Програма тренінгових занять для здібних та обдарованих підлітків "Розвиток міжособистісної сфери"

Про матеріал
Одним з пріоритетних напрямків психологічного супроводу молодших і старших підлітків є корекційно-розвивальна робота, яка спрямована на розвиток міжособистісних стосунків, тому що саме в цей час спілкування є провідною діяльністю. Саме ці тренінгові заняття спрямованні на покращення умінь і навичок підлітків стосовно їх вміння виступати перед аудиторією слухачів, формування умінь адекватно оцінювати ту чи іншу ситуацію, зменшення стресового навантаження учня, формування позитивної установки на майбутнє.
Перегляд файлу

Терещенко  Яна Олександрівна

Практичний психолог

Мелітопольська гімназія №9

м. Мелітополь

обл. Запорізька

melitg9@gmail.com

 

ПРОГРАМА ТРЕНІНГОВИХ ЗАНЯТЬ ДЛЯ ЗДІБНИХ ТА ОБДАРОВАНИХ ПІДЛІТКІВ НА РОЗВИТОК МІЖСОБИСТІСНОЇ СФЕРИ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пояснювальна записка

Одним з пріоритетних напрямків психологічного супроводу молодших і старших підлітків є корекційно-розвивальна робота, яка спрямована на розвиток міжособистісних стосунків, тому що саме в цей час спілкування є провідною діяльністю.  І зрозуміло,  як хвилюється дитина, що приймає участь у творчих або інтелектуальних конкурсах,  коли розуміє, що на неї покладені великі надії та відповідальність, адже вона проявляє не тільки свої знання та здібності, але і захищає честь школи. Всі діти різні, для одного виступ перед великою кількістю слухачів є насолодою, для другого – стресом.    

Саме ці тренінгові заняття спрямованні  на покращення умінь і навичок підлітків стосовно їх вміння виступати перед аудиторією слухачів,  формування умінь адекватно оцінювати ту чи іншу ситуацію, зменшення стресового навантаження  учня, формування позитивної установки на майбутнє. 

Мета: розвиток комунікативних компетенцій і формування «Я – концепції» здібних та обдарованих підлітків.

Програма розрахована  5 занять, кожне заняття триває 1 годину. Найбільш прийнятною формою  проведення є  психологічний тренінг або година спілкування з елементами психологічного тренінгу.

Заняття проводиться 1 раз на місяць з групою здібних учнів по 10-15 чоловік. Доцільно проводити у активний час підготовки учнів до інтелектуальних та творчих конкурсів.

 

 

 

 

 

Структура програми

Тема заняття

Затрачений час

1-2

Чарівний світ спілкування

2 години

3

Чи вміємо ми спілкуватися

1 година

4

Конфлікти та їх вирішення

1 година

5

Я неповторна особистість.

1 година

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Заняття 1-2. Тема. "Чарівний світ спілкування".

 

Мета: формування і розвиток умінь і навичок конструктивного спілкування.

Хід заняття.

Діти, я хочу запропонувати вам сучасну форму спілкування – тренінг, на якому ми навчимося бачити цікаве в собі та інших, познайомимося з поняттям «спілкування».

  1. Вправа «Отримай повідомлення»

Мета: сприяє зняттю нервово-психічного напруження.

Перш ніж ми почнемо працювати, я пропоную кожному з вас отримати пошту ( роздаю учням конверти з побажаннями) та прочитати її зміст.

Поділіться своїми враженнями від повідомлень.

  1. Ознайомлення з правилами.

Однією з умов тренінгу є дотримання правил роботи в групі. Я хочу, щоб ми разом з вами запропонували и записали  правила роботи у нашій групі.

  1. Вправа-розминка “Скелелаз”.

Учасники встають в щільну шеренгу, створюючи “СКЕЛЮ”, на якій стирчать виступи, утворені з виставлених рук і ніг учасників, нахилених вперед тіл. Завдання ведучого — пройти уздовж цієї “СКЕЛІ”, не впавши в “провалля”, тобто не поставивши свою ногу за межі лінії, утвореної ступнями решти учасників.

Проведення вправи найзручніше організувати у формі ланцюжка — учасники з одного кінця “СКЕЛІ” по черзі пробираються до іншого, де знов “вбудовуються” в неї.

Обговорення.

- Які відчуття виникали у ведучих і у складових “СКЕЛІ” при виконанні даної вправи?

- Що допомагало, а що заважало справитися із завданням?\

4. Розповідь психолога “Що таке спілкування?”

Спілкування – специфічна форма взаємодії людини з іншими людьми як членами суспільства: у спілкуванні реалізуються соціальні стосунки людей.

У спілкуванні виділяють три взаємозв'язані сторони:

- комунікативна сторона спілкування полягає в обміні інформацією між людьми;

- інтерактивна сторона полягає в організації взаємодії між людьми;

- перцептивна сторона спілкування (включає процес сприйняття один одного партнерами по спілкуванню і встановлення на цій основі взаєморозуміння).

Пропонується обговорити питання: Що таке спілкування? Яку людину ми називаємо товариською?

Підводячи підсумки обговорення, пропонується відзначити, що спілкування — це встановлення і розвиток контактів між людьми, воно може відбуватися в різних формах, з яких явно виділяються три.

Анонімне спілкування — це взаємодія між незнайомими людьми або ж не зв'язаними особистими стосунками людьми. Це можуть бути тимчасові зв'язки між суб'єктами, в яких вони виступають як громадяни, жителі одного мікрорайону, пасажири транспорту, глядачі одного залу. Вони зустрічаються, вступають в контакт один з одним і розходяться. Партнери по спілкуванню залишаються анонімними.

Функціонально-рольове спілкування припускає зв'язки між його учасниками, що виконують певні соціальні ролі на тимчасових відрізках різної діяльності. Партнерів в цьому спілкуванні зв'язують взаємні обов'язки по відношенню один до одного: лікар — хворий, керівник — підлеглий, лектор — слухач, педагог — учень. В основному функціонально-рольове спілкування обумовлене посадовими позиціями його учасників. Так, на виробництві майстер виконує розпорядження начальника цеху і виконує соціальну роль підлеглого, а повернувшись додому, в стосунках “батьки — діти” він же займає провідну позицію.

