Психологічний онлайн-порадник
для батьків та дітей 5-7 класів
«Алгоритм дій здобувачів освіти при спілкуванні з незнайомими людьми у період воєнного стану»
Олена ГАРМАШ, практичний психолог, соціальний педагог
Ніжинської гімназії №3 Ніжинської міської ради Чернігівської області
Мета: надати поради батькам та дітям щодо безпечної поведінки з незнайомими людьми, розширити знання з основних правил особистої безпеки, розвивати у дітей здатність орієнтуватися у складних ситуаціях, вміння оцінювати небезпеку та виробити дії самозахисту в період воєнного стану.
Шановні батьки та діти, скористайтеся даними рекомендаціями щодо безпечної поведінки в громадських місцях з незнайомими людьми. Батькам бажано нагадати ще раз головні правила безпеки, відпрацювати разом з дитиною її поведінку при зустрічі з незнайомою людиною в різних ситуаціях. Пам'ятайте, ці дії повинні бути спрямовані на припинення будь-якого спілкування з незнайомцями. Для цього дитині варто, не вступаючи в небажаний діалог, якнайшвидше покинути місце бесіди. Після того, як вона опиниться в безпеці, дитині бажано розповісти про події батькам або знайомим дорослим. В іншому випадку під загрозою може опинитися особиста безпека дитини. Батькам варто говорити з дитиною довірливо, висловлюйте свої занепокоєння, просити про обдуманість кожного вчинку. Пам’ятайте, що під час канікул батьки повністю несуть відповідальність за дії, вчинки та безпечну поведінку своєї дитини.
Поради дітям щодо безпечної поведінки з незнайомими людьми:
– Будь ввічливим та привітним у спілкуванні з людьми. Така поведінка викликає позитивне ставлення оточуючих до тебе, але не вступай у занадто відверті розмови, нікому не повідомляй інформацію про себе, свою родину, батьків, особливості побуту.
– Тримайся подалі від незнайомих людей, які поводять себе неадекватно, агресивно, особливо, якщо ці люди в нетверезому стані, уникай будь-яких розмов із ними.
- Не грайся на вулиці допізна, будь уважним із підозрілими предметами, не вчиняй ризиковані дії. Якщо ти бачиш на вулиці, на майданчику, транспорті коробку, сумку, згорток, пакет чи якісь яскраві коробку, іграшку – не чіпай їх, це може бути вибухівка.
– Коли йдеш гуляти на вулицю, повідомляй батьків чи інших близьких тобі людей про те, куди ти ідеш і з ким, на який час. Телефон завжди тримай при собі та ні в якому разі не вимикай його. У разі тривоги, ти маєш бути біля дорослих.
– Якщо ти відчуваєш, що хтось переслідує тебе, намагайся заховатися від нього, але не заходь у безлюдні місця. Для того, що уникнути незнайомця треба йти у людні місця, зателефонуй батькам, але ні в якому разі не йти додому. Ти ризикуєш привести незнайомця до своєї оселі, якщо нікого не буде вдома, тобі може загрожувати небезпека
– Ніколи не погоджуйся йти з незнайомими людьми до чужого під’їзду, підвалу або інших безлюдних місць. Ніколи не приймай пропозиції від незнайомих людей сходити в кіно, кафе або покататися на машині.
– Намагайся не показувати на вулиці серед великої кількості людей свої дорогі речі (мобільний телефон, гроші, іграшки). Не розповідай незнайомим людям де живеш, хто твої батьки, яке твоє прізвище. Про всі дивні зустрічі, подарунки і пропозиції незнайомих людей обов’язково й негайно повідомляй своїм батькам або вихователям.
– Пам’ятайте, що говорити ласкаві слова, обіймати, цілувати, дарувати подарунки й пригощати солодощами можуть тільки дуже близькі люди. Якщо тебе залякують, шантажують, або говорять: «Нікому не кажи, це буде наш секрет», то обов’язково повідом батьків про цю розмову та цю людину, якою б привітною та доброю вона не видавалася ( це може бути як жінка, так і чоловік).
– Якщо біля тебе зупиняється авто і незнайома людина звертається з якимось проханням, головне – не підходь надто близько до машини. Якщо запитання тобі здаються сумнівними, то ввічливо скажи незнайомцю, що ти поспішаєш; не можеш допомогти, бо не знаєш про те, що тебе запитують. Нехай з цим питанням звернуться до дорослих. Ні в якому разі не сідай до машини, що б тобі не пропонували. Тікати від машини треба лише у зворотньому напрямку.
– Не приймай подарунків й особливо різних видів частувань від незнайомців: цукерок та інших кондитерських виробів, жувальних гумок, соків та інших солодких напоїв, у яких можуть знаходитися отрута та психотропні чи снодійні речовини.
