Тема. Лікарські рослини рідного краю
Мета. Закріпити знання учнів про особливості будови рослин, їх види (дерева, кущі, трав’янисті рослини) та особливості їх будови; ознайомити учнів з поняттям «лікарські рослини», їх різноманіттям та значенням в природі та житті людини; розвивати вміння визначати лікарські рослини серед інших рослин; формувати навички збору лікарських рослин; виховувати ціннісне ставлення до природи.
Обладнання. картки з буквами, дошка і картки для фенологічних спостережень, іграшка зайчика, картки-пазли, кросворд, картки-питання, картки, відео.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
1.1. Вправа-енергізатор
Продзвенів дзвінок – почався урок!
За парти сідаємо, навчання починаємо.
З собою на урок візьмемо:
П – пильність
Р – розум
И – інтерес
Р – рішучість
О – оригінальність
Д – дію
А – активність
1.2. Фенологічні спостереження
Яка зараз пора року?
Який місяць?
Яке число та день тижня?
Яке небо сьогодні?
Чи є вітер? Який він?
Чи є опади? Які?
Чи спостерігалися інші явища природи? Які?
Яка температура повітря сьогодні?
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку
А урок у нас сьогодні не простий. До нас у гості завітав Зайчик. Давайте привітаємося до Зайчика.
А Зайчик прийшов не просто так. Він хоче вам розказати свою дуже сумну, але повчальну історію, яка трапилася з ним нещодавно!
Бідолашко заїнько дуже застудився:
Він на вулицю без шапки вийти примудрився!
Мав гарячого він лоба, і стріляло в вушко,
Горло «дряпало» так сильно – що плакав в подушку!
Мама зайку лікувала – чай, відвар йому давала!
От одужав наш зайчисько, одягнувся в шапку,
Не забув кожух вдягнути і узявши палку
Помандрував до нас в школу, щоби всім розказати
Про чудові ліки з трав, щоб всіх лікувати!
Сьогодні на уроці ми будемо з вами говорити про рослини, які допомагають лікувати різні хвороби – лікарські рослини.
ІІІ. Вивчення нового навчального матеріалу
3.1. Розповідь вчителя
- Усі трави, як дерева, так і квіти, - величезне багатство нашої Землі. А кращих ліків, ніж трави, на світі немає. Навіть тварини про це знають. Ось, коли, наприклад, тварини починають хворіти, вони шукають в лісі чи на луці потрібну травичку, їдять її і незабаром одужують. Люди здавна помітили здатність деяких рослин лікувати хвороби людей і тварин. Такі рослини називають лікарськими.
3.2. Вправа «Які рослини – лікарські?» - робота в парах
У вас на партах є частинка якоїсь картинки. Вам потрібно склеїти частини картинки, прочитати назву рослини і розказати однокласникам, що лікує ця рослина. Її лікувальні властивості написані на листочку рожевого кольору.
Давайте подивимося, які лікарські рослини ми зібрали? (на дошку учні вивішують картинки і розповідають)
3.2. Фізкультхвилинка
Вже трошки втомилися і треба порухатися. Давайте виконаємо вправи разом із зайчиком.
Ми по лісу всі гуляли,
З другом-зайчиком стрибали:
Любить заїнько стрибать!
Раптом з-за куща лисичка
Визирнула так тихцем,
Повернулась вправо, вліво
І побігла підтюпцем.
А за дубом сірий вовчик
Стояв струнко, бо ховавсь
Гілка хрусь, вовчисько – трусь
Раз присів, на два – устав!
Тут ведмедик клишоногий –
Потягнувся що є сил,
Почесав собі він носик
І скоренько спати ліг.
Спати ми ще не лягаємо,
Вчитись далі починаймо!
V. Осмислення учнями знань
1. Робота з підручником (с.74-75)
а) Розгляд малюнків. Відповіді на запитання.
А зараз Зайчик хоче побачити, як ви вмієте працювати з підручником.
б) Читання вірша. Відповіді на запитання
- Про яку рослину розповідається у вірші?
- Для лікування яких недуг використовують ромашку?
VІ. Узагальнення і систематизація знань.
6.1. Перегляд відео «Лікарські рослини: правила збору»
А зараз зайчик пропонує вам переглянути відео, як же правильно збирати лікарські рослини.
1. До збору лікарських рослин слід приступати в той час, коли вони містять найбільшу кількість діючих речовин:
Бруньки - збирають в період набухання. Кору - в період сокоруху.
Листя - в період цвітіння рослин.
Квіти - в період повного цвітіння, окрім квітів безсмертника.
Трави - в період цвітіння рослин.
Коріння - навесні і восени, по в'яненні рослин.
2. Збирають лікарські рослини в гарну погоду. Збір починають, коли опаде роса;
3. Не можна збирати рослини в сиру погоду, після дощу або рано вранці;
4. Не варто збирати сильно запилені рослини, роз'їдені комахами, пожовклі;
5. Зібрані рослини або їх частини (квіти, листя) слід укладати в чисті корзини, ящики, вистелені папером;
6. Якщо збір ведеться в мішки, то не можна їх туго набивати, щоб уникнути самозігрівання рослин; крім того, рослини при цьому мнуться і втрачають свою форму і колір;
7. Рослини, доставлені до місця сушіння, повинні бути негайно розкладені рихлим шаром на чистому горищі, на стелажах або під навісом в тіні на дошках;
8. Період між збором і розкладкою для сушки не повинен перевищувати 2-3 годин;
9. Слід врахувати, що більшість дикорослих лікарських рослин росте не чистими чагарниками, а в співтоваристві з іншими видами рослин. Необхідно бути акуратним, щоб уникнути(захоплення інших непотрібних рослин. При випадковому попаданні їх слід відразу видалити, тому що після збору відсортувати важче.
- Які правила збору рослин ви запам’ятали?
- Чи були корисними поради Зайчика?
6.2. Розгадування кросворду
- Розгляньте кросворд. Прочитайте слово.
- Що ви знаєте про калину?
- Для лікування яких недуг їх використовують?
|
|
|
|
|
к |
|
|||||
|
|
|
|
а |
|
|
|
|
|||
|
л |
|
|
|
|
||||||
|
|
и |
|
|
|
|
|
|
|||
|
н |
|
|
|
|
|
|
||||
|
а |
|
|
|
|
|
|||||
(Часник, ромашка, липа, шипшина, нагідки, малина)
VІІ. Підсумок уроку
Кубування
На дошці малюнок рослини – чорниці.
Що перед вами?
На що це схоже? Чи знаєте назву?
Про що це змушує тебе думати?
Як би ви це використали?
Добре це чи погано? Чому?