Неформальне спілкування є всілякими особистісними контактами за межами офіційних стосунків. Це, наприклад, спілкування між друзями. Його особливістю є вибірковість відносно партнера.

Спілкування виступає в трьох іпостасях. По-перше, воно має комунікативну функцію. Вступаючи в контакти, один з одним, люди передають інформацію не тільки за допомогою мови (вербальне спілкування), але і за допомогою міміки і жестів (невербальне спілкування). По-друге, спілкування виступає як взаємодія (інтеракція), в якій партнери можуть обмінюватися діями і вчинками, не вимовляючи ні єдиного слова, так обмінюються грошовими знаками продавець і покупець при товарно-грошових стосунках, що склалися в суспільстві, так взаємодіють танцівники балету і члени спортивних команд. По-третє, спілкування неодмінно пов'язане з взаємним сприйняттям партнерів (перцепція). Для тих, що спілкуються важливо, чи сприймає партнер іншого з довірою, тямущого або ж один з них заздалегідь припускає, що протилежна сторона залишиться глухою до повідомлення.

Товариськість в найширшому змісті — це психічна готовність людини до організаторсько-комунікативної діяльності. Структура товариськості багатошарова і її слід розглядати, як правомірно вважає В.А. Кан-Калік, в єдності трьох компонентів: потреби в спілкуванні з боку особистості, високого емоційного тонусу на всьому тимчасовому відрізку спілкування і стабільних комунікативних навичок і умінь.

Закінчуючи розмову з цього питання, пропонується учасникам розглянути теоретичні знання і організовувати практику спілкування для того, щоб бути успішним в спілкуванні.

  1. Вправа “Що пам'ятаю?”

Один з учасників (за бажанням) сідає спиною до аудиторії. Останні вголос загадують одного з присутніх. Завдання ведучого — якомога докладніше описати зовнішній вигляд загаданого. Коли опис буде закінчений, члени групи можуть доповнити опис своїми спостереженнями. Після цього хто-небудь інший сідає спиною до аудиторії, загадується нова людина і процедура повторюється. Зміна ведучого відбувається ще кілька разів.

Обговорення.

  • Легко або важко було описувати зовнішність? У чому були труднощі?
  • Що найлегше згадується? Що важче?
  • Кому було легко виконувати цю вправу? Чому?
  1. Вправа «Передай іншому»

Учасники заняття-тренінгу сидять в колі і по черзі кожен без слів передає сусідові який-небудь уявний предмет. Сусід повинен “узяти” його відповідним чином і назвати. Потім він пропонує вже інший, свій предмет наступному по колу. Вправа повторюється до тих пір, поки всі не приймуть участь.

Обговорення.

  • Легко або важко було передавати предмет? А в чому були труднощі?
  • Легко або важко було відгадувати предмет?

 

  1. Вправа «Передача інформації».

Зараз всі ви покинете кімнату, залишиться тільки одна людина. Їй  я зачитаю текст. Після цього я запрошу в кімнату другого учасника, і перший перекаже йому текст, який тільки що прослуховував. Потім я запрошу в кімнату третього учасника. Другий розповість йому те, що розповіли йому. Потім я покличу наступного, і так до тих пір, поки всі учасники не опиняться в кімнаті. Прохання до всіх уважно слухати кожного учасника.

Потім виконується вправа згідно інструкції.

Текст підбирається психологом довільно. Бажано, щоб він був малознайомим. Об'єм тексту — близько 50 рядків. Додаток 1.

Обговорення.

  • За рахунок чого відбулися зміни в  інформації?
  • Що “свого” кожен вніс до розповіді? Чи буває так в житті?
  • Що треба робити, щоб зміни були мінімальними?
  • Що з вами відбувається, коли ви не розумієте змісту того що відбувається, що ви відчували і як раніше на це реагували?
  1. Правила ведення бесіди і дискусії.

Пропонуються учасникам назвати основні умови ведення бесіди і дискусії. В ході колективного обговорення приймаються правила ведення дискусії:

— покажіть свою дружню прихильність до співрозмовника;

— прагніть, щоб вашим співрозмовникам було цікаво і приємно спілкування з вами;

— умійте вислухати думку іншого, не перебивайте того, що говорить;

— не відволікайтеся, коли говорять інші;

— не уникайте погляду співрозмовника, дивіться в очі тому, що говорить або слухає вас;

— не бійтеся висловитися;

— чітко і коротко висловлюйте свою думку, уникайте багатослівності і відхилення від теми;

— аргументуйте свою мову, будьте логічні в доказі своєї думки;

— не робіть висновків до того, як зрозумієте думку іншого і проблему до кінця;

— враховуйте, що ви і ваш співрозмовник, можете обговорювати не одне і те ж питання;

— стежте за тим, щоб для вас і вашого співрозмовника слова мали однаковий зміст;

— проявляйте пошану до думки іншого, визнавайте його право мати свою точку зору, можливо, і відмінну від вашої;

— майте мужність визнати свою неправоту, не ображайтеся на співрозмовника, тим більше, не ображайте його;

— будьте ввічливі і тактовні;

— не зловживайте часом іншого;

— не займайте негативну позицію по відношенню до співрозмовника;

— умійте відчувати співрозмовника, контролюйте свою поведінку за допомогою питань: “Чи правильно він розуміє мене?”, “Чи правильно я розумію його?”

  1. Ознайомлення з прийомами правильного слухання та обговорення.

Яка б не була мета спілкування, завжди корисно знати прийоми правильного слухання:

1. З'ясуйте свої звички слухати. Які ваші сильні сторони? Які ви робите помилки? Може, ви судите про людей дуже швидко? Чи часто ви перебиваєте співрозмовника? Які перешкоди спілкування найбільш вірогідні у ваших відповідях? Які з них використовуються вами найчастіше? Знання своїх звичок слухати є першим етапом в їх корекції.

2. Не втікайте від відповідальності за спілкування. Пам'ятаєте, що в спілкуванні беруть участь дві людини: один говорить, інший слухає. Як може хто-небудь дізнатися, що ви його не розумієте, поки ви самі не скажете йому про це?

3. Будьте фізично уважні. Оберніться лицем до того, що говорить. Підтримуйте з ним візуальний контакт. Переконайтеся, що ваша поза і жести говорять про те, що ви слухаєте. Сидіть або стійте на такій відстані від співрозмовника, яка забезпечує зручне спілкування обом. Пам'ятайте, що той, що говорить хоче спілкуватися з уважним, живим співрозмовником, а не з кам'яною стіною.

4. Зосередьтеся  на тому, що говорить співрозмовник. Оскільки зосередженою увага може бути недовго (менш однієї хвилини), слухання вимагає свідомої концентрації уваги. Прагніть звести до мінімуму ситуаційні перешкоди. Наприклад, телевізор або телефон, не допускайте “блукання” думок. Допомогти концентруватися на тому, про що говорить співрозмовник, найімовірніше, може ваша фізична увага і мовна активність.

5. Прагніть зрозуміти не тільки зміст слів, але і почуття співрозмовника. Пам'ятайте, що люди передають думки і почуття “закодованими” — відповідно до соціально прийнятих норм. Слухайте не тільки інформацію, але і передаванні відчуття.

6. Спостерігайте за невербальними реакціями того, що говорить. Оскільки велика частина спілкування є невербальною, будьте уважними не тільки до слів, але і до міміки і жестів того, що говорить. Стежте за виразом обличчя співрозмовника і за тим, як часто він дивиться на вас пильно або як він підтримує з вами візуальний контакт. Стежите за тоном голосу і швидкістю мови. Зверніть увагу на те, як близько або далеко від вас стоїть той, що говорить, чи сприяють невербальні моменти посиленню мови співрозмовника або вони протиріччять висловлюваному словами.

7. Дотримуйтеся схвальної установки по відношенню до співрозмовника. Це створює сприятливу атмосферу для спілкування. Чим той, що більше говорить відчуває схвалення, тим точніше він виражає те, що хоче сказати. Будь-яка негативна установка з боку слухача викликає захисну реакцію, відчуття невпевненості і настороженості в спілкуванні.

8. Прагніть виразити розуміння. Користуйтеся прийомами слухання, рефлексії, щоб зрозуміти, що насправді відчуває співрозмовник, і що він намагається зрозуміти. Емпатійне спілкування означає не тільки схвалення співрозмовника, але дозволяє точніше зрозуміти повідомлення.

9. Слухайте самого себе. Це особливо важливо для вироблення уміння слухати інших. Коли ви стурбовані або емоційно збуджені, то менше всього здатні слухати те, що говорять інші. Якщо ж чиєсь повідомлення торкнеться ваших відчуттів, виразите їх співрозмовникові: це прояснить ситуацію і допоможе вам слухати інших краще.

10. Відповідайте на прохання відповідними діями. Пам'ятайте, що часто мета співрозмовника — отримати що-небудь реальне відчутне, наприклад, інформацію, або зміну думки, або змушення зробити що-небудь. В цьому випадку адекватна дія — краща відповідь співрозмовникові.

  1. Тест “Уміння слухати”

Після  обговорення прийомів слухання учням пропонується відповісти на питання тесту.

Інструкція: На кожне з нижчеприведених питань слід дати один з п'яти варіантів відповіді: “майже завжди”, “в більшості випадків”, “іноді”, “рідко”, “майже ніколи”.

Мабуть, не буде зайвим нагадати, що найбільш точну відповідь ви отримаєте при максимальній щирості.

Питання.

1. Чи намагаєтесь Ви “завершити” бесіду в тих випадках, коли тема (або співрозмовник) нецікаві вам?

2. Чи дратують Вас манери Вашого партнера по спілкуванню?

3. Чи може невдалий його вираз спровокувати Вас на різкість або грубість?

4. Чи уникаєте Ви вступати в розмову з невідомою або маловідомою людиною?

5. Чи маєте Ви звичку перебивати співрозмовника?

6. Чи вдаєте ви, що уважно слухаєте, а самі думаєте зовсім про інше?

7- Чи міняєте тон, голос, вираз обличчя залежно від того, хто Ваш співрозмовник?

8. Чи міняєте тему розмови, якщо співрозмовник торкнувся неприємної для Вас теми?

9. Чи поправляєте людину, якщо в його мові зустрічаються неправильно вимовлені слова, назви?

10. Чи буває у Вас поблажливо-менторський тон з відтінком зневаги і іронії по відношенню до того, з ким Ви говорите?

Обробка результатів: за кожну відповідь поставте собі бали та порахуйте добуток.

«майже завжди» — 2 бали, «в більшості випадків» — 4 бали, «іноді» — 6 балів, «рідко» — 8 балів, «майже ніколи» — 10 балів.

Яка сума набраних вами балів?

Трактування результатів:

Якщо ви набрали більше 62 балів, то дана тема для вас неактуальна, якщо ви набрали від 55 до 62 балів — ви слухач “середнього рівня”, рекомендуємо вам використовувати прийоми правильного слухання і розвивати навички правильного слухання. Якщо ви набрали менше 55 балів, то настійно рекомендуємо уважно вивчити записи, які ви зробили на занятті і постійно використовувати запропоновані рекомендації в практичній діяльності.

  1.  Вправа «Інтерв’ю».

Діти діляться на журналістів и госте й, витягуючи смужку з написом.

Під час вправи кожен з вас побуває у ролі журналіста та гостя, у якого ви будете брати інтерв’ю. Для цього витягніть смужку і дізнайтеся свою роль. Завдання журналістам – задавати такі запитання своїм гостям, щоб якомога більше дізнатися цікавого про них. На інтерв’ю 3 хвилини. Після цього по черзі розповідаємо, що цікавого дізналися, про того, з ким спілкувалися.

Обговорення. Чи сподобалося вам коли вами цікавилися? 

Чи правду розповіли про вас?  Кому сподобалося чи ні те, що розповідали.

  1. Вправа «Дзеркало».

