"Про що нам розповідає музика"

Про матеріал
Ця розробка може підійти як для заняття вокального гуртка, так і на уроці музичного мистецтва
Перегляд файлу

 

    Тема заняття (молодша група): ПРО ЩО НАМ РОЗПОВІДАЄ МУЗИКА?

 

Мета: учбова –

         поглибити знання про пісню як музичний жанр та її  

         будову, теоретично ознайомити з видами пісень,

         закріпити знання про класифікацію струнних   

         інструментів, вчити характеризувати емоційно-образний 

         зміст і особливості  музичної мови в різнохарактерних 

         музичних творах, розвивати вміння співати в ансамблі, 

         вміння співати каноном, розвивати вміння поєднувати    

         спів із ритмікою, виконати пісню О.Хромушина «Що таке калюжа?»

         Виховнавиховувати почуття прекрасного.

 

 

Обладнання: корабель, магнітофон, диски

 

План заняття

  1. Розгадування  кросворду з метою визначення теми заняття.
  2. Розспівка (слайдові презентація)
  3. Виконання твору «Що таке калюжа?»сл. А.Крупицької, муз.О.Хромушиа
  4. Слухання творів: М.Римський-Корсаков, К. Сен-Санс.
  5. Виконання тестових завдань на повторення біографії композиторів.
  6. Аналіз музичних творів «Море», «Лебідь», «Регтайм»
  7. Закріплення знань про струнні інструменти
    • Гра «Хто зайвий»
    • Робота  в групах : визначити місцезнаходження струнних в симф. Оркестрі
    • Визначення на слух струнних інструментів
  8. Повторення нотної грамоти.
  9. складання власної мелодії.
  10. Висловлення оцінних суджень.
  11. Підсумок заняття.

 

                  Хід заняття:

І етап. Організаційний.

(звучить марш із пісні «Що таке калюжа»)

Діти під марш входять у клас.

Штурман: Команда, струнко!

Педагог (капітан) . Вітаю вас, гуртківці, на кораблі «Кришталь».

Юнги. Вітаємо , капітане, вас і чекаємо, що поведете нас по морю в синю  даль.

Капітан. Ви  стоїте на палубі музичного корабля КОРАБЛИК «Кришталь» . Поки що ви тільки юнги. А щоб стати справжніми моряками, треба багато попрацювати.

Справжні моряки:

  1. Сильні
  2. Дисципліновані
  3. Розумні
  4. Працьовиті
  5. З гумором дружать
  6. А оскільки в нас корабель не простий, а музичний - кожен матрос  повинен бути не абияким музикантом.

      Ми сьогодні відправляємось у плавання. Оскільки ви на кораблі вперше – ваше завдання буде мандруючи – багато навчитися. Вести корабель буду я, а дивитися за погодними умовами  і змінами на морі буде більш досвідчений штурман Ігор. 

                            

 Наш розпорядок дня.

1.До обіду юнги проходять свою вахту на заняттях з музики.

3. Потім всі показують мені макети своїх кораблів.

4. Обід.

5. Відпочинок.

 

Прошу всіх зайняти свої місця на вахті. Штурман, чи дозволяють нам погодні умови пуститися в плавання?

Штурман. Так, капітане.

КАпітан. Боцман, дзвін, останній гудок.

(боцман дзвонить в корабельний    дзвін)

Капітан. Відпливаємо.

 

ІІ етап. Основна частина.

 Капітан. Юнги, готові до навчання? (Так, капітане). Тема нашого заняття : 

             Про що нам розповідає музика?

 

Цікаво, про що ж вона нам сьогодні розповість? Для цього нам необхідно розгадати кросворд. Перші букви

обвести і ми будемо знати про що на сьогодні розповідатиме музика? Хто ризикне?

Юнги зголошуються розгадати кросворд. (дод.1)

 

Капітан. А ми продовжуємо.     Коли ми були на суші, ми вчили пісню. 

               Хто мені з вас нагадає яку і про що вона?

                                   (Юнги відповідають).

           (Капітан перевіряє чи правильно розгаданий кросворд)

Капітан. Ми сьогодні продовжимо роботу над виконанням пісні «Що таке калюжа?». Але перед тим як виконувати любу пісню ми повинні розігріти голос? Як це? 

Штурман. Треба на сковорідку покласти, нехай гріється. Ха-ха-ха

Капітан. Відставити сміх, штурман. Повторюю питання. Як підготувати голос до виконання музичного твору? Відповість мені на це питаня юнга Діана.

Юнга. Щоб розігріти голос, необхідно розспіватись.

 

Капітан. Прошу сісти всіх рівно, починаємо розспівки (слайдова презентація)

А) розспівки на розвиток дихання і «розігрівання» голосових звязок;(вправи О.Стрельнікової)

Б) розспівка на плавність звуковедення

В) розспівка на розвиток дзвінкості голосу.

Г) розспівка для розвитку дихання

Д) розспівка для розвитку діапазону.

Е) розспівка для розвитку дикції

Капітан. Наш голос готовий до виконання. Хто з вас може нагадати всім нам мелодію пісні «Що таке калюжа?» .

           (Юнга виконує пісню)

Капітан. Мелодію пригадали, слова також, весело і дзвінко, вимовляючи слова чітко, заспіваємо пісню «Що таке калюжа?».

                а) співаємо групами, парами, соло;

                 б) співаємо з елементами танцю.

Капітан. Молодці. Весела пісенька. Працювати над цією піснею ми ще будем із вами, оскільки вона яскрава і ввійде в нашу програму звітного концерту у травні.

Штурман, що в нас на горизонті?

Штурман. На морі тихо. Водичка синя, синя, так і хочеться скупнутися

Капітан. Щоб ми тебе всією командою потім від акул спасали? Е ні!!! Краще сиди в каюті і дивись навколо, щоб на  яку гору не наштовхнулись.

Капітан. Юнги, нам пора переходити до наступного заняття.

                 (Вбігає кок)

Капітан. Кок, ще не час обіду, в чому справа?

Кок. Капітане, я не знаю з чого готувати їсти?

Капітан. Як з чого. Продукти в ящиках і в мішках.

Кок. Так. Але ж вони закриті, зашиті. Я не знаю який відкривати.

Капітан. Тож прочитай, що на них написано.

Кок. Я не розумію  цих значків.

                      (Капітан дивиться на наклейки з мішків)

Капітан. Зрозуміло в чому справа. Юнги, якщо ви не хочете залишитися голодними, треба відгадати те, що тут зашифоровано. (дод. 2)

Кок. Дякую вам.

Капітан. Ось вам і перше випробовування. Оскільки наш корабель музичний, то і їжу нам пишуть музичними знаками. Треба все це вивчити.

           А ми продовжуємо.

Штурман. Капітане. Ми пропливаємо повз якогось дивного острова. З морем щось відбувається. Ось послухайте.

         (звучить «»Море» з опери «Про царя Салтана» )

Капітан. Не лякайся штурман. Юнги, чи не знайома вам ця мелодія?

                                (Юнги відповідають).

Капітан. Штурман, це тобі мінус. Тих композиторів які писали про море треба знати. Ми пропливаємо повз острів Буян, там відбувається зараз казка, яку нам розповів давно-давно О. Пушкін, а музику до неї написав, підкажіть мені... Ми не будем заважати, нехай казка буде такою як є, а ми далі продовжуємо подорож.

       Давайте , юнги, розкажемо нашому штурману більше про тих людей, які писали про море. Швидке опитування. (дод.3)

Штурман. Капітане, дякую за ознайомлення. Дозвольте і я вам покажу дещо.

            (включає музику)

Капітан. Що це звучить.

Штурман. Не знаю. Але так одного разу звучало море. Мені дуже сподобалось. І я записав. А потім почув це на ось цьому диску. Тут не вказані композитори. Проте виконує учень, який закінчив нашу Сокальську школу мистецтв, він є лауреатом багатьох музичних конкурсів серед піаністів світу. Звати його Віталій Баран, зараз він живе і працює в Німеччині.

Капітан. Чудова музика, справді. Молодець штурман. Твоє завдання на майбутнє взнати хто ж написав музику, яку співає веселе море?

Штурман. Слухаюсь, капітане.

Капітан. Юнги, щось наш кок забарився з обідом. І ми щось засиділися.

                Давайте-но затанцюємо польку. Всі знають що це таке?

Юнги. Так це чеський народний танець.

Капітан. Молодці. Вставайте в коло. Беріть наших гостей.

(Юнги танцюють польку.).

Капітан. Ми добре попрацювали з вами.  На остаток занять я підготувала вам сюрприз. Коли ми були на суші ми вивчали струнні інструменти. Деякі з них ми бачили на комп’ютері. Сьогодні На борту корабля разом  з нами їдуть гості з Сокальської школи мистецтв. Справжні артисти.

Вони вам і покажуть і розкажуть і ви наживо послухаєте струнні інструменти.

(Викладачі школи мистецтв ім..В.Матюка) знайомлять дітей із струнними інструментами:віолончель, скрипка)

Капітан. Дякуємо.

ІІІ етап. Підсумок заняття

Капітан. Юнги. Наше заняття підійшло до кінця. Кок просимо подати наш обід.

Штурман. А макети кораблів???? Які ж з них матроси, якщо кораблів робити не вміють.

Капітан. Так і справді. Покажіть, які кораблики ви навчились робити вдома? Підпишіть їх. І давайте всі разом відправимо у перше плавання .

             (діти пускають кораблики у плавання)

Кок. Капітане. Обід.

Капітан. Секунду кок. Юнги, чи сподобалось вам бути на кораблі?

                Що нового ви дізналися?

             (Юнги відповідають)

Капітан. Наше плавання підійшло до завершення.

                Боцман дзвін.. Штурман, кинути якір.

Штурман. Команда, струнко.

Капітан. Команда, кроком руш на обід. До побачення.!!!!

Юнги. До побачення.

     

 

 

 

 

 

                                    ДОДАТОК 1

 

 

 

 

1

 

 

 2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

1 – яка нота живе на першому поверсі нотного стану

2 – назвіть іншим словом спектакль, в якому актори свої ролі співають

3 – хто з відомих музикантів бажав з дитинства стати моряком, а став композитором

4 – яка лінія ділить Землю навпіл

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                      

   ДОДАТОК 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                              

  ДОДАТОК 3

 

  1. Каміль Сен-Санс композитор:

А ) російський;

Б) український;

В) французький

 

2.Хто з названих композиторів навчався в морськом училищі:

А) Бах

Б) Римський-Корсаков

В) Сен-Санс

2. Який знаменитий твір написав Каміль Сен – Санс:

А) карнавал в Бразилії

Б) карнавал планет

В) карнавал тварин

3. Про якого композитора ця історія:

  «Одного разу я акомпонував дуету. Співали дві пані. Через деякий час вони збилися з ритму і кожна почала співати по своєму. Я перестав грати і сказав:

   -Вибачте, мадам, я би дуже вам подякував, якщо б ви сказали, кому з вас я повинен акомпонувати»

А)  Шарль Сен Пьєр

Б) Щарль Азнавур

В) Шарль Каміль Сен-Санс

4. Який з названих творів написав М.Римський –Корсаков:

А) «Казка про рибака і рибку»

Б) опера «Казка про три апельсини»

В) опера «Казка про царя Салтана»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ДОДАТОК 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ДОДАТОК 5

 

 

Саксофон      Скрипка Страдивари     Фортепиано

 

 

 

Контрабас          Альт    Барочная арфа

doc
Додав(-ла)
Krishtalska Natalia
Додано
27 квітня 2020
Переглядів
806
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку