Особливості інформаційно-бібліографічного забезпечення шкільної бібліотеки в умовах сучасної школи
2019 |
ЗМІСТ
1. Вступ 3
2. Основна частина 4
3. Висновки 17
4. Список використаної літератури 20
5. Додатки
5.1. Посібник «Бібліотечна робота. Виховний аспект» 23
5.2. Посібник «Із літератури рідного краю. Частина І. Поезія Переяславщини»
5.3. Фотозвіт
ВСТУП
У процесі реалізації загальноосвітніх і виховних функцій шкільна бібліотека Переяслав–Хмельницької загальноосвітньої школи №3 здійснює інформаційну підтримку навчальної та освітньої діяльності, прищеплює користувачам навички інформаційної культури.
Основними напрямами бібліографічної діяльності шкільної бібліотеки є:
а) створення ДБА (довідково-бібліографічного апарату);
б) підготовка посібників безпосередньо в бібліотеці;
в) організація бібліографічного обслуговування, яке включає такі процеси:
• довідково-бібліографічне обслуговування (виконання разових читацьких запитів та видача різноманітних довідок);
• бібліографічне інформування (систематична робота, спрямована на задоволення поточних і постійних запитів читачів);
Усі ці процеси тісно взаємопов'язані й взаємозалежні.
Інформаційне забезпечення є чи не найважливішим для учня та вчителя, оскільки величезний темп освіти та великий обсяг матеріалу вимагають швидкого орієнтування у навчально – довідниковій літературі. Звичайно, є Інтернет мережа, де можна швидше здобути інформацію. Та не забуваймо, що там, крім корисного, є ще6 багато такого, що не потрібно не тільки знати, але й бачити сучасним дітям, якщо суспільство хоче мати свідомого і вихованого індивіда. У книзі такого не буде. Вона виховує своїм змістом, тим, про що читатиме дитина, відбираючи інформацію на потрібну їй тему.
Особливо актуально пояснити це дітям зараз, коли читацький попит падає, а електронні підручники пропагуються державою.
3
ОСНОВНА ЧАСТИНА
Характер бібліографічного обслуговування педагогів та учнів, його зміст, масштаби зумовлюються завданнями, що їх має вирішувати бібліотека протягом поточного року, і конкретизуються відповідно до особливостей школи.
Довідково-бібліографічне обслуговування полягає у виконанні різноманітних бібліографічних довідок за разовими запитами читачів. Запит приймається в усній або письмовій формі. Бібліографічна довідка містить дані про різні види друкованих документів.
Довідки поділяються на:
1. Тематичні – запити з конкретної теми. Для підготовки використовуються систематичний каталог, довідники, енциклопедії.
2. Фактографічні – конкретні відомості статистичного, хронологічного характеру. Фактографічні довідки виконуються з використанням енциклопедій, довідників, словників, картотек тощо.
3. Адресні – довідки про наявність в бібліотеці конкретного видання (книги, статті). Виконуються за допомогою алфавітного каталога та картотек.
4. Уточнювальні – довідки з уточнення відомостей про окремі відсутні або невірно зазначені елементи бібліографічного опису. Виконуються, як правило, за допомогою алфавітного каталогу, бібліографічних картотек.
Усі типи довідок підлягають обліку за єдиною формою.
Тематичні та фактографічні довідки можуть виконуватися письмово.
Бібліотекар надає бібліографічну консультацію – відповідь на разовий запит, що допомагає читачеві здійснювати самостійний бібліографічний пошук.
Провідним напрямом бібліографічної роботи шкільної бібліотеки, спрямованої на систематичне забезпечення бібліографічною інформацією відповідно до постійних запитів (або без запитів) є бібліографічне
4
інформування. Така послуга призначена для постійного ознайомлення
читачів з виходом із друку нових видань, з новинками, які надійшли до бібліотеки, а також з літературою, що охоплює широке коло питань для учнів і вчителів. Зміст інформування визначається специфікою навчально-виховного процесу даної школи, навчальними планами і програмами, головними завданнями, що стоять перед школою в поточному році, інтересами вчителів, учнів та батьків.
У шкільній бібліотеці Переяслав–Хмельницької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 інформаційно-бібліографічна робота проводиться за двома напрямами:
Підвищити рівень навчально-виховного пронесу не можна без підвищення теоретичної, професійної, загальнокультурної підготовки всіх учителів. Їм необхідна інформація про нові технології в навчанні та вихованні, нові програми, варіанти підручників, методичні рекомендації, інструкції, положення, матеріали про вітчизняний і зарубіжний досвід. Учителеві також потрібно знати літературу, яку він потім зможе порекомендувати учням.
Для бібліографічного інформування використовуються індивідуальні, групові та масові форми роботи.
Диференційоване індивідуальне бібліографічне інформування — це систематичне ознайомлення читачів з новими виданнями згідно з їхніми запитами та потребами.
Пріоритетними категоріями користувачів для індивідуального інформування в шкільній бібліотеці є директор школи, інші представники
5
адміністрації, шкільний психолог, керівники динамічних груп, секцій МАНу, гуртків, а також окремі педагоги, які виявляють бажання отримувати інформацію індивідуально.
Серед учнів особливої уваги потребують діти-члени секцій МАНу, а також діти «групи ризику».
Підготовка до впровадження системи індивідуального інформування включає:
• обрання форми представлення інформації (сам документ, бібліографічні повідомлення про видання документа, тематична підбірка, що містить документ, бібліографічні повідомлення тощо);
• узгодження термінів подачі інформації.
Групове бібліографічне інформування – це обслуговування певної групи користувачів інформації, котрі мають близькі за змістом інформаційні потреби; учителі однієї спеціальності, творчі групи вчителів, класні керівники; серед учнів – це члени секції МАНу, гуртків, творчих об'єднань, факультативів, органів самоврядування, представники окремих вікових груп.
Групове інформування відбувається шляхом складання тематичних і галузевих списків нових надходжень, тематичних виставок-переглядів, тематичних оглядів літератури.
Масова форма інформування – це інформування всіх читачів бібліотеки. Головна її мета – інформування про нові надходження до бібліотеки, їх пропаганда, сприяння самоосвіті.
У нашій шкільній бібліотеці здебільшого застосовують такі форми масового бібліографічного інформування: організація виставок нових надходжень і бібліографічних оглядів; проведення днів інформації.
6
Тематичні виставки нових надходжень диференціюють за видами видань: нові книги, нові журнали. Експозицію змінюють у зазначені дні, але не рідше одного разу на місяць.
Тематичні виставки присвячують найважливішим політичним подіям, ювілейним датам, головним напрямам навчально-виховної діяльності школи.
Виставки на допомогу навчальному процесу можуть бути адресовані як учителям, так і учням, іноді такі виставки мають допоміжний характер, полегшуючи пошук літератури з окремого навчального предмета, теми заняття, теми для самостійної роботи.
Як правило, експонується навчальна, навчально-пізнавальна, довідкова і художня література.
Під час оформлення виставок слід пам'ятати, що велика кількість представлених книжок стомлює читачів, розсіює їхню увагу. Для скорочення кількості видань можуть бути складені бібліографічний список або спеціальна картотека з даної теми.
Бібліографічний огляд передбачає характеристику творів, об'єднаних за певним принципом. Його рекомендується проводити систематично, один раз на місяць, у певний визначений день. Щоб огляд був ефективним, до нього варто долучити наочні форми інформації про літературу: виставку книг із відкритим переглядом, магнітофонні записи, слайди, ілюстрації. Складовою частиною огляду може бути фрагмент літературного ранку або вечора..
Найдієвішою формою масових заходів є комплексні, які сприяють залученню до бібліотеки нових читачів. Вони є найефективнішими в роботі з учителями.
День інформації – комплексна форма бібліографічного інформування, мета якої надати читачам інформацію про книги, інші джерела інформації на певну тему або ж про літературу, яка надійшла до бібліотеки протягом певного часу. Бажано День інформації проводити систематично, зокрема до
7
кожного предметного тижня, декади чи місячника.
Тривалість Дня інформації – два-три дні. До програми включають організацію виставок літератури, причому не тільки книг, а й періодичних видань, аудіовізуальних матеріалів; виставок довідкових та інформаційних видань; проведення бесід, бібліографічних оглядів та ін.
День інформації для школярів може включати і читання окремих оповідань або віршів, представлених на виставці.
По проведенні Дня інформації детально аналізують його наслідки, визначають ефективність.
Інформаційна робота бібліотеки передбачає створення рекомендаційних та інформаційних списків літератури. В умовах шкільної бібліотеки доцільно готувати інформаційні бюлетені загального характеру:«Нові надходження до бібліотеки», де література групується за галузями знань.
У шкільній бібліотеці матеріали у бюлетенях можна групувати за такими розділами: «Керівникам школи», «Учителям», «Учням», «Батькам». Окремо слід виділити нові надходження підручників.
Ефективною і досить оперативною формою інформування є «Експрес-інформація» – інформаційний листок, у якому повідомляється про одну-дві кращі нові книги. В інформаційному листку визначається читацьке призначення, подається повний бібліографічний опис, розгорнута анотація.
Укладаючи рекомендаційний список літератури, бібліотекар повинен чітко уявляти його цільове та читацьке призначення. Спершу необхідно вивчити тему або предмет, з якого готуватиметься список. Дня цього переглядаються найактуальніші статті, опубліковані в періодичних виданнях, довідниках, енциклопедіях. Наступний етап передбачає відбір літератури згідно з цільовим і читацьким призначенням списку. Значною мірою відрізнятимуться рекомендаційні посібники для читачів молодшого шкільного віку, старшокласників, учителів, батьків.
8
Так, для читачів середнього і старшого шкільного віку можна підготувати списки літератури з окремих предметів або розділів шкільної програми, а також про окремі професії тощо.
Для вчителів бібліотека складає списки з актуальних педагогічних проблем, з питань виховання, інноваційних технологій у роботі з учнями, з методики викладання окремих предметів.
Батьки потребують інформації з питань сімейного виховання, спілкування в сім'ї, керування домашнім читанням своїх дітей.
Групування літератури в рекомендаційному списку може бути тематичним, проблемно-тематичним, за алфавітом прізвищ авторів і назв книг, за жанрами літератури.
Загальні вимоги до групування і розміщення матеріалу — чіткість, обов'язкове пояснення читачам доцільності такого групування, взаємозв'язок групування з анотаціями.
Для дітей молодшого шкільного віку бажано складати списки-закладки (тематичні, нової літератури, «З чого починати?», «Що читати далі?»), і вони повинні містити короткі анотації, мати вступну частину, що звертає увагу читача на цінність рекомендованої літератури. Оптимальна кількість книг у закладці — 5—6 назв.
Важливим напрямом бібліографічної діяльності є пропаганда бібліотечно-бібліографічних знань. Її ведуть диференційовано, із врахуванням вікових, професійних особливостей читачів і спрямовують на те, щоб навчити їх методики ефективного використання бібліотечних фондів, довідково-бібліографічного апарату, орієнтації в системі бібліографічних посібників. Пропаганду бібліотечно-бібліографічних знань здійснюють бібліотекарі, і вчителі за програмою на уроках позакласного читання, класних годинах, факультативних заняттях, під час роботи гуртків.
У пропаганді основ бібліотечно-бібліографічних знань доцільно використовувати: бесіди, лекції, практичні заняття, своєрідні концерти,
9
доповіді та повідомлення учнів, різні види змагань.
Наприкінці кожного навчального року слід проводити підсумкові заняття — масові заходи, де учні матимуть можливість застосовувати і демонструвати набуті ними бібліографічні знання. Існують різноманітні форми підсумкових занять: відповіді на запитання або вікторини, подорожі, конкурси, читацькі конференції, написання рефератів тощо.
З метою вивчення ефективності пропаганди основ бібліографії бібліотечні працівники ведуть облік, заповнюють анкети, що сприяють виявленню глибини знань учнів.
Успіх роботи з питань прищеплення учням бібліотечно-бібліографічної грамотності залежить від тісного контакту школи і бібліотеки, батьків, від єдиного планування всієї роботи з книжкою, виховання загальної культури.
Бібліотечне обслуговування користувачів шкільної бібліотеки визначається як діяльність шкільної бібліотеки щодо забезпечення доступу користувачів до документів й іншої бібліотечної інформації згідно з їхніми інформаційними і духовними потребами. Шкільна бібліотека обслуговує учнів і працівників школи.
Організацію обслуговування читачів регламентують правила користування шкільною бібліотекою, які затверджує директор школи. Правила вивішуються на видному місці й доводяться до відома користувачів під час їх запису до бібліотеки.
