Протистояння добра і зла в оповіданні Євгена Гуцала «Лось». Характеристика героїв.

Про матеріал
Урок поглибленої роботи над текстом твору Є .Гуцала "Лось" допоможе вчителю привчати учнів спостерігати за розвитком подій у творі; виокремлюватимуть проблеми екологічного характеру; висловлювати й аргументувати свої думки; характеризувати головних героїв твору та висловлювати власне ставлення до вчинків персонажів, як позитивних, так і негативних. Матеріал уроку містить активні посилання на допоміжний матеріал.
Перегляд файлу

Конспект уроку з української літератури, 5 клас

Тема : Протистояння добра і зла в оповіданні Євгена Гуцала «Лось». Характеристика героїв.

Мета: навчати учнів спостерігати за розвитком подій у творі, виокремлювати проблеми екологічного характеру, показати вічну боротьбу добра і зла в в оповіданні; виховувати гуманні почуття в ставленні до навколишнього середовища, відразу до бездушного споживацького ставлення; розвивати вміння висловлюватися, критично мислити.

Очікувані результати:

*Учні знатимуть проблематику  оповідання.

* Умітимуть:  спостерігати за розвитком подій у творі;

 виокремлюватимуть  проблеми екологічного характеру;

 висловлювати й аргументувати свої думки;

 характеризувати головних героїв твору

 висловлювати власне ставлення до вчинків персонажів, як позитивних, так і   негативних;

 бачити навколо красу й доброту та цінувати їх.

Тип уроку:   урок поглибленої роботи над текстом твору

Проблемне питання: Людина є господарем, паном чи захисником природи?

 

                                        Хід уроку

І. Організаційний момент.  Діагностика емоційного стану

 

Вправа «Прогноз погоди» (Дітям  треба вибрати ту картинку, яка найбільш відповідає настрою в даний час. Після того, як учні вибрали, вчитель робить прогноз на урок).            Додаток 1.

 

ІІ Мотивація навчальної діяльності

1.Робота з епіграфом.

                                     Все на Землі, все треба берегти:

                                               І птаха, й звіра, і оту рослину.

                                      Не чванься тим, що цар природи ти –

                                                Бо  ти - його частинка.

                                                                                                    Б. Лепкий   

          2.  Постановка проблемного питання

Людина є господарем, паном чи захисником природи?

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.

ІV. Актуалізація опорних знань.

Вправа «Бліц- опитування « Так- Ні»      Додаток 2.

V. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.

 Робота з текстом оповідання

  1. Переказ епізодів твору, які найбільше вразили
  2. Творче завдання « Уяви» (* Уяви собі, що лось уміє розмовляти. Передай його «думки» після визволення з льодової пастки. * Уяви, що ти зустрівся з героями оповідання. Що ти їм скажеш?)
  3. Робота з текстом оповідання.
  • Авторське бачення Лося (цитатна характеристика, вправа «Вичитування»)    Додаток 3.
  • Хвилинка розвантаження .

(Перегляд відеозапису запису «Звуки природи»).   Додаток 4

  • Завдання пошуково-дослідницького характеру.  Додаток 5

Порівняти образи людей в оповідання «Лось» Є. Гуцала. З’ясувати, що вони уособлюють.

Герої

Хлопчики-підберезники

Дядько Шпичак

Що уособлюють

 

 

Дії

 

 

Портрет

 

 

Характер

 

 

 

VІ. Систематизація та узагальнення вивченого

1. Вправа «Увага! Закодовано!»         Додаток 6.

 Які ж риси характеру притаманні нашим героям? Щоб відповісти на запитання  розкодуйте сторінку із мудрої книги, саме в ній зашифровані прислів’я, які характеризують героїв твору.

 

 

2. Заповнення таблички « Добро й зло в оповіданні « Лось»

3. Гра « Конструювання» (Поєднати  частини розсипаних речень та визначити проблематику й головну думку твору).

Злий плаче від заздрості,          той і їсть, кого хоче

У кого серце вовче,                   а добрий -від радості

Тіло в золоті,                              як ліхтар в болоті.

Голова без розуму -                      а дві краще.

Одна голова добре,                    а душа в болоті.

- Яке з прислів’їв відповідає головній думці твору?

Отже, головна думка твору-любити, охороняти природу, берегти від підлих, жорстоких нелюдів, засуджувати їх поведінку і ставлення до природи

VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.

