Причини деградації Скруджа, як особистості. Композиція твору. Реальне і фантастичне у повісті
…всі твої благородні прагнення гинули одне за одним
І нова всеперемагаюча пристрасть, пристрасть до
наживи, заволоділа тобою цілком.
Ч. Діккенс
Мета: вчити учнів основ психологічного аналізу (визначити причини деградації особистості героя), відпрацьовувати навички композиційного аналізу твору, виділення в ньому реального і фантастичного; вдосконалювати вміння опрацьовувати певну проблему; сприяти моральному розвитку учнів, осмислено читати й аналізувати прочитане.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і вироблення на їхній основі вмінь і навичок
Обладнання: мультимедійний центр, газета учнівської творчості ,,Різдвяна пісня у прозі’’ у віршах та малюнках учнів 6 класу
Хід уроку
Слово вчителя. Перед нами прочитана книга. Відбулося знайомство із творчістю ще одного письменника. Та чи можна на цьому поставити крапку? Можливо , але це буде позиція спостерігача, а не читача.
Шановна аудиторіє! Хто з вас розшифрує тему сьогоднішнього уроку? Та які завдання стоятимуть перед нами?
Учні читають тему з екрана та аналізують тему і завдання уроку.
Словникова робота
Деградація – це поступове погіршення якості, втрата цінних властивостей.
Композиція – побудова, розташування і взаємозв’язок усіх частин твору.
Фантастика – не існуюче в дійсності , створене фантазією, уявою.
Перевірка домашнього завдання : за самостійно складеним планом, записаним у зошиті, розповісти про мандрівку Скруджа з різдвяними Духами. Колективне обговорення розповідей.
Робота над з’ясуванням проблеми ,,Причини деградації особистості Скруджа’’.
Евристична бесіда
Що, на вашу думку, впливає на формування особистості, її характеру, звичок, переконань, способу життя?
Як ви розумієте поняття , деградація особистості?
Чи є підстави говорити про деградацію Скруджа?
Слово вчителя. Для того, щоб зробити висновок про теперішній стан героя, необхідно уважно придивитися до його минулого. Отже, Дух Минулого Різдва.
-Що побачив Скрудж у минулому? (Дитинство Скруджа: самотнє Різдво. Отроцтво Скруджа : сестра забирає його до дому. Юність: Різдво у Фіззіуга. Зрілість :відмова від коханої дівчини.)
-Чому зривався голос і виступали сльози у нього, коли він впізнавав вулиці свого дитинства?
-Яке почуття з’явилося в душі героя при згадці про сестру Фен і її сина?
-За що Скрудж –підліток і його товариш були безмежно вдячні своєму господареві та хвалили його за свят-вечір?
-Як розмова Скруджа з нареченою розкриває характер дорослого героя?
-Коли Скрудж побачив сімю колишньої нареченої, він захотів припинити свою мандрівку. Що завдало йому болю?
-Чому з-під ковпака Духа лилося загадкове світло? Що це за світло?
Висновок (учні роблять самостійно і записують до зошитів)
Причини деградації Скруджа як особистості: злиденне напівголодне дитинство; важка праця підлітком; надмірна залежність від думки людей про нього; страх бути гіршим від інших; поступово у житті стають гроші, які змінюють душу героя; кожен крок диктується користю; герой боїться одружитися з бідною дівчиною, він старіє в самоті і не відчуває задоволення від багатства.
Подорож із Духом Минулого Різдва примусила стриманого та невблаганного Скруджа плакати, сміятися, відчувати сором за свої вчинки, шкодувати про незроблені добрі справи, пробудила в ньому людські почуття. Дух нагадав герою про його самотнє, нещасне дитинство, зачерствілу зрілість, нездатність любити нікого і нічого, крім грошей.
Аналіз композиції повісті
Експозиція: розповідь про Скруджа і його контору.
Зав’язка: поява душі Марлі, яка хоче врятувати головного героя.
Розвиток дії: подорож Скруджа різдвяної ночі в часі та просторі.
Кульмінація: Скрудж сповнений відчаю, біля власної могили.
Розв’язка: на місці самотнього і злого скнари з’являється добрий дядечко Скрудж, гордість міста.
Елементи композиції є частково реальними, частково фантастичними.
Самостійна робота(заповнити таблицю)
|
Реальне в повісті |
Фантастичне в повісті |
|
|
|
-Спробуйте зробити висновки про себе, своє життя, теперішнє та майбутнє, за допомогою історії Скруджа.
-Що прагнув сказати нам автор, розповідаючи про Скруджа?



![]()
![]()


-Як ви розумієте цю схему?
Доброта
Людяність
Милосердя
Щастя
Співчуття
Щедрість
-Згадайте героя діснеївського мультфільму про дядечка скруджа та його племінників. Порівняйте його діккенсівським персонажем. Як ви вважаєте, чи не є Ебінізер Скрудж прототипом Скруджа з мультиплікаційного фільму? Відповідь обгрунтуйте.
-Доповніть висновок: «Діккенс стверджував, що не гроші роблять людину щасливою, а людяність…»
Домашнє завдання. Підготувати розповідь:,,Деградація та переродження Ебінізера Скруджа’’. Довести що цей твір є різдвяним оповіданням.