ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАНЬ ОРГАНІВ ДИХАННЯ
Мета:
поглибити і систематизувати знання про хвороби органів дихання;
розкрити шляхи передачі;
познайомитись з профілактикою, режимом під час хвороби;
розвивати пам'ять, мову і мислення, уміння аналізувати;
виховувати санітарно-гігієнічну культуру, уміння спілкуватися.
1
Тема “ ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАНЬ ОРГАНІВ ДИХАННЯ ”
Мета:
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручники, зошити, ватман, маркери, лікарські трави, спеціальний електричний чайник для заварювання фіточаю, одноразовий посуд, мед, презентація, комп’ютер.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань учнів.
На обличчі живе гора
В ній – глибокая нора,
В тій норі – два довгих ходу:
Просто повітряноходи
Ти дай відповідь на питання:моє
«Що за важливий орган цей?». (Ніс)
У трубці короткій – багато хрящів,
Зверху лежить щитовидка на ній,
Всередині розташовані зв'язки і складки,
Нашого багатоголосся загадки.
(Гортань)
Трубка коротка після гортані,
В стінки її хрящики вставлені,
Хрящики хитрі, напівкільцями
Трубочку тримають відкритою вічно.
(Трахея)
Вони від трахеї початок беруть,
Їх два, і в їх стінках кільця живуть,
А далі в легенях вони розгалужуються
На дрібні гілочки, ти подивися,
Кінцевий відділ їх звуть альвеолою
Дві трубочки ці назвати ти спробуй.
(Бронхи)
Цей м'яз відділяє у нас щохвилини
Груди від черевної порожнини.
(Діафрагма)
М'язи скорочуються, ребра піднімаються,
Діафрагма наша відразу ущільнюється,
Вгадати процес ти зміг?
Ну, звичайно, це ... .
(Вдих)
М'язи розслаблюються, ребра опускаються,
Діафрагма наша в купол перетворюється.
(Видих)
У аценус злилися всі альвеоли,
Далі вибудувати часточки допоможуть,
Часточки скласти сегменти повинні,
Які в цих органах дуже важливі. (Легені)
Цікава інформація про дихання
Доросла людина робить приблизно 23 000 вдихів (і видихів) за день.
Якщо зібрати все повітря, що бере участь у газообміні в однієї людини, то ним можна наповнити 50 надувних човнів, кожний із яких витримав би масу в 140 кг.
Швидкість повітря під час чихання може досягати 150 кілометрів за годину.
Під час звичайного дихання людина вдихає 500 кубічних сантиметрів, під час гри на духовому інструменті – 3500.
У спокійному стані, лежачи, людина споживає за добу 400 л кисню, роблячи 12–20 вдихів і видихів за хвилину (для порівняння: частота дихання коня – 12 дихальних рухів за хвилину, пацюка – 60, канарки – 108).
Людина без дихання може прожити до 5 – 7 хвилин, навіть менше. Після такого проміжку часу відмирають невідновлювані клітини мозку.
Залежно від інтенсивності обміну речовин людина виділяє через легені в середньому близько 5 – 18 літрів вуглекислого газу (СО2), і 50 грам води на годину.
Поверхня легенів становить близько 100 квадратних метрів.
Площа поверхні людських легенів приблизно дорівнює площі тенісного корту.
Права легеня людини вміщує в себе більше повітря, ніж ліва.
1. Гра «Розгадай ребус»
2. Графічний диктант
+ - + + - + + + + -
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
“+” - так
“-“ - ні
Взаємоперевірка і взаємооцінювання.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Це цікаво!
У стані спокою людина здійснює за хвилину 12–16 дихальних циклів, під час сну 10–12, а при фізичному навантаженні, тяжкій хворобі — 30–35. У немовлят та осіб похилого віку частота дихання в спокої дорівнює 20–25.
Повідомлення теми і мети уроку
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Хвороби органів дихання та їх профілактика.
