Урок: Психомоторний та сенсорний розвиток.
Тема: В країні казок- ігри з мозаїкою, пазлами, шнурівками.
Мета: розвивати статичні і локомоторні функції, розуміння сприйняття мовлення одне одного та дорослих; формувати ігрову діяльність, просторові уявлення, концентрацію стійкості, зосередження та уваги, обсяг короткотривалої пам'яті, здатність понятійного мислення; виховання наслідування та самостійних дій, уяву та вміння перетворення через прості доступні елементи взаємодії одне з одним та педагогом, уявними героями казок; виховувати повагу одне до одного, бажання слухати та сприймати казки та імітувати їх жестами; виховувати моральні почуття, поняття народної творчості.
Обладнання: ілюстрації казок, планшет із тематичними казками, дидактичні ігри «Збери намисто», «Шнурівки», «Загадкові геометричні фігури»
Хід заняття:
І. Вступна частина.
1.Організаційний момент.
Дефектолог Здрастуйте, діти. Подивіться скільки у нас сьогодні гостей. Давайте з ними поздороваемся, але не просто, а пісенькою.
Здрастуйте, долоньки, хлоп-хлоп-хлоп.
Здрастуйте, ніжки, топ-топ-топ.
Здрастуй, мій носик, біп-біп-біп.
Привіт щічки, плюх, плюх, плюх.
Здрастуй, мій ротик, цьом, цьом, цьом.
Здравствуйте, гості.
2.НПП
Подивись у віконечко,
Там побачиш гарне сонечко.
Наше сонце не просте,
Наше сонце чарівне.
Промінці свої пускає,
Нас у казку закликає.
ІІ. Основна частина.
1.Мотивація навчальної діяльності.
Учитель-дефектолог.
Діти, до нас поспішає ще один гість. Хто це?
Через поле, через ліс
Хтось співаючи котивсь,
Перед вовком не дрімав, Від ведмедя утікав, Потрапив лисичці на зубок. Хто це діти?.. (Колобок).
Стукіт у вікно. Діти бачать на підвіконні Колобка. Вчитель дістає його крізь вікно. Колобок вітається.
Ко л о б о к
Я — веселий Колобок
Докотився в школу.
Добрий день, діти!
А чи не хочете зі мною подорожувати?
Діти погоджуються.
Діти, сьогодні незвичайний день. Ми з вами вирушаємо в подорож, у якій на нас чекають цікаві завдання.
« Колобок — пальчикова гімнастика»
Дружно жили бабка з дідом
Потрібний колобок до обіду
По коморі помели
(імітація руху віником)
По засіках поскребли
(по столу поскребсти пальцями)
Вийшов Колобок
Підрум’янений дружок
Утік від бабки з дідом
Дід його й не покуштував
(розводимо руками)
Покотився Колобок
По доріжці в лісок!
Скік, так скок, так за кущик
Покотився в лісок
(стрибки пальчиками)
Зустрів у лісі зайчика,
(Показуємо
«вушка» зайчика, — середній і вказівний
показують вгору, інші
затиснуті в кулачку)
І зубастого вовчика,
(робимо кулачок і розтискаємо назад кілька повторів)
Ведмедика з барлога.
(Кисті стиснути й по складах
«тупнути» по столу)
А лисичка Колобка
Хвать! Взяла й замела!
(Пальці на обох руках швидко
зв’язати в замочок).
Учитель-дефектолог. А зараз перше наше завдання:
1.Дидактична гра «Шнурівки»
Хід гри: Викладання Колобка «чарівним шнурочком».
Ігри-шнурівки створені з метою розвитку дрібної моторики рук, посидючості і окоміру. В процесі гри удосконалюється координація рухів і гнучкість кистей рук. «Шнурування» сприяють розвитку дрібної моторики, логічного мислення, мовлення, і як результат - стимулюють розвиток органів артикуляції (мовного апарату).
Втомилися? Трішки порухаємось і проведемо фізкультхвилинку.
Сонце стукає в віконце «Тук-тук».
Ви не спіть, як сходить сонце, «Тук-тук».
Всі ми в подорож рушаємо,
Вже казок багато знаємо!
Вліво-вправо повернемось,
Дружно за ручки візьмемось.
