Відділ освіти Синельниківської райдержадміністрації
Варварівська СЗШ
«Школа – мій рідний дім»
2017
Наша рідна трьохповерхова красуня-школа була збудована у 1983 році. Територія навколо школи дуже велика – майже 1,8 га. На парк припадає 1,6 га. Це найбільший шкільний парк в нашому районі.
Тут росте більше 400 дерев (клени, берези, каштани, тополі, липи, ялини, туї), близько 50 кущів верболозу та самшиту.
Але от проблема – після будівництва земля навколо школи стала майже не придатною для вирощування квітів: глина, пісок, будівельне сміття. Наші спроби засіяти клумби насінням однорічних квітів не увінчалися успіхом. На відкритих місцях квіти, тільки зійшовши, відразу засихали, а під деревами стебла видовжувалися та ставали блідими. Ми поставили перед собою завдання: розробити проект, щоб зробити школу квітучою.
Суть нашого проекту була така: дослідити територію шкільного парку, умови для вирощування квітів на його території. Було виявлено, що могутні дерева затінюють клумби, квіти потребують більше світла, і тому наші спроби виростити на клумбах петунію, чорнобривці та айстри зазнавали невдачі.
Ми зрозуміли, що треба висадити такі квіти, які або витримують тінь, або зацвітуть раніше, ніж розпуститься листя на деревах. Ми обрали конвалії, які висадили за школою, де завжди тінь, а також ранньоквітучі цибулинні: тюльпани та нарциси.
Відразу було висаджено близько 100 кореневищ конвалій. Маємо тепер їх величезну галявину. Спостерігаючи за висадженими квітами, ми зрозуміли, що на вірному шляху. Вирішили продовжити цю роботу. Висадили тюльпани та нарциси під ясенами перед школою. Посадковий матеріал ми принесли з дому.
Щоб навесні клумби радували нас красою, висаджувати нарциси та тюльпани треба наприкінці вересня – на початку жовтня. Зараз необхідно викопати ямки, полити водою та посадити цибулинки, щоб вони встигли вкоренитися.
Нову клумбу вирішили створити поблизу школи на відкритій місцевості. Хоча грунт тут не родючий, а глинистий, все ж вирішили поекспериментувати з ранньоквітучими багаторічниками: ірисами, тюльпанами та нарцисами. За цю роботу взялися учні 7 класу.
Спочатку обрали місце. Тут поблизу кущів верболозу, односельці протоптали стежку по діагоналі. Тому було вирішено зробити клумби трикутної форми.
Твердий грунт важко піддавався, і на допомогу прийшли одинадцятикласники.
Щоб взимку цибулинки не вимерзли у відкритому грунті, ямки викопували глибші та поливали водою, щоб посадковий матеріал встиг вкоренитися.
Отже, у вересні 2016 року було висаджено близько 50 цибулинок ранньоквітучих тюльпанів та нарцисів, кореневища ірисів.
Навесні наші квіти зійшли, і ми, окрилені результатом, розпушили землю, обережно прорвали бур’янці та траву поблизу кущиків.
Так виглядала наша клумба після прополки.
Весна видалася прохолодною. Кожного дня ми бігали подивитися, чи не зацвіли тюльпани. І ось з’явилися перші бутони.
І наша клумба нарешті зацвіла.
В кінці травня, коли тюльпани та нарциси відцвіли, була здійснена ще одна прополка.
А також посаджено насіння календули, космеї та чорнобривців.
На превеликий жаль, однорічники влітку під пекучим сонцем засохли. Ми знову зазнали невдачі. Але ми не здамося! Будемо експериментувати й далі. Наш проект триватиме до тих пір, доки наша школа буде квітнути завжди, а не тільки навесні.