Природа якнайкраще подбала про захист людського організму від інфекційних хвороб. Вона створила імунітет. Однак дуже часто система самозахисту не спрацьовує, і органи дихання піддаються впливу інфекції. 70 % захворювань у дітей — це захворювання органів дихання. Ця проблема дуже актуальна й варта нашої уваги.
Проекція зображення на екран
Органи дихання просять допомоги!!! Ми можемо їм допомогти тільки своїми знаннями про причини захворювання та їх профілактику.
Запитання до учнів
• Як ви вважаєте, яким шляхом відбувається зараження органів дихання?
( інфекції від мікроорганізмів: бактерії (аденоїдити, гайморит, кашлюк, дифтерія, туберкульоз тощо), віруси (грип), спори грибів;
• фізичні й хімічні чинники (сухе, холодне, гаряче повітря; оксиди Нітрогену; чадний газ, хронічні професійні отруєння, побутовий пил, пилок рослин, вплив радіації тощо, адже тверді пилові частинки, занурюючись в епітеліальні клітини дихальних шляхів, травмують їх, їдкі речовини легко проникають крізь слизові оболонки і відкривають шлях для проникнення збудників хвороб);
• шкідливі звички (куріння);
• переохолодження сприяє розмноженню бактерій і вірусів у організмі;
• інші хвороби;
• дихання ротом, особливо у холодну пору року;
• алергія на домішки повітря, пилок рослин, пил (бронхіальна астма);
• авітаміноз, білкове та вуглеводне голодування;
• переохолодження організму сприяє розмноженню бактерій та вірусів)
А чи знаєте ви, що у вдихуваному повітрі класної кімнати міститься близько 30 тисяч мікроорганізмів на 1 м3, а у видихуваному — значно менше? Отже, частина мікроорганізмів, які потрапляють в органи дихання, можуть викликати різні хвороби.
• Які захворювання органів дихання ви знаєте?
Очікувані відповіді учнів: грип, ангіна, бронхіт, пневмонія тощо.
Класифікація захворювань органів дихання.
Інфекційні Неінфекційні
Грип, туберкульоз, риніт, ларингіт, фарингіт, бронхіт,трахеїт, пневмонія, ангіна, кір, краснуха тощо
Неінфекційні
Пневмоторакс (унаслідок механічних пошкоджень);
силікози (під дією цементного пилу);
антракози (під дією вугільного пилу);
азбестози (під дією азбестових часточок повітря);
бронхіальна астма та алергічний риніт (алергічні);
рак легень (онкологічні).
За місцем розташування осередку запалення розрізняють хвороби:
• горла (ларингіт, фарингіт);
• трахеї (трахеїт);
• бронхів (бронхіт);
• легенів (пневмонія)
Завдання для опрацювання
Охарактеризуйте захворювання органів дихання за таким планом:
• назва захворювання;
• збудник;
• що вражає в організмі людини;
• симптоми хвороби
1 група — Інфекійні захворювання органів дихання
2 група — Туберкульоз
3 група — Захворювання органів дихання, що спричиняють алергени
4 група — Вплив тютюну на органи дихання
Фізкультхвилинка.
Тепер трошки відпочинемо і проведемо фізкультхвилинку.
Підведіться і відреагуйте:
А тепер переходимо до обговорення ...
Оформлення санбюлетня на магнітній дошці за результатами роботи з підручником
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ! Інкубаційний період – період від моменту зараження до моменту перих проявів хвороби
Про епідемії грипу людство знає ще із Середньовіччя. Під час епі-
демії 1918 р. відомої як «іспанський грип», або «іспанка», у світі за три місяці перехворіло приблизно 500 млн осіб, з яких померло 20 млн.
IV. Узагальнення вивченого з теми «Органи дихання»
Складіть пам’ятку «Профілактика захворювання органів дихання».
Зразок пам’ятки
Профілактика хвороб органів дихання.
V. ОБГОВОРЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VI. Д/З
§16,тренувальні тести на ст.81, підготуватися до КР №1
На перерві – дегустація фіточаю.
Використані матеріали: