Тема уроку: Прийоми в’язання спицями. Способи в’язання основних петель
Мета:
формування предметних компетентностей:
формування ключових компетентностей:
Очікувані результати:
учні знають:
учні вміють:
Обладнання: проектор, комп’ютер, презентація виконана в Pоwer Point, зразки способів вив’язування основних петель, вироби, в’язані лицьовими та виворітними петлями
Інструменти та матеріали: корзина для рукоділля, спиці (№3-5), пряжа (для в’язання), ножиці
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок
Хід уроку
І. Мотиваційний етап.
1. Емоційне налаштування на роботу.(СЛАЙД 1)
Доброго дня! Я рада бачити вас на сьогоднішньому уроці і сподіваюся, що у вас гарний настрій. Адже від настрою залежить якість роботи, а кольором можна охарактеризувати емоційний стан людини.
Тож пропоную вам визначити характер свого настрою, з яким ви прийшли на урок.
Технологія «Клубочок настрою». (СЛАЙД 2)
У кожного з вас на парті є картки – кольорові клубочки: зелений – упевненість , настрій прекрасний; жовтий – бадьорість, настрій гарний; синій – спокій, настрій добрий; білий – активність, настрій чудовий; коричневий – тривога, настрій стривожений; червоний – збудженість, настрій мінливий; чорний – страх, настрій сумний.
– Виберіть клубочок того кольору, який відповідає вашому настрою і покладіть у корзинку для рукоділля.
2. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів (СЛАЙД 3)
Вправа « Незакінчене речення».
Самостійна робота
Учні отримують картку-завдання, на якій зображені різні інструменти для в’язання, які марковані буквами.
На картці-завданні є назви інструментів для в’язання. В картці-відповіді учні повинні поставити букви, які відповідають буквам на малюнках.
Картка-завдання (Додаток 1)
Картка-відповідь для учнів (Додаток 2)
Картка-відповідь для вчителів (Додаток 3)
ІІ. Цілевизначення та планування діяльності. (СЛАЙД 4)
В'язання – це творча робота, до того ж робота приємна і нестомлива. Але це зовсім не означає, що праця ця тільки механічна. В процесі в'язання проявляються здібності людини, її смак. Тут творча людина наближається в повному розумінні цього слова до художника. Існують зразки художнього в'язання, які по своєму задуму і художньому оздобленню наближалися до творів майстрів кисті.
Таким чином, процес в'язання не лише відганяє похмурі думки, але і сприяє гарному настрою. Адже результат праці – красиво пов'язана річ – приносить задоволення.
І сьогодні на уроці ми почнемо цікаву подорож у світ в’язання.
2. Повідомлення теми, мети і завдань уроку (СЛАЙД 5-6 )
Тема уроку:
Прийоми в’язання спицями. Способи вив’язування основних петель.
Завдання:
III. Вивчення нового матеріалу (СЛАЙД 7)
1. Початок в'язання. Крайні (пружкові) петлі. Спицю з набраними петлями початкового ряду беруть у ліву руку. Накидають робочу нитку на вказівний палець лівої руки (для правши) та притримують її в долоні . Під час в'язання перша петля (робоча) повинна бути близько 2,5 см від кінця спиці. Першу крайню (пружкову) петлю знімають не вив'язуючи. Просто переміщають з однієї спиці на іншу (мал.).
Існує два способи пров'язування лицьових і виворітних петель – класичний і «бабусин». Для того, щоб розібратися з цими способами, розглянемо будову петлі.
У деяких джерелах передню стінку петлі називають «верхньою долькою», а задню стінку – «нижньою долькою».
|
|
|
Для виконання лицьових петель після зняття крайньої петлі вводять кінець правої спиці в наступну петлю на лівій спиці, захоплюють робочу нитку, яка знаходиться за роботою, і протягують її через петлю. Петлю з лівої спиці скидають
(СЛАЙД 9)
При в'язанні лицьової петлі класичним способом (за передню стінку) праву спицю вводять в петлю, розташовану на лівій спиці, зліва направо, а при в'язанні «бабусиним способом» (за задню стінку) справа наліво.
Зверніть увагу, що при в'язанні класичним способом петлі на лівій і правій спиці орієнтовані однаково, а при « бабусиному» способі петлі на правій спиці при пров'язуванні розгортаються.
|
При вив'язуванні лицьових петель нитка завжди знаходиться за роботою. Після пров'язування першого ряду перекладають спицю з петлями з правої руки в ліву і продовжують в'язати петлі лицьовими, щоб вийшов хустковий візерунок. Це в'язання ще називають репсовим, мотузочком, грядками. Їм в'язали хустки, тому досі зберіглася назва «хусткове в’язання». |
|
Воно однаково виглядає з обох боків (двостороннє), тому його часто використовують при в'язанні комірів, планок, шарфів .(СЛАЙД 10)
• зберігати інструменти і пристосування лише у спеціально відведених місцях — коробочках, футлярах, органайзерах тощо;
• до початку і наприкінці роботи контролювати кількість спиць;
• пошкоджені або ржаві спиці загорнути в папір і викинути;
• зберігати спиці в горизонтальному положенні;
• спицями працювати обережно, не розмахуючи ними;
• клубок або моток пряжі доцільно розмістити внизу в кошику або коробці так, щоб нитка легко розмотувалася, а клубок чи моток не закочувався.
IV. Практична робота: В’язання лицьової петлі
Обладнання і матеріали: комп’ютер, комп’ютерна презентація, зразки способів вив’язування основних петель, вироби, в’язані лицьовими та виворітними петлями.
1. Вступний інструктаж
Перш ніж зв'язати 1-у лицьову петлю, треба зняти, не пров'язуючи, крайню петлю – кромку.
2.Робота з інструкційними картами (СЛАЙД 12-13)
Інструкційна картка
Початок в’язання
|
|
Перед початком в’язання введіть в першу петлю робочу спицю справа наліво і перекладіть на неї петлю. |
|
|
Нитка лежить на лівому вказівному пальці. Зніміть петлю не пров’язуючи її. |
Умовимося, що і надалі на початку кожного ряду крайню петлю зніматимемо, не пров'язуючи (останню доки в'язатимемо лицьовою). В процесі в'язання цим петлям відведена допоміжна роль: вони утворюють кромку з країв полотна. У побудові візерунків петлі кромок не беруть участь, тому і не входять в рахунок петель, з яких будується візерунок.
Будова лицьової петлі дозволяє виконувати її двома способами: за передню стінку (спосіб 1) і за задню (спосіб 2)
Інструкційна картка
Способи в’язання лицьових петель за передню стінку (спосіб 1)
|
|
Зніміть петлю кромки. Візьміть в ліву руку спицю з набраними петлями (ліва спиця), в праву – робочу спицю (права). Нитка, що йде від клубка, повинна лежати на вказівному пальці лівої руки, затискатися між вказівним і середнім пальцями і далі між безіменним і мізинцем. |
|
|
Введіть праву спицю зліва направо в петлю на лівій спиці. Тримайте праву спицю під лівою, а нитку – за роботою. |
|
|
Покладіть нитку на праву спицю. Кінчиком правої спиці витягніть нитку через набрану петлю, притримуючи її вказівним пальцем правої руки, якщо необхідно. |
|
|
Петлю попереднього ряду скиньте з лівої спиці. Аналогічно пров'яжіть усі петлі з лівої спиці. Пов'язаний один лицьовий ряд. |
|
|
При вив'язуванні лицьових петель нитка завжди знаходиться за роботою. Після пров'язування першого ряду перекладіть спицю з петлями з правої руки в ліву і продовжуйте в'язати петлі лицьовими. |
Інструкційна картка
Способи в’язання лицьових петель за задню стінку (спосіб 2)
|
|
Зніміть петлю кромки. Візьміть в ліву руку спицю з набраними петлями (ліва спиця), в праву – робочу спицю (права). Нитка, що йде від клубка, повинна лежати на вказівному пальці лівої руки, затискатися між вказівним і середнім пальцями і далі між безіменним і мізинцем. |
|
|
Введіть праву спицю справа наліво в петлю на лівій спиці. Тримайте праву спицю під лівою, а нитку – за роботою. |
|
|
Захопити робочу нитку з вказівного пальця, протягнути її в петлю. |
|
|
Перекласти петлю, що утворилася, на праву спицю. |
|
|
Петлю попереднього ряду скиньте з лівої спиці. Аналогічно пров'яжіть усі петлі з лівої спиці. Пов'язаний один лицьовий ряд. |
|
|
При вив'язуванні лицьових петель нитка завжди знаходиться за роботою. Після пров'язування першого ряду перекладіть спицю з петлями з правої руки в ліву і продовжуйте в'язати петлі лицьовими. Лицьові петлі зв’язані за задню стінку в «хустковій в’язці» виглядають схрещиними. |
Фізкультхвилинка (СЛАЙД 14)
Завдання:
Набрати 16 петель.
Зв’язати 8 рядів «хусткової в’язки» (лицьові петлі за передню стінку).
3. Поточний інструктаж:
4. Заключний інструктаж:
V. Підсумок уроку
|
1.Виставлення та мотивація оцінок 2. Рефлексія 3. Домашнє завдання (СЛАЙД 15)
(спиці, нитки
|
|
|
4. Контроль прибирання робочих місць. |
|
|
|
|
Картка-завдання Додаток
|
А |
Б |
|
В |
Г |
|
Д |
Є |
|
Ж |
З |
Додаток 2
Картка-відповідь
|
Назва інструментів |
Буква |
|
Прямі спиці |
|
|
Панчішні спиці |
|
|
Кругові спиці |
|
|
Допоміжні спиці |
|
|
Шпилька для відкритих петель |
|
|
Голки |
|
|
Маркіровочні кільця |
|
|
Сантиметрова стрічка |
|
Додаток 3
Картка-відповідь
|
Назва інструментів |
Буква |
|
Прямі спиці |
Є |
|
Панчішні спиці |
А |
|
Кругові спиці |
Г |
|
Допоміжні спиці |
Ж |
|
Шпилька для відкритих петель |
В |
|
Голки |
Б |
|
Маркіровочні кільця |
З |
|
Сантиметрова стрічка |
Д |