Режим роботи шкільної бібліотеки має передбачати найбільш зручний для користувачів час, який затверджує директор школи.
Для надання допомоги шкільному бібліотекареві щодо обслуговування користувачів може бути створений бібліотечний актив, до складу якого входять учні школи. Обслуговування учнів та вчителів проводять у координації та взаємозв'язку з іншими освітянськими бібліотеками, бібліотеками інших систем і відомств.
10
Під час видачі журналів, газет й інших видань, що зберігаються в підшивках, підрахунок видачі проводять за кількістю примірників, отриманих користувачем відповідно до його запитів. Подовження терміну користування виданнями вважається як нова видача.
Загальний підсумок видачі документів теж вносять до щоденника роботи; дані про видачу сумуються за місяць, квартал, рік. У щоденнику роботи облік видачі документів проводять також за видами видань та їх змістом. У бібліотеках, які мають книжки мовами інших народів, додатково ведеться облік видачі в графі «У тому числі видано іншими мовами». Окремо можна враховувати роботу з літературою за актуальними для даного періоду темами в графах «Із загальної кількості».
Під час видачі документів з відкритого доступу враховують кількість виданих і переглянутих примірників. Обліковими формами, за якими ведеться видача, є книжковий формуляр. Загальний облік видачі літератури з виставок, відкритого доступу, масових заходів відмічають у щоденнику роботи. Загальну кількість виданих і переглянутих документів включають до загальної видачі.
Облік кількості користувачів, відвідувань, видачі літератури та ін. здійснюють щоденно за допомогою сторінки щоденної статистики або шляхом підрахунку за читацькими формулярами. Наприкінці дня статистику заносять до «Щоденника роботи шкільної бібліотеки».
Згідно з «Положенням про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу», однією з основних функцій шкільної бібліотеки є популяризація літератури за допомогою культурно-просвітницьких заходів.
Культурно-просвітницькі заходи спрямовані на задоволення інформаційних та культурних потреб як окремих груп користувачів (поєднаних за інтересами), так і широкого загалу користувачів бібліотеки.
11
Під час проведення культурно-просвітницьких заходів бібліотекою використовуються наочні (книжкові виставки, плакати, альбоми тощо) та рекомендаційні (огляди, обговорення, конференції, дискусії, усні журнали) форми роботи. Вони базуються на широкій демонстрації нових надходжень та тематичному показі літератури за актуальними для школи темами.
Найбільш дієвою формою наочної роботи є книжкова виставка. Вона орієнтована на інформування читачів щодо змісту бібліотечного фонду, рекламу окремих видань і розкриття їхнього змісту.
Книжкова виставка – це комплекс спеціально відібраних та систематизованих документів розставлених таким чином, щоб привернути увагу користувача, зацікавити його та задовольнити існуючий інтерес або його інформаційні потреби. Виставка повинна мати високий рівень інформативності, новизни, демонструвати художній смак її організаторів. Виникненню інтересу до виставки сприяє її місцезнаходження, художнє оформлення, технічне оснащення. Увагу привертають, зокрема, виразні заголовки, яскраві ілюстрації, символи, емблеми, включення до експозиції художніх виробів, макетів тощо.
Готуючи виставку, слід враховувати вікові та соціально - психологічні особливості конкретних груп користувачів.
Книжкові виставки за видами поділяються на:
Залежно від завдань виставки бувають: універсальні, видань різних років, «забутих» книжок, а також постійні, тимчасові, внутрішньо-бібліотечні та позабібліотечні.
Виставки нових надходжень бувають універсального характеру, за типами і видами видань, за галузями знань. Видання, представлені на них,
12
об'єднані за формальними ознаками: час виходу у світ, надходження до бібліотеки, а також за галузями знань.
Для вчителів корисно організовувати експрес-виставки новинок методичної книги та публіцистичних статей. Доцільно готувати виставки та огляди методичної літератури до серпневих зустрічей учителів, педрад у навчальному закладі, засідань предметних методичних об'єднань.
Основним і найбільш поширеним видом книжкових виставок є тематична виставка.
Тематичні виставки призначені для рекомендації літератури з актуальних питань. Їхня мета – допомогти читачеві в отриманні чи поглибленні знань з окремого питання шляхом популяризації спеціально підібраної літератури. Структура виставки, назва її розділів, цитати, характер систематизації документів допомагають користувачам у вивченні теми.
Тематичні виставки організовують з актуальних питань, з проблем суспільного життя, науки, культури, мистецтва, з тем, орієнтованих на певну групу користувачів, до річниць знаменитих дат та про діяльність видатних людей, на допомогу навчальному процесу, з метою популяризації окремих видань.
Організація тематичної виставки складається з таких етапів:
1. Вибір теми, визначення читацького призначення.
2. Визначення мети, складання плану.
4. Підбір текстів, художнє оформлення, розміщення матеріалу.
Бібліотекар може запропонувати учням спільно визначити тему книжкової виставки, її побудову, характер оформлення тощо.
Книжкова виставка обов'язково повинна супроводжуватись оглядом
13
представлених на ній видань.
Огляд – це розповідь про видання, що представлені на виставці. Огляд проводять з метою розширення читацького попиту. Центральною частиною огляду має буди розкриття змісту теми. Основними вимогами до огляду є: цінність відібраних матеріалів, цікавість і доступність викладення матеріалу, прагнення активізувати читачів.
Велику увагу приділяють у бібліотеці рекомендаційним формам роботи. Вони допомагають учням набувати різнобічних знань, систематизувати їх та оцінювати, збагачувати життєвий досвід. Впроваджуючи такі форми роботи, шкільний бібліотекар створює умови для зацікавленого обміну думками з приводу хвилюючих тем і проблем.
Обговорення книжок – це вільна дискусія стосовно, головним чином, художніх творів. Педагогічне значення цієї форми роботи полягає в тому, що обговорення підвищує читацьку активність, сприяє формуванню навичок критичного мислення учнів, їх самостійної роботи з книжкою, вихованню естетичних поглядів та смаків. Однією з важливих умов, що забезпечують жвавий, корисний обмін думками про книжку, є вибір твору та копітка підготовча робота.
Підготовка до обговорення книжки складається з таких етапів:
3.Складання переліку питань для обговорення.
4.Розроблення плану обговорення.
5.Підготовка читачів (книжку мають прочитати всі учасники обговорення).
Під час підготовки до обговорення книжки слід враховувати, що у процесі обговорення більшість часу відводиться виступам читачів, а для вступної промови ведучого і підбиття підсумків обговорення надається 10- 15 хвилин. Бажано, щоб в обговоренні брали участь групи чисельністю 15-
14
20 осіб (але не більше 25-30 осіб).
Матеріали обговорення (план проведення, відгуки читачів тощо) збираються та зберігаються в бібліотеці.
Близькою до обговорення книжок є читацька конференція, яка присвячується певній проблемі та проводиться з учнями старших класів. її мета – виховання в школярів вміння аналізувати прочитане та висловлювати власні думки.
Основні вимоги до підготовки та проведення конференції: актуальність і глибина розкриття проблеми, її значущість для даної аудиторії, новизна матеріалів, необхідний мінімум екземплярності видань у фонді бібліотеки.
Підготовка читацької конференції складається з таких етапів;
Близькими до читацьких конференцій за дискусійним та критико-аналітичним напрямом є диспут. Мета диспуту – визначення різних підходів, затвердження найбільш обгрунтованих точок зору, поглядів на проблему.
Цікавими є заходи, що носять рекомендаційно-інформаційний характер: усні журнали та бібліографічні огляди.
Усні журнали – це оперативне інформування про новинки галузевої та художньої літератури, про видання, що готуються до друку тощо. Журнал складається з умовних сторінок. Обсяг журналу не повинен перевищувати
15
3-4 сторінки. Обов'язковою є бібліографічна сторінка.
Особливе місце в роботі бібліотеки посідають літературні та коментовані читання. У бібліотеках загальноосвітніх навчальних закладів організовують цикли читань, зокрема: педагогічні, правові читання, проводять лекції. Популярними є художнє виконання творів; літературно-художні композиції.
Тематика їх заздалегідь обумовлюється завідувачем бібліотеки спільно з вчителями і читачами. Відповідальні за підготовку вечора проводять необхідну роботу: визначають тему, коло учасників, оформлюють плакати, оголошення, запрошують доповідачів тощо. Під час проведення такого заходу з'являється можливість практично показати, як пізнавальна діяльність пов'язана з читанням. Будь-який повноцінний акт пізнання містить у собі запитання, а кожна відповідь може викликати нові запитання, що спонукатиме читача звертатися до бібліотеки.
Підготовчий період включає: збір запитань у читачів, їх систематизацію, запрошення фахівців, оформлення книжкової виставки, бібліотечного плаката, рекомендацію літератури за темою. Про тему зустрічі читачів сповіщають заздалегідь.
У бібліотеках такі заходи проводяться періодично за однією або за різними темами, залежно від зміни інтересів користувачів.
Культурно-просвітницька робота шкільної бібліотеки обліковується згідно з ГОСТ 7.41-82. Одиницею обліку є захід (виставка, бібліографічний огляд, день інформації, усний журнал, читацька конференція тощо). Комплексний захід, що включає одночасне використання різних форм масової роботи, обліковується як один захід. Під час проведення циклу заходів (тиждень дитячої та юнацької книги тощо) обліковують кожний захід, що входить до нього. При проведенні заходів підраховують кількість присутніх та видань, що експонуються. Облік видань здійснюють згідно із загальними правилами та включають до загальної книговидачі бібліотеки. Облік усіх заходів бібліотеки ведеться у «Щоденнику роботи шкільної бібліотеки».
16
ВИСНОВКИ
Підхід - ось що є основним чинником, що впливає на стан бібліотеки в школі, її роль і місце в ній. Мається на увазі підхід і керівництва, і вчителів, які користуються шкільною бібліотекою (або не користуються, що теж трапляється), і, головне самих учнів. Наприклад, підхід проявляється в тому, що школа бачить призначення своєї бібліотеки в навчанні учнів користуванню бібліотеками, в оволодінні бібліотечної культурою. Або ж бібліотека розглядається як інформаційна установа для всієї школи, що діє в рамках навчального плану.
Кожна бібліотека унікальна-це очевидно на рівні простого спостереження. Великі бібліотеки мають у своєму розпорядженні величезними фондами, вражаючою архітектурою і складними засобами пошуку, але їх недолік в обмеженнях, що стосуються користування фондами, в довгих чергах читачів і т. п. У публічних бібліотеках книг менше, але вони більш доступні і доповнюються відеоматеріалами, аудіокасетами і т. д. Бібліотеки коледжів і шкіл у всіх відносинах скромніше, вони формують більш специфічні фонди, оскільки орієнтовані на конкретні навчальні програми, зазвичай гірше забезпечені сучасними технічними засобами.
Представляється, що для шкільної бібліотеки краще мати гостинну атмосферу, ніж вишуканий інтер'єр і багату «начинку». Вона повинна бути місцем, де учням просто приємно займатися. Саме таким чином шкільна бібліотека краще виконає свою найбільш очевидну функцію: інформаційне забезпечення навчальної програми, залучення учнів до активної читання, прищеплення їм читацької незалежності, розвиток у них грамотності і мовних навичок, допомога в пошуку і оцінці особистих і суспільних цінностей зафіксованих у книгах.
Хороші навички читання корисні й необхідні для успішної кар'єри. Але в століття інформації тільки цього не достатньо, потрібні складні навички обробки інформації. У навчальних цілях доводиться розробляти стратегії
17
інформаційного пошуку, і саме шкільна бібліотека займає тут центральне місце. Десять років тому опубліковано звіт передбачив цю потребу в інформаційних навичках. Один з його висновків говорив, що в школах, які визнали цю нову необхідність, бібліотеки стали складовою частиною викладання і навчання.
Якщо такий підхід школи до своєї бібліотеці, вона може наблизитися до ідеалу середовища навчання. У центрі нового підходу варто бібліотека, яка поступово стає центральним ресурсом школи, оскільки обслуговує персонал відповідно до навчальної програми, заохочує учнів до оволодіння навичками читання і, таким чином приносить користь всій школі.
Успіх бібліотек визначається ставленням бібліотекаря до читачів,
як реальним користувачам, але не тільки. Школярі повинні відчувати себе як би власниками бібліотеки. Вони можуть брати участь в управлінні, представляти її у зовнішньому середовищі, брати участь у відборі та придбанні матеріалів і т. д.
Ідеальна бібліотека не повинна бути ізольована, вона повинна розташовуватися в престижному місці і бути як можна більш доступною персоналу і учням.
