Модуль Рухліві гри. Урок спрямований на розвиток взаємоповаги, довіри, дружби, толерантного ставлення в дитячому колективі, розвивати співчутливе ставлення до жертв насилля. Категорія здобувачів освіти 5-6 класи.
Тема: Профілактика булінгу на уроках фізичної культури засобами рухливих ігор.
Тип уроку: Розвиток умінь та навичок.
Мета: навчити дітей працювати в команді, разом вирішувати завдання різної складності, підвищувати взаємодію довіри, надавати взаємодопомогу та підтримку розвивати співчутливе ставлення до жертв насилля.
Задачі уроку:
Освітні: навчити володіти необхідними навичками та вміннями профілактики булінгу, які можна використовувати в повсякденному житті.
Виховні: Виховувати почуття взаємодопомоги, колективізму.
Оздоровчі: сприяти зміцненню здоров’я.
Розвиваючі: швідкісно-силові якості, спритність, швідкість, координацію рухів.
Очікувані результати: Наприкінці заняття учні:
№ з.п |
Вид роботи |
Час, хв |
|
Ресурсне забезпечення |
|
Підготовча частина – 10 хв |
|||
1 |
Привітання |
5 хв |
|
Клубок ниток |
2 |
Вимірювання ЧСС |
10 сек |
|
Секундомір |
3 |
Інформаційне повідомлення «Булінг» |
5 хв |
|
Продемонструвати ролік Булінг You Tube |
|
Основна частина – 26 хв |
|||
4 |
Гра «Молекула» |
3 хв |
|
|
5 |
Гра « Дай руку» |
3 хв |
|
|
6 |
Гра «Захисти товариша» |
5 хв |
|
Волейбольний м’яч |
7 |
Анкетування на закріплення знань |
5 хв |
|
Папір А4 6 аркушів |
8 |
Гра «Хвіст» |
5хв |
|
Стрічки |
9 |
Гра «Лисичка» і «зайчик» |
5 хв |
|
|
9 |
Вимірювання ЧСС |
10 сек |
|
Секундомір |
|
Заключна частина – 10 хв |
|||
10 |
«Скринька безпеки» |
5 хв |
|
Скринька, олівці, папір, ватман, маркер. |
11 |
Зворотній зв’язок |
4 хв |
|
Вияснити, чи навчились учні відрізняти піддражнювання від булінгу |
12 |
Вимірювання ЧСС |
10 сек |
|
Секундомір |
13 |
Гарні побажання від вчителя |
50 сек |
|
|
Хід уроку
№ |
Зміст уроку |
Дозування |
Організаційно-методичні вказівки |
||
|
|
Осн. |
Підг. |
СМГ |
|
1. Підготовча частина -10 хв. |
|||||
1. |
Шикування в коло, привітання, повідомлення завдань та мети уроку. |
2хв |
2 хв |
2 хв |
Перевірити наявність спортивної форми. Передаючи клубок із ниток, здобувачі освіти говорять один одному слова привітання та побажання. Коли клубок потрапляє до останнього учасника, він передає його тому, від кого отримав і теж говорить слова привітання у зворотному порядку, поки клубок не повернеться до того здобувача освіти, який починав гру. |
|
Правила поведінки і техніки безпеки під час виконання фізичних вправ |
30 с |
30 с |
30 с |
Правила поведінки і техніки безпеки під час виконання фізичних вправ |
2 |
Вимірювання ЧСС |
10 с |
10 с |
10 с |
Учитель запитує про самопочуття учнів. |
3. |
Інформаційне повідомлення вчителя про наслідки булінгу та його уникнення.
|
1 хв.
|
1хв.
|
1хв.
|
Булінг – це агресивна поведінка, що повторюється систематично, а піддражнювання є поодиноким випадком і немає мети заподіяти шкоду. Якщо хтось став свідком булінгу чи його жертвою, обов’язково потрібно намагатися припините це, а якщо не вдається – повідомити дорослим. |
4. |
Переглянути відео
|
6 хв |
6 хв |
6 хв |
https://www.empatia.pro/5-multfilmiv-yaki-dopomozhut-zapobigty-bulingu-sered-ditej/ Після перегляду мультфільму проаналізувати, чи справедливе було ставлення інших до кошеняти? Чи розумно будувати відносини з оточуючими, ґрунтуючись на їхніх вроджених особливостях чи зовнішності? |
2.Основна частина – 27 хв |
|||||
5. |
Рухлива гра «Молекула» .
|
3хв |
3хв |
2хв |
Здобувачі освіти пересуваються ігровим майданчиком у хаотичному порядку, але дивляться на вчителя, якщо він показує на пальцях цифру від 1 до 10, гравці повинні об’єднатись у зазначену цифру. Наприклад, якщо 3- по троє, якщо 2- по двоє і тощо. Хто залишився без пари, не вибуває, а продовжує грати до кінця гри.
|
6.
|
Рухлива гра «Дай руку».
|
2хв |
2хв |
2хв |
Перед грою встановлюють територію, за межі якої не можна вибігати. Обирається один ведучий – «Салка», інші гравці вільно пересуваються майданчиком. «Салка» починає ловити гравців, які втікають від нього, при цьому гравці намагаються взятися за руки з найближчим гравцем. Взявшись за руки, вони зупиняються обличчям один до одного. У цьому випадку «Салка» не має права їх «всалити». Якщо «Салка» наздогнав гравця, вони міняються ролями.
|
7. |
Рухлива гра «Захисти товариша».