Учасники діляться на дві команди - ті, що сидять на правій і на лівій стороні парти. По сигналу ведучого той, хто сидить на правій стороні, повинен зобразити без слів, за допомогою жестів, пози, міміку - упевненого, невпевненого чи грубої людини, а той учень, що сидить на лівій стороні повинен здогадатися, кого він зображав. Якщо він вгадав правильно, обидва учасники піднімають руку вгору. Після того, як буде пройдений весь ряд, ролі міняються. Ведучий фіксує кількість правильно вгаданих поз.

Після виконання вправи проводиться коротке обговорення:

- Які пози частіше загадувалися, чому?

- Які легше вгадувалися, чому?

- Яке значення має вербальне і невербальне спілкування?

Рефлексія.

  • Що сподобалося під час проведення заняття-тренінгу?
  • Що нового дізналися по даній темі?
  • Які важливі “відкриття” для себе вами зроблені?
  • Де і коли ви їх зможете застосувати?

 

 

Заняття 3. "Чи вміємо ми спілкуватися"

Мета|ціль|: познайомити учасників з|із| основними прийомами по обміну інформацією, формувати уміння її обробляти, знаходити|находити| в отриманій інформації життєво важливі аспекти|поважне| для вирішення актуальних проблем.

Хід заняття:

Сьогодні ми поговоримо про спілкування. Ваш життєвий досвід|дослід| ще малий, і деколи|почасти| ви не знаєте, як поводитися в різних ситуаціях, як поступати|надходити|, щоб|аби| не було конфліктів. Давайте, перш за все|передусім|, поговоримо, чи конфліктна ви особа|особистість|. Для цього відповідайте на питання анкети.

1. Анкета. Чи конфліктний я?

1. У класі почалася|розпочинала| суперечка|спір| на підвищених тонах. Ваша реакція:

  • не приймаю участі;
  • коротко висловлююся в захист тієї точки зору, яку вважаю за правильну;
  • активно втручаюся і “викликаю|спричиняю| вогонь на себе”.

2. Чи виступаєте|вирушаєте| ви на зборах|зібраннях| (класній годині) з|із| критикою дорослих?

  • ні;
  • тільки|лише| якщо маю для цього вагомі підстави;
  • критикую завжди і по будь-якому приводу.

3. Чи часто ви сперечаєтеся з|із| друзями?

  • тільки|лише| жартома і те якщо це люди не образливі;
  • лише по принципових питаннях;
  • сварки – моя стихія.

4. Ви стоїте в черзі. Як ви реагуєте, якщо хтось лізе вперед?

  • обурююся в душі, але|та| мовчу: собі дорожче;
  • роблю|чиню| зауваження – треба ж навчити грубіяна хорошому|доброму| тону;
  • проходжу|минаю| вперед і починаю|розпочинаю| спостерігати за порядком|ладом|;

5. Удома|вдома| на обід подали несолоний суп. Ваша реакція.

  • не підніматиму|підійматиму| бучу із-за дрібниці;
  • мовчки візьму сільницю;
  • не утримаюся|стримуватимуся| від їдких зауважень, і, мабуть, демонстративно відмовлюся від їжі|їди|.

6. На вулиці або в транспорті вам наступили|настали| на ногу.

  • з|із| обуренням|збуренням| подивлюся|погляну| на кривдника;
  • сухо без емоцій зроблю зауваження;
  • висловлюся, не соромлячись у виразах.

7. Хтось в сім'ї купив річ, яка вам не подобається.

  • промовчу;
  • обмежуся коротким, але|та| тактовним коментарем;
  • висловлю все, що я про це думаю|вважаю|.

8. Не повезло, на вулиці в лотерею ви просаджали купу грошей. Як ви до цього віднесетеся?

  • постараюся здаватися|видаватися| байдужим, але|та| не дам собі слово ніколи більше не брати участь в цьому неподобстві;
  • не приховаю розчарування, але|та| віднесуся до того, що відбувся з|із| гумором, пообіцявши узяти реванш;
  • програш зіпсує мені настрій, подумаю, як помститися кривдникам.

Ключ|джерело|: 1-й варіант відповіді – 4 очки, 2 – 2 очки, 3 – 0 очок. Йде підрахунок балів. Клас розбивається на три психологічні типи|типів|.

Психолог  дає таку інформацію.

22-32 очка. Ви тактовні і миролюбні, йдете|вирушаєте| від суперечок|спорів| і конфліктів, уникайте критичних ситуацій на роботі і удома|вдома|. Вислів “Платон мені друг, але|та| істина дорожча!” не може бути вашим девізом. Вас іноді|інколи| називають пристосованцем. Наберіться сміливості і, якщо обставини зажадають, висловлюйтеся принципово, незважаючи на осіб.

12-20 очок. Ви славитеся людиною конфліктною. Але|та| це перебільшення. Ви конфліктуєте, тільки|лише| якщо немає іншого виходу, коли всі інші засоби|кошти| вичерпані. Ви здатні|здібні| твердо обстоювати свою думку, не думаючи|вважати|, як це відіб'ється на стосунках до вас товаришів. При цьому ви не “виходите за рамки”, не принижуєтеся до образ. Все це викликає|спричиняє| до вас пошану|повагу|.

До 10 очок. Спори і конфлікти – це ваша стихія. Адже ви любите|кохаєте| критикувати інших, якщо ж почуєте зауваження в свою адресу – можете з'їсти людину живцем. Це критика ради критики. Не будьте егоїстом. Дуже важко доводиться|припадає| тим, хто|КТО| поряд з|поряд із| вами. Ваша нестриманість відштовхує людей. Чи не тому у вас немає справжніх|теперішніх| друзів? Постарайтеся приборкати свій характер|вдачу|.

Всім хочеться стати трішки краще. Це я знаю по собі. Адже є багато можливостей|спроможностей| навчитися жити безконфліктно. Один із|із| способів - уміння робити|чинити| компліменти.

Давайте повчимося говорити один одному приємні слова.

2. Вправа «Компліменти».

Викликаються|спричиняють| 2 людини. Роблячи|чинити| вперед по одному кроку, вони говорять один одному компліменти. Хто|КТО| виграє?

Весь клас уважно слухає, коли діти  виходять і встають один напроти|навпроти| одного, говорять компліменти. Виграє той, хто|КТО| більше і красивіше говорить компліменти.