Гра « Випадкове колесо»    Додаток 7

VІІ. Домашнє завдання . Створити  кадроплан за змістом оповідання

 

 

Додатки.

  1. Вправа «Прогноз погоди»

C:\Users\Света\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\Новый рисунок (3).png

                      ОПАДИ

Якщо зараз у Вас на душі опади, то згадайте, що після зливи виходить сонечко і часто буває райдуга. Тому я впевнена, що в кінці уроку опади зміняться на ясну погоду, адже в житті все змінюється на краще.

C:\Users\Света\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\Новый рисунок (9).bmp

                          БЛИСКАВКА

Зараз ви чомусь роздратовані, готові метати блискавки. Але заспокойтесь, адже Ваша блискавка може в когось влучити. І я впевнена на 100%, що на уроці все буде добре.

Картинки по запросу "сніжинки"

                         СНІЖНО

Зараз на душі у Вас прохолодно та сніжно. Але на уроці ми зможемо розтопити крижинки. І Ви обов’язково досягнете бажаного результату.

Картинки по запросу "сонечко"

                         СОНЯЧНО

Сьогодні у Вас на душі сонячно, отже, зумієте своїм теплом зігріти своїх друзів. І, звичайно, результат на уроці буде відмінний.

 

 

  1. https://wordwall.net/uk/resource/71801515
  2. «Це був великий звір із широкими грудьми, які легко здималися од дихання. Його роги нагадували осінній низькорослий кущ, з якого обнесло листя»; «Лось був старий і бувалий самець»; «Неквапно попрямував до тієї поляни, на якій любив найчастіше бувати... в ній, прилігши, лось міг сховатися до половини»; «Лось опустив голову, принюхуючись до ополонки, далі, з витягнутою шиєю, ступив ще трохи, ось-ось маючи торкнутися губами до осклілого блакитного шумовиння, ніздрі затремтіли в передчутті холодної води»; «...лось вжахано відчув, що дедалі глибше занурюється в льодяну кашу»; «Ревнув, кличучи на допомогу, і його очі все густіше набрякали кров’янистим смутком, аж горіли червоним розпачем»; «...Намагався поводитися обачно... сили поступово покидали його; він поводився смирно»; «...лось виявився дужий і життєлюбний...»; «Він пробуватиме безперервно, доти, доки дихатиме»; «Лось уже зовсім знесилився і байдуже спостерігав, як наближаються діти. Усе нижче осідав у воду, і роги похилитувались над крижаним місивом, як незвичайний кущик. Під цим кущиком червоний розпач трохи вгомонився, але був тепер такий безмежний, що очі для нього були замалі, і той розпач струменів із них увсібіч»; «Лось не боявся людей»
  3. https://youtu.be/slsyfvGvBrw
  4.  

Герої

Хлопчики-підберезники

Дядько Шпичак

Що уособлюють

Добро, милосердя, справедливість

Зло, шкоду, безсердечність, боягузтво

Дії

Кинулися рятувати звіра, незважаючи на небезпеку; кмітливо придумали спосіб порятунку, хоч були маленькі й слабосилі

Дорослий, але сидів і насмішкувато з кущів спостерігав, як діти рятували лося; вистрілив у нього; боячись покарання, хотів його позбавитися

Портрет

Обидва плечисті, обидва з широкими, лагідними лицями і схожі на одного так, як маленький гриб-підберезник схожий на свого більшого сусіда

Кругленький, як підпалок, з підпалкуватим, добре випеченим обличчям, в розтоптаних, з довгими халявами, чоботях, в яких він тонув мало не по пояс. Радість на його обличчі змагалася з настороженістю, і від того воно бралося то темними, то світлими спалахами

Характер

Кмітливі, сміливі, добрі, милосердні, справедливі, невідступні в захисті своїх гуманних переконань

Підлий, підступний, жорстокий, несправедливий, жадібний, боягузливий; навіть прізвище має неприємне

 

  1. Едуб                              ясйавідопс й

Ібот й                            алз-олз

ербод                             шибор

-ибор                             ясйак ен

ербод                             -орбод

                                       шибор

 

(Читати знизу вгору справа наліво: Добре роби-добре й тобі буде.

Робиш добро-не кайся,  робиш зло-зла й сподівайся?)

  1.  https://wordwall.net/uk/resource/74038981
docx
Додано
3 червня 2025
Переглядів
161
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку