1
Урок математики в інклюзивному класі
3 клас
Тема: Прийоми усного додавання і віднімання у межах 100. Додавання і віднімання чисел частинами. Розпізнавання геометричних фігур. Задачі на різницеве порівняння.
Підготувала вчитель
початкових класів
Оленівської гімназії
Фастівського району
Київської області
Стеблюк Людмила Василівна
Мета: повторити прийоми усного додавання і віднімання чисел у межах 100; розпізнавання геометричних фігур; формувати вміння додавати і віднімати числа частинами, розв’язувати задачі на різницеве порівняння чисел;
розвивати логічне мовлення, просторове уявлення, математичне мовлення;
виховувати старанність, інтерес до уроків математики.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Відлунав шкільний дзвінок
Він покликав на урок.
У світ знань полинем ми
Дізнатись нове залюбки!
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Усна лічба
1.1.Чарівна фігура ( швидко знайти відповідь). Кого нагадує вам ця фігура?
4 5
5
3 6
8 2 1 7
9
1.2. Казковий годинник ( обчислити вирази, відповіді яких відповідають цифрам циферблата)
21-20; 33-22; 68-60; 8+4;
47-40; 15-6; 100-95; 70-60; 39-37; 18-14; 56-50; 30-27;
Учню із ЗПР пропонується на годиннику пальчиком показати цифри, називаючи їх.
2.Каліграфічна хвилинка
Запишіть всі двоцифрові числа, які закінчуються цифрою – 3.
Учню із ЗПР пропонується написати цифру – 3, попередньо обвівши її пальцем на картці.
ІІІ. Повідомлення теми уроку
- Сьогодні на уроці ми згадаємо прийоми усного додавання і віднімання у межах 100, дізнаєтеся , як додавати та віднімати числа частинами, закріпимо знання вже відомих геометричних фігур та пригадаємо порядок виконання задач на різницеве порівняння.
ІV. Робота над темою уроку
37+9=( 37+3)+6=40+6=46 37-9=(37-7)-2=30-2=28
3 6 7 2
37+9=30+ ( 7+9)=30+16=46 37-9=20+(17-9)=20+8=28
26+17=(26+10)+7=36+7=43 42-26=(42-20)-6=22-6=16
26+17=(20+10)+(6+7)=30+13=43 42-26=(42-2)-24=40-24=16
34+7= 30+(4+7)=30+11=41 73-45=(73-40)-5=33-5=28
62-5=(62-2)-3=60-3=57 56-17=(56-10)-7=46-7=39
55+8=(55+5)+3=63 22+29=(20+20)+(2+9)=40+11=51
43-9=30+ (13-9)=30+4=34 48+36=(48+30)+6=78+6=84
17+15=(10+10)+(7+5)=20+12=32 93-27=(93-20)-7=73-7=66
Учню із ЗПР пропонується з допомогою роздаткового матеріалу обчислити вирази в межах 10 і підібрати відповідне число з поданих 10.
+ =
Фізкультхвилинка (1)
Були у мами-білки
Чудові білки-дітки.
Весь день вони стрибали,
Хвостиками собі махали.
Та ось вони втомились
Поїсти захотілось.
Лапки – вгору, лапки – вниз ( 3 рази)
За шишечками потяглись.
Зубки свої поточили, -
Гарненько перекусили.
Мордочки лапками помили,
вушками поворушили.
Пора й за книжечку згадати
Спокійно сісти й пригадати.
- А пригадаємо ми, як виконуються порівняння чисел.
12>8 на__ 19<23на__ 34>17на__
28<35на__ 47>29на__ 41<63на__
- Як ви шукаєте невідомі числа?
- Які прийоми застосовуєте?
Учню із ЗПР пропонується з допомогою роздаткового матеріалу виконати порівняння, підказуючи, який знак потрібно взяти. Дитина лише показує, де більше,а де менше. Знаки « більше», « менше» запам’ятати їй тяжко.
V. Розвиток математичних знань
1.Усне розв’язування задачі (№28)
1) читання задачі учнем;
2) бесіда по змісту задачі:
- Скільки літер налічувалося в азбуці Кирила та Мефодія понад тисячу років тому? (43);
- Скільки літер у сучасній абетці? (33)
- На скільки літер менше в сучасній абетці, ніж у тій, що створили монахи? (10)
- Як ви дізналися?