|
5хв |
5хв |
|
Гравці утворюють широке коло, у середину кола стають два учні, попереду захисник, другий, за спиною захисника - товариш, якого потрібно захистити. Діти намагаються попасти волейбольним м’ячем у товариша, вони можуть передавати м’яч швидко один одному, щоб попасти в гравця, а захисник відбиває всі м’ячі. Якщо товариша вибивають, пару змінюють: той хто влучив, має право обирати собі партнера. СМГ допомогають слідкувати за грою.
|
8. |
Анкетування. Додаток 1. |
6хв |
6хв |
6хв |
Здобувачі освіти об’єднуються у коло, вчитель роздає аркуші із запитаннями і пропонує відповісти на запитання, для того, щоб зрозуміти, чи можуть вони відрізнити булінг від піддражнювання. Додаток 1 http://llt.multycourse.com.ua/public_html/files_uploaded/files/8%20%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D1%81_%20%D0%A2%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%96%D0%BD%D0%B3%203_%20%D0%A1%D1%82%D0%BE%D0%BF%20%D0%B1%D1%83%D0%BB%D1%96%D0%BD%D0%B3.pdf |
9. |
Гра «Хвіст».
|
5хв |
5хв |
|
Кожному, крім одного гравця дають стрічку, яку він повинен зробити, у вигляді хвоста позаду себе, але не зав’язувати. За сигналом учителя всі гравці розбігаються по майданчику, а ведучий їх наздоганяє. Виграє той ведучий, хто за одну хвилину, зірве найбільше стрічок. СМГ допомагають вчителю слідкувати за грою – рефері.
|
10. |
«Безхатченко зайчик».
|
5хв |
4хв |
4хв |
Здобувачі освіти об’єднуються в дві трійки і стають на майданчику. Двоє з кожної трійки, взявшись за руки, утворюють «кущ», а третій, присівши в середині «куща» - «зайчик». Крім того, є ще два скаути, а саме «зайчик» і «лисичка», які закінчують гру. «Лисичка» ловить «зайчика» . Той утікає і може сховатися в «кущі». Тоді той «зайчик», який сидів у «кущі», втікає, і його ловить «лисичка». Якщо «лисичка» зловить «зайчика» (торканням долоні), тоді вони міняються ролями. В «кущі» ловити не дозволяється! (О.В.Погонцева, В.В.Деревянко, І.Р. Захарчук, О.М. В’яла, О.С. Трофімов «Спорт заради розвитку» навчально-методичний посібник для вчителів загальносвітніх навчальних закладів.)
|
11.
|
Вимірювання ЧСС |
10с |
10с |
10с |
Учитель запитує про самопочуття учнів. |
|
|||||
12 |
Шикування в шеренгу
|
1хв |
1хв |
1хв |
Запитати, що таке булінг і піддражнювання, отримати відповіді. Отримати зворотній зв’язок.
|
13 |
«Скринька безпеки»
|
5хв |
5хв |
5хв |
Учитель записує на ватмані деякі рекомендації запропоновані здобувачам освіти. Додаток 2. Здобувачі освіти беруть маленькі заздалегідь підготовлені аркуші. На яких потрібно написати: 1. Як захистити себе від булінгу? 2. Що повинна зробити дитина в ситуації булінгу? Озвучивши свої рекомендації, вкинути їх у «скриньку безпеки».
|
14 |
Вимірювання ЧСС |
10 с |
10 с |
10 с |
Учитель запитує про самопочуття учнів. |
15 |
Домашнє завдання |
1хв |
1хв |
1хв |
Переглянути мультфільми та проаналізувати. https://www.empatia.pro/5-multfilmiv-yaki-dopomozhut-zapobigty-bulingu-sered-ditej/ |
16 |
Організований вихід |
30сек |
30сек |
30сек |
Подякувати за урок. Побажати учням успіху, здоров’я, гарних друзів, подякувати за урок.
|
Додаток 1.
Прочитай твердження на наступній сторінці. Запищіть у колонку «Булінг» ті твердження, які містять ознаку булінгу, а в колонку «піддражнювання» - дружніх піддразнювань. http://llt.multycourse.com.ua/public_html/files_uploaded/files/8%20%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D1%81_%20%D0%A2%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%96%D0%BD%D0%B3%203_%20%D0%A1%D1%82%D0%BE%D0%BF%20%D0%B1%D1%83%D0%BB%D1%96%D0%BD%D0%B3.pdf
Булінг |
Піддражнювання |
Тобі не подобається ця людина, у вас погані стосунки |
Ти та інша людина-добрі друзі |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Це трапляється регулярно, приміром щодня
|
Ти відчуваєш страх, образу
|
Слова чи дії цієї людини не ображають тебе
|
Людина припиняє дражнитися, коли ти просиш про це
|
Смішно усім, зокрема і тобі
|
Це трапляється зрідка
|
Людина намагається зачепити твої почуття
|
Людина не зупиняється, коли ти просиш
|
Смішно всім, крім тебе, тобі це неприємно
|
Інша людина сильніша за тебе
|
Ти та інша людина рівні
|
Ти почуваєш себе в безпеці
|
Додаток 2
1.Зберігай спокій, дій хоробро та обійди ситуацію.
2. Стримуй гнів.
3. Говори спокійно і впевнено – дай агресору можливість зупинитися.
4.Звернись по допомогу до дорослого, якому довіряєш.
5.Повідом про булінг когось із дорослих анонімно.
6. Відійди в сторону. Це не ознака слабкості!