Зеленодольський професійний ліцей
Проект
«Українське село»
Автор:
Дашко Ірина Михайлівна – викладач математики та креслення, керівник гуртка «Країна творчості»
Зеленодольськ
Опис проекту
«Українське село»
Проект «Українське село» є поєднанням двох проектів: «Хуторок» та «Садиба моєї мрії».
Категорія:Естетичне виховання учнів, розвиток професійних навичок
Напрямок:Будівельний. Використання та поєднання знань з математики, будівельного креслення, історії національних традицій, екології, психології при створенні макету «Садиби».
Тип проекту:Створення макету
Тема проекту: Українське село
Мета проекту:
Завдання проекту:
вступ
Проект дає можливість дізнатися про традиції та побут українського села. в минулому і сьогоденні, залучити учнів до активного дозвілля і групової роботи з проектування та виготовлення макету «Садиби моєї мрії та «Хуторок».
Проект сприяє вивченню учнями національних традицій, відточує естетичний смак.
Ми хотіли підкреслити, що змінився стиль забудови сільських садиб, але національні традиції збереглися. Проект є екологічним. Червоною ниткою через проект проходить те, що незмінними залишилися будівельні матеріали – деревина, камінь, бамбук, пісок, комиш (очерет). Всі вони є природніми і екологічно чистими. Матеріали для будівництва ті самі, що і раніше, але це вже інші споруди. Наприклад , в «Хуторкі» - маленькі парканчики (тини або плетні) з гілок, а в «Садибі моєї мрії» - стильний та екологічно чистий, до того ж дуже гарний сучасний паркан зі срубів дерева.
Звичайно ж,сучасна садиба виглядає заможніше, хоча сучасний будинок також побудований з природніх матеріалів,він має більші розміри, зручний, комфортний.
В сучасних садибах з᾽являються елементи декору – басейни, альтанки, стилізовані доріжки, міцні паркани, освітлення, зручності. Але поряд – ті ж самі вишневі садки, гаї, діброви, свійські тварини, лани. Село, як і раніше, живе своїм життям!
Все це хотілося пояснити учням, поєднати набуті знання, та закріпити їх в процесі роботи над макетами!
Над макетом працювала творча група у складі:
Дашко І.М. – керівник та ідеолог проекту
Доломан Т. М. – практичний психолог
Семічев Дмитро – учень групи 1-1
Ядлось В.М. –учень групи 1-6
Дем'янчук Ганна - учениця групи 9-Т
Основна частина
В макеті №1 «Хуторок» ми намагалися показати життя українського села в недалекому минулому.
Маленькі хатинки із гніздами на хатах, похилені тини, невеличка церква, колодязь, озерце з місточком, вулики біля хаток, млин – ось невід᾽ємні елементи побуту українського села.
Понад тинами височіють соняшники та мальви, а сам хуторок потопає у садках. Понад хатами розкинулися городи з величезними кабаками. Біля подвір᾽їв – предмети селянського побуту, свійські тварини.
Аж он, з виселок, молода дівчина, уквітчана калиною, іде по воду, несе відра на коромислі. Від млина їде віз – везе на ярмарок борошно, городину, інший крам. Бачимо вимощену дерев᾽яними зрубами дорогу, по якій їдуть вози, гарби, брички.
Макет озвучується звуками села – співають солов᾽ї, кричать півні, мичать корови. Створюється повне враження, що ти на далекому хуторі.
З хутора дорога веде на село. І ми опиняємося в «Садибі моєї мрії». Садиба виглядає святковою і заможною. Основним її елементом є великий будинок, побудований в сучасному стилі, але з використанням українських народних традицій. Будинок має високий фундамент, односкатний дах, міцні двостворчаті двері. Тут все нагадує, що це – український будинок.
Зовнішні стіни оздоблені українським квітковим орнаментом. На порозі нас зустрічає хазяйка садиби, створена у вигляді української ляльки – мотанки. Біля високого порогу – міцний стіл, на якому хазяйка гостинно виклала дари родючої української землі. Тут же стоять повні відра, миски, садовий інструмент – граблі, лопата, пила, сокира та інший інвентар. Бачимо великі в’язки колод та дров.
Плетені лавки підкреслюють український народний стиль садиби.ЇЇ двір оздоблений фонтаном, який теж виконаний в українських народних традиціях та радує око під час відпочинку. У дворі бачимо свійських тварин – жирні гуси, кури, індики – все, що повинно бути на столі в справжній українській родині.
В живописному куточку садибного двору, під кущем троянди, бачимо альтанку - улюблене місце відпочинку родини. Вона також виконана в народному стилі. І альтанка і фонтан, і сам будинок освітлюються різнокольоровими ліхтарями. Доріжки у дворі садиби повторюють елементи «Хуторка» - вони виконані зі зрубів дерев.
Завершує композицію незвичайний ексклюзивний паркан, також виконаний в народному стилі з дерева. І будинок, і вся садиба є екологічно чистими, бо виконані з природніх матеріалів. У дворі багато лавочок з пеньочків, що підсилює зв'язок з природою. Садиба також потопає у квітах і садках.
І «Хуторок», і «Садиба моєї мрії» тісно зв’язані між собою. І не тільки дорогою, що веде від хуторка до садиби. Цей зв'язок полягає в «українському дусі», який відчувається в обох композиціях, в якому б місці ти не знаходився. Відчувається сила та міць народних традицій, яким незмінно слідують сучасні покоління українців.
Робота над проектом ще не завершена. Наступний етап роботи – внутрішнє оздоблення будинку.
Тому, шановні друзі, запрошуємо вас до нашого раю!
Підсумок проекту
Метою даного проекту було ознайомити учнів з побутом українського села, порівняти побут українського села в минулому і сьогоденні.
Вважаю, що нам вдалося поєднати сучасний стиль будівель садиби з національними українськими традиціями.
Вході роботи над проектом в учнів закріпилося бажання вивчати історію рідного краю, українські традиції. Впевнена, що цей проект прищеплює учням любов до своєї малої батьківщини та повагу до національних традицій.
Завданням проекту було створити екобудинок та екосадибу, закріпити знання з будівельного креслення при побудові садиби.
Вважаю, що робота над проектом розвиває в учнів гарний естетичний смак. В ході проекту доведена доцільність застосування природних матеріалів при будівництві садиби з метою її екологічності.
А головним є те, що вдалося поєднати сучасний стиль будівництва з національними українськими традиціями.
додатки
Починаємо роботу над проектом
Розміщуємо елементи садиби на підложці
Приміряємо дах
Починаємо створення басейну
Починаємо створення паркану
Початок роботи над проектом «Хуторок»
Готуємо підложку для «Хуторка»
Конструюємо каркас церкви
Початок проекту «Хуторок»
Намічаємо план «Хуторка»
Учні виготовили сніп
Розміщаємо худобу
Починаємо конструювати млин і верхівку церкви
Розміщуємо хатинки, фарбуємо дахи
Це тільки початок
Колеги допомагають порадою
Хатинки готові
Фарбуємо дахи хатинок
Роботу над проектом закінчено:
Ось така вона - «Садиба моєї мрії»
Наш «Хуторок»