Якщо позитивні результати створюються швидше підходом, ніж грошима, то слід гарненько задуматися над тим, якою є роль бібліотечної політики і концепцій розвитку бібліотек. При цьому цілком очевидно, що внесок в життя учнів-це, безумовно, перше завдання шкіл і бібліотек.
У даній роботі ми вирішили такі завдання: розглянули роль бібліотек у навчальному процесі, стан фонду сучасних бібліотек, проаналізували технології бібліотек загальноосвітніх закладів. Вирішивши поставлені завдання, ми реалізували мета нашої роботи-розглянули шкільну бібліотеку, як центр інтелектуального і творчого розвитку дітей.
Виходячи з реалізованої мети ми зробимо наступні висновки. У 21 столітті дуже важко відволікти дітей від всепоглинаючих інноваційних технологій і
18
залучити в сховище книг. Бібліотекарі, вчителі розуміють труднощі залучення сучасних дітей до читання і б'ють тривогу. Тому в нашій роботі дуже важливо пов'язати бібліотечну діяльність з педагогічною, проявити майстерність педагога, щоб відкрити дитині прекрасний світ книги, постаратися бути не просто людиною, що видає книги, а радником і наставником. Адже лише від нас залежить, яким буде наше майбутнє покоління.
19
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
3. Абузова, М.М. Підліток. Книга. Життя // Нова б-ка.-2006 .- № 7.-С. 34-37.
4. Бтіярова Е.А. Взаємодія сім'ї та бібліотеки як фактор формування читача-дитини: Автореф. дис. Канд. пед. наук / ДПНТБ СВ РАН. -Новосибірськ, 2006. - 23 с.
5. Блінов П. Інформаційне середовище дитячої бібліотеки та освітня діяльність учнів // Бібліотечно-інформаційна діяльність у контексті культурнихтрадицій регіону: азаровські читання: Матеріали регіон. наук.-практ. конф.: [4; грудень, 2004. Самара]: [Сб.] / Федер. агентство з культури і кінематографії РФ. Самар. держ. акад. культури і мистецтв .- Самсрс, 2004. - С.24-29.
6. Геп І. До питання про культуру читання підлітка // Проблеми теорії та історії культури: Дослідження та матеріали: Зб. наук. тр. / М-во освіти і науки РФ. Оренб. держ. пед. ун-т; Ред. Миш'яково Н. - Оренбург: Вид-во ОГПУ.-2005 .- Вип.1 .- С. 156-160.
7. Бушуєва С. Комфортне середовище для діалогу поколінь: Дет. б-ка - лідер культури // Бібл. дело.-2007 .- № 1 .- С. 20-23.
8. Гавро Н.Є. Година читання в бібліотеці // Школа, де процвітає грамотність: Зб. ст. / Укл. Сметаннікова М.М. - М.: Шк. б-ка, 2005.-С. 29-35.
9. Гайдукова Є.Д. Бібліотека - центр формування інформаційної культури особистості // Орієнтуючись на майбутнє : Матеріали до серпневої конф. працівників освіти жовтня. р-ну по пробл. модернізації упр. освітою в контексті реалізації концептуальної прогр. «Розвиток освіти системи
20
Жовтневого району 2007 - 2011 рр..» / Адміністрація жовтня. р-ну м. Новосибірська; Сост. Влазнева А.Є. - Новосибірськ, 2007 .- С.42-44.
10. Гокова Є.І. Новаторські підходи в практиці роботи Липецької обласної юнацької бібліотеки: нові ідеї та методики в організації роботи з розвитку читацької та інформаційної культури // Шк. б-ка .- 2006 .- № 8 .- с. 17-26.
11. Гуща В. Бібліотекар - теж педагог // Уральський федеральний округ: Товариств. - Політ. журнал. - 2006 .- № 5-6. - С.72-73.
12. Жукова Т.Д. Реалізація цілей освіти через шкільні бібліотеки. - М.: Рос. шк. б-ка. Ассоц., 2007. - 224 с.
13. Зайцева В.А. Крок до читача: модель роботи шкільної бібліотеки щодо підвищення статусу читання та розвитку особистості засобами читання // У б-ках округу / Деп. культури і мистецтва Ханти-Манс. авт. округу - Югри. - 2006 .- «21 .- С.38-45.
14. Кисловская Г.А. Міжнародна діяльність як фактор розвитку бібліотечно-інформаційного простору // Вісн. Бібл. Асамблеї і Євразії: Наук.- практ. журн .- 2007 .- № 1 .- С. 62-65.
15. Кук Н.В. Бібліотека освітньої установи як центр по формуванню інформаційної культури учнів // Макушинський читання: Матеріали наук. конф.: [7; 16-17 травня 2006 р., Красноярськ] / ГПНТ СО РАН. Держ. універс. наук. б-ка Краснояр. Краї .- Красноярськ, 2006 .- С. 293-296.
16. Лазі Л.П. Підліток у світі комп'ютерних технологій // Бібліотечно-бібліографічна діяльність: Межвуз. СБ наук. тр. / Тамбов. держ. ун-т ім. Г. Р. Державіна; Ред. Балашова Є.М. - Тамбов, 2006 .- Вип.3.-С.171-177.
17. Лейкін Х.І. Обслуговування дітей і підлітків у публічних бібліотеках Норвегії: перед лицем насуваються // Шк. б-ка. - 2005 .- № 8. - С. 7-11.
18. Мязова Р.С., Сакпанова Ж.С. Доступ до інформації - рівні можливості / / Наук. і техн. б-ки .- 2007 .- № 3 .- С. 69-73.
19. Національну програму - розвивати і підтримувати // Бібліотека. –
21
2007 .- № 1. - С. 32-33.
20. Немчина І.М. Формування інформаційної культури юних читачів у шкільних бібліотеках // Інформаційна культура суспільства і особистості в 21 столітті: матеріали Міжнародної наукової конференції, 20-23 вересня 2006 р., Краснодар / Краснодар. держ. ун-т культури і мистецтв; Ред. Горлова І.І. - Краснодар, 2006 .- С. 330-332.
21. Сафонова Н.К. Дитячий бібліотекар і дитяча література // Бібліотечна справа в умовах муніципалізації: пошук оптимальних рішень: Матеріали Всерос. наук. - Практ. конф. (1 - 3 листоп. 2006; Челябінськ) / Укл.: Лаврова К.Б., Русак З.В. - Челябінськ: ЧГАКІ, 2006.-Сю.174-176.
22. Скоробогатов В., Сукіасян Е. Каталоги картковий і електронний: спільне та особливе. Діалог професіоналів // Наук. і техн. Б-ки .- 2005 .- № 12.- С. 15-24.
23. Тишкевич Є.І. Модернізація інформаційно-просвітницької роботи бібліотек з юнацтвом в аспектах профілактики ВІЛ / СНІД // Інформаційнакультура суспільства і особистості в 21 столітті: матеріали Міжнародної наукової конференції, 20-23 вересня 2006 р., Краснодар / Краснодар. держ. ун-т культури і мистецтв; Ред. Горлова І.І. - Краснодар, 2006 .- С. 333-334.
24. Хімчук О.Є. Забезпечення інформаційних потреб учнів старших класів бібліотеками шкіл нового типу // Бібліотека. Інформація. Суспільство: Зб. наук. праць за матеріалами Всеукр. наук.-практ. конф. 20-22 жовт. 1998 р. –К., 1998. – с. 264–269.
25. Чудінова В.П. Бібліотекарі в кіберпросторі: нові можливості та нові завдання // Шк. б-ка. - 2006 .- № 9-10. - С.107-116.
22
ДОДАТОК 1
Відділ освіти Переяслав - Хмельницької міської ради
Міський методичний кабінет
Кожевнікова С.Є.
Бібліотечна робота.
Виховний аспект.
м. Переяслав - Хмельницький
2016
Бібліотечна робота. Виховний аспект. Методичний посібник.
Упорядник: Кожевнікова С.Є. - Переяслав - Хмельницький. 2016 р.
У методичному посібнику представлено сценарії виховних заходів та бібліотечних уроків.
Відповідальний за випуск: С.С. Сулима - завідуючий методичним кабінетом відділу освіти Переяслав - Хмельницької міської ради.
Рекомендовано до друку рішенням методичної ради методичного кабінету відділу освіти Переяслав - Хмельницької міської ради ( протокол № від 03.03.2016 р.)
Вступ
Книги – морська глибина.
Хто в них пірне аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить.
І.Я.Франко
Книги здавна вважалися на українській землі великим скарбом. Недаремно завжди поважали людей, які вміли читати.
Сьогодні ситуація дещо змінилася. Ні, книги так само цінні і розумні, але засоби ком’ютеризація та кіно дещо відволікають молодь від читання. Навіщо витрачати багато часу, коли можна швидко про все дізнатися? Але як тоді бути з красою слова? З витонченістю мови та самобутністю думки? Цього можна навчитися тільки багато читаючи та усвідомлюючи прочитане.
Тому дуже важливо у сучасній школі вести пропаганду читання, звертати увагу на роль книги в житті людини, суспільства. Адже ніякий фільм не замінить мрії та польоту фантазії, не розвине уяви, не дозволить поставити себе на місце головного героя. І чекати довго не треба. Взяв книгу – і поринув у прекрасний світ, де добро перемагає зло, а багатство думки цінується набагато більше, ніж багатство матеріальне. Бібліотека – це таємниче сховище, де живе дитинство і улюблені герої, де можна знайти нових друзів та однодумців і одночасно вирішити навіть найскладніші проблеми.
3
Ласкаво просимо до країни Читалії
(Свято посвяти в читачі другокласників)
Бібліотекар. Добрий день, шановні друзі! А чому це вас так багато завітало до нас та ще й усі разом?
Ведуча. Та це ж гостей запросила Королева Книга. І Буквар тут. Він давно вже не бачив цих учнів і хоче дізнатися про їх успіхи.
Бібліотекар. А де ж це сама Королева?
(Вихід Королеви Книга)
Королева Книг. О, як багато вас зійшлось
Сьогодні тут, малята.
Та, бачу, місце всім знайшлось,
Хоч може тіснувато.
Ось так і в палацах моїх,
Гордячись собою трішки,
Мільйони підданих моїх
Стоять, а звуться книжки.
Добрий день, любі діти! А чи знаєте ви, куди прийшли?
Діти (відповідають). Так. До бібліотеки.
Ведуча. Звичайно, це бібліотека.
Тут книги розумні спокійно живуть
У тихій, величній світлиці.
А двері широкі, відкриті ведуть
До знань золотої скарбниці.
Герої романів, легенд, повістей
У тиші говорять із нами.
4
Література
1. Абузова, М.М. Підліток. Книга. Життя // Нова б-ка.-2006 .- № 7.-С. 34-37.
2. Гавро Н.Є. Година читання в бібліотеці // Школа, де процвітає грамотність: Зб. ст. / Укл. Сметаннікова М.М. - М.: Шк. б-ка, 2005.-С. 29-35.
3. Гуща В. Бібліотекар - теж педагог // Уральський федеральний округ: Товариств. - Політ. журнал. - 2006 . - № 5-6. - С.72-73.
4. Сафонова Н.К. Дитячий бібліотекар і дитяча література // Бібліотечна справа в умовах муніципалізації: пошук оптимальних рішень: Матеріали Всерос. наук. - Практ. конф. (1 - 3 листоп. 2006; Челябінськ) / Укл.: Лаврова К.Б., Русак З.В. - Челябінськ: ЧГАКІ, 2006.-Сю.174-176.
37
Зміст
1. Вступ 3
2. Ласкаво просимо до країни Читалії.
( Свято посвяти в читачі другокласників) 4
3. Чарівний світ казок (Бібліотечний урок у 3
класі) 17
4. Історія створення книги (Бібліотечний урок –
лекція у початкових класах) 21
5. Твій друг – книга (Бібліотечне свято) 24
6. Книжчині іменини (Свято книги) 29
7. Казкова вікторина(Для учнів 1 класу) 33
36
В книжках – відкриття всіх людей,
Думки, що хвилюють віками,
В читальні, здається, світлішає світ
І чується шелест у тиші.
Це тут невмирущий живе «Заповіт»,
Що кличе нас мови учиться.
Ведуть нас в незнане цікаві книжки,
Розрадять, коли нам нелегко.
Для нас зберігає їх довгі роки
Шкільна наша бібліотека.
Королева Книга. Так, це наша бібліотека або країна Читалія. А зустрінуть вас і поведуть за собою в мою країну Читалію її жителі – книги. Зустрічайте і ви їх.
(Під музику виходять Читанка, Математика, Рідна мова)
Королева Книга. Заходьте, заходьте, друзі. Наші юні гості хочуть вас привітати.