Уміння висловити свою прихильність до співбесідника|співрозмовника| – це ще не все. Молодій людині треба уміти вести діалог, тобто підтримувати бесіду, не відволікаючись від основної теми.

Отже, наступна вправа називається

3. «Культурна бесіда».

Дві людини сідають один проти|супроти| одного. Письмово на папері протягом двох хвилин|мінут| кожен повинен викласти тему і мету|ціль| розмови. Наприклад, я хочу знати, який останній фільм подивився|поглянув| мій співбесідник|співрозмовник|, і яка думка у нього склалася про цей фільм.

Психолог  формулює для дітей|хлопців| завдання|задачу|: пропонує побудувати|спорудити| бесіду так, щоб можна було уважно вислухати свого партнера, допомогти йому розкрити тему, а заразом|одностайно| вирішити|рішати| і свої завдання|задачі| (час діалогу – 4 хв).

Коли діти|хлопці| пишуть на папері тему і мету|ціль| розмови, психолог з учнями|виучують| проводить фізкультурну хвилинку|мінуту| для дихання (запрошуються два учня, які показують виконання вправ “Кучер” - на вдиху вимовляєте|виголошуєте| “но-но-но|.”, робите|чините| добір повітря і на видиху “тпру”.

“Насос” – 1 людина гойдає|качає| “насос”, при цьому говорить “ш-ш-ш|.” різко видихаючи, а 2 надувається як куля, піднімаючи|підіймати| руки і набираючи повітря, потім на видиху вимовляє|виголошує| “с-с-с|.”, опускаючи руки.

У мові|промові| культурної людини, що уміє спілкуватися, обов'язково мають бути слова ввічливості. Ввічливість – невід'ємна якість спілкування.

4. «Мовний етикет».

Грають дві людини.

Назвіть|накликайте| слова вітання|привітання|. (Здраствуйте! Добрий ранок! Добрий день! Добрий вечір! Вітаю вас! Привіт! Салют!)

Висловіть прохання. ( Ви можете мені сказати?.. Не могли б ви мені?.. Скажіть, будь ласка. Дозволите попросити вас. Не могли б ви?.. Будьте такі люб'язні. Будьте добрі!)

Якими словами краще всього почати|розпочинати| знайомство? (Дозвольте представити|уявляти| вам. Дозвольте познайомити вас. Познайомтеся. Як тебе звуть|кличуть|? Ви знайомі? Дозвольте познайомитися.)

Як прийнято вибачатися в культурному суспільстві|товаристві|? ( Приношу вам свої вибачення. Дозвольте мені вибачитися. Не можу не принести вам свої глибокі вибачення. Пробачте|вибачите| за.)

Чи є декілька слів  підбадьорення|заохочення| у тебе в запасі ? (Не засмучуйтеся. Немає приводу для тривоги|занепокоєння|. Немає нічого поганого в тому, що. Все буде добре. Заспокойтеся.)

Чи є у тебе запас слів подяки|вдячності| ? ( Дякую вам. Спасибі. Дозвольте подякувати| вам. Заздалегідь|наперед| вдячний. Вдячний вам. Прийміть мою подяку|вдячність|.)

Як попрощатися, щоб|аби| людям було приємно знов|знову| зустріти тебе? (До побачення! Сподіваюся|надіюся| побачити вас ще! Доброго шляху|колії|! До завтра! Всього доброго|доброго|! Завжди раді вас бачити! Приємно було познайомитися!)

При спілкуванні дуже часто виникають важкі|скрутні| ситуації, знайти вихід, з|із| яких деколи|почасти| нелегко. Але|та| потрібно. Спробуємо це зробити.

5. Вправа «Розгляд ситуацій».

Ситуація. Олена (скривджена). Вчора|учора| ти, Андрій, йшов мені назустріч і не привітався|привітався|. Це неввічливо.

Андрій (здивований). А чому я повинен вітатися? Ти мене перша побачила, ось|от| би і привіталася|привіталася|.

Хто|КТО| має рацію? (Хто|КТО| краще вихований, той вітається першим.)

Ситуація. Катя. Зовсім необов'язково вітатися зі|із| всіма знайомими. Ось|от| у нас сусідка така шкідлива, що я не хочу їй здоров'я бажати. Що ж мені, прикидатися?

Чи має рацію Катя?

6. Визначаємо якості.

Поділити учнів на 2 групи 1 і 2. Перед учнями  на аркуші написані якості. Потрібно поділити на 2 групи : позитивні та негативні. Час роботи 5 хвилин. Презентація кожної групи. Додаток 2.

Обговорення. Важко чи легко було визначитись з якостями? Які якості визвали труднощі у визначенні?

7. Закони спілкування нашої групи.

А зараз я пропоную вам цікаве завдання|задавання|. Протягом 5 хвилин|мінут| 3 групи (поділити за кольором жетонів) напишуть свої пропозиції|речення| в загальне|спільне| зведення|склепіння| законів спілкування нашої групи. За основу можна узяти досвід|дослід| всього людства. Хтось пригадає заповіді з|із| Біблії, а хтось – поради|поради| психологів.

Закони, про які йде мова|промова|, можна узагальнити і записати, наприклад, так.

Найголовніша людина на світі – це той, хто|КТО| перед тобою. Полюбіть його, знайдіть позитивні якості в ньому. Подаруйте йому знаків уваги і пошани|поваги|.

Шукайте те, що вас зближує, прагніть не суперечити|перечити| співрозмовникові|співрозмовникові| по будь-якому приводу.

Прагніть не відзиватися про людей погано, ні в чому не звинувачуйте співбесідника|співрозмовника|.

Будуйте спілкування на рівних, не дивіться на співбесідника|співрозмовника| звисока.

Бережіть|зберігайте| співрозмовника|співрозмовника|, позбавте його від образ і звинувачень|обвинувачень|.

Не сперечайтеся за дрібниць.

Не сперечайтеся з|із| тим, з|із| ким|КТО| сперечатися марно.

Не сперечайтеся з|із| тим, кому|КТО| важливіше|поважний| за спори, а не істина.

Уникайте категоричності, особливо в запереченнях.

