Тема. Прикладка як різновид означення. Написання прикладок.
Мета: поглиблювати знання учнів про другорядні члени речення, ознайомити з прикладкою як різновидом означення, вчити правильно вживати лапки і дефіс при прикладках; розвивати вміння знаходити прикладки в тексті та доцільно вживати їх у зв'язному мовленні, виховувати любов до рідного краю
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, кросворд, схема, таблиця
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань учнів
1. Складіть 2-3 речення про природу за вікном. Назвіть граматичну основу в кожному реченні. Назвіть їх види.
2. Розгадування кросворда.
- Розгадавши кросворд, дізнаєтеся тему уроку.
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
2 |
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||
3 |
|
|
|
||||||||||||||||
4 |
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
7 |
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
Відповідь: прикладка.
II. Мотивація навчальної діяльності школярів.
Розгляньте речення, на яке питання відповідають виділені слова? чим виступають у реченні?
1.Виступає круглий місяць з сестрою-зорею (Т.Шевченко).
2.На сцені літнього театру драмгурток показав п”єсу “Калиновий гай” (Ю.Збанацький).
3.Гора Говерла найвища в Україні.
III. Оголошення теми й мети уроку.
Формулювання учнями очікувань від уроку.
IV. Сприйняття і засвоєння нового матеріалу.
1. Опрацювання таблиці 1 підручника, стор. 49: що виражають прикладки:
1) професію, рід занять: лікар-стоматолог; декан Приходько
2) національну приналежність, місце проживання: юнак-білорус, дівчина-киянка;
3) родинні стосунки: брати-близнюки;
4) назва річки, населеного пункту: місто Умань, озеро Сакське
5) якісну характеристику осіб чи предметів: дуб-велетень, хлопець –богатир;
6) назва твору, закладу, установи: готель “Дніпро”, збірка “З вершин і низин”, станція Знам”янка.
Або перегляд відеоуроку (https://www.google.com/search?client=firefox-b-e&q=%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%BA%D0%B0+%D1%8F%D0%BA+%D1%80%D1%96%D0%B7%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%B4+%D0%BE%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F#fpstate=ive&vld=cid:e3577608,vid:Ib3KbIDV0oE,st:0)
2. Опрацювання таблиці 2 підручника, стор. 50.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота з підручником.
Коментоване виконання впр. 1 (3 речення), впр.2 (3 речення).
Самостійне виконання впр. 1 і 2 (речень, що залишилися). (По одному учню біля дошки).
2. Практична робота.
Диктант. Підкресліть прикладки.
1. Вдяг ясен-князь кирею золоту. (Леся Українка). 2. Над річкою сад-виноград повився (Леся Українка). 3. Найточніший час показують годинники на станції метро “Хрещатик” і на вежі Будинку профспілок. (П.Загребельний.). 4. Не той тепер Миргород, Хорол-річка не та. (П.Тичина). 5. Ой піду я лісом-бором, та стану я під явором. (Народна пісня.). 6. Промчала та буря-негода палка наді мною. (Леся Українка).
3. Творче завдання. Доберіть до іменників прикладки і складіть з ними речення:
І ряд: Київ, юнак, роман,
ІІ ряд: пароплав, журнал, юнка,
ІІІ ряд: цукерки, воїн, Шевченко
4. Складання сенкану.
Прикладка.
Непоширена, поширена.
Конкретизує, уточнює, характеризує.
Прикладка виражається іменником.
Означення.
VI. Рефлексія.
1. Бліц-опитування
- Що таке прикладка?
- Як підкреслюється прикладка як член речення?
- Які є види прикладок?
- Що виражають прикладки ?
- Коли прикладки беруться в лапки?
- Як ще можуть писатися прикладки?
- Коли не вживається дефіс?
- Я зрозумів, що ...
- Мені легко (не легко) визначити...
- Я не зрозумів ...
2. Оцінювання/самооцінювання.
VII. Домашнє завдання.
1. Вивчити таблиці.
2. Виконати дві вправи 3 і 4 (або 5) з підручника.
Або а) написати твір (1,5 стор.) на тему «Моє ім'я - Україна», використовуючи прикладки (7-12),
або б) із поеми Лесі Українки “Давня казка” виписати 10-12 речень з прикладкою.