Тема уроку: Речення. Вживання великої літери у назвах гір, річок, озер, морів.
Мета: вчити складати речення, редагувати їх, вчити вживати велику літеру у назвах гір, річок, озер, морів; формувати в учнів уміння писати з великої літери назви гір, річок, озер і морів ;розвивати комунікативні, мовні та соціокультурні компетентності; сприяти збагаченню й активізації словникового запасу учнів; розвивати вміння спостерігати; розвивати емоційне сприймання навчального матеріалу, пробудити фантазію; формувати ціннісне ставлення до природи.
Обладнання: лист, мультимедійна дошка ,відео про озера, роздаткова карта «Карта України», конверти
Тип уроку: урок - подорож
Хід уроку
І Організаційний момент
-Вітаю вас друзі! Я до вас сьогодні прийшла не просто так, а за допомогою!
Ваше завдання:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно, плідно працювати.
ІІ Мотивація навчальної діяльності
- У мене є знайома дівчинка Марічка, яка зараз живе за кордоном у країні Фінляндія в місті Хельсінкі. Вона дуже хоче дізнатися про природу нашої країни! Які у нас є річки, гори, озера та моря! Але кожен з вас може відправити лист своєму другові.
ІІІ Вивчення нового матеріалу
1.Вступна бесіда
- Сьогдні ми здійснимо невеличку подорож по нашій країні. І відвідуючи різні місця будемо про це писати Марічці. Отже, напишемо листа про нашу чудову країну!
- Але спочатку розберемося у мандрівку по якій країні ми вирушимо!
2. Каліграфічна хвилинка
Ми живемо у країні …….(на дошці ____країна) Україна.
- Давайте відкриємо зошит і запишемо число і назву нашої країни України.
- З якої літери треба писати назву країни ? ( З великої)
- Скільки голосних звуків у слові?
- Скільки звуків позначає літера «Ї»?
- -А чому слово Україна ми пишемо з великої букви?
- Назви країн пишуться з великої літери! Складіть речення про Україну.
Мозковий штурм…
- З чого складається речення?
- Що таке словосполучення? Головні члени речення є словосполучення?
- Як пов»язуються слова в реченні?
Складіть речення про Україну.
Я живу в Україні.
3.Робота з картою
- Ну що ж настав час вирушити у подорож! Це карта України по якій ми зараз будемо подорожувати!
-У якому місті ми зараз знаходимось?
Місто Київ! Запишіть на карті Київ. Назви міст пишемо з великої літери.
- Саме звідси ми вирушаємо поїздом ( звучить звук поїзда, діти імітують рухи)
- Робота в парах. Розшифруйте куди ми вирушили…
1.Вправа «Шифрувальник»
2 |
4 |
1 |
6 |
3 |
5 |
7 |
А |
П |
К |
Т |
Р |
А |
И |
-Знайдіть гори. Запишіть їх назву на карті!
- Назви гір пишемо з великої літери!
_Можемо почати вже писати листа Марічці та складати речення!
-Як звати дівчинку ? (Марічка).
Добрий день, Марічко!
Продовжуємо писати листа.
Я дуже хочу ти розказ про наша країна.
-Давайте відредагуємо речення!
Про які гори ви тільки що дізналися ? Складемо речення. За допомогою запитань…
В Україні знаходяться мальовничі гори - Карпати.
- З якої літери ми будемо писати назву гір?
- Назву гір пишу з великої букви !
- В наших Карпатах є багато чудових місць і є різні гори за висотою.
- Давайте вирушимо в гори і знайдемо найвищу гору!
Фізкультхвилинка
Ось крокують ніжки
Весело у гору
Приведуть нас ніжки
До гори Говерли!
Один!Два!Три!
Привіт, їй скажи!
Один!Два! Три!
І ручки простягни!
- Яка гора найвища в Карпатах? (Говерла)
-Запишимо речення про найвищу гору. Продовжимо лист до Марічки.
Найвища гора у Карпатах –_____________.(Говерла)
-Назву гори пишу з великої літери.
-Це ще не все, у Карпатах є чудове озеро!!!
Відео
- Знайдіть і запишіть назву озера і позначте на карті.
-Як ми запишемо назву озера?
Назву озера пишу з великої літери.
Продовжимо листа. Складання речення за імодзі
Серцем гір є озеро___________ (Синевир).
Рухаємось на Волинь.
Фізкультпауза
Дізнатися про одне із природних чудес України допоможе нам ..
4. Робота з рекламою
Прочитай брошуру.
На Волині біля (М, м)іста (Ш, ш)ацьк розкинулось (О, о)зеро (С, с)вітязь. Воно найбільше і найглибше в Україні. Вода тут надзвичайно прозора і м’яка. Біля берегів озеро мілке. Але загалом воно дуже глибоке.
- Візьміть позначки і позначте озеро Світязь.
Вибери з довідки пропущені слова та обери потрібну букву, запишіть речення до нашого листа. Поясни свій вибір.
-Діти записують речення…
На Волині біля міста Шацьк розкинулось озеро Світязь.
- Завершимо нашу подорож на Південь України.
- Сідайте в літак (звук) і полетіли (діти імітують рухи літака)
Ручки ставимо отак —
Ось і вийшов в нас літак.
Він летить, стрілою мчиться,
Вирушає до столиці.
Із столиці вниз до моря
він летить, летить ,летить
до ………можливо ви знаєте, як називаються моря , які омивають Україну?
Звісно це Чорне та Азовське море.
Назву моря пишу з великої літери. Скласти речення переставляючи слова.
Нашу країну омивають Чорне та Азовське море .
5.Хвилинка – цікавинка
Цікаві факти:
- В Чорне море впадає річка, яка протікає через усю нашу країну !
6.Ребус
Відгадайте ребус
- Так це річка Дніпро. Дістаньте синю смужку і одягніть через усю Україну нашу річку Дніпро, на позначці теж вставте літеру.
Давайте складемо речення .
Через Україну протікає найбільша річка Дніпро.
V Узагальнення і систематизація знань
1.Читання листа
-Давайте прочитаємо, що у нас вийшло.
-Доброго дня, Марічко!
В Україні є мальовничі гори Карпати. Найвища гора у Карпатах –Говерла.
Серцем гір є озеро Синевир. На Волині біля міста Шацьк розкинулось озеро Світязь. Нашу країну омивають Чорне та Азовське море . Через Україну протікає найбільша річка Дніпро.
-Треба закінчити листа. Давайте складемо речення про Україну.
2. Робота в парах
Складіть речення і запишіть його до листа.
Учні складають речення, розсипанка.
Все це наша рідна та прекрасна Україна!
це |
наша |
рідна |
та |
прекрасна |
Україна! |
3.Висновок
-Давайте прочитаємо текст, який ми склали для Марічки!
VІ Підсумок уроку
Рефлексія приклейте марку на конверт кому все вдалося і було зрозуміло
VІ Домашнє завдання
- Я залишаю позначки міст, озер, річок. Ваше завдання за допомогою карти України знайти міста, озера, річки, які б ви хотіли відвідати, вписати їх назви і позначити на своїй карті.