Шукайте можливість|спроможність| погодитися, а не заперечити.

Прагніть не до перемоги, а до істини і миру|світу|.

На закінчення хочу дати вам декілька рецептів поведінки.

Неввічливо під час розмови відводити кого-небудь|абикого| убік, щоб|аби| говорити з|із| ним наодинці;

неввічливо підслуховувати|підслухувати|, про що говорять двоє осторонь|збоку|, - в таких випадках слід просто відійти від них подалі|чимдалі|.

Ніколи не шепочіться|шепчіть| в гостях. Не переривайте хто, що говорить. Якщо хтось заговорить одночасно з вами, припинитеся і дайте йому закінчити фразу.

У суспільстві|товаристві| і за столом не демонструйте байдужість, хоча краще мовчати, чим говорити дуже|занадто| багато.

Ніколи не говоріть іншим того, що було б неприємно вислухати вам самим. Грубі, різкі слова часто повертаються бумерангом і б'ють того, що самого говорить.

Рефлексія

Я думаю|вважаю|, що після|потім| сьогоднішнього заняття ми ще раз задумаємося|замислимося| про наше відношення|ставлення| до оточуючих та близьких нам людей.

Що запам’яталося вам з тренінгу? Які вправи більше сподобалися та були корисними?

 

Заняття 4. Конфлікти та їх вирішення

Мета|ціль| заняття:  познайомити учнів з|із| поняттям “конфлікт”; дати уявлення про різні стилі вирішення конфлікту; поглибити саморозуміння шляхом виявлення свого власного стилю, характерного|вдача| для поведінки в конфлікті.

Хід заняття

Сьогодні ми говоритимемо про конфлікт, з'ясуємо, що це, які його можливі причини і емоції.

  1. Малюнок у дошки.

Один з бажаючих малює за інструкцією психолога на дошці. Задача психолога виправляти учня, після того як учень малює елементи.

Намалюй дім... ні, багатоповерховий... вікна повинні бути великі і т.д.

Задача показати учням конфлікту ситуацію, прийти висновку із-за чого виникають такі ситуації.

2. Що таке конфлікт.

Що таке конфлікт? Фіксуємо асоціації на ватмані. (Вислухати названі|накликати| слова: злість, ненависть, сварка, непорозуміння, стрес, різні погляди і так далі).

Отже, слово конфлікт в перекладі|переведенні| з латинського означає “зіткнення|сутичку|”, а з погляду психології  «Конфлікт – явище, що виникає в результаті|унаслідок| зіткнення|сутички| протилежних дій, поглядів, інтересів, прагнень, планів різних людей».

3. Назвіть|накликайте| причини виникнення конфліктів?

Відповідь:

соціальна нерівність

дефіцит життєвих благ

боротьба за кращі позиції в суспільстві|товаристві|

розбіжність цінностей індивідів і суспільства|товариства|

протилежність інтересів людей

егоїстичність людей

погана інформація і непорозуміння|нерозуміння|

недосконалість людської психіки

3. Вправа «Асоціації».

Якщо конфлікт – це одяг, то який? Якщо меблі, то які? Який він за кольором, за запахом? Який він на дотик?

Який можна зробити висновок|висновок|? (У|біля| конфліктів є дві сторони – негативна і позитивна).

Конфлікти в житті неминучі, якщо люди мають свою власну позицію, не є|з'являються| бездумними виконавцями|виконувачами|.

Конфліктів немає тільки|лише| тоді, коли всі люди однакові, як роботи: однаково думають|вважають|, однаково відчувають|почувають|, живуть без сварок.

Потрібно пам'ятати, що практично з будь-якого питання у різних людей погляди відрізняються. Люди –  різні|! Ці відмінності|відзнаки| природні і нормальні. І зараз ми ще переконаємося в цьому при виконанні різних вправ.

4. Вправа «Сніжинки».

Алгоритм вправи: Мовчки візьміть листок. Складіть його навпіл. Відірвіть правий верхній кут|ріг|. Складіть ще раз навпіл. Ще раз відірвіть правий верхній кут|ріг|. Ще раз складіть навпіл. І ще раз відірвіть верхній правий кут|ріг|. Розгорніть листок і покажіть свій “витвір мистецтва” однокласникам.

Обговорення.  Зверніть увагу, які різні| у вас вийшли сніжинки! Хоча був | чіткий алгоритм дій. Чому це відбулося? ( Відповіді дітей).

А якби|аби| всі сніжинки були однаковими, світ був би нудним|скучним| і незмінним. Отже конфлікти відіграють найважливішу роль в житті окремої людини, розвитку сім'ї, життєдіяльності школи, будь-якої організації, держави, суспільства|товариства| і людства в цілому|загалом|. У якійсь –  мірі вони навіть необхідні для розвитку ситуації і стосунків, для зростання|зросту| особистості|особистості|, інакше може наступити|настати| застій.

5. Аналіз ситуацій.

Тепер проаналізуємо ситуації.

Повсякденна  ситуація для всіх: Вам на ринку продали бракований товар. Брак|шлюб| ви відмітили|помітили| пізніше. Як ви поступите|вчините|, якщо продавець молодший за вас; якщо комплекція продавця така, що Арнольду Шварценеггеру, в порівнянні з ним, робити|чинити| нічого|немає чого|?

Роздаю картки із ситуаціями трьом групам.

Картка|карточка| 1

  1. Мати відпустила свою дочку погуляти і веліла прийти додому в 22.30 вчасно і без запізнень. Дочка прийшла додому в 00.00. Мати почала|стала| лаятися, говорити дочці, що вона не слухається і примушує|заставляє| її переживати.
  2. Хлопець|парубок| призначив зустріч дівчині на 20.00. Вона прийшла, його немає, пройшло|минало| 20 хвилин|мінут|. Дівчина побачила свого хлопця|парубка| і відразу почала|стала| кричати на нього.
  3. Мама, перш ніж піти попросила дочку прибрати удома|вдома|. Замість цього дочка пішла гуляти і не виконала це завдання|задавання|. Коли вона прийшла додому мама почала|розпочинала| її лаяти, а дочка почала|стала| стверджувати, що до неї подзвонила краща подруга Олена, яка завтра, виїжджає|поїхав| Харькова на місяць і, запросила погуляти з|із| нею і попрощатися.