(За сценою шум і крик: «Почекайте, почекайте мене!»)
Королева Книга. Що це там за такий гамір? Хто це так кричить?
Незнайко. Я летів сюди, як птиця,
Щоб поспіть до вас лишень.
Познайомлюсь, як годиться,
З вами в цей чудовий день.
Я тут швидко з вами розберуся,
Ви чому прийшли сюди?
5
Читачами стать схотілось?
Більше справи не знайшли?
Читанка. Так! Постій, постій, Незнайку!
Що ти хочеш нам сказать?
Ти упевнений так палко,
Що малятам не слід читать?
Рідна мова. А як же далекі моря, океани,
А як же льоди, що ніколи не тануть?
Малята дізнатись про це так важливо,
Тому їм без книги ніяк неможливо.
Незнайко. Ха! Літав я на Місяць
І книг на читав!
І в сонячнім місті
Я теж побував!
(Королева Книга, Читанка, Математика та Рідна мова сміються з Незнайка)
Незнайко (знітившись). Чому ви смієтеся, що тут смішного?
Математика.
Тому, що згадали твої ми пригоди,
Коли потрапляв ти у всякі незгоди.
Що вийшло із того, що не вмів ти читать?
І подрузі лист ти ж не зміг написать.
( Незнайко опустив голову, наче засоромився)
Королева Книга. Бачиш, Незнайко! Соромно тобі. А не було б соромно, якби ти вчився читати, писати і подружився з книгою, як наші діти.
Усе, чим ви цікавитесь,
6
6
22. Кого з’їв вовк у хатинці бабусі?
(Червону шапочку та бабусю).
23. Що зашили вовку у черево замість козенят?
(Каміння).
24. Що сталося з теремком після того, як туди заліз ведмідь?
(Він розламався).
35
(За собачку).
10. Скількох козенят з’їв вовк?
(Шістьох).
11. Як звали господаря Кота в чоботях?
(Маркіз Карабас)
12.Хто врятував Івасика Телесика?
(Заднє гусенятко).
13.Кого ловив вовк на річці, доки хвіст не примерз?
(Рибу).
14. Чим був обмазаний Солом’яний бичок?
(Смолою).
15. Кого рятував Котигорошко?
(Сестру Оленку).
16. Яке прізвисько було у Змія?
(Горинич).
17. Хто проковтнув Колобка?
(Лисичка).
18. Хто розбив яйце Курочки рябої?
(Мишка).
19.Чим вимастила Лисичка собі голову, щоб Вовк подумав, що то мозок?
( Тістом).
20. Що зробив дід зі звірами, яких спіймав Солом’яний бичок?
(Відпустив у ліс).
21. Кого засмажив у печі Івасик Телесик?
(Зміючку Оленку).
34
3Ви знайдете в книжках.
На всі питання відповіді
На їхніх сторінках.
(Діти по черзі читають вірші)
Діти. Де яке на світі диво,
Як вдягатися красиво,
Як зварити їсти смачно,
Як поводитись обачно,
Як це бджоли роблять мед,
Як полагодить мопед,
Як росте мала рослина,
Як створилася людина,
Із яких героїв приклад брати,
На дозвіллі як пограти,
Як Вітчизну шанувати,
Віршик як запам’ятати.
Королева Книга. Хороший віршик ви, діти, розказали. А чи знаєте ви, яка книга найголовніша в житті кожної людини?
Учень. Є книг багато – радісних, печальних,
Товстих, тонких, барвистих, наче жар,
Але одна із них усім начальник
І звуть її по – простому – «Буквар».
Він нас повів по буквах, як по східцях,
Як по життю, по сторінках своїх.
І от привів нарешті – подивіться –
У мудрий світ чудесних скарбів – книг.
Королева Книга. Так, вірно, це – Буквар. Діти, ви
7
пам’ятаєте свого друга Букваря? От і він вас не забув і прийшов до вас у гості.
Буквар. Я вас навчив читати і писати
Слово «бабуся» і слово «мати»,
Слова «хлібина», «світ», «дитя»,
«Тато», «учителька», «правда», «знання».
Я залишаюсь навіки з вами.
Слово «Вітчизна» зі словом «мама»,
Хай колосяться зі словом «жити»
Дивні слова «пшениця» і «жито».
Хай не зринає у ваших снах
Підле й потворне слово «війна»,
Вмійте боротися з лихом завзято,
Непосидющі мої малята,
Хай підростає ваш 2 – й клас,
Я не залишу ніколи вас.
Читанка. Хай збудуться всі побажання хороші,
А я вас у далеку путь запрошую.
Буду ще довго потрібна я вам,
Потім – колегам своїм передам.
Рідна мова.
Як найчарівніша колискова,
Плекає з дитинства вас рідна мова.
То піснею злине, то гарною казкою,
То словом догани, то ніжною ласкою.
Під мамине слово ви й виросли нишком.
Шануйте, малята, цю добру книжку.
Математика. Ви вже умієте, друзі хороші,
8
8
закінчується. Але не закінчується наша дружба із книгою вона нас не покидає, а покірно чекає наступної зустрічі.
(Музичне оформлення на власний розсуд).
Казкова вікторина
(Для учнів 1 класу)
(Червоного).
(Мишка, жабка, півник, лисичка, вовчик, кабан, ведмідь).
(Ні. Є і корисні).
(Щоб позбутися шкідливих мікробів).
(Миші).
(Бо вона зламала крильце).
(Рак).
(М’ясом у вузькому глечику).
33
Той буде мудрим, хто їх гортає.
(Книга)
2 учень. Снігові поля,
Чорні граки.
Хочеш розумним стати –
Бери та вчи!
(Папір і літери)
3 учень. Бачити – не бачить,
Чути – не чує,
Та всіх научає,
Мовчки мудрує.
(Книга)
1 учень. Без язика, а говорить,
Без голови, а все знає,
Без ніг, а скрізь буває.
(Книга)
Ведучий. Молодці, діти. Бачу ви вже давно знайомі із сьогоднішніми іменинниками. Тоді хто з вас більше назве книг, у назвах яких зустрічаються:
(Після завершення конкурсу
переможцям вручаються призи)
Ведучий. На цьому наше сьогоднішнє свято
32
Порахувати зароблені гроші?
Я ще навчу вас зірки рахувати,
Зводити вежі, мости будувати.
Навчу літаки посилати до Арктики,
Якщо ви полюбите математику.
Королева Книга. Добрі підручники, дякуємо за турботу про наших школярів. Ви вчите їх наукам, а інші книги нашої бібліотеки навчать їх бути чуйними і добрими, дружелюбними і веселими, справедливими і вірними друзями.
(Знову підхоплюється Незнайко)
Незнайко. Ой, заждіть, заждіть, заждіть,
Їх навчати не спішіть.
Ці малята не читають,
Нічогісінько не знають.
Читанка. Це, Незнайку, вже не гра,
Візьми назад свої слова.
У нас малята – молодці,
Назвати можна їх «знавці».
Бо вміють вже вони читати,
І рахувати, і писати,
І вірші можуть розказати,
І пісню дружну заспівати.
Незнайко. В сказане не дуже вірю,
Все це зараз перевірю.
Слова я буду викладати,
А вам їх треба прочитати.
(Незнайко викладає слово «школа» і міняє місцями
9
склади «ЛА – ШКО»)
Рідна мова. Незнайку, ти не поспішай,
Помилок сам не допускай.
Ведуча. Діти, виправте помилку Незнайка.
(Знову Незнайко викладає слово «рука» - «КА – РУ»)
Рідна мова. Знову, незнайку, помилка. Діти, виправте її.
Королева Книга. Читанко! Ану перевір дітей ти.
Читанка. Я загадуватиму загадки, а ви спробуйте їх відгадати.
Старенька бабуся у лісі жила,
Гостинці для неї онука несла.
Хто дівчинку цю по дорозі зустрів?
Як казка ця зветься, хто б відповів?
(«Червона шапочка»)
Він сміливий і веселий,
Дружить з ним П’єро й Мальвіна.
Шкода, що не любить школу
Дерев’яний…
(Буратіно)
На городі виростала, сили набирала,
Непомітно, дуже швидко великою стала.
Став тут дід усіх гукати
Ту красуню рвати.
А цю казку, діти, ви
Встигли відгадати?
(«Ріпка»)
Ой, набридло на віконці
10
1 Треба було пам’ятати.
І тоді прадавні люди
Винайшли собі письмо,
Щоб знання всі зберігати
Пригодилося воно.
Малювали у печерах
На камені, на щиті,
Потім перейшли на глину.
Перші книги – плитки ті.
На папірусі писали
І з пергаменту зшивали,
А тоді з недавніх пір
Люди винайшли папір.
Він легенький і тонкий,
Гарно стало всім писати,
А Йогансен Гутенберг
Став ті книги друкувати.
Ось до цього часу ми
Користуємось книжками.
І із нами залюбки
Вони діляться знаннями.
Ведучий. А тепер невеличкий конкурс для всіх учасників свята. Переможе той, хто останнім назве прислів’я або приказку про книгу.
(Діти називають прислів’я і приказки)
Ведучий. Наступний конкурс – загадки. Отже, починаймо!
1 учень. Дерево не дерево, а листки має,
31
Всі приходьте неодмінно
В час канікул весняних
На щорічне свято книг!
2 учень. На канікулах незмінно
Ми святкуєм іменини,
І бринить веселий сміх
На щорічнім святі книг!
3 учень. Іменини! Іменини
Всі книжки святкують нині.
Ми свою любов до них
Збережемо цілий рік.
Ведучий. Хто книжки прийшов вітати?
Учні (разом). Ми, дівчата і хлоп’ята!
Ведучий. Хто їх буде шанувати?
Учні (разом). Ми, дівчата і хлоп’ята!
2 учень. Книги – кращі друзі всіх,
А тому вітаєм їх!
3 учень. Щоб розумниками стати,
Треба більше книг читати!
Ведучий. Дякую вам, друзі. Гарний заспів ви зробили до нашого свята. Ну. А тепер поговоримо безпосередньо про книгу. А почнемо з історії її виникнення.
Учні (разом). Звичайно. Охоче. З радістю.
Ведучий. Ну, коли так, почнемо.
Як книжок ще не було –
Так погано всім жилось.
Як молитись, як орати
30
Все на сонечку сидіть.
Я візьму і покочуся,
Щоб побачити весь світ.
(Колобок)
Хто моторчик свій заводить?
З даху в гості хто приходить?
І на свято він дібрався,
Скажем дружно: «Здравствуй…
(Карлсон)
Королева Книга. Твоя черга, Математико.
(Математика пропонує віршовані загадки)
Математика. На лужку пасуться гуси,
Їх пасе мала Маруся.
Сім гусей ще біля броду,
Троє вже ввійшли у воду.
Ми попросимо дітей
Полічити всіх гусей.
У лісочку на горбочку –
Три берізки, три дубочки,
Рахувать ведмідь не вмів,
Полічити вас просив.
Сім цукерок Толя мав,
Дві цукерки мамі дав,
Дві – малій сестричці Олі,
Скільки лишилось у Толі?
Королева Книга. Молодці, діти! От бачиш, Незнайку, діти вміють і читати, і писати, тому можуть стати читачами нашої країни Читалії.
11
Незнайко. Зачекайте, зачекайте! А чи знають діти вірші про книги? Ха! Мабуть, не знають! От і не стануть жителями Читалії. Ура!
Королева Книга. Незнайку! Який же ти недовірливий. Діти, напевне, знають вірші про книги. Так, діти?
(Діти читають вірші)
Діти. Все, що серце і що розум
Вік творили не один,
Повизбирувало людство
В книги – перли із перлин.
Сторінки книжок завітних
Всіх нас доброму навчать –
Працювати і учитись.
І Вітчизну шанувать.
Книга, друг ти наш незмінний,
Друг любимий з давніх літ,
Разом ми пізнаєм світ,
Ми побачим всю країну –
Нашу рідну Україну.
Королева Книга. Та щоб прийняти вас, дорогі другокласники, в свою дружну сім’ю, ми повинні вивчити з вами основні правила поводження з книгою. Ану, мої помічники, прочитайте наші правила, хай діти за вами повторять.
(Підручники зачитують правила поводження з книгою і хором повторюють з дітьми)
Підручники.
12
Поможе іншим темряву збороти.
Рвучи з очей пов’язки темних літ!
Благословення та ясна година,
Коли до рук «Буквар» бере дитина,
Коли читає «Кобзаря» юнак,
Коли Франка «Огромнії сонети»
Підносять дух, коли говорять Гете,
Шекспір, Міцкевич, Лермонтов, Бальзак.
Книжчині іменини
(Свято книги)
Ведучий. Радий вітати вас, наші славні школярики! Сьогодні ми зібралися тут, аби згадати про свята березня і відсвяткувати їх разом. До речі, а які головні свята цього місяця ви можете назвати?
(Учні відповідають)
Ведучий. Молодці. Ви знаєте все – все на світі! Правильно, у березні, таки справді святковому місяці, можна виділити три головні події – 8 Березня, Шевченківські дні та Книжкові іменини.
Може, хтось із вас, мої славні помічники – актори, і розпочне наше святкування Книжкових іменин?
1 учень. А можна це зроблю я?
Ведучий. Про що мова! Починай, будь ласка.
1 учень. Іменини! Іменини!
29
Мовчки говорить,
Дуже мудрує,
Часом захоче –
Правди навчає,
Іноді бреше,
Всіх звеселяє.
Люба розмова, -
Будемо, діти,
З нею довіку
Жити – дружити.
Хто ж то такая
В світі щаслива,
Мудра, правдива
І жартівлива?
Як не вгадали,
Стану в пригоді:
Річ коротенька –
Книжка, та й годі.
Бібліотекар. Отже, я думаю, що ви вже переконалися, що не любити книгу не можна. А на закінчення свята послухайте вірш Д. Павличка «Любіть книгу».
У книги люди, наче бджоли в соти,
Знесли духовний, чародійний мед,
Сліпцеві очі ним потри – і вмить
Побачить сонце й голубі висоти.
Відчує мислі найстрімкіший лет,
Збагне людські страждання і турботи,
28
Королева Книга. Добре, діти! Сьогодні ми приймаємо вас в свою країну Читалію, і в пам’ять про нашу зустріч вручаємо вам спеціальні медалі.
(Вручення медалей)
Королева Книга. А ще я хочу познайомити вас з людиною, яка поведе вас по країні Читалії. Це наш бібліотекар.
Бібліотекар. Дорогі мої маленькі читачі! Ми раді вас вітати в нашій бібліотеці. Щороку ми приймаємо в свої лави нових і нових любителів книги. Ми любимо вас і раді вам. У нас дуже багато цікавих книжок, дитячих журналів, газет. Книжки ви можете брати читати додому, а газети та журнали читають у залі. Ще в бібліотеці є книги, які все знають. Це словники, енциклопедії, довідники. Читаючи книги, газети, ви
можете зустріти незнайомі слова. Їх пояснення можна знайти в цих книгах. А ще, бачите, скільки у бібліотеці
книжкових виставок. На цій полиці стоять книжки, які
13
тільки надійшли до бібліотеки. «Зупинись на хвилинку, подивись на новинки!»
На цьому стелажі зібрані казки. А ось тут стоять книги про нашу країну – Україну.
Наша країна Читалія надзвичайно велика. Тому в подорожі по ній ви навчитесь всьому: станете на час капітанами великих лайнерів, космонавтами, зустрінетесь з казковими героями та героями дитячих книг, що читали ще ваші мами й тата або бабусі і дідусі.
В майбутньому ви станете вченими, інженерами, лікарями і вчителями. І повсюди книга буде вам найкращим другом, порадником і вчителем. Дружіть з нею, любіть її. В добрий вам путь…
Сценка
Заєць. Все ми в книзі знайдемо,
Кращої не знайдемо
Доброї і вірної
Подруги малят!
Книгу зрозумілу,
Чесну, добру, смілу,
І дівчатка, й хлопчики, –
Хочуть всі читать.
Ой, що це? Хто це? Краще я заховаюся, а то в мене всі зуби стукотять і тремтить хвостик.
(Ховається за кущ)
Книга. Не бійся, зайчику! Я – книга, тільки дуже хвора. Ой, як боляче моїм сторінкам і палітурка поламана! Сил зовсім немає. Навіть ходити сама не
14
Учні (читають вірші Шевченка).
А.О. Козачковському
… Давно те діялось, ще в школі,
Таки в учителя – дяка,
Гарненько вкраду п’ятака –
Бо я було трохи не голе,
Таке убоге – та й куплю
Паперу аркуш. І зроблю
Маленьку книжечку. Хрестами
І візерунками з квітками
Кругом листочки обведу
Та й списую Сковороду…
І мертвим, і живим…
… Учітесь, читайте,
І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь.
Бо хто матір забуває,
Того бог карає,
Того діти цураються,
В хату не пускають.
Чужі люди проганяють,
І немає злому
На всій землі безконечній
Веселого дому.
Бібліотекар. А ось як гарно про книгу сказав відомий український байкар Леонід Глібов.
Учень. Бачить – не бачить,
Чути – не чує.
27
Товстих, тонких, барвистих, наче жар.
Але одна – книжкам усім начальник
І звуть її по – простому – «Буквар».
Із нього слів не вируба сокира,
Це маленятам кращий в світі дар,
І мова в нім легка, співуча, щира,
Дитячі душі гріє він – «Буквар».
Він нас повів по буквах, як по східцях,
Як по життю – по сторінках своїх.
І от привів нарешті – подивіться! –
У мудрий світ чудесних скарбів – книг.
І, певно, так, коли б не він на світі,
То ми були б неначе у пітьмі.
І всі то ми, яскраві й ваговиті,
Мовчали б глухо, наче ті німі.
Бібліотекар. За часів князювання Ярослава Мудрого у Києві при Софіївському соборі була заснована перша у Київській русі бібліотека. Літописці згадували: «Любив Ярослав книги, читав їх часто і вдень, і вночі. і зібрав скорописців багато, і перекладали вони з грецького на слов’янське письмо». На жаль, книги з бібліотеки Ярослава Мудрого не дійшли до нас. Після захоплення Києва ханом Батиєм у 1240 році, доля їх невідома.
Але зараз теж багато книг, які грають визначну роль у нашому житті. Вони знайомлять нас із великими мислителями. Один із них – Тарас Григорович Шевченко.
26
можу. Допоможи, зайчику, допоможи!
(Плаче)
Заєць (вибігає з-за куща). Бідненька ти, бідненька! Хто ж тебе так покалічив? Можливо, ти з лисицею зустрілась, чи в лапи вовкові потрапила? Чи злий Бармалей тебе пошматував? Я навіть тебе не впізнав! Ми ж раніше з тобою зустрічались. Ти була така гарна, що всім дітям дарувала радість.
Книга. Так, я тепер на себе не схожа. Це хлопчисько, Замазуренко Петя, так мене мучив: обливав гарячим супом, сторінки мої загинав і чорнилом заляпував. Я ледве від нього втекла… і сил в мене йти далі немає, та й куди йти – не знаю.
Заєць. Не сумуй, книжечко! Ми зараз що – небудь придумаємо. А ось і горобчик летить. Він всюди літає, все бачить, все знає. Можливо, він нам порадить, що робити.
(Кличе горобчика)
Горобчик. Це ви мене кликали? Що з вами сталося?
Заєць. Ось, книга попала в біду. Від злого нечупари Замазуренка ледве втекла, їй треба допомогти. А як – не знаю!
Горобчик. Бідна ти, книжечко! Розтріпав тебе хлопчисько. Треба віднести її до лікаря в книжкову майстерню. Лікар її пожаліє. І підклеїть, і обріже, і зшиє, і одягне в палітурку.
Заєць. Правильно! Як це я зразу не здогадався.
15
Адже в кожній школі і в кожній бібліотеці працює така лікарня. Там читачі – активісти завжди на варті: відвернуть від книги будь – яку біду. Ідем, люба книжечко, спирайся на мене.
(Ідуть до лікаря. Він сидить перед будинком, на якому написано «Книжкова лікарня»)
Айболить. Книжчина лікарня.
Ідіть безпечно
Книжки – каліки
В бібліотечні
Зали великі!
Я сам – головлікар.
Дам вам клею, ліків,
І зашию рани.
Навчайтесь гарно
Книги лікувати.
Для того й лікарня
В бібліокімнаті.
Заєць. Здрастуйте, лікарю Айболить. Я привів до вас цю бідну книжечку. Вилікуйте її, будь – ласка!
Айболить. Обов’язково. Шановна книго, присядьте ось сюди. Що сталося? Де болить?
Книга. Скрізь болить.
Айболить. Що це за брудні плями у вас на сторінках?
Книга. Ой, лікарю, мені соромно перед класом,
Хазяїн мій обгортку вирвав з м’ясом!
Та що обгортка! Обірвав листки.
16
Бібліотекар. Як добре, що в світі є книги,
Як добре, що дарують нам вони
Все, що придумали найкраще
Землі моєї дочки і сини.
Із їх цікавих сторінок
Про все ми можемо дізнатись,
Про все ми можем прочитати,
Тож головне – не лінуватись.
Доброго дня, шановні юні читачі. Сьогодні ми з вами завітаємо у гості до наших друзів – книг. Вони завжди поряд з нами, ніколи не зрадять, завжди підкажуть правильну відповідь а будь – яке питання. Головне – вміти подружитися з книгою.
Діти, які прислів’я про книги ви знаєте?
(Учні розповідають прислів’я та приказки про книги)
Бібліотекар. А ось послухайте вірш В. Бичка «Буквар» про вашого давнього і вірного друга.
Учень.
Є книг багато – радісних, печальних,
25
полиці ланцюжком.
Всі ви знаєте, як важко писати без перерви бодай годину. А щоб переписати хоч одну книгу потрібні були місяці. Тому переписувачі часто, закінчивши роботу, залишали на згадку таку приписку: «Як радіє заєць, вирвавшись із тенет, а птах – із клітки, риба – із сіті, а боржник – від лихваря, а холоп – від господаря, так само радіє переписувач, закінчивши книгу».
В Європі навчилися виготовляти папір. Згодом стали книги друкувати. Батьком книгодрукування вважається Йоганн Гутенберг. І надрукував він першу книгу у 1450 році.
V. Підсумок уроку.
-А хто знає, хто почав друкувати книги у нашій країні?
Друкарні з’явилися і в інших країнах у нас першодрукарем був Іван Федоров.
- Із чого виготовляють сучасні книги?
Із паперу.
«Освіта», «Наукова думка» і т.д.
- Чи можна створити книгу вдома?
Так, тільки рукописну.
VІ. Домашнє завдання.
Підібрати прислів’я та приказки про книгу і пояснити їх.
Твій друг – книга
(Бібліотечне свято)
24
(Виходять. Звучить музика. З’являються лікар і книга)
Лікар. Ось так ви виглядаєте значно краще.
Книга. Так, я дуже добре почуваюся. Ой, знову цей бридкий хлопчисько. Він, мабуть, мене шукає.
Замазуренко. А ось ти де! Але ж ти змінилася. А тепер підемо додому. Мені без тебе сумно!
Лікар. Я не дозволю й жити у тебе! Вона може захворіти.
Книга. Я нізащо до тебе не повернусь. Ти мене ображав, не беріг зовсім. І до цього часу не знаєш правил бережливого ставлення до книги.
Замазуренко. Але мені дуже погано і сумно без тебе. Я обіцяю тобі, і лікарю, і всім дітям, які знаходяться і залі, що буду берегти книги і гарно до них ставитись. І взагалі, перестану бути поганим.
Книга. Мені жаль його. І все – таки повернусь до нього. Але ти не повинен кривдити мене і повинен запам’ятати правила бережливого ставлення до книги. Діти, давайте йому розкажемо.
(Діти розповідають правила)
(Звучить музика. Всі артисти виходять на сцену)
Всі. До побачення у бібліотеці. До нових зустрічей.
Чарівний світ казок
(Бібліотечний урок у 3 класі)
Звучить музика.
Вчитель.Сьогодні, діти, не звичайний урок, а урок
17
– казка. Тому не дивуйтеся, якщо побачите чудеса, бо допомагатиме мені ось ця чарівна паличка. Зараз ми поділимося на дві команди. Кожен ряд – команда. Тепер вибираємо казкові назви для них.
(Діти діляться на команди)
Вчитель. Перше завдання – літературна розминка.
(Підрахунок балів)
Вчитель. Завдання друге: «Відгадай казку». Я зачитуватиму уривки з казок, а ваше завдання – знайти у книжці цю казку і зачитати назву.
Зажди ж ти, маю,
Я ще тобі крильця обшмагаю.
(Українська народна казка «Як Квітень до Березня в гості їздив»)
Від зими лютої тікаю,
Літа красного шукаю.
(Українська народна казка «Дружні звірі»)
Праця ніколи не буває марною…
(Молдавська народна казка «Як брати батьківський скарб знайшли»)
18
знали люди й літер – їх замінювали малюнками. Згодом винайшли перші абетки, писали на глиняних табличках, які потім випалювали.
Тепер уявіть собі, якби наші шкільні підручники були саме такими книжечками. Їх потрібно було б носити не в сумці, а возити машиною.
З часом люди навчилися писати на шкірі. Першу таку книжечку зробили в Малій Азії в стародавньому місті Пергамі у 2 тисячолітті до нашої ери. Такий папір із шкіри назвали пергаментом. Але такі книги були дуже дорогі. Уявіть, скільки потрібно було б худоби, щоб мати хоч невелику бібліотеку?
У далекій Африці по берегах річок простягалися зарослі болотяної рослини – папірусу. Його використовували у будівництві. Якось один чоловік лагодив хижу. Розрізав стеблину папірусу, вийняв середину і поклав її на сонці. Потім він помітив, що вона перетворилася на сухі стрічки, які вбирали фарбу. Значить, на папірусі можна писати!
З’явились книжки у вигляді сувоїв папірусу. Але через декілька років такі книги розсипалися.
До нас дійшло не так і багато стародавніх книг. Можна з певністю сказати, що за часів Київської русі дуже шанували книгу. Князь Володимир відкрив школи, спеціальні майстерні, де переписувалися книги з інших мов. Коштували такі книги дуже дорого. Палітурки книг оздоблювали коштовним камінням, золотом, сріблом. Тому не дивно, що книгу часто прикріплювали до
23
Мета. Розповісти учням про історію створення книги, про її роль у житті кожного з нас, виховувати любов і повагу до книги, розвивати читацькі інтереси учнів.
Обладнання. Книжкова виставка: книги різних років видання та різного призначення.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Запитання.
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
Вчитель. Сьогодні ми познайомимося з народженням книги. Дізнаємося її історію, заглянемо в далеке минуле.
ІV. Розповідь вчителя.
З давніх давен люди прагнули знань. Від покоління до покоління передавалися усні відомості про речі, які допомагали людям жити: як добути вогонь, як виростити хліб, кого слід поважати і чого остерігатися. Тому прадавні люди, щоб не розгубити отримані знання, винайшли письмо. Спочатку «сторінками» найдавніших книжок стали камені, бойові щити, стіни печер. Не було ще паперу, олівців, пер, не
22
(Підрахунок балів)
Вчитель. Тепер вам потрібно відшукати помилку в характеристиці героїв казок.
(Підрахунок балів)
Вчитель. Завдання наступного змагання – скласти невеличку казку за опорними схемами.
19
Наприклад. Жила – була маленька крапелька. Прокинулася вона в хмаринці і впала на землю. Попала крапелька в струмочок, а той приніс її на луки. Там крапелька з радістю познайомилася з квіточкою.
Наприклад. Жили собі День і Ніч, Сонце і Місяць. Дуже вони пишалися кожен сам собою і не хотіли дружити. Тому, коли є Сонце, то не видно місяця. А
20
коли є Місяць, то не видно Сонця. А якщо і зустрічаються, то намагаються один одного не помічати.
Наприклад. Жив був Їжачок Коська і зайчисько Хрумко. Одного разу Хрумко зустрів Коську і став хвалитися своєю хоробрістю. Та раптом в кущах щось шеленуло, Заєць вмить утік. А Їжачок швиденько звернувся в клубочок і зафиркав.
(Підрахунок балів)
Вчитель. Ось і підійшов до кінця наш урок. Завершилася наша чудова казка. Жодного разу мені не прийшлося користуватися чарівною паличкою, а це значить, що ви дуже добре знаєте казки і багато читаєте.
(Підсумовуються всі бали, команда – переможець нагороджується листівками).
Історія створення книги
(Бібліотечний урок – лекція у початкових класах)
21
ДОДАТОК 2
Відділ освіти Переяслав – Хмельницької міської ради
Міський методичний кабінет
Із літератури рідного краю
Частина І
Поезія Переяславщини
(Збірка творів переяславських поетів)
м. Переяслав – Хмельницький
2017
Упорядник: Кожевнікова С.Є. - Переяслав - Хмельницький. 2017 р. Збірка творів.
У збірці представлені поезії сучасних поетів Переяславщини.
Відповідальний за випуск: Т.В.Сапунова - завідуюча методичним кабінетом відділу освіти Переяслав - Хмельницької міської ради.
Рекомендовано до друку рішенням методичної ради методичного кабінету відділу освіти Переяслав - Хмельницької міської ради ( протокол №5 від 06.03 2017 р.)
ЗАТЕ ТАК ПОДУМАЛА
У калюжі лежить п'яний,
А йде якась жінка.
— Сама свиня ти погана! —
Кинув навздогінку.
— Але ж я тобі ні слова
Навіть не сказала,
— Так зате так подумала,
Іди, чого стала!
СТАВ ВИПРАВЛЯТИСЯ
У вчителя питається
Дідусь сивочолий,
— Як там мій, скажіть,
будь ласка,
Онучок у школі?
— Та нічого, — мовить вчитель,
— Став вже ніби кращий,
Правда, вчора відпросився
На похорон ваший...
38
Вступ
Виховання вдумливого та вимогливого читача – таке завдання стоїть сьогодні перед бібліотекарями. Але зробити це важко, оскільки нові надходження вже не задовольняють попит молодого покоління.
Тому виникла потреба познайомити учнів ближче із творчістю поетів рідного краю. Адже з малого починається велике, а зі знання творчості своїх земляків починається захоплення літературою взагалі.
Такі матеріали важко знайти в Інтернеті, тому, щоб задовольнити цікавість учнів та допомогти вчителям і проведенні уроків, присвячених літературі рідного краю, і виник задум видати збірку поезії поетів Переяславщини.
Ця книжечка допоможе зрозуміти, що поряд з нами живуть люди, які дивляться на світ іншими очима, щосекунди бачать у ньому прекрасне, унікальне.
3
АНДРІЙ БУДУГАЙ
«Переяславські етюди»
"АЛЬЯНС"
На землях козаків
з'явились "самураї" —
Дівчата й хлопці
об'єдналися в "Альянс".
Очолив їх Орлов —
сенсей, що добре знає,
Як між тілами
й духом відшукать баланс.
АНДРІЙ
КОЗАЧКОВСЬКИЙ
Андрій, син Йосипа
із роду Козачковських
Зумів зробити теж
немало гідних справ,
Та з них найбільша та,
що серед круч дніпровських
Шевченка-Кобзаря
від смерті врятував.
БОГДАН
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ
Цей гетьман у собі
вмістив таки багато.
Тепер один ганьбить його,
а інший — навпаки
За те, що відбулась тут
горезвісна рада.
4
Від тої науки.
— Ти, напевне, тільки й знаєш, —
Спитав батько строго,
— Все книжки оті читаєш.
Не їси нічого?
— Та, звичайно, там не вдома,
Часу малувато,
На червоного диплома
Тягнусь,— каже,— тату.
— Із диплома того, сину,
Користь невелика,—__
Вчись, нехай він буде синім,
А червона — пика.
ЗВІДКИ БАБІ ЗНАТИ?
Запитали у бабусі
Малі онучата,
Звідкіля вони взялися
У мами і тата.
А та їм і пояснила,
Як колись, бувало,
Малим дітям говорили,
Де їх назбирали.
— Тебе, Колю, у квасолі
Знайшла вранці мама,
А Катрусю у капусті
Через рік так само.
— / неправда, — мовить Катя,
— Скажи ти їй, Колю,
Бо отак бабуся наша
І помре дурною.
37
ЗАТЕ ТАК ПОДУМАЛА
Додай туди дріжджі —
Десь півпачки на бідона,
Та дивись, щоб свіжі.
І чекаєш, доки буде
Усе те бродити,
Далі береш апарата
І можеш гонити.
— Так, а як же його взнати,
Коли треба гнати?
— Необхідно час від часу
Брагу куштувати.
Я й сам, бува, докуштуюсь,
Поки угадаю,
Що кухликом у бідоні
За дно зачіпаю.
БАТЬКОВА ПОРАДА
У село, батькам на втіху,
До рідної хати,
На канікули приїхав
Син відпочивати.
Навчається в інституті,
Десь аж у столиці,
Інженером хоче бути,
Вченим, як годиться.
Сам худющий та нервовий,
Ще не жив на світі,
А вид якийсь нездоровий
І почав лисіти.
Мати, глянувши на сина,
Аж ламала руки, —
Що зробилося з дитини
36
Та визначав не він, хто ми —
пани чи жебраки!..
БРАТИ ТОЛОЧКИ
Михайло та Петро —
брати Толочки,
Що музі Кліо
присвятили все життя.
Один освітлював
учнівських душ куточки,
А інший здобував
у Геї відкриття.
ВОЛОДИМИР
ЗАБОЛОТНИЙ
Володимир Заболотний —
незвичайний архітектор:
Мав талант такий великий,
що країну прославляв.
Різнобічний і гуманний,
і конструктор, і інспектор,
І художник, і мисливець —
він зробив багато справ.
ВОЛОДИМИР
МОНОМАХ
Син князя Всеволода
Володимир Мономах
За ліком другим є
із переяславських князів.
Збирає воєдино Русь
і все трима в руках,
5
І орди печенігів б'є
чимало він разів.
ГАННА САМУТІНА
Ганна Самутїна —
дух-небожитель,
Зодчий малярства,
що Вічністю жив.
В техніках різних —
гармонії вчитель,
Храм "Розы Мира" —
її лейтмотив.
ГРИГОРІЙ ВЕРБА
Брат Григорій Верба —
це сучасний подвижник,
Педагог і дослідник
духовних глибин,
Що пізнав перед цим
видатний співвітчизник —
Музикант і поет,
Царства Божого син.
ГРИГОРІЙ СКОВОРОДА
У Переяславі
філософ християнський
Піїтику неповний рік
спудеям викладав,
А згодом в Ковраях
здобутки освітянські
Він Василя Томару вчив
з'єднати всі у сплав.
6
— Ач, до чого дожились ми,
Хто, що хоче, робить,
Вже жінки, крім чоловіків,
Коханців заводять.
— Демократія ж в нас нині, —
Жінка відказала,
— Бо що ж робить тій людині,
Яка покохала?
— Ач, якої заспівала.
Кого захищаєш?
Чи, можливо, й ти коханця,
Окрім мене, маєш?
Та я тобі поламаю
І руки, і ноги,
Як узнаю, що ти мені
Наставила роги.
А до того, ще красуню
Заведу, коханку,
Милуватимусь із нею
Звечора до ранку.
— Заспокойся, чоловіче,
Як дійде до цього,
То я тобі обламаю
Руки, ноги й роги.
ДЕГУСТАЦІЯ
Попросила Катерина
Кума свого Гната,
Щоб навчив її із цукру
Самогонку гнати.
— Сиплеш цукор в теплу воду,
35
— Чиї сліди, — запитала, —
Вовка чи лисиці?
— Та ні. Вчора тут ходили
П'яних два мисливці.
— Бачу, тебе не вцілили,
Дріб пронісся вище?
— Та ні, то один на мене
Ступив чоботищем.
ПОТОЧНІ ВИТРАТИ
Випили Петро з Іваном
Кварту самогону
І про ринкові закони
Завели розмову:
— От що хочу, куме Петре,
У вас запитати:
Як цю фразу розуміти
«Поточні витрати»?
Тут Петро наморщив лоба,
Як древній мислитель:
— Постараюсь науково
Я це пояснити.
Це — витрати на товари,
Ті, що течуть, куме,
Вино, пиво і горілка,
Й спиртові парфуми.
ХТО БІЛЬШЕ?
Повернувся напідпитку
Чоловік додому
І, щоб жінку зачепити,
Почина розмову.
34
ДИНАСТІЯ КНЯЗІВ
Син наймолодший Ярослава
Всеволод-Андрій
Успадкував удільне
Переяславське князівство
І заснував династію,
численну, наче рій, —
її князі чимало вклали
в розбудову міста.
ДИТИНЕЦЬ
Дитинець міста —
не садок дитячий:
Жили там знать,
єпископи, князі.
Іззовні був укріплений добряче
І добре знав ціну своїй вазі.
ЕЛЛІНА СУМЧЕНКО
Елліна Сумченко
вже в дев'ять років зірка,
З Дівичок шлях проклала
в пісенний марафон.
Десятками років
так само сильно й дзвінко
Лунає хай для всіх
цей голос в мікрофон!
ЄПИСКОП ЄФРЕМ
Свят Єпископ Єфрем —
ієрарх-покровитель
Переяславських душ,
7
переславських стін.
Збудував не одну
він духовну обитель,
Звів лікарню й мости
до предвічних глибин.
"ЖУРАВЛИК"
До Ніни Гаврилюк
прямісінько з Парнасу
Спустився в час прозрінь
"Журавлик" — дивний птах.
