Орієнтовний конспект уроку з інформатики з теми "Призначення, можливості і класифікація систем обробки текстів. Огляд середовища текстового процесора. Формати файлів документів. Створення, відкриття й збереження текстового документа. Використання довідкової системи текстового процесора".
1
РОЗДІЛ: Основи роботи з текстовою інформацією
ТЕМА УРОКУ: Призначення, можливості і класифікація систем обробки текстів. Огляд середовища текстового процесора. Формати файлів документів. Створення, відкриття й збереження текстового документа. Використання довідкової системи текстового процесора
МЕТА УРОКУ:
ОБЛАДНАННЯ УРОКУ: комп’ютер, інструкції з техніки безпеки у комп’ютерному класі, підручник, навчальна презентація.
ТИП УРОКУ: засвоєння нових знань, вмінь та навичок.
КОМПЕТЕНЦІЇ УЧНІВ НА УРОЦІ:
Основні поняття |
|
Основні знання |
Текстовий редактор |
|
Класифікація систем обробки текстів |
Текстовий процесор |
|
Призначення текстового процесора |
Видавнича система
|
|
Основні засоби взаємодії з текстовим процесором |
Головне меню |
|
Спеціальні комбінації клавіш |
Панель інструментів |
|
Формати файлів документів |
Область завдань |
|
Довідкова система та її використання |
ОСНОВНІ ЕТАПИ УРОКУ:
Етап |
|
Тривалість (хв.) |
Організаційний етап |
|
2 хв. |
Актуалізація опорних знань |
|
5 хв. |
Повідомлення теми, мети та завдань уроку |
|
3 хв. |
Сприймання та усвідомлення нового навчального матеріалу |
|
15 хв. |
Робота учнів над вправами по застосуванню знань |
|
10 хв. |
Релаксація |
|
3 хв. |
Підсумки уроку |
|
5 хв. |
Домашнє завдання |
|
3 хв. |
ХІД УРОКУ
Етап І. Організаційний етап
Що робить учитель |
Що роблять учні |
Вітається |
Вітаються |
Фіксує відсутніх учнів |
Відповідають на запитання вчителя |
Перевіряє готовність учнів до уроку |
|
Перевіряє готовність до уроку кабінету та наявність обладнання |
|
Форма навчання на даному етапі: колективна.
Метод навчання на даному етапі: бесіда.
Етап ІІ. Актуалізація опорних знань
Що робить учитель |
Що роблять учні |
Вчитель пропонує учням відповісти на запитання |
Учні відповідають на запитання вчителя, висловлюють свою думку |
Форма навчання на даному етапі: колективна.
Метод навчання на даному етапі: фронтальна бесіда.
Зміст запитань до класу
{текстові редактори}
{У форматі *.txt}
{Файл-Зберегти або Файл-Зберегти як; Файл-Відкрити}
{форматування тексту, підтримка правопису, вставлення графічних та інших об’єктів, оформлення сторінок}
{шлях записується у вигляді скінченного впорядкованого ланцюга імен, розділених символом «/», який як правило починається з імені пристрою і включає всі імена вкладених папок}
Дані питання дають змогу пригадати відомості, які учні використовуватимуть на уроці.
Етап ІІІ. Повідомлення теми, мети та завдань уроку
Що робить учитель |
Що роблять учні |
Вчитель повідомляє тему уроку, мету та основні завдання |
Слухають вчителя, занотовують тему уроку до зошита |
Етап IV. Сприймання та усвідомлення нового навчального матеріалу
Що робить учитель |
Що роблять учні |
Вчитель викладає теоретичний матеріал даної теми, посилаючись на підручник та навчальну презентацію |
Слухають вчителя, занотовують основні поняття |
Ілюструє основні вміння, які повинні засвоїти учні на комп’ютері |
Слідкують за діями вчителя |
Форма навчання на даному етапі: колективна.
Метод навчання на даному етапі: пояснювально-ілюстративний.
Засоби навчання на даному етапі: комп’ютер, підручник, презентація.
План вивчення навчального матеріалу
Основний зміст навчального матеріалу
Програмні засоби, призначені для обробки текстів, можна поділити на три великі класи:
Текстові редактори – програми, призначені для введення, редагування і збереження у файлі неформатованого тексту, усі символи якого мають однакові параметри відображення. Текст у файлах текстового формату подається рядками. Кожен рядок закінчується кодом кінця рядка. Прикладами найпростішого текстового редактора є програма Блокнот із Стандартних програм операційної системи Windows. Текстові редактори використовують здебільшого для створення простих текстових документів, які не потребують спеціального оформлення. Важлива перевага цих програм полягає в тому, що створені за їх допомогою файли мають невеликий обсяг і простий формат, оскільки містять лише символи тексту, без додаткових кодів, призначених для опису параметрів форматування.
