеш одержати пораду, відшукай…у книзі.
3. Якщо мрієш стати справжньою людиною, читай… книгу.
4. Якщо хочеш довідатися про щось нове, запитай…. у книги.
5. Якщо мрієш подорожувати, почни…. з книги.
Дякую всім за роботу!