 

Картка|карточка| № 2

1. Батько постійно дивиться спортивний канал. В результаті мати з|із| дочкою не можуть дивитися по телевізору те, що хочуть. Одного разу|одного дня| вони хотіли подивитися|поглянути| цікаву передачу, але|та| тато|папа| не погодився поступитися своїм інтересам.

2. Дружина|жінка| чекала чоловіка|мужа| після|потім| роботи до 20.00, але|та| чоловік|муж| прийшов на 2 години пізніше, тобто до 22.00. Чоловік|муж| сказав, що він затримався на роботі, дружина|жінка| не повірила, і між ними виник конфлікт.

3. На ринку жінка купила кавун. Продавщиця обдурила її на 2 кг. Жінка почала|розпочинала| лаятися, продавщиця ж почала|розпочинала| виправдовуватися, і стверджувати, що це винні ваги. Виник конфлікт між покупцем і продавцем

Картка|карточка| № 3

1. Почався|розпочинав| урок в 9 класі. Вже 10 хвилин|мінути| йде пояснення нового матеріалу. Без дозволу в клас входить Сашко  і сідає на своє місце|місце-милю|. Шумно дістає підручник|посібник| і зошит. Клас починає|розпочинає| говорити. Вчитель|учитель| починає|розпочинає| робити|чинити| зауваження Сашкові. Він різко відповідає, грубить. Виникає конфлікт.

2. Петро і Василь вирішили|рішали| одночасно пограти з|із| однією іграшкою. Ніхто з|із| них не хоче поступатися. Ваші дії.

3. Тетяна і Ірина - дві кращі подруги посварилися через те, що їм подобається один і той самий хлопець.

Ви побачили, що не тільки|не лише| в різних конфліктних ситуаціях ми реагуємо по-різному; навіть і в схожих ситуаціях, але|та| з|із| різними людьми, наша реакція може бути іншою.

6. Вправа «Малюнок  удвох|вдвох|».

Група  ділиться на пари. Кожна пара отримує|одержує| лист|аркуш| паперу. З цієї миті і до закінчення вправи розмовляти не можна.

Необхідно узяти одну ручку удвох|вдвох| і так, щоб|аби| обидва партнери тримали її, намалювати малюнок на вільну тему.

Готові малюнки обговорюються за принципом, “чому намалювали саме це”,  “хто|КТО| що малював”, “як вам малювалося” і так дал. З'ясовується, що школярі поводилися в цій ситуації абсолютно|цілком| по-різному: хтось “рвався в бій” і малював сам, ігноруючи партнера; хтось намагався|пробував| вгадати наміри іншого і запропонувати свої ідеї, хтось байдуже малював “по черзі”, а хтось взагалі віддав малюнок на відкуп напарникові.

Чому це так? Виявляється|опиняється|: у тих ситуаціях, в яких наші інтереси не збігаються з|із| інтересами іншої людини (а саме так виникає конфлікт!), можна поводитися абсолютно|цілком| по-різному.

Рефлексія.

Що нового ви дізналися? Що запам’яталося найбільше?

Заняття 5. Я неповторна особистість.

Мета: формування позитивної установки на майбутнє, формування адекватно самооцінки, створення довірливої, емоційно позитивно атмосфери.

  1.  Вправа «Мистецтво компліменту»

Комплімент це люб’язне зауваження на чиюсь адресу, похвала. Але це не лестощі і не глузування. Найчастіше люди роблять компліменти один одному, зважаючи на зовнішність, ділові якості, риси характеру тощо. Робіть компліменти щиро, не забувайте про теплу інтонацію та привітний погляд. Почати можна так:

  •     Як вам вдається...
  •     Я раніше не знав що ви ...
  •     У тебе...
  •     Я чув...
  • Видно, що ти...
  • Я милуюсь тобою щоразу, коли ти...
  • Де тільки ти навчився...
  • Із задоволенням повчилася б у тебе...
  • Я б хотів так, як ти...
  1.                   Вправа Ярмарок

Мета: формувати адекватну самооцінку.

Учасники гри одержують аркуші з написами «ПРОДАЮ» та «КУПУЮ».

Психолог пропонує кожному на одному аркуші (під написом «ПРОДАЮ») написати всі свої недоліки, яких хотілося б позбутися, або написати чесноти, якими він міг би поділитися. На іншому аркуші (під написом «КУПУЮ») — написати чесноти, які хотілося б придбати.

Потім аркуші прикріплюються на груди учасників, і вони стають відвідувачами «Ярмарку». Вони ходять і пропонують одне одному щось купити або продати. Вправа триває доти, доки кожний не обійде всіх і не прочитає всі можливі варіанти купівлі-продажу.

Після завершення вправи відбувається обговорення:

 Що вдалося купити?  Що вдалося продати?

 Що було легше купити або продати? Чому саме?

 Які якості продавалися?

Які якості багато хто хотів купити? Чому саме?

 Які якості ви не змогли продати або купити?

Після обговорення психолог підводить дітей до висновку: не треба боятися визнавати свої недоліки — це прояв мужності. Від такого визнання людина стає тільки сильнішою.  Висновок: «Гідною є не та людина, у якої

немає недоліків, а та, у якої є чесноти (В. О. Ключевський)

  1.                   Вправа «Падіння з довірою».

Учасники поділяються на пари, один з них буде падати, інший - підтримувати i ловити, аби затримати падіння. Той, хто падає першим, робить це iз заплющеними очима, покладаючись на "страховку" партнера. Потім учасники міняються місцями.

Обговорення. Комфортно було падати чи підтримувати? Кому було некомфортно падати? Які враження та відчуття після вправи?

  1.                   Вправа «Сонячне коло»

Мета: формування адекватної самооцінки, почуття довіри.