Текстові процесори забезпечують роботу з форматованим текстом, що має певні параметри оформлення: шрифт, розмір шрифту, написання, колір, абзацні відступи й інтервали тощо. Основні функції текстових процесорів:
Настільні видавничі системи використовують для розробки професійної поліграфічної продукції, зокрема кольорової. Прикладами видавничих систем є Adobe PageMaker, QuarkXPress тощо. Видавничі системи мають зручні засоби для створення багатосторінкових складних видань і дають змогу отримати матеріали, що задовольняють вимогам типографії. Текстовий процесор Microsoft Word, особливо останніх версій, можна сміливо віднести до настільних видавничих систем середнього класу.
Текстовий процесор Microsoft Word – це програма, призначена для роботи в системі Windows, а тому його інтерфейс організовано за тими ж принципами, що й інтерфейси інших Windows-програм.
Вікно Microsoft Word містить рядок заголовка, де зазначено ім’я активного документа і назву програми. Під рядком заголовка розташоване меню програми, панелі інструментів і робоча область, у якій користувач вводить і редагує текст, а також інші стандартні елементи Windows-вікон. Зліва та у верхній частині робочої області розміщено лінійки, що дають змогу бачити розміри об’єктів документа.
Область завдань – це спеціальне вікно, що відкривається праворуч від робочої області й містить команди для виконання найпоширеніших дій.
Під час роботи з будь-яким текстовим документом користувач виконує принаймні три дії: створює документ, зберігає його у файлі та відкриває цей файл для подальшого редагування, перегляду чи друку.
Після запуску програма Microsoft Word автоматично створює новий документ. Із новоствореним документом можна відразу працювати: вводити в нього текст з клавіатури, редагувати його, змінювати вигляд тощо, а потім зберегти у файлі, надавши йому змістовне ім’я.
Після внесення до документа необхідних змін результат роботи потрібно зберегти у файлі на диску.
Збережений документ можна відкрити будь-коли – під час іншого сеансу роботи з програмою Microsoft Word або навіть на іншому комп’ютері.
Програма Microsoft Word дає змогу як зчитувати, так і зберігати документи в багатьох форматах. Для вибору формату в діалогових вікнах, призначених для зберігання і відкривання документів, є розкривний список Тип файлу.
Найпоширеніші формати:
Під час роботи з програмою Microsoft Word у користувача може виникнути багато запитань. Відповідь можна спробувати знайти у довідковій системі програми. Це можна зробити у два способи:
Висновки
Етап V. Робота учнів над вправами по застосуванню знань.
Що робить вчитель |
Що роблять учні |
Пропонує виконати практичні завдання |
Учні виконують завдання |
Форма навчання на даному етапі: індивідуальна.
Метод навчання на даному етапі: практична робота.
Засоби навчання на даному етапі: комп’ютер, підручник.
Зміст практичних завдань
Етап VI. Релаксація
Що робить вчитель |
Що роблять учні |
Пропонує виконати учням вправи для очей |
Виконують вправи |
Комплекс вправ для очей
Вправи виконуються сидячи в зручній позі, хребет прямий, очі відкриті, погляд – прямо, відвернувшись від комп’ютера.
Етап VII. Підсумки уроку
Що робить вчитель |
Що роблять учні |
Пропонує відповісти учням на запитання |
Відповідають на запитання |
Форма навчання на даному етапі: колективна.
Метод навчання на даному етапі: бесіда.
Зміст запитань до класу
{Текстовий процесор відрізняється від текстового редактора тим, що текстовий процесор забезпечує роботу з форматованим текстом, тоді як текстовий редактор призначений для роботи з неформатованим текстом. Видавничі системи відрізняються від текстового процесора тим, що мають зручні засоби для створення багатосторінкових складних видань, хоча останні версії текстового процесора Microsoft Word можні сміливо віднести до настільних видавничих систем середнього класу}
{*.doc, *.dot, *.rtf, *.txt, *.htm,*.html }
{1)Ввести запитання у поле Введіть запитання, яке розташоване у верхньому правому куті вікна програми, у рядку меню; 2)Скористатися областю завдань Довідка Word, що відкривається командою Довідка-Довідка: Microsoft Office Word}
{Зокрема для створення текстових документів, які не потребують спеціального оформлення. Створені в Блокноті файли мають невеликий обсяг і простий формат}
Етап VІII. Домашнє завдання
Що робить вчитель |
Що роблять учні |
Повідомляє домашнє завдання |
Занотовують домашнє завдання, задають питання, якщо щось не зрозуміло |
Зміст домашнього завдання
Дія |
Способи виконання (2 варіанти) |
Створення документа |
|
Відкриття документа |
|
Збереження документа |
|