– Ніколи поодинці, без друзів або батьків, не надавай допомогу незнайомим людям. Дорослим допомагають лише дорослі. Поясніть, що у цьому нема нічого поганого, це все заради безпеки дитини.
ФОРМУВАННЯ НАВИЧОК БЕЗПЕЧНОЇ ПОВЕДІНКИ У ДІТЕЙ
При зустрічі з підозрілою незнайомою людиною на вулиці алгоритм дій дитини може бути наступним:
Перший крок безпечної поведінки: оцініть ситуацію (чому ця людина звернулася САМЕ до мене).
Дітям варто усвідомити, що кожен незнайомець, що стоїть перед ними - людина потенційно небезпечна. Неважливо, хто це - дівчинка, хлопчик, дідусь чи літня жінка - якщо дитина не знає його (або його не знають батьки), то перед вами незнайома людина, значить, ставитися до неї варто відповідно. Не будьте занадто довірливими.
Другий крок безпечної поведінки: тримайте безпечну відстань (2-2,5 метри).
Навчіть дитину триматися на безпечній дистанції від незнайомої людини. Для цього відміряйте у будинку на підлозі відстань два метри і запропонуйте дитині запам'ятати її. Краще це зрозуміє дитина, якщо відстань буде більша, ніж на витягнуту руку. Якщо підозрілий суб'єкт йде на зближення, потрібно швидко йти, або тікати від нього в безпечному напрямку.
Третій крок безпечної поведінки: обмежте час спілкування ( до 5 секунд).
Серед зловмисників знайдеться чимало прекрасних психологів, які зможуть легко «заговорити» дорослу людину, не кажучи вже про дитину. У цьому випадку розмову з сумнівним співрозмовником діти можуть припинити словами «Вибачте, мені потрібно запитати дозволу батьків», «Вибачте, не можу Вам в цьому допомогти, запитайте у дорослих» і так далі. Поки незнайомець намагається аналізувати ситуацію і приймає рішення (психологи вважають, що на це у людини йде від двох до п'яти секунд), у дитини є час на те, щоб покинути небезпечне місце або покликати на допомогу дорослих.
Четвертий крок безпечної поведінки: дорослому допомагає лише дорослий.
Запам’ятайте, що дитина не повинна допомагати незнайомим людям, навіть якщо цього вимагає ситуація, чи суспільна мораль. Якими б не були прохання про допомогу (допоможи сісти на лавку, дай води, знайти пігулку в сумочці, покажи дорогу до аптеки тощо). Викликати жалість чи співчуття, це дієвий механізм тиску на дитину. Дитина може рекомендувати, щоб незнайомець звернувся за допомогою до когось із дорослих, навіть самому гукнути сторонніх людей, пояснивши, що людина потребує допомоги. Можна зателефонувати батькам. Але самій дитині ні в якому разі не варто допомагати дорослим незнайомцям. Також не варто дітям реагувати на слова осуду: «Як тобі не соромно, такий дорослий, а не можеш допомогти», це теж маніпуляція з метою вплинути на дитину.
П’ятий крок безпечної поведінки: йдіть в безпечне місце (тільки не додому!)
Якщо дитина спостерігає, що стороння людина слідкує за нею, гукає, йде слідом, то обов’язково треба йти у людне місце (магазин, супермаркет, аптеку, якщо недалеко від школи, то зайти до школи). Також дитина може підійти до знайомих батьків, інших дітей, що знаходяться у дворі. А опинившись у повній безпеці, зв'язатися з батьками і повідомити їм про подію, дослівно переказуючи розмову з незнайомою людиною. Якщо дитину схопив незнайомець, то можна і необхідно поводитись «погано»: голосно кричати, кусатися, дряпатися, вириватися і привертати увагу будь-яким способом, навіть, якщо дуже страшно. Необхідно гучно кричати: «Я його не знаю! Це не мій тато. Він хоче мене забрати!». Голосний крик, метушня привертає увагу інших людей, а це не потрібно зловмиснику, він готовий покинути свою жертву, щоб не наражати себе на небезпеку.
Сучасний світ технологій дозволяє батькам у будь-який час дізнатися про місцезнаходження дитини. Це можна зробити, встановивши, наприклад, мобільний додаток. Гаджети з тривожною кнопкою можуть бути у вигляді годинника, брелка, браслета тощо.
Але найголовнішим є взаєморозуміння та довірливе спілкування батьків з дітьми. Навчіть їх довіряти своїм почуттям, якщо вони у чомусь сумніваються, щось здається їм підозрілим, викликає тривогу та неприємні відчуття, про це обов’язково треба говорити батькам. Батьки з розумінням повинні ставитися до таких підозр, дитячих страхів чи проблем, не знецінювати судження дитини, бути уважним у всіх ситуаціях, що пов’язані з незнайомими людьми. Навчайте дітей дбати про свою особисту безпеку.
Бережіть себе та своїх дітей.
Психологічна служба Ніжинської гімназії №3