Природознавче заняття з пріорітетом мовленнєвих та креативних завдань
на тему:
«Про птахів ми знаємо, їм взимку допомагаємо»
Мета: Розвивати мислення, слухову і зорову увагу при відгадуванні загадок, дрібну моторику рук.
Дати основи екологічного виховання. Виховувати любов, відчуття до птахів, розуміння користі від своєї допомоги птахам.
Ознайомити дітей із зимуючими птахами, їх зовнішнім виглядом, частинами тіла, способом життя взимку.
Вчити відповідати на запитання повним реченнями, складати описову розповідь за схематичним планом.
Закріпити назви зимових місяців, їх походження.
Обладнання: запис « Пори року», вірш П. Воронька «Гра у сніжки», м’яч, доріжка із геометричних фігур, басейн, ілюстрації із зображенням птахів ( ворона, горобець, синиця, снігур), загадки, 4 мішечки з тканини
(з соняшниковим насінням, гарбузовим насінням, рисом пшоном), план-схема опису птаха.
Хід заняття:
Звучить запис «Пори року»
приготувалися до її приходу. Давайте з вами пограємо у гру на
«Подобається – не подобається». Ви повинні напружитися і затремтіти
на «неприємні слова» і усміхнутися, передавати задоволення від приємних слів:
зима похмура (напружились);
зима вітряна (затремтіти);
зима сніжна (усмішка);
зима весела ( задоволення);
зима небезпечна (напружились).
Зима вже вступила в свої права і насипала кучугури снігу. Нам потрібно
обережно рухатись по стежині, щоб не потрапити в кучугури снігу. Діти, в
дорозі нам буде заважати сердитий зимовий вітер, а якщо ви будете
сміливими і дружніми, то ніякі перешкоди нам не страшні.
трикутник, прямокутник).
«острівець», по якому ви йдете.
Хоча зараз і зима, але вода в озерці не замерзла. Як ви думаєте, з чим це пов’язано? ( Не замерзла, бо немає морозу).
закачаємо рукава і опустимо вказівний палець у воду.
Візьмемо склянку і наберемо води. Яка вона? ( Непрозора).
завдання знайти «пігулку» такої ж самої форми, розміру і кольору, як і мікроб, і покласти один на один.
сюрприз цей – загадки.
Стрибнув на стовпчик,
По двору пострибав,
Усі зернятка зібрав. (Горобець).
Гніздується пташка,
А взимку – ближче до людей
Перемішатися. (Горобець).
Хода мішкувата,
Горда персона –
Звуть її. ( Ворона)
А до наших країв гості злетілись:
Зачервоніли на зорі,
Звуть цих гостей… (Снігурі).
Після кожної відгаданої загадки показую ілюстрацію-відгадку-пташку.
розкажемо. А допоможе нам в цьому схема.
Показую схему і називаю значення кожної картинки по порядку.
Горобчик – пташка невеличка. Пір’я в нього коричневе. Влітку він їсть комах, а восени і взимку – зерно, насіння, крихти. Гнізда будує під дахами будинків, у шпаківнях. Горобець корисний, бо знищує гусінь.
А хто хочу розповісти про пташку?
Діти розповідаюсь про синичку, снігура, ворона.
( Пальчикова гімнастика).
ІІ – соняшникове насіння; у ІІІ – рис; у ІV – пшоно. Давайте уважно
розглянемо зерно і насіння, і опишемо його. Якого воно розміру, форми,
кольору ?
Я зав’яжу зерна у торбинках, а ви на дотик повинні розпізнати, в якому з мішків яке зерно, і називає його.