Ось подивіться і порівняйте ці абетки.
Учню із ЗПР пропонується на абетці назвати відомі йому букви.
2. Усне розв’язування задачі ( №29)
1) читання задачі вчителем;
2) бесіда по змісту задачі:
- Скільки років живе мавпа?
- Скільки років живе верблюд?
- На скільки років довше за верблюда може прожити мавпа?
- Як дізналися?
40 років 35 років
Учень із ЗПР на картинках серед багатьох тварин шукає мавпу і верблюда, знаходить їх і називає.Також знаходить цифру – 5.
3.Робота над задачею ( №30)
1. Читання задачі самостійно.
2.Аналіз задачі:
1) Скільки летіло гусей? (35)
2) Що означає число – 12? ( сіли відпочити)
3) Скільки гусей було вже на воді? (27)
4) Яким є головне запитання задачі? ( На скільки більше гусей стало на озері, ніж тих, які полетіли далі?)
3. Складання короткої умови:
На озері – 12 гус. і 27 гус.
Летіло – 35 гусей
На скільки більше стало - ?
4.Розв’язання задачі:
1) Скільки гусей полетіло далі?
35-12=23(гуски)
2. Скільки стало гусей на озері?
27+12=39 (гусей)
2) На скільки більше гусей стало на озері, ніж тих, які полеліли далі?
39-23=16 (гусей)
Фізкультхвилинка (2)
Плів павутинку павучок,
Заболів йому бочок.
Лапки вгору, лапки вниз ( 2р.)
Вліво, вправо повернись.
Сіли, встали,сіли, встали,
Павучата застрибали.
У долоньки заплескали
І за парти посідали.
Учень із ЗПР на картинках рахує гусей і знаходить на картці відповідну цифру.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1.Вправа 31 ( Самостійно)
1) виміряти довжину відрізка;
2) накреслити 2 відрізки: перший коротший даного на 2 см, а другий – довший на 2 см;
3) позначити кінці відрізків буквами латинського алфавіту.
Учню із ЗПР пропонується взяти лінійку і олівець, і з допомогою дорослого учень проводить лінію олівцем до даної цифри.
2. Вправа 32 ( Робота в групах)
1) назвати всі фігури;
2) відшукати прямокутник;
3) виміряти сторони;
4) знайти периметр
Учень із ЗПР рахує кутики геометричних фігур, повторює назви геометричних фігур ( трикутник, квадрат, прямокутник)
3. Вправа 33 ( Робота в парах)
1) накреслити прямокутник ABCD зі сторонами - 2 см і 6 см;
2) знайти периметр фігури.
Учень із ЗПР обводить шаблон прямокутника з даними сторонами або креслить з допомогою дорослого.
VІ. Підсумок уроку
1.Вправа « Мозковий штурм»
- Як називаються числа при додаванні?
- Як називаються компоненти віднімання?
- Як знайти невідоме зменшуване?
- Якою дією знайти невідомий доданок?
- Що означає виконати дію віднімання та додавання частинами?
- Чим відрізняється квадрат від прямокутника?
- А що між ними спільного?
- За формулою а x 4 периметр якої фігури, прямокутника чи квадрата, ми можемо знайти?
- За якими формулами можливо знайти периметр прямокутника?
- Якщо стоїть запитання – на скільки більше, то яка це дія?
- Скільки літер налічувала азбука 1000 років тому?
- Яка кількість літер в сучасній абетці?
Скільки міліметрів в 1 см, дайте відповідь буквою: а) 5; б) 10; в) 100.
2.Гра « Відгадай задумане число»
Число задумали, взяли
Й до нього трійку додали.
На шість помножим результат.
Ще треба вісімку віднять.
Тепер віднімем те число.
Що в нас задумане було.
Тепер усе на п’ять діліть
І результат мені кажіть,
А я вгадаю те число,
Що в нас задумане було.
( Віднявши від результату 2, назвати задумане дитиною число)
VІІ. Домашнє завдання: с.10, №34, 35.