Наші очі загораються,
Наші личка посміхаються.
Чарівна казка починається!
2.Завдання «Дидактична гра «Кольорове намисто"
Обладнання: шнурки, порізані різної довжини трубочки для соку. Гра полягає в тому, що діти надягають кожен на свій шнурок шматочки трубочок створюючи різні композиції намиста чи змійки.
3.Гра «Чарівні торбинки»
Мета: розвиток інтелектуальної сфери та пізнавального інтересу через збагачення чуттєвого досвіду дітей.
Завдання: розвивати дрібну моторику рук, тактильну чутливість, закріплювати поняття «багато», «один».
Засоби: персонаж колобок, три повітряні кульки («Чарівні торбинки»), квасоля, піднос.
Хід гри:
- Колобок хоче пограти з вами в хованки. Він сховав у кульки різну кількість насіння квасолі. Давайте знайдемо квасоля? /давайте/
- Хлопці, покажіть кульку, в якому сховалося одне насіння квасолі.
- А в якому кульці сховалося багато насіння?
- Давайте знайдемо кулька, де немає жодної.
/діти обмацують кульки тактильним методом, знаходять квасоля і відповідають, яка кількість квасолі в якій кульці сховалося/
Колобок хвалить дітей за винахідливість і спритність.
4.Гра «Піжмурки»
Мета: мимовільне здійснення масажу пальчиків.
Завдання: розвивати дрібну моторику рук, тактильні відчуття.
Засоби: персонаж колобок, миска з квасолею, фігурки з кіндер-сюрпризів або гудзики.
Хід гри:
Вихователь пропонує дітям знову пограти з колобком в хованки. Колобок «ховає» в мисці з крупою фігурки, а діти відшукують за допомогою рук.
5. Гра «Настрій колобка»
Мета: формування вміння висловлювати емоції, розвиток дрібної моторики.
Засоби: персонаж колобок; картки з піктограмами: радість, смуток, здивування; квасоля.
Хід гри:
- Коли колобок був голодний, який настрій у нього було? (сумне)
- А коли він побачив, скільки у нас для нього частування, що з колобком сталося? (він здивувався)
- Коли колобок наївся, який настрій у нього стало? (веселе)
- Перед вами лежать картки із зображенням частин обличчя колобка. Спробуйте викласти з квасолі рот, щоб вийшла емоції смутку, радості і подиву.
- Хлопці, зобразіть емоції смутку, здивування і радості на своєму обличчі
/діти за допомогою міміки особи зображують ці емоції/
6.Завдання Конструктивно будівельна гра «Збудуємо будинки казковим героям».
7.Гра «Пінцети»
Обладнання: пінцети пластикові нарізані різнокольорові шматочки губки. Діти пінцетами перекладають шматочки мочалки в різні ємкості або на килимку біля себе викладають візерунок.
8.Гра « Казкові пазли»
Хід гри:
Збираючи барвисті картинки, учень розвиває не тільки дрібну моторику, але і
уважність, кмітливість, логічне мислення, координування роботи очей і кистей рук.
9.Вправа «Загадкові геометричні фігури».
Учитель-дефектолог. Згадаймо, які геометричні фігури ви знаєте.
Подивіться уважно на ці малюнки. Це герої з яких казок? А з яких геометричних фігур зроблені наші казкові герої?
Спробуймо самостійно скласти казкових героїв з кола, квадрата та трикутника.
5.Робота з олівцями.
Учитель-дефектолог. Дітки, погляньте, який у нас є гарний кораблик, але щоб він став ще кращим, його треба розфарбувати. Квадратики розфарбуйте червоним, прямокутники — зеленим, трикутники-блакитним, а кола — жовтим.
(Діти розфарбовують.)
Які гарні вишли кораблики. Зробімо з ваших малюнків виставку, а батьки прийдуть і милуватимуться вашими роботами.
ІІІ. Заключна частина.
Ось і закінчилося наше заняття.
-Вам сподобалось?
А мені сподобалося, як ви відповідали ,читали, гралися, ваша поведінка .І я хочу сказати вам усім комплімент.
Ви-розумні !Ви –красиві! Ви-молоді! Дякую!
А вам хочем побажати казок багато прослухати. От і казочці кінець. А хто слухав — молодець!