Натхненно заспівав
цей побратим Пегаса
Обличчями дітей
з віршами на вустах.
«ЗМІЙОВІ» ВАЛИ
Недалеко від міста
лежить сотні років
Ряд "змійових" валів —
то кордони Русі.
Люд осідлий вони
від кінноти наскоків
Захищали — і тому
їм так вдячні ми всі.
ІВАН ШПИТАЛЬ
Іван Шпиталь почав
у В'юнищах свій шлях,
Там закохався в Україну
до нестями,
І Слово Кобзаря
8
Нащо ж мені власна?
ЗАВЖДИ ГОТОВИЙ
Чоловік дружині мовить:
— Спать лягаю, мила,
А коли захочу випить.
То щоб розбудила.
— Ти що, зовсім з глузду з’хав?
Як же мені знати,
Коли тобі захотілось,
Як ти будеш спати?
— Нащо тобі, моя люба,
Голову сушити,
Ти про це навіть не думай,
Головне — збудити.
ПОВАЖНИЙ ЧЕРВ'ЯК
У торішній купі гною
Затишно і тихо.
Малий черв'як запитує
Маму-черв 'ячиху:
— А де татко наш подівся,
Що не видно зранку?
— Та, поїхали з міністром
Якимсь на рибалку.
ВДАЛЕ ПОЛЮВАННЯ
Вранці заєць і зайчиха
Стрілись в логовині,
В нього — вниз обвислі вуха
Й здерта шерсть на спині.
33
ОДНОЛЮБ
— І чому ти так ревнуєш,
Скажи мені, Таню,
Адже знаєш, що одну лиш
Я тебе кохаю.
— Авжеж, знаю, мій коханий,
Як цього не знати,
Тільки мене не Танею,
А Вірою звати!
ПЕРЕШКОДА
Летять комар й комариха
Через купу хмизу.
Раптом комар спікірував
Й гепнувся донизу.
— Що з тобою? — комариха
Злякано спитала.
— Та, якась проклята муха
У око попала.
АВТО НЕ ТРЕБА
Два євреї у Одесі
Ідуть у трамваї.
— Так ти купив ≪Мерседеса≫? —
Один з них питає.
— Не купив і не збираюсь.
— Що, живеш так бідно?
— Ні, мені ота машина
Зовсім не потрібна.
Бо якщо мені погано,
«Швидка» возить вчасно,
А як добре — міліція,
32
підняв, неначе стяг,
Поніс через життя
тернистими стежками.
ЙОСИП БОДЯНСЬКИЙ
Студент семінарії
Йосип Бодянський,
Читаючи книги,
у фондах знайшов
Релікт-Євангелію —
скарб освітянський —
А згодом дійшов
до слов'янських основ.
КОБЗАР-ХУДОЖНИК
Незламний Вісник
Правди і Свободи,
Він полюбив наш край
і храми змалював,
І слово гостре —
щоб усі народи
Почули вчасно — тут
у "Заповіт" поклав.
КОСТЯНТИН
ОСТРОЗЬКИЙ
Князь Костянтин Острозький
від польської корони
Отримав Переяслав,
щоби вершилась справа
Із розбудови міста
й системи оборони.
9
Цій справі ще сприяло
і Магдебурзьке право.
ЛАНКА ДВОХ КУЛЬТУР
Був мезоліт,
коли в урочищі Загай
З'явилася спочатку
давняя стоянка.
А згодом обжили
трипільці дивний край,
Вони — між землеробством
та скотарством ланка.
МАРІЯ БУРЯК
Творчий дух дав наснагу
Марії Буряк
Подолати біду,
що прийшла із дитинства.
Ковалинська майстриня,
як мужній моряк,
Через барви проклала нам
шлях побратимства.
МАРІЯ КАРП'ЮК
Марія Карп'юк —
поетеса-філолог,
Що сутність космічну
шукає в словах,
А в серці її —
б'є набат нам на сполох:
"Пора подолати
і гріх свій, і страх!"
10
Боже світлий, не карай її,
Простели троянди піднебесні...
Лист, коханий, і пісні твої
У сльозі — душі моїй — воскреснуть!
МИКОЛА ШКУРПЕЛА
ДИВНА РАДІСТЬ
Пита лікар-психіатр
Фермера Данила:
— Так, кажете, ви податки
З радістю платили?
І що з дуба не падали,
Блекоти не їли,
Всі прививки поприймали,
Грипом не хворіли.
Не лякались й головою
Ніде не забились?
Звідки ж радість від податків
У вас появилась?
ЖАЛІСЛИВИЙ СИНОК
— Чого плачеш? — запитали
Хлопчика Миколу.
— Бо мій татко із яблуні
Гвпнувся додолу.
— А тобі що, жалко стало
Як з сучка зірвався?
— Ні, тоді коли він падав,
Я якраз сміявся...
31
І дитинство босоноге у траві,
Чиста батьківська водиця,
І вони удвох в світлиці
Добрі, ніжні —
Зустрічають нас
Живі...
Будеш літати
Високо, сину,
Тільки додому,
Прошу, повертай,
Хай тобі сниться
Цвіт полуниці,
Батьківський край
І вишневий наш рай!
МАМО, ВІН ХОРОШИЙ
Був і є, як пісня, тільки він,
Мамочко, ну, що ж ти наробила?
Залишався лист його один —
Ти не лист, а душу спопелила!
Я доросла, мамо, не дитя,
Раз у долю лебідь прилітає...
То не лист — а світле каяття,
Він горить — і я, і я згораю!
Мамо, він хороший, зрозумій —
Мій романтик — добрий і нежданий...
.Чуєш, мамо, мій і тільки мій,
Ласкою такий недокоханий!
Ти ж мене родила для життя,
Для любові ти мене родила...
Він пішов, пішов у небуття
І не знає, що — його любила!
30
МИКОЛА ГУБАР
Микола Губар
із Дем'янців родом:
Там палко полюбив
фольклорну пісню.
Щоб зберігати
спадщину народу,
"Музик троїстих"
звів у коло тісне.
МИКОЛА КОРПАНЮК
Микола Корпанюк —
це археолог слова,
Що прагне віднайти
у глибині віків
Те джерело, з якого
українська мова
Черпає і красу,
і силу козаків.
МИХАЙЛО
МАКСИМОВИЧ
Михайло Максимович —
видатний ботанік,
Що написав десятки мудрих,
унікальних праць,
А ще словесник він,
потужний, як "Титанік",
Етнограф, що створив
для книги нації форзац.
11
МИХАЙЛО
СІКОРСЬКИЙ
Михайло Сікорський —
людина-легенда.
Він подвиг здійснив
для нащадків, для нас,
Десятки музеїв
від стенда до стенда
З колегами зводив,
долаючи час.
МИХАЙЛО
ХЕРАСКОВ
Пан Михайло Херасков —
філософ-поет,
Автор перших в Росії
епічних поем,
Видатний драматург
та чутливий естет,
Майстер слова порушив
багато проблем.
НАТАЛІЯ
ПАВЛИК
Наталія Павлик —
етнограф-поетеса
З'єдналися в одне
дослідник і митець.
В поезії вона
вже коронована принцеса,
В музеї одягу —
прекрасного співець.
12
Сини мої, надія і розрада,
Я рушники стелю вам до весни,
Моя любов, мої пресвітлі лада!
Я учила тебе поважать
І людей, і Господню молитву,
Ворогам милосердно прощать,
А як треба за волю — на битву!
Сини, сини, надія тополина,
За вами світ і матері сльоза,
І мій народ, і наша Україна,
У золоті блакитні Небеса!
ЦВІТ ПОЛУНИЦІ
Зацвітає полуниця,
Знову рідна хата сниться
І лелека, що кружля
Навкруг двора...
Благовіст луна дзвінниці,
Чую голос, як росицю.
Уставай, синочку,
Бо уже пора...
Полуниця відцвітає,
Тільки матері немає,
Віднесли лелеки рідну в небеса...
Ви не плачте, полуниці,
Ваша хай любов святиться,
То не сльози,
Мій синочку,
А роса...
Будуть сниться полуниці
І калина, і криниця,
29
ОЛЕКСАНДР ПОТАПЕНКО
МИХАЙЛУ СІКОРСЬКОМУ
Героєві України
з нагоди славного 80-ліття
Ти ішов, як пророк, фарисеями гнаний,
Ти не мав ні багатства, ні прихистку, сім’ї,
Та козацький мав дух, що ніким нездоланний,
Хай святяться довіку всі сивини твої!
І на десять життів в тебе стало роботи,
І на десять світів стало більше тепла...
Дивовижні музеї і колеги, й турботи,
Та душа твоя чиста тільки світло несла!
Ти — легенда, проста й незвичайна Людина,
Що, напевно, з небес, як молитва, зійшла...
Поклонись цьому сину, о моя Україно,
Його доля і праця у твою перейшла!
Чом подвижників Духу залишилося мало?
Чуєш, батьку, курличуть по світах журавлі:
В Небесах захисник є — то архангел Михайло,
Є Сікорський Михайло на священній землі!
СИНИ
Я під серцем носила тебе,
А тепер проведу на чужину,
Ти дружину кохай, як себе,
Дорогий мій, єдиний мій сину!
Я тебе сповивала вночі,
У хрещатім купала барвінку,
Не надбала скарбів і парчі,
Ти пробач мені, лагідний синку!
Сини, сини русяві ясени!
28
ОЛЕГ КНЯЗЕНКО
Олег Князенко —
колоритна постать,
Паломник із Каратулі
на Гелікон.
Статті, есеї, вірші —
всього вдосталь
У деміурга,
що шукає свій канон.
ПАВЛО СЕНИЦЯ
В Дем'янцях свій
життєвий шлях
Павло Сениця
Почав із бідної
селянської родини,
Та вабила учитись
музики живиця,
Щоб твори міг складать
для слави України.
ПЕРЕЯСЛАВЛЬ
РУСЬКИЙ
Мав Переяслав давній
дві частини —
Дитинець в центрі
та "окольне місто".
І славу мав
не через добрі стіни,
А через те, що
шлях долав тернистий.
13
ОЛЬГА БУДУГАЙ
ВИТОКИ
Цілющі соки батьківського дому
І двору, де ступила вперше я,
Знімають, як рукою, всяку втому,
Мов корінь, живить рід мене, сім'я.
Безсонні ночі, за дітей тривоги,
Пісень і ласки маминої квіт,
Що кличуть в дім з далекої дороги,
Нам оберегом стали, ніби щит.
Ще — волі дух, гартований у горі,
Що повним келихом мій батько пив,
Трима на цьому світі. Час не зморить
Ту силу духу роду — диво з див
Ми живемо у вік жорстокий, дикий,
Та робить вже Земля новий виток:
Час Водолія мусить путь омити
Від скверни егоїзму — до зірок.
Цей шлях бере початок від родини,
Садка, криниці, співу солов'я...
Хто ж не любив малої батьківщини —
Того не прийме Всесвіту сім'я!
НАШИМ МАТЕРЯМ
Ваші очі з часом стали гірше бачить,
Але серце щире глибше прозріва,
Бо для рідних мам найбільше в світі значать
Теплі про синів і донечок слова.
Все вони для вас лишаються маленькі.
Хоч зростають швидко та ідуть у світ.
Як бува приємно нашим любим ненькам,
14
ЮРІЮ ЧАЙКОВСЬКОМУ
Скажи мне, кудесник, любимец богов...
О.Пушкін
Не питаю, що буде в житті зі мною...
Срібноперою нотою я звучала
На струнах Бояна... Сьогодні луною
Десь на Київських вежах душа ячала.
Волхве, вийшов світанням мені з туману.
Пасма століть, як дим, відгорнув за обрій.
Я чула — стріли віри вп'ялися в оману:
Хтось таки відшукає прикорінь обрів.
... Святогор на горі! Наші кості боронить.
Ти у рокоті струн віщував, Пророче:
Вої світла списи увігнуть заборолом,
А щитом буде серце моє жіноче.
***
Натруси мені у душу зір,
Спілих, як осінні яблука.
Потай моїм серцем смутку звір
Листопадом твоїх з'яв блука.
Де осінній слід його схолов,
Самосієм полини густі.
Майорить тобі моя любов —
Тернова хустка на хресті.
ВСЕ
Із душі повиймала окалини слів,
Як напад серцевий — швидких і гострих...
Заверну із порога кохання послів —
Я самотність приймаю, як постриг.
27
РОЗЛОМ ДУШІ
Підхоплюю ілюзії, як віруси...
Розверзлася душа — цей світ чужий.
Нещастя їй підкову місяць вивісив.
І сіль самотності — без хліба вжий.
Мені Він ставсь. Любов моя в опалі.
Живицею із порізів сточив...
Хай вистелять ходу Його опалі —
І листя, й цвіт, й життя — яке зломив.
* * *
Якби Ти знав, які я гони
Сухими всіяла сльозами...
Самотність в свіжих ранах гонить
Босоніж душу солонцями.
***
То кричу, а то — шепотом.
То навшпиньки, то шелестом.
Як на цім світі до Тебе — не знаю.
... Всійсь полином на могилці хоч скраю.
ЗВІДНИЦЯ-ОСІНЬ
Лижуть клямку заблуди-вітри.
Кінчилась літа каденція.
Осінь множить кошторис на три —
Шлюбну відкрила агенцію.
Рижа бестія на манівцях
Зливи й вітру вінчала перелюб...
Впали яблук весільні сонця,
Закотилися в пазуху Лелю.
26
Як верта додому їх серденька цвіт.
Сядуть, як в дитинстві, за столом у батька
Надивитись в очі рідні і близькі.
Часто ваші діти і не мають гадки,
Як без них самітні стіни ці пусті.
Нащі мами любі, ніжні, найрідніші,
Хай Господь вам кращу долю посила,
Слово добре й чисте буде хай частіше
Розправляти зморшки вашого чола.
Хай співають вдячні діти і онуки
Про поради мудрі, ніченьки без сну.
Про турботу ніжну, материнські руки,
Що дарують людству радість і весну.
МИКОЛА ДУБОВИЧ
ПЕРЕЯСЛАВ
Травень легко у дзвони каштанові б'є,
Сяє небо ранкове, як дивний вінок.
Переяславе, слово про тебе моє, —
Місто квітів, дітей і вродливих жінок.
Хай збуваються задуми й мрії!
Хай веселка весни виграє!
Переяслав живе й молодіє,
Йде в прийдешнє щасливе своє.
В сонці вулиця кожна, де зелень і цвіт,
Де сучасне й минуле, як пісня, живуть.
Переяславе, долі моєї ти світ!
В синь небес жайворині вітання зовуть.
Гімн краси і любові не в'яне,
Ніби серця гаряче биття.
15
Переяславе, місто кохане,
Хай квітує твоє майбуття!
і Карань, і Борисівка, й сивий Трубіж...
Пригортаю очима тебе до грудей,
Переяславе, із давнини ти стоїш,
Місто миру, садів і красивих людей.
День, мов юнка, у мрійній короні.
І тріпочуть крильми голуби.
Своє серце кладу у долоні,
МОЯ ОСІНЬ
Добридень, серця осене ясна!
Пробачте, посивілі, білі скроні,
Що вже моя не вернеться весна.
Тримаю птаха смутку у долоні.
Він в чисте небо мрії полетить
І з високості журно закурличе.
Й моя весна у ту болючу мить
Малим хлоп'ям подивиться у вічі.
І доторкнеться пам'яті печаль,
Вона жива, живе в мені ще й досі...
Мені весни моєї вже не жаль,
Коли зі мною поруч стала осінь.
ЯК ТАК СТАЛОСЬ?
Як так сталось, що я закохався,
Ти скажи, як так статись могло?
Я з тобою щодня зустрічався
І кохання в мені розцвіло.
Скільки ніжності, відчаю, болю:
Ти ж молодша — і рідна мені.
Я не знаю: клясти свою долю
16
Не вийшло.
Ви — як тать.
Навіть помислом...
Зарікаюсь.
Хрещуся, хрещусь
і ніяк
не розкаюсь.
ВИ — МІЙ ПОШЕПТ ОСТАННІЙ
В МОЛИТВІ
Сніги років зійшли лавиною стрімкою,
А Ви все не минаєтесь мені.
До німоти наговорилась з самотою.
Сльоза в сльозу втікає у вогні
Минулих днів... Ночей відбілювать не треба.
Душа любов'ю мироточить — вся.
В мені застигли сталактитом смутку... З себе
Останнім видихом — прощаюся.
ЗІРКА САМОТНОСТІ
Породіллю душі обезболила віршем,
думала — стогони, а він спогади вішав...
Апостат у коханні — знову постав Він єси.
.. Я відкрила сузір'я надстрашної краси,
Інкрустоване, гранене болем — кровить.
Зірка скапнула — вістрям у серці стримить.
Запеклася рубіном самотність земна.
... Я також скам'янію. На небі. Одна.
Апостат — віровідступник.
25
Яка народини поета звістить.
І на усіх дорогах хай незгасно
Вас сонцем вранішнім стріча
Любов моя просвітлена й безчасна,
Як перед образом свіча.
ЗРЕЧЕННЯ
Всеношну плакала жіночності
Свіча, спливала на обрус:
То я в монастирі самотності.
А Ви — в святому храмі муз.
Страстей світильник загасила
Молитвами у келії душі:
Я Вас благала у три сили —
Останній промінь серця потушіть...
Ви — сніг, на цвіт моєї долі звіяний.
Перечекаю себе земну й рядком завершу.
І там, куди приходять вже без імені,
Зустріну перша.
***
— Доле, на бездоріжжях життя
Стрінь любов мою в час каяття.
— Яка вона з себе? — доля пита.
— Як знята з хреста.
***
Минулі гріхи
віддала на поруки
Всевишньому.
В Страсну п'ятницю,
думала, Вас відречуся.
24
Чи співати веселі пісні?
Не обходь ти мене стороною,
Не ховай свої очі й вуста!
Ти, кохана, щомиті зі мною,
Найрідніша, найкраща, свята.
І тобою живу я щомиті,
І від вуст я п'янію твоїх
Долі вдячний, що є ти на світі,
Є твій голос, щасливий твій сміх.
А інакше як міг би я жити
Без кохання і радісних стріч
Із тобою і світ весь любити?..
Ти мене в свої ночі поклич,
Поцілунки даруй мені, люба...
І нема каяття ні жалю.
Ти чи щастя моє, а чи згуба?
Хай там що — тебе вірно люблю.
КОСОВИЦЯ
В погожий ранок люд мантачить коси
На сінокосах рідного села.
Блищать на сонці перламутром роси
У зелені пахучого зела.
Стоять стіною у леваді трави,
Шепочуть щось пробуджені сади.
Співає одуд, мов слова ласкаві
Комусь говорить. Череди сліди
На ґрунтовій дорозі, запах сіна
Лоскоче серце згадкою про дні:
Була погожа сінокісна днина
Й косилось легко й радісно мені
17
З напарником, однолітком і другом.
Вела зозуля голосне «ку-ку».
Ми з косовиці йшли широким лугом...
Відпочивали, снідали в садку.
Ішло землею помужніле літо,
Стояли в полі пшениці й жита.
І теплий вітер із пшениці в жито
Перебігає й колоски хита...
0 літо, літо!.. Пам'яте далека.
Коли б вернулись ті щасливі дні
І косовиця та, і той лелека,
І ранки ті, погожі і ясні.
ОЛЕНА КІР’ЯНОВА
ГЕРОЙ КРУТ
На кладовищі тихо й прохолодно,
З бабусею поміж могил йдемо.
Під шелест трав, що хиляться скорботно,
Ми дідусеві квіти несемо.
Ось пам'ятник я дивний помічаю:
То дерево гранітне без гілля.
Затертий напис я на нім читаю:
"Поліг під Крутами. Матюха Ілія.
"Бабусю,— я питаю,— що це — Крути?
Чому цей хлопчик мало так прожив?
В чім гріх його, не можу я збагнути!
І перед ким студент цей завинив?"
"У січні вісімнадцятого року,—
Бабуся почала розповідать,—
Більшовики надумали знаскоку
Вкраїни незалежність розтоптать.
18
Та як було знати,
Звідкіль ждать добра.
Нерідний син батька
Додому забрав.
Отож і не йметься,
Буває, й мені:
По чому ж судити,
Де рідний, де ні.
НАТАЛІЯ ПАВЛИК
ВИ І ДОЩ
Київ, кінець дев'яностих, кафе "В Арсена".
Ви і дощ — посланці небес...
Нас проводжала мелодія Джо Дассена
"Коли б не було тебе".
Парасолька одна на двох і ... поцілунок —
Ваша легка антреприза.
А у мене і досі на кожен відлунок
Гіпертонічна криза.
НА ЮВІЛЕЙ ЄДИНОМУ,
НЕЗАБУТНЬОМУ
Хай Вашим іменем святиться
Усе пречисте і високе —
Вкраїни й Жінки світлі лиця
В поезії стрімких потоках.
На Вашу честь весна
хай кличе учту,
Сердець лампади шаною засвітить.
Трима зорю над світом обіруч ту,
23
Хто приносив квіти
І в свята, і в будень.
Так мине і літо,
І життя мине.
Думи отакі-то
Здибали мене.
Хоч і не герой я —
Не Онєгін теж:
Справлюсь із хандрою.
... Хоч і сумно все ж.
СИНИ
Були у вдівця,
Ветерана війни,
Максим і Захар —
Два дорослих сини.
Захар був прийомним,
Був рідним Максим.
Той вже одружився,
А цей з батьком жив.
На старості якось
Заслаб ветеран,
Звичайно ж, від віку,
Не менше й від ран.
З лікарні звернувся
В сльозах до Максима:
— Я хочу додому,
До рідного сина.
— Не можу надію
Твою оправдать,
Бо хто ж буде дома
Тебе доглядать?
22
І налетіла тьма на Україну,
Зросили її землю сльози й кров.
Та не здолати москалям до згину
Патріотичну, віддану любов.
І та любов, оте міцне кохання
З'єднало разом триста юнаків,
У котрих в грудях билося бажання
Звільнить Вкраїну враз від ворогів.
Зійшлись під Крутами в лиху годину
В шість тисяч армія убивць-катів
Й студентів купка, котрих за Вкраїну
Патріотизму дух у бій повів.
Боролись хлопці мужньо, відчайдушно,
Та сили все ж нерівними були,
І перед смертю гімн співали дружно.
Вони у муках в небуття ішли.
Отак, онучко, й хлопчик цей загинув,
Розтоптані юнацькі мрії-сни,
На Переяславській землі спочинув
Й ніколи не зустріне вже весни".
Летять роки в своїм невпиннім русі,
Сьогодні квіти я несу свої
На цвинтар дідусеві та бабусі
І вічно молодому Ілії.
СЕРГІЙ ПЕТРАШЕНКО
ВІТЧИЗНА
Моя Україна - це степу перлина,
І зорі дніпрові, і здравниці Криму.
Де ще, скажіть, сонечко гарно так сходить,
Добірна пшениця де рясно так родить?
19
Льонарське Полісся й полтавські сади,
Херсонські баштани й поля Слободи.
Красоти столиці, немовби вві сні.
В якій ще країні такі є пісні?
Хто ще, як у нас, вріже так гопака?
Натура у нас вже віддавна така.
Черкаські рівнини і сині Карпати...
Де ще так уміють коханих чекати?
Жінки українські — це гордість і слава:
І Яна Клочкова, й Лижичко Руслана.
Та не відстає й сильна теж половина.
Встає вже від сплячки нова Україна.
Нащадки козацтва, доволі вам гнутись!
В туманне минуле нам більш не вернутись.
ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ
— Ну доки ти будеш писати,
Томитись над римами покіль?
Ось-ось уже вісім десятків,
Цілком заслужив і на спокій.
Ходив би повудити рибу,
У ліс по гриби до схід сонця,
Чи з друзями випив би чарку, —
Таке я почув від знайомця.
Ну що я на те міг сказати,
Щоб в лад, опоненту цьому?
Писав я і буду писати,
Ніколи не кину. Чому?
Бо дуже люблю Україну,
Вітчизну єдину, нову.
Про неї писать не покину,
Допоки на світі живу.
20
Для мене між «жить» і «творити»
Залежність велика й пряма.
Отож, як не стану робити,
Вважай, що мене вже нема.
Бо можна хіба замовчати,
Що нині Вкраїна на ноги встає.
Є в мого народу і сила, й завзятість
І море талантів теж є.
Про душу народу, про пісню і мову,
Проблеми, які слід рішать,
Здобутки в роботі і в спорті —
Не можна про це не писать.
НА САМОТІ
Побував на річці
І в зеленім гаю,
Де наша берізка,
Як і я, скучає.
Зайчик, теж в зажурі,
Марить на горбку,
А з кущів зозуля
Із своїм «ку-ку».
Десь сховалось сонце —
Хмурість і сльота.
Загляда в віконце
Знову самота.
Ожила природа,
До мене ж німа:
Де удвох ходили,
Там тебе нема.
Пам'ятать довіку,
Згадувати будеш.
21