Урок присвячений вивченню повісті-притчі Річарда Баха «Чайка Джонатан Лівінгстон» ( робота над першою частиною твору ). Пропонований матеріал можна використати для оцінювання ГР2 – працює з текстом.
Річард Бах «Чайка Джонатан Лівінгстон». Утілення прагнення до високої мети в образі чайки. Алегоричні образи.
Мета уроку: проаналізувати першу частину твору, допомогти восьмикласникам зрозуміти філософський зміст повісті, вчити характеризувати вчинки персонажів та мотиви їхньої поведінки, формувати вміння висловлювати власні думки та враження від прочитаного, розвивати навички виразного читання, виховувати цілеспрямованість та прагнення до самовдосконалення.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: «Зарубіжна література: підруч. для 8 класу закл.заг.серед.освіти /[Ольга Ніколенко, Лідія Мацевко-Бекерська, Наталія Рудніцька та ін. ]; за ред.док.філол.н.,проф. Ольг Ніколенко. – Київ: ВЦ «Академія», 2025. – 288с.: іл.
Перебіг уроку:
І. Організаційний етап
ІІ. Актулізація опорних знань
ІІ. Оголошення теми та мети уроку
ІІІ. Робота над змістом першої частини.
Отже, мама турбувалася, що син нічого не їсть, і від нього залишилися тільки пір’я та кістки. А батько вважав, що якщо і треба чому вчитися, то це як здобувати їжу.
Прочитайте останнє речення на сторінці 80.
Бувало, що у такі моменти Джонатан падав духом, втрачав віру у власні сили. «Батько мав рацію. Мені треба забути цю дурницю. Треба повернутися додому, до Зграї, і вдовольнитися, що я такий, як є, – жалюгідна, нікчемна чайка». Але такі думки були тимчасові.
Опанувавши фігурні польоти, Джонатан подумав, що Зграя його підтримає, також захоче навчитися літати. «Скільки цікавого у нас попереду ! Не товктись на місці поміж рибальських човнів – а знати, нащо ти живеш у цьому світі ! Ми подолаємо свою неміч, ми станемо іншими – сильними, розумними ! Ми будемо вільні ! Ми навчимося літати!»
Читаємо 1-3 абзаци на стор. 85. Перед нами дві філософії, дві життєві позиції.
Перша позиція: життя дається для того, щоб проводити його в пошуках їжі, «шукати риб’ячі голови» і постійно боротися за виживання, тобто задовольняти свої природні інстинкти. «Життя – це незбагненна таємниця». Такої філософії придержувалася Зграя.
А є ще інша позиція: життя дається, «щоб учитися, відкривати нове, бути вільними !» Це позиція Джонатана.
Сам він кожного дня відкривав для себе щось нове: навчився спати у повітрі, тримати курс уночі, мандрувати разом із вітром у далекі краї. Він досягнув досконалості і не шкодував, що йому за це прийшлося заплати високу ціну.
- Які якості характеру втілено в образі головного героя ? (розумний, наполегливий, рішучий, ризикований, сміливий, адже не боїться йти своїм шляхом, має високий рівень духовності та любові, що виражається в бажанні ділитися знаннями та досвідом з іншими, може бути лідером, вести за собою інших)
Таким чином, Джонатан – це не просто чайка. Він символізує людину, яка прагне до знань, до досконалості. Крила – це символ мрії, свободи, волі, незалежності й впевненості. Образ крил уособлює усі ті чесноти, які роблять людину людиною. Зграя чайок символізує повсякденне життя, сіру масу людей.
Колективна робота над паспортом твору. Запис у зошити.
Паспорт твору:
Автор – Річард Бах
Рік видання - 1970
Жанр – повість-притча
Тема – розповідь про молоду чайку, яка вчилася мистецтву польоту.
Ідея – завжди треба вірити у себе, у свої можливості, улюбленій справі треба віддавати всього себе.
Вправа https://wordwall.net/uk/resource/55433206/зарубіжна-література/річард-бах-чайка-джонатан-лівінгстон
ІV. Оцінювання роботи учнів на уроці
VІ.Д/з. Створити сенкан до образу Джонатана Лівінгстона.