Станьте у коло, візьміться за руки, підніміть руки угору і утворіть сонце. Уявіть його: воно тепле і ніжне, лагідно торкається ваших рук і  викликає приємні відчуття. Я вам роздаю стікери, перетворіть їх на сонце. В центрі напишіть своє ім’я намалюйте багато променів і на трьох з них напишіть свої найкращі риси характеру. Потім учасники приклеюють стікер зі своїм сонцем один одному на спину. Під музику, рухаючись по кімнаті,підходять один до одного і домальовують промені і підписують їх гарними рисами і якостями, не називаючи їх. Після закінчення вправи учні знімають стікери, розглядають їх, залишають собі напам’ять.

Обговорення. Які відчуття були на початку вправи, наприкінці?Чи приємні сонечка у вас утворилися?

  1.                   Ауторелаксацiя «Коло впевненості».

Уявіть собі невидиме коло на підлозі приблизно за півметра від себе. Зайдіть у коло i уявіть собі, що ви досягли успіху. Ваша заповітна мрія - здійснилася. У цій ситуації ви повністю виявили всі свої здібності. Ви можете пишатися собою. Вас всі вітають - близькі вам люди, друзі, знайомі. Ви переповненні відчуттями. Побудьте у цьому стані стільки, скільки відчуваєте потребу. Коли будете готові повернутися, тоді розплющте очі.

Обговорення. Хто бажає поділитися своїми відчуттями? Чи легко було уявити ситуацію успіху? Що відчули наприкінці вправи?

Рефлексія.

Всі сідають у коло і діляться своїми враженнями. Що запам’яталося більше… Що було найцікавішим…

 

 

 

 

Висновки.

За результатами проведених тренінгових занять учні познайомилися з термінами «спілкування», « конфлікт», «види спілкування»; відпрацювали навички групової роботи, ауторелаксації; розвили навички конструктивного спілкування. Досягнення цілей і завдань здійснюється через використання  словесних, наочних, продуктивних і репродуктивних, особистісно-зорієнтований підхід, використання пошуково- діяльнісного  підходу.

Список використаних джерел

 

  1. Гарбузов В. И. Практическая психотерапия, или как вернуть ребенку и подростку уверенность в себе, истинное достоинство и здоровье. – Санкт-Петербург.: АО «Сфера», 1994 – 160 с.
  2. Истратова О.Н., Эксакусто Т.В. Справочник психолога средней школы. - Ростов: Феникс, 2003 – 342 с.
  3. Колонькова О. Шлях до гармонiї: тренiнг для старшокласникiв // Шк. свiт.-2004,- № 42.-С.4-6
  4. Кунигель Т.В. Тренинг «Активизация внутренних ресурсов подростка». - СПб.: Издательство «Речь», 2006 - 101с.
  5. Леванова Е.А., Волошина А.Г., Плешаков В.А, Соболева А.Н., Телегина И.О. – «Игра в тренинге. Возможности игрового взаимодействия» 2-е изд.- СПб.: Питер, 2009 – 543 с.
  6. Микляева А.В.. Я – подросток. Программа уроков психологии. -  СПб: Речь, 2006 – 213 с.
  7. Нужнова Н.М. Игровые технологии в системе воспитания толерантности детей и подростков : [науч.-метод. пособие]  Изд-во Бурят. гос. ун-та, 2010 – 234 с.
  8. Романов А.А.. Игротерапия: как преодолеть агрессивность у детей. - М.: школьная пресса, 2003 – 321 с.
  9. Скворчевська О.В. Ігрові методики роботи з учнями 5-9 кл. – Х.: Вид. група «Основа»: «Тріада +», 2007 – 195 с
  10. Сорокоумова Е.А. – «Возрастная психология. Краткий курс»- СПб.: Питер, 2006 – 311 с.
  11. Фалькович Т.А., Высоцкая Н.В., Толстоухова Н.С. ПОДРОСТКИ XXI ВЕКА. ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГИЧЕСКАЯ РАБОТА В КРИЗИСНЫХ СИТУАЦИЯХ. 8-11. – М.:Вако, 2006 – 129с.
  12. Федоренко Л.Г.  Психологическое здоровье в условиях школы – М.: КАРО, 2003 – 123 с.

 

Додаток 1

Інформаційний текст

За інформацією ООН, вже найближчим часом нашу планету може спіткати глобальна катастрофа – нестача питної води.

У XVIII-XIX століттях війни відбувалися за територію чи земельні володіння. В XX столітті – за право контролювати нафту та газ. У ХХІ столітті війни відбуватимуться за право контролювати не землю, не нафту, не газ, а передусім прісну воду.

За останні 50 років на нашій планеті вже відбулося понад 500 конфліктів між країнами у зв'язку з нестачею води, 21 з яких – із застосуванням зброї. 2011 року в Лівії найперші масові повітряні атаки припали на найбільший у світі водогін "Велика питна вода", який побудував Каддафі. Ця війна дасть назву для майбутніх конфліктів, яку вже було названо в Лівії "битвою за воду".

Людство всього за 200 останніх років перетворило 43% нашої планети в безлюдні пустелі. Це сталося після шаленого та безконтрольного розвитку промисловості та її викидів у повітря, річки та озера. Сьогодні ми використовуємо на 30% більше води, аніж планета може самостійно продукувати. Поки наша Земля не була густо заселеною і не було великих підприємств та заводів, то води всім вистачало. Але за останні роки внаслідок зростання кількості населення та збільшення навантаження на біосферу, води стало катастрофічно не вистачати. Вуглеводневий напрям розвитку цивілізації та блокування з боку нафто-газових магнатів перспективних науково-технічних розробок призвело до значного погіршення стану навколишнього середовища, зміни клімату та загострення проблеми з водопостачанням.

   Додаток 2

Якості людини

доброзичливість, безвідмовність, тактовність, грубість, нетактовність, нестриманість, миролюбність, ввічливість, чесність, великодушність, гостинність, прискіпливість|причепливий|, дратівливість, агресивність, заздрісність, байдужість, делікатність, добросердість, життєрадісність, ініціативність, балакучість, нісенітність, єхидність, жадність, злопам'ятність, дотепність, чуйність, скромність, справедливість, коректність|, непідкупність, патріотизм, легковажність, лицемірство, користолюбство, недбалість, настирливість, образливість.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Психологія, Інші матеріали
Додано
13 квітня 2020
Переглядів
1256
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку