7 клас
Тема уроку. Проєкт «Декоративний вінок». Виготовлення окремих деталей проєктованого виробу
Технологія виготовлення штучних квітів
Мета уроку:
розвиток ключових і предметних компетентностей: продовжити знайомити учнів з властивостями конструкційних матеріалів, правилами їх підбору, ознайомити учнів із способами виготовлення штучних квітів, формувати уявлення про якість виробу;
розвивати пізнавальний інтерес, естетичні нахили учнів, уміння економно використовувати матеріали, сприяти розвитку, збагаченню мови, уваги, пам’яті, оволодіння основними логічними операціями;
виховувати в учнів працелюбність, почуття взаємодопомоги.
Обладнання: зразки предметів інтер’єру ( декоративного вінка), ілюстрації вінків, технологічні картки виготовлення квітів, мультимедійний супровід
Інструменти і матеріали: ножиці, термоклей, пістолет для термоклею, фоаміран, різні конструкційні матеріали для декору
Тип уроку: Комбінований
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
1.1 Перевірка присутності учнів та їх готовності до уроку
1.2 Створення позитивного настрою на урок
Поглянь-мо за вікно, як все біліє навкруги
Гуляє вітер морозно і швидко
Метіль кружляє, підійма сніжинки,
А в нас у класі тепло й затишно.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Інтелектуальна розминка-гра «Дешефратор»
З літер склади слово: ИНЕТКВРЙОДАИ КВОІН – ДЕКОРАТИВНИЙ ВІНОК
Чому саме це слово зашифроване?
Вправа «Мікрофон»
- Який етап ви вже пройшли і виготовили на попередньому уроці? (основу для вінка)
- Які конструкційні матеріали ви використали?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Сьогодні ми разом творимо красу, переходимо до наступного етапу виготовлення нашого проєкту – виготовлення окремих деталей проєктованого виробу.
ІV. Повідомлення теми уроку і завдань перед учнями
Щоб отримати єдину гармонійну композицію потрібно прикласти максимум творчості і праці. Який же вінок без квітів. Квітка сама по собі прикраса до будь-якого виробу.
- Які квіти вам відомі? Назвіть їх.
Отже, створюючи вироби дуже важливо продумати усе до маленьких дрібниць. Тому задача на уроці доповнити створену композицію різдвяного віночку, яку ви замалювали на попередньому уроці квітами.
V. Вивчення нового матеріалу
5.1. « Мікрофон»
- Що називають композицією? (відповіді дітей)
Композицією називають будь-який твір мистецтва, незалежно від його виду: архітектура, музика чи живопис. Крім того, під композицією розуміємо творчий процес (компонування) — побудову художнього твору, об'єднання його частин в єдине ціле.
Основи композиції були закладені ще в давніх трудових традиціях українців, і слугували основою у творчих проявах народних майстрів. Квітка для українців є важливим, майже сакральним елементом оздоблення творів мистецтва. Квіти прикрашали стіл українців, квітами розписувати хати, предмети побуту, квіти вишивали на одязі, постільній білизні, ковдрах, квітами прикрашали дівчата зачіски, а юнаки головні убори, багато квітів висаджували на подвір’ї, городах, біля тину.
Але не можна забувати, що однією з умов виразності об'єктів художнього конструювання є композиційна якість. Вона складається:
5.2 Послідовність роботи можна розділити на ряд операцій. Послідовність цих операцій називають технологічним процесом виготовлення виробу, а кожний окремий етап – технологічною операцією
- Запропонуйте ці етапи:
1) виготовлення основи для вінка;
2) добір основних і доповнюючих матеріалів ( шишки, декоративна мішура, атласні стрічки, тощо);
3) виготовлення оздоблюючи елементів ( квітів, листочків, бантиків);
4) виготовлення вінка(монтаж)
5) оздоблення і остаточна обробка
5.3 Конструкційні матеріали та їх вибір для виготовлення штучних квітів
- Які матеріали ви б використали для виготовлення штучних квітів?
- Скажіть, а кому цікаво, як називається матеріал, якщо він здатний чарівним чином відтворювати ту недовгу мить життя квітки і зберегти його первісний вигляд, зупиняючи біг часу?
Повідомлення про винахід фоаміраму (індивідуальне завдання )
Штучна замша, або «Фоам», прийшла до нас з Ірану, саме там вперше зробили спінений етиленвінілацетат. Чи сьогодні умільці усього світу знають, що «фоаміран»? це всього лише назвою фірми ( «FoamIran»), яка стала вперше виробляти пластичну гуму. Назва так закріпилося за матеріалом, що його стали називати «фомом» або «фоаміраном» і ніяк інакше.
Цікавий факт! Якби не було фоамірана, його варто було б придумати і назвати – «найкращий матеріал для рукоділля». Чому? Відповідаємо: він не промокає, добре тягнеться і тримає форму, не токсичний, його можна фарбувати.
VІ. Інструктаж перед практичною роботою
Гра «Закінчи речення»
- Повторення правил безпечної роботи з ножицями
1. Під час роботи світло має падати з…
2. Перед початком роботи …
3. Ножиці зберігати із … лезами.
4. Ножиці передавати …
5. Не можна користуватися …
6. Не можна тримати ножиці лезами …
- Повторення правил безпечної роботи з клейовим пістолетом
1. Перед включенням перевірити цілісність …
2. Включати і виключати електроприлади тільки за …
3. Не можна працювати з електроприладами … руками.
4. Не можна електроприлади залишати без …
5. Під час роботи стежити, щоб до гарячих частин не торкався електричний…
6. Після закінчення роботи вимкнути із …
VІІ. Практична робота. Виготовлення штучних квітів
Необхідні матеріали та інструменти: листи фоамірана того відтінку, який необхідний, фіксаційна тейп-стрічка, товстий дріт для стебла (діаметр? 1-1,5 мм), праска, клейовий пістолет, зубочистка, ножиці (бажано манікюрні) і лінійка.
7.1 Робота виконуються за технологічною картою з фотомайстер-класом та майстер - класом, що демонструється за мультимедійним супроводом. (Додатки).
7.2 Роботи виконуються за посиланнями на майстер-класи:
1) https://youtu.be/GNW_i_3q0-0
2) https://www.youtube.com/watch?v=HTBfVahLnr8
3) https://www.youtube.com/watch?v=ouo-FhaBypY&t=138s
7.3 Контроль правильності виконання роботи та дотримання учнями правил безпеки праці
7.4 Надання консультації та практичної допомоги, збір інформації для оцінювання роботи
VІІІ. Підсумки уроку
Оцінювання учнів на уроці з коментарем. Визначення кращих робіт.
ІХ. Рефлексія
Що нового узнали учні на уроці? Чому навчилися?
Чи отримали учні очікуваний результат?
В чому причини можливих недоліків у роботі?
Як їх усунути та уникнути в подальшому?
9.1. Домашнє завдання
1) закінчити виготовлення квітів, якщо не встигли виконати це на уроці,
2) принести усі необхідні матеріали - голки, шпильки, ножиці, швейні нитки, готові квіти листочки, новорічну мішуру, шишки тощо для остаточного оформлення різдвяного вінку
ДОДАТКИ
Технологічна картка виготовлення квітів
У роботі над квітами шаблони виглядають так