Тема: «Пригоди в осінньому лісі»
Мета: Вчити дітей спілкуванню з природним довкіллям, помічати у ньому нове, невідоме, виявляти підвищений інтерес до оточуючого. Формувати уміння визначати ознаки пір року, правильно називати стани погоди, дерева, тварин, птахів, помічати особливості їхньої поведінки восени. Розвивати навички лічби в межах двох та просторові орієнтації (вгорі, внизу), вміння визначати за виразом обличчя настрій, варіювати власну міміку. Виховувати бажання спілкуватися з природою в різні пори року, відображати побачене в художній діяльності.
Матеріал: Облаштований куточок лісу зі штучних дерев (дві ялинки, берізка), іграшкові тварини (білочка, їжачок, ведмедик, зайчик), парасолька, розмальовки із зображенням овочів, кольорові олівці, музичні шумові інструменти, кошик з яблуками, музичний синтезатор.
Хід заняття
Вихователь. Діти, ви ходите з батьками в ліс?
Відповіді дітей.
Вихователь. Сьогодні ми з вами вирушимо в подорож до лісу. А чи знаєте ви, що таке ліс?
Діти. Ліс – це дерева, птахи, квіти.
(Під спокійну музику діти з вихователем йдуть по групі і підходять до лісу).
Вихователь. Подивіться, який гарний ліс. А які дерева ростуть у нашому лісі?
Діти. Ялинки, берізки.
Вихователь. А які дерева ще можуть рости в лісі?
Діти. Сосни, липи, дуби, клени.
Вихователь. Діти, а скільки ялинок в нашому лісі?
Діти. Дві ялинки.
Вихователь. А берізок?
Діти. Одна берізка.
Вихователь. А що зараз трапилося з деревами?
Діти. Вони засинають.
Вихователь. А які тварини живуть у лісі?
Діти. Білочки, їжаки, ведмеді, лисички, птахи.
Вихователь. А давайте ми їх відшукаємо. Де сидять птахи і білочки?
Діти. На ялинці.
Вихователь. А де заховався їжачок?
Діти. Під ялинкою.
Вихователь. А що з ним трапилося?
Діти. Він заснув на зиму.
Вихователь. А хто ще лягає спати восени?
Діти. Ведмедик.
Вихователь. Давайте подивимося з вами, де ліг спати ведмедик?
Діти. Під другою ялинкою.
Діти розглядають ведмедика.
Вихователь. Діти, а ви любите ліс?
Діти. Так.
Вихователь. І, мабуть, знаєте, як себе поводити в лісі?
Діти. Так, знаємо.
Вихователь. Розкажіть, як саме. Що не можна робити в лісі?
Діти. Ламати гілочки дерев, розкидати сміття, розпалювати вогонь, рвати багато квітів.
Вихователь. Молодці, всі знають. Тоді ми можемо вирушати далі.
Діти з вихователем йдуть далі. На пеньочку сидить Зайчик і плаче.
Вихователь. Зайчику, чому ти плачеш?
Зайчик. Я заблукав у лісі і загубив своїх друзів.
Вихователь. Не хвилюйся, Зайчику, ми з дітьми тобі допоможемо.
Діти. Так, допоможемо.
Зайчик стоїть сумний.
Вихователь. Діти, який настрій зараз у Зайчика?
Діти. Сумний.
Вихователь. А коли нам буває сумно?
Відповіді дітей.
Вихователь. А коли нам буває весело?
Відповіді дітей.
Вихователь. А давайте з вами пограємося в гру «Радість і сум». Зараз буде звучати музика, ви її уважно слухайте і своїм виразом обличчя будете передавати настрій в музиці.
Діти разом із Зайчиком граються в гру «Радість і сум».
Вихователь. Зайчику, тобі стало трошки веселіше?
Зайчик. Так, мені дійсно стало веселіше.
Звучить музика дощу.
Вихователь. Діти, подивіться, хмарки збираються. Давайте подивимося, якого вони кольору.
Діти розглядають блакитні та темно-сині хмарки.
Вихователь. А на що схожі хмарки?
Відповіді дітей.
Вихователь. А з яких хмаринок іде дощ?
Діти. З сірих, синіх, темних хмаринок.
Вихователь. А чи можна гуляти під дощем?
Діти. Ні.
Вихователь. А чому?
Діти пояснюють.
Вихователь. Тоді швиденько ховайтеся під парасольку і давайте пограємося в гру «Сонечко і дощик», але ви повинні бігати поміж калюжами, не наступаючи на них.
Проводиться гра «Сонечко і дощик».
Зайчик. Малята, мені з вами стало дуже весело, але я зголоднів.
Вихователь. Діти, ми з вами допоможемо Зайчику?
Діти. Так!
Зайчик. Дітки, а ви знаєте що я люблю їсти?
Діти. Моркву, буряк, капусту.
Зайчик. Так, все це є у мене на малюнку, але я не знаю, якого кольору ці овочі.
Вихователь. Діти, давайте зафарбуємо Зайчику овочі, щоб він зміг їх відшукати.
Діти сідають за столи та заштриховують розмальовки із зображенням овочів.
Зайчик. Діти, я вам дуже вдячний за те, що ви мене розвеселили, намалювали мені овочі, і я хочу вам подарувати музичні інструменти, щоб і вам було веселіше.
Діти дякують Зайчикові.
Вихователь. Давайте ми всі разом подивимося, які інструменти є у Зайчика.
Діти з вихователем дістають інструменти і пригадують, як вони називаються.
Вихователь. Давайте ми заграємо на цих музичних інструментах.
Гра на дитячих музичних шумових інструментах.
Зайчик. Діти, ви молодці. І я хочу вас пригостити ще й ось цими смачними яблучками.
Зайчик пригощає дітей яблуками.
Вихователь. Дякуємо тобі, Зайчику. А тобі сподобалося у нас в гостях?
Зайчик. Так, дуже. І я зрозумів, що ви мені стали справжніми друзями. Тепер, коли мені буде сумно, я завжди буду приходити до вас, або ви приходьте до мене в ліс. До побачення, малята!
Діти прощаються із Зайчиком